Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenko. Archyvinė nuotrauka

Lukašenko siūlo Lietuvai drauge eksploatuoti Baltarusijos AE

128
(atnaujinta 14:14 2017.09.12)
Šalis ne kartą yra išsižadėjusi baltarusiškos elektros energijos, bet Aleksandras Lukašenko mano, kad Astravo AE gali būti naudinga Lietuvai.

VILNIUS, rugp 4 — Sputnik. Baltarusija pasirengusi parduoti lietuviams elektros energiją, pagamintą Baltarusijos AE už prieinamą kainą, pateikia Sputnik Baltarusija šalies prezidento Aleksandro Lukašenko pareiškimą.

Baltarusijos AE. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Василий Семашко

Lietuva ne kartą yra pareiškusi, kad nesiruošia pirkti elektros iš Astravo atominės elektrinės, nes ji statoma su pažeidimais. Be to, Lietuva paragino ir kitas Baltijos šalis atsisakyti Baltarusijos elektros energijos importo.

Baltarusijos vadovas pokalbio metu su Lietuvos ambasadoriumi ragino nustoti trukdyti vieni kitiems Baltarusijos AE statybos klausimu ir pažadėjo elektros energiją tiekti už prieinamą kainą. 

Lukašenko teigimu Baltarusija dabar pritraukia specialistus, kurie anksčiau dirbo uždarytoje Ignalinos atominėje elektrinėje.

"Jie mums ne svetimi žmonės. Yra daug problemų, pagalvokime kartu, kaip šią elektrinę ekspluatuoti, o ne stovėti susirėmus kakta į kaktą ir badant vienas į kitą pirštu", — pabrėžė prezidentas, pažymėdamas, kad spekuliacijos aplink AE statybą — tai ne daugiau, nei politizacija ir tauškalai. 

"Nesenai Ignalinos elektrinėje kilo gaisras. Daugelis net nežino apie tai. Kodėl? Mes nedarome iš to katastofos. Jei reikalinga pagalba, mes padėsime. Bet jie patys įveikė šį incidentą, daug rimtesnį, nei pas mus. Mes juk nešaukiame apie tai visa gerkle", — kalbėjo Lukašenko.

Pasak jo, šalys turėtų padaryti Baltarusijos AE bendra, kad ji būtų naudinga abiem šalim.

Daugiau naujienų apie Astravo atominės elektrinės statybas skaitykite Sputnik temoje >>

Baltarusijos AE, kurioje bus įrengti du 1200 MW reaktoriai, statoma Gardino srities Astravo rajone. Projekto užsakovas — Respublikinė unitarinė įmonė "Belorusskaya AES", o projekto generalinis rangovas — Rusijos "Atomstroieksport".

Pirmąjį jėgainės reaktorių numatoma paleisti 2018 metų pabaigoje.

128
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (321)
Karinės pratybos Latvijoje

Karo ekspertas: pranešimai apie galimą "Rusijos išpuolį prieš Baltijos šalis nesąmonė

(atnaujinta 16:40 2020.06.04)
Visi Amerikos ekspertų išdėstymai apie Maskvos "agresyvius ketinimus" tarnauja tik vienam dalykui — sėkmingam darbui ir dideliai Amerikos karinio-pramoninio komplekso naudai, mano karo ekspertas Viktoras Litovkinas

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Pastaruosius dešimtmečius karus veda išskirtinai JAV ir jos partneriai Šiaurės Atlanto aljanse. Kalbama apie karą Jugoslaviją, Afganistaną, Iraką, Libiją, Siriją, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, buvęs pulkininkas Viktoras Litovkinas.

"Tai nesąmonė, nes Rusija nieko nepuola ir nesiruošia pulti. Paskutinius 20 metų karus vedė tik JAV ir NATO. <...> Siekdamos pridengti nesąžiningus nusikaltimus, jie kaltina Rusiją agresyviais ketinimais. Be to, gąsdina Europos gyventojus, versdami juos mokėti padidintus mokesčius NATO. Du procentai amerikiečių BVP jau netenkina — [JAV prezidentas Donaldas] Trampas reikalauja keturių procentų BVP, gąsdindamas Rusijos agresiją, kad europiečiai pirktų amerikiečių karinę techniką", — prisiminė ekspertas.

Pasak jo, tokie amerikiečių ekspertų išdėstymai ir pranešimai aptarnauja JAV karinį-pramoninį kompleksą.

"Baltijos šalių satelitai pasirengę pirkti, tačiau neturi tam pinigų, o Lenkija mielai juos perka. Be to, dabartinis prezidentas [Andžejus] Duda pažadėjo amerikiečiams, jei jie dislokuos savo diviziją Lenkijoje, sumokėti du milijardus dolerių už šios divizijos išlaikymą", — sakė Litovkinas.

Lenkų leidinyje "Sieci" buvo pateikti "Rusijos išpuolių" prieš Baltijos šalis ir Lenkiją scenarijai. Scenarijai grindžiami Rusijos kariuomenės pratybų, Rusijos politikų ir karių pasisakymų analizėmis, taip pat strateginiais dokumentais, kuriuos tyrė Amerikos ekspertai, paaiškino straipsnio autorius Marekas Budzišas.

Anot straipsnio autoriaus Mareko Budzišo, jei įsiplieks konfliktas tarp NATO ir Rusijos, į jį taip pat galėtų būti įtrauktos Švedija ir Suomija, kurios nėra aljanso narės. Be to, svarbų vaidmenį gali atlikti Ukraina, o karo eiga už Baltijos šalis turbūt priklausys nuo Stokholmo pozicijos. Budzišas pažymėjo, kad, pasak Amerikos ekspertų, Baltijos šalys negalės apsisaugoti nuo "Rusijos agresijos".

Tegai:
BVP, JAV, Baltijos šalys, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos šalys praras JAV ir NATO pinigus, jei sumažins išlaidas gynybai
"Karibų krizė" Baltijos šalyse. NATO patruliai nėra tokie paprasti, kaip atrodo
Naftos gavyba

Ekspertas paaiškino, kodėl Rusija naftos rinkoje prarado mažiausiai visų

(atnaujinta 16:15 2020.06.04)
Tarp vartotojų laimėtoja galima laikyti Kiniją, kuri pirmoji susidorojo su pandemija ir pradėjo atsigauti, pareiškė Borisas Marcinkevičius

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Padėtis naftos rinkoje susiklostė tokia, kad Rusija tarp naftą išgaunančių šalių prarado mažiau nei Saudo Arabija ir JAV, interviu Sputnik Lietuva pareiškė energetikos ekspertas Borisas Marcinkevičius.

Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Максим Богодвид

Anot jo, per visus sukrėtimus, nepaisant to, kad skambėjo žodžiai, jog Rusijos naftos kompanijos nesusidoros, vadovybė elgėsi gana ramiai ir neskubėjo.

"Naftos kompanijų atstovai susirinko į susitikimą Energetikos ministerijoje, paskirstė kvotas apkarpymui. Jokių protestų iš naftos kompanijų nebuvo gauta. Mes visi gyvename šiame pasaulyje, puikiai suprantame, kad jei kuri nors iš mūsų naftos kompanijų būtų kritiškai nepatenkinta šiuo sprendimu, tada tai būtinai išeitų į paviršių. Ne, viskas yra visiškai ramu", — pasakė jis.

Marcinkevičius priminė, kad padėtis Saudo Arabijoje susiklostė ne pačiu geriausiu būdu. Po to, kai Rijadas pradėjo siūlyti naftą su didelėmis nuolaidomis, teko pereiti prie priverstinio gavybos apimčių mažinimo. Tuo pat metu šalyje buvo pakeltas PVM, atšaukta nemažai socialinių išmokų, o galų gale teko atsisakyti siūlomų nuolaidų.

"Objektyvi tikrovė yra tokia, kad į Saudo Arabijos biudžetą naftą buvo įdėta su 80 dolerių kaina. <...> Be to, Saudo Arabija iki 70 procentų savo pajamų gauna iš prekybos nafta ir naftos produktais, todėl atitinkamai Saudo Arabija tiesiog persitempė, kai smarkiai padidino naftos siūlymo apimtį dėl to, kad ji pasiūlė šias nuolaidas ir taip toliau. Jiems nieko gero nenutiko", — papasakojo ekspertas.

Kalbėdamas apie Jungtines Valstijas, Marcinkevičius pažymėjo, kad padėtis JAV skalūnų pramonėje yra gana kritiška, nes įmonės jau pradėjo kreiptis dėl bankroto procedūrų.

"JAV Teisingumo departamento duomenimis, gegužės pabaigoje 17 skalūnų bendrovių pateikė bankroto bylas, be to, ne tik mažos, bet ir dvi didelės. Teisingumo departamento vertinimais, jei padėtis naftos rinkoje nepasikeis, tada metų pabaigoje bankrutuos mažiausiai 73 įmonės. Valstijos nedalyvavo OPEC+ susitarime, motyvuodamos tai tuo, kad antimonopoliniai valstybės įstatymai neleidžia jai dalyvauti kartelių sąmoksluose. Pasak JAV energetikos sekretoriaus Dan'o Brouillette'o, gegužės pabaigoje gavybos apimtis JAV sumažėjo 2,2 milijono barelių, ir prošvaistės nematyti", — paaiškino jis.

Tuo pat metu skalūnų pramonėje sparčiai mažėja gavybos apimtis, todėl įmonės verčiamos iškasti daugiau gręžinių.

Ekspertas mano, kad tarp naftą išgaunančių kompanijų nėra laimėtojų, nes jos visos vienaip ar kitaip nukentėjo nuo šios krizės. Tačiau tarp vartotojų yra nugalėtojų, kalbama apie Kiniją. Marcinkevičius pažymėjo, kad būtent Pekinas pirmasis susidorojo su pandemija ir pradėjo greitai atkurti savo pramonę.

"Iš šio trejeto (Rusija, JAV, Saudo Arabija — Sputnik) Rusijai pavyko sukurti sau optimalias sąlygas. Tiesa, padėtis susiklostė tokia, kad buvo neįmanoma kažką laimėti, klausimas buvo toks — kas kiek praras. Šiuo metu Rusija prarado mažiau nei kiti didelės naftos rinkos dalyviai. O laimėjo Kinija", — apibendrino jis.

OPEC+ balandžio 12 dieną susitarė sumažinti naftos gavybą 9,7 mln. barelių per dieną gegužės–birželio mėn., 7,7 mln. barelių per antrąjį metų pusmetį ir dar 5,8 mln. iki 2022 metų balandžio pabaigos. Kaip atskaitos bazė buvo paimtas 2018 metų spalio mėnesis, tačiau Rusijai ir Saudo Arabijai buvo paimta 11 milijonų barelių per dieną, iš kurių, kaip analogiškai visoms, mažinimas turėtų būti atitinkamai 23 %, 18 % ir 14 %.

Tegai:
Saudo Arabija, JAV, Kinija, Rusija, nafta
Dar šia tema
"Bloomberg" praneša apie problemas, susijusias su Saudo Arabijos naftos iškrovimu JAV
Pirmosios aukos: JAV naftos ir dujų milžinės paskelbė, kad greitai bankrutuos
"Bloomberg": Saudo Arabija birželį sumažins naftos tiekimą
Ekspertas: Baltijos šalys turėtų gerinti santykius su Rusija, kad gautų pajamas iš uostų
Vytautas Bakas, archyvinė nuotrauka

Bakas pareiškė, jog sutinka tikrintis poligrafu

(atnaujinta 19:16 2020.06.04)
Bakas sako esąs pasirengęs sėstis prie  melo detektoriaus su ta sąlyga, jei VSD direktorius Darius Jauniškis ir jo pavaduotojas Rimantas Bridikis taip pat sutiks pasitikrinti melo detektoriumi

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis šiandien atsisakė tenkinti reikalavimą atimti iš parlamentaro leidimą dirbti su įslaptinta informacija, savo "Facebook" puslapyje rašo Seimo narys Vytautas Bakas.

"Jis galėjo pasielgti kitaip ir taip įtvirtinti pavojingą, su demokratija nederantį precedentą, kuomet pakaktų Šimo, Mackevičiaus, Jaručio, Gaižausko ar Kirkilo pageidavimo ir bet kuriam Seimo nariui ar valstybės tarnautojui galima būtų suvaržyti mandatą, galimybę tarnauti valstybei ir jos žmonėms.
Tačiau nepagrįsti puolimai žemina mano garbę, todėl sutinku tikrintis poligrafu kartu su VSD vadovais", — teigia parlamentaras.
Pasak Bako, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis  priėmė logišką sprendimą ir remiasi tik kompetentingų institucijų informacija.

Seimo pirmininkas taip pat pranešė, kad Valstybės saugumo departamente (VSD) šiuo metu vykdomas tyrimas dėl galimai neteisėto VSD įslaptintos informacijos atskleidimo.

Vytautas Bakas sakosi neturintis ko slėpti, savo pareigas atlikęs sąžiningai, buvo ir yra viešojo intereso pusėje.

"Mano veiklos ginant viešą interesą nesaisto svarstymai, ar tai naudinga ar žalinga vienai ar kitai politinei jėgai. Esu pasirengęs pasitikrinti poligrafu, pasirengęs tai daryti viešai", — sako jis.

Parlamentaras savo ruožtu priminė kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narių A. Šimo, D. Gaižausko, J. Jaručio, G. Kirkilo, A. Gumuliausko ir M. Mackevič prašymas atimti iš jo leidimą dirbti su įslaptinta informacija grindžiamas tuo, kad, esą, jis atskleidė tai, ko negalėjo atskleisti, kai matydamas būtinąjį reikalingumą ir viešąjį interesą, neleido "numarinti pranešėjo informacijos apie galimą neteisėtą įslaptintos žvalgybinės informacijos rinkimą ir perdavimą asmenims, kurie neturėjo teisės su ja susipažinti".

Pasak jo, užuot atlikę išsamų tyrimą, "šio komiteto ir frakcijos vadovai daro spaudimą VSD, kad šis persekiotų pranešėją. Kelia kaltinimus, niekaip jų nepagrįsdami".

Bakas sako esąs pasirengęs sėstis prie  melo detektoriaus su ta sąlyga, jei VSD direktorius Darius Jauniškis ir jo pavaduotojas Rimantas Bridikis taip pat sutiks pasitikrinti melo detektoriumi nepriklausomoje institucijoje, atsakys į klausimus, ar jie kišosi į Prezidento kampanijos rinkimų procesą, ar teikė informaciją pasirinktiems kandidatams, ar jų pavedimu buvo renkama įslaptinta informacija iš žvalgybos duomenų bazių apie asmenis (verslo, politikos, meno, kultūros, žiniasklaidos atstovus), ar ji buvo perduota kandidatui į Prezidentus Gitanui Nausėdai arba jo atstovams.

Savo paskelbtą pareiškimą Bakas šiandien perskaitė Seimo plenariniame posėdyje.

Tegai:
Valstybės saugumo departamentas (VSD), Vytautas Bakas
Dar šia tema
Koronavirusas išnyks, o VSD pasiliks. Ko imsis Nausėda, kad apsaugotų lietuvius
VSD skandalo pabaiga — ką reikia paslėpti?
Prezidentas priėmė VSD direktoriaus Jauniškio priesaiką
Tik duokit pinigų: Lietuvos VSD puls ieškoti nematomų priešų