Astravo atominę elektrinę (AE). Archyvinė nuotrauka

Ekspertai: korpuso pakeitimas Baltarusijos reveransas Lietuvai

35
(atnaujinta 14:14 2017.09.12)
Baltarusija nusprendė pakeisti reaktoriaus korpusą. Tai rodo atsakingą šalies požiūrį į statomą Astravo atominę elektrinę (AE). Tačiau Lietuva lieka nepatenkinta atominės elektrinės statybų faktu, mano ekspertai.

VILNIUS, rugp 12 — Sputnik. Sprendimas pakeisti reaktoriaus korpusą Baltarusijos AE, kuri statoma Astrave, — itin politinis, bet jis visvien nepatenkins kaimyninės respublikos, ypač Lietuvos, mano ekspertai.

Anksčiau žiniasklaida paviešino informaciją, jog liepos 10 dieną atliekant reaktoriaus įrengimo bandymus, 330 tonų svorio agregatas krito iš 2-4 metrų aukščio. Baltarusijos energetikos ministerija liepos 26 dieną pripažino, kad netoli Lietuvos statant Astravo atominę elektrinę (AE) buvo susidariusi "neeilinė situacija".

Vėliau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenko pareiškė, kad asmeniškai kontroliuoja situaciją statomoje AE ir šalis yra pasirengusi atsisakyti reaktoriaus korpuso, jei jis bent kiek apgadintas. 

Daugiau naujienų apie Astravo atominės elektrinės statybas skaitykite Sputnik temoje>>

Jėgainę statantis "Rosatom" pareiškė, kad yra pasirengęs pakeisti jį į antram blokui skirtą reaktoriaus korpusą, tačiau įspėjo, kad toks sprendimas šiek tiek pakeis energijos bloko užbaigimo grafiką.

Baltarusijos energetikos ministerija ketvirtadienį nusiuntė Rusijai oficialų prašymą pakeisti statomos Astravo atominės elektrinės (AE) pirmojo reaktoriaus korpusą. 

"Pakeitimas — geriausias sprendimas, kalbant apie politiką ir visuomenės nuomonės įtaką. Nepaisant to, kad reaktorių vertėtų atidžiai ištirti, prieš keičiant, toks Baltarusijos valdžios sprendimas — tai politinis reveransas kaimynams", — pasakė Sputnik Baltarusija Lietuvos energetikos ekonomikos asociacijos pirmininkas Jurgis Vilemas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Baltarusijos AE projektas atitinka aukščiausius pasaulinius standartus.

"Tai modernus reaktoriaus projektas, lygiavertis, niekuo nenusileidžiantis tiems, kurie dabar yra rinkoje. Ir konkurentų rinkoje Rusija turi labai mažai", — pažymėjo Vilemas.

Savo ruožtu fizikos ir matematikos mokslų daktaras, buvęs branduolinės elektrinės įrangos įrengimo ir išteklių saugojimo technologijų laboratorijos vadovas "JifPaNR-Sosny" Ivanas Kulikovas mano, kad Lietuva vis vien nebus patenkinta Baltarusijos valdžios sprendimu.

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenko. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Михаил Климентьев

"Lietuva vis tiek bus nepatenkinta pačiu elektrinės statybų faktu, nepriklausomai nuo to, ar bus įrengtas naujas korpusas ar paliktas senas. Jei Lietuva veiktų ekonomikos lauke, jau senai galima būtų aptarti bendradarbiavimo variantus. Mano nuomone, Baltarusijos AE projektas saugus, statomas griežtai pagal tarptautinius standartus, viskas daroma viešai. Aš, pavyzdžiui, labai gerai vertinu Novovoronežo AE pirmojo bloko įjungimą, kuris yra panašus į mūsų AE. Galbūt, Lietuva, galų gale, nusiramins, kai pamatys, kad energijos blokas puikiai veikia", — pasakė Kulikovas.

Pasak Sergejaus Maksimenko, Baltarusijos valstybinio universiteto tyrimo instituto "Energetikos problemų institutas" profesoriaus, priimtas Baltarusijos energetikos ministerijos sprendimas — įrodo atsakingą Baltarusijos požiūrį į "statybą".

"Kokiu pagrindu gali būti pretenzijos? Taip, reaktoriaus korpusas lietė žemę. Bet gi jį planuojama pakeisti baltarusių prašymu! Ir tai rodo atsakingą požiūrį, kaip iš Baltarusijos, taip ir iš "Rosatom" pusės", — pareiškė jis.

Elektrinė statoma 50 kilometrų nuo Vilniaus. Astravo AE statomi du reaktoriai, kurio kiekvieno pajėgumas sieks 1200 MW. Pirmąjį bloką planuojama įjungti 2018 metais, o antrasis turėtų pradėti veikti 2020 metais.

35
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (321)
Karinės pratybos Latvijoje

Karo ekspertas: pranešimai apie galimą "Rusijos išpuolį prieš Baltijos šalis nesąmonė

(atnaujinta 16:40 2020.06.04)
Visi Amerikos ekspertų išdėstymai apie Maskvos "agresyvius ketinimus" tarnauja tik vienam dalykui — sėkmingam darbui ir dideliai Amerikos karinio-pramoninio komplekso naudai, mano karo ekspertas Viktoras Litovkinas

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Pastaruosius dešimtmečius karus veda išskirtinai JAV ir jos partneriai Šiaurės Atlanto aljanse. Kalbama apie karą Jugoslaviją, Afganistaną, Iraką, Libiją, Siriją, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, buvęs pulkininkas Viktoras Litovkinas.

"Tai nesąmonė, nes Rusija nieko nepuola ir nesiruošia pulti. Paskutinius 20 metų karus vedė tik JAV ir NATO. <...> Siekdamos pridengti nesąžiningus nusikaltimus, jie kaltina Rusiją agresyviais ketinimais. Be to, gąsdina Europos gyventojus, versdami juos mokėti padidintus mokesčius NATO. Du procentai amerikiečių BVP jau netenkina — [JAV prezidentas Donaldas] Trampas reikalauja keturių procentų BVP, gąsdindamas Rusijos agresiją, kad europiečiai pirktų amerikiečių karinę techniką", — prisiminė ekspertas.

Pasak jo, tokie amerikiečių ekspertų išdėstymai ir pranešimai aptarnauja JAV karinį-pramoninį kompleksą.

"Baltijos šalių satelitai pasirengę pirkti, tačiau neturi tam pinigų, o Lenkija mielai juos perka. Be to, dabartinis prezidentas [Andžejus] Duda pažadėjo amerikiečiams, jei jie dislokuos savo diviziją Lenkijoje, sumokėti du milijardus dolerių už šios divizijos išlaikymą", — sakė Litovkinas.

Lenkų leidinyje "Sieci" buvo pateikti "Rusijos išpuolių" prieš Baltijos šalis ir Lenkiją scenarijai. Scenarijai grindžiami Rusijos kariuomenės pratybų, Rusijos politikų ir karių pasisakymų analizėmis, taip pat strateginiais dokumentais, kuriuos tyrė Amerikos ekspertai, paaiškino straipsnio autorius Marekas Budzišas.

Anot straipsnio autoriaus Mareko Budzišo, jei įsiplieks konfliktas tarp NATO ir Rusijos, į jį taip pat galėtų būti įtrauktos Švedija ir Suomija, kurios nėra aljanso narės. Be to, svarbų vaidmenį gali atlikti Ukraina, o karo eiga už Baltijos šalis turbūt priklausys nuo Stokholmo pozicijos. Budzišas pažymėjo, kad, pasak Amerikos ekspertų, Baltijos šalys negalės apsisaugoti nuo "Rusijos agresijos".

Tegai:
BVP, JAV, Baltijos šalys, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos šalys praras JAV ir NATO pinigus, jei sumažins išlaidas gynybai
"Karibų krizė" Baltijos šalyse. NATO patruliai nėra tokie paprasti, kaip atrodo
Naftos gavyba

Ekspertas paaiškino, kodėl Rusija naftos rinkoje prarado mažiausiai visų

(atnaujinta 16:15 2020.06.04)
Tarp vartotojų laimėtoja galima laikyti Kiniją, kuri pirmoji susidorojo su pandemija ir pradėjo atsigauti, pareiškė Borisas Marcinkevičius

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Padėtis naftos rinkoje susiklostė tokia, kad Rusija tarp naftą išgaunančių šalių prarado mažiau nei Saudo Arabija ir JAV, interviu Sputnik Lietuva pareiškė energetikos ekspertas Borisas Marcinkevičius.

Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Максим Богодвид

Anot jo, per visus sukrėtimus, nepaisant to, kad skambėjo žodžiai, jog Rusijos naftos kompanijos nesusidoros, vadovybė elgėsi gana ramiai ir neskubėjo.

"Naftos kompanijų atstovai susirinko į susitikimą Energetikos ministerijoje, paskirstė kvotas apkarpymui. Jokių protestų iš naftos kompanijų nebuvo gauta. Mes visi gyvename šiame pasaulyje, puikiai suprantame, kad jei kuri nors iš mūsų naftos kompanijų būtų kritiškai nepatenkinta šiuo sprendimu, tada tai būtinai išeitų į paviršių. Ne, viskas yra visiškai ramu", — pasakė jis.

Marcinkevičius priminė, kad padėtis Saudo Arabijoje susiklostė ne pačiu geriausiu būdu. Po to, kai Rijadas pradėjo siūlyti naftą su didelėmis nuolaidomis, teko pereiti prie priverstinio gavybos apimčių mažinimo. Tuo pat metu šalyje buvo pakeltas PVM, atšaukta nemažai socialinių išmokų, o galų gale teko atsisakyti siūlomų nuolaidų.

"Objektyvi tikrovė yra tokia, kad į Saudo Arabijos biudžetą naftą buvo įdėta su 80 dolerių kaina. <...> Be to, Saudo Arabija iki 70 procentų savo pajamų gauna iš prekybos nafta ir naftos produktais, todėl atitinkamai Saudo Arabija tiesiog persitempė, kai smarkiai padidino naftos siūlymo apimtį dėl to, kad ji pasiūlė šias nuolaidas ir taip toliau. Jiems nieko gero nenutiko", — papasakojo ekspertas.

Kalbėdamas apie Jungtines Valstijas, Marcinkevičius pažymėjo, kad padėtis JAV skalūnų pramonėje yra gana kritiška, nes įmonės jau pradėjo kreiptis dėl bankroto procedūrų.

"JAV Teisingumo departamento duomenimis, gegužės pabaigoje 17 skalūnų bendrovių pateikė bankroto bylas, be to, ne tik mažos, bet ir dvi didelės. Teisingumo departamento vertinimais, jei padėtis naftos rinkoje nepasikeis, tada metų pabaigoje bankrutuos mažiausiai 73 įmonės. Valstijos nedalyvavo OPEC+ susitarime, motyvuodamos tai tuo, kad antimonopoliniai valstybės įstatymai neleidžia jai dalyvauti kartelių sąmoksluose. Pasak JAV energetikos sekretoriaus Dan'o Brouillette'o, gegužės pabaigoje gavybos apimtis JAV sumažėjo 2,2 milijono barelių, ir prošvaistės nematyti", — paaiškino jis.

Tuo pat metu skalūnų pramonėje sparčiai mažėja gavybos apimtis, todėl įmonės verčiamos iškasti daugiau gręžinių.

Ekspertas mano, kad tarp naftą išgaunančių kompanijų nėra laimėtojų, nes jos visos vienaip ar kitaip nukentėjo nuo šios krizės. Tačiau tarp vartotojų yra nugalėtojų, kalbama apie Kiniją. Marcinkevičius pažymėjo, kad būtent Pekinas pirmasis susidorojo su pandemija ir pradėjo greitai atkurti savo pramonę.

"Iš šio trejeto (Rusija, JAV, Saudo Arabija — Sputnik) Rusijai pavyko sukurti sau optimalias sąlygas. Tiesa, padėtis susiklostė tokia, kad buvo neįmanoma kažką laimėti, klausimas buvo toks — kas kiek praras. Šiuo metu Rusija prarado mažiau nei kiti didelės naftos rinkos dalyviai. O laimėjo Kinija", — apibendrino jis.

OPEC+ balandžio 12 dieną susitarė sumažinti naftos gavybą 9,7 mln. barelių per dieną gegužės–birželio mėn., 7,7 mln. barelių per antrąjį metų pusmetį ir dar 5,8 mln. iki 2022 metų balandžio pabaigos. Kaip atskaitos bazė buvo paimtas 2018 metų spalio mėnesis, tačiau Rusijai ir Saudo Arabijai buvo paimta 11 milijonų barelių per dieną, iš kurių, kaip analogiškai visoms, mažinimas turėtų būti atitinkamai 23 %, 18 % ir 14 %.

Tegai:
Saudo Arabija, JAV, Kinija, Rusija, nafta
Dar šia tema
"Bloomberg" praneša apie problemas, susijusias su Saudo Arabijos naftos iškrovimu JAV
Pirmosios aukos: JAV naftos ir dujų milžinės paskelbė, kad greitai bankrutuos
"Bloomberg": Saudo Arabija birželį sumažins naftos tiekimą
Ekspertas: Baltijos šalys turėtų gerinti santykius su Rusija, kad gautų pajamas iš uostų
Policija

Jonavos rajone sučiuptas vyras, neteisėtai gabenęs cigaretes automobilio bagažinėje

(atnaujinta 19:40 2020.06.04)
Už šį nusikaltimą numatyta bauda nuo dviejų tūkstančių iki penkių tūkstančių penkių šimtų devyniasdešimt eurų

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Jonavos rajono policijos pareigūnai dėl padaryto KET pažeidimo sustabdė automobilį, apžiūros metu bagažinėje rasta 500 pakelių cigarečių, apie tai pranešė Kauno policijos departamentas.

Incidentas įvyko birželio 4 dieną, Šilų seniūnijoje, Aklojo ežero kaime, dėl saugos diržo nesegėjimo buvo sustabydas "VW Passat" automobilis, rasta ir paimta 500 pakelių cigarečių, kurių prekinis žymėjimas neatitiko Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimų.

Policijos duomenimis, vairuotojui, gimusiam 1991 metais, už padarytą nusižengimą gresia administracinė atsakomybė.

Už akcizais apmokestinamų prekių įsigijimą, laikymą, gabenimą, naudojimą ar realizavimą pažeidžiant nustatytą tvarką, prekybą akcizais apmokestinamomis prekėmis be banderolių ar kitų specialių ženklų arba su seno pavyzdžio banderolėmis, kai neteisėtai įsigytų, laikomų, gabenamų, naudotų ar realizuotų prekių vertė viršija dešimt, bet neviršija penkiasdešimt bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių, numatyta bauda nuo dviejų tūkstančių iki penkių tūkstančių penkių šimtų devyniasdešimt eurų.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, policija, Jonavos rajonas
Dar šia tema
Sučiuptas nuo atsakomybės mėginęs išsisukti vyras, neblaivus sėdėjęs už vairo
Ukmergės rajone pavogti brangūs meno dirbiniai
Vyras, važiavęs autobusu be bilieto, sumušė kontrolierių