Moteris dėvi kaukę

"Grįžti į įprastą gyvenimą". Kaip kovojama dėl vakcinos nuo koronaviruso

(atnaujinta 15:10 2020.10.03)
Pasaulio sveikatos organizacija skambina pavojaus varpais: daugiau nei milijonas žmonių mirė nuo COVID-19 visame pasaulyje

VILNIUS, spalio 3 — Sputnik. Jei artimiausiu metu nebus pradėta vakcinacija, bus ir du milijonai. Kurios šalys ruošiasi masinėms vakcinacijoms, o kam trukdo politika, rašo Galija Ibragimova RIA Novosti straipsnyje.

Rusijos "Sputnik V" vakcina nuo COVID-19

Praėjusią savaitę Rusijoje atnaujintas oro susisiekimas su Baltarusija, Kazachstanu, Kirgizija ir Pietų Korėja. Prezidentas Mun Džėinas (Moon Jai-in) nedelsdamas pakvietė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną apsilankyti Seule ir dvišalių santykių aptarti.

Vakcina prieš COVID-19, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Песня

"Į Korėją atvyksiu, bet iš pradžių pasiskiepysiu rusiška vakcina nuo koronaviruso", — atsakė Rusijos lyderis.

"Sputnik V" registruota dar rugpjūtį, o rugsėjį vaistas buvo pristatytas į vaistines. Beveik visi Rusijos regionai jau gavo vakciną. Šią savaitę pirmoji partija buvo išsiųsta į Baltarusiją. Savanoriška vakcinacija ten prasidės spalio 1 dieną.

Pasiryžimą įsigyti "Sputnik V" pareiškė Lotynų Amerikos, Azijos šalys ir net JAV. Putinas pažadėjo padėti. Be to, per kalbą JT Generalinėje Asamblėjoje jis pasiūlė šios organizacijos darbuotojams pasiskiepyti rusišku vaistu.

Priešrinkiminė vakcinacija amerikietiškai

Kai Rusija užregistravo pirmąją pasaulyje vakciną nuo koronaviruso, daugelis buvo skeptiškai nusiteikę. Pirmaujantys tyrimų centrai Europoje ir JAV išreiškė abejones dėl vaisto patikimumo. Buvo pažymėta, kad neįmanoma atlikti aukštos kokybės bandymų per tokį trumpą laikotarpį.

Maskva paaiškino: tyrimai vyksta ir savanoriams dar nepasireiškė joks šalutinis poveikis.

Didėjant sergamumui pasaulyje, skepticizmas dėl Rusijos vakcinos nyksta. Donaldas Trampas taip pat susidomėjo užsienio produktu. Jis pabrėžė, kad vakcinos veiksmingumas jį jaudina labiau nei kilmės šalis: "Džiaugsiuosi būdamas pirmasis žmogus, išbandęs vakciną JAV. Svarbiausia, kad ji būtų naudinga Amerikos žmonėms".

Pasak Trampo, Amerikos vakcina yra beveik paruošta. Prezidentas pažymėjo, kad nereikėtų delsti. JAV ir toliau pirmauja pagal užsikrėtusių žmonių skaičių: 7,16 mln. Žuvo daugiau nei 205 tūkstančiai žmonių.

Keli tyrimų centrai užsiima vakcina Jungtinėse Amerikos Valstijose. Biotechnologijų bendrovė "Inovio" turėjo paskelbti apie darbų pabaigą, tačiau bandymai ten buvo sustabdyti. Kaip sako, ne dėl šalutinių poveikių — kilo tam tikrų techninių sunkumų.

Į Trampo raginimus paspartinti vakcinaciją JAV sureagavo atsargiai. Prezidentas buvo apkaltintas bandymu užsidirbti sau politinių taškų.

Neseniai visos valstijos gavo nurodymus pasirengti masinėms vakcinacijoms nuo lapkričio 1 dienos. Vietinėms sveikatos apsaugos institucijoms buvo patarta nekurti dirbtinių biurokratinių kliūčių.

Vyriausiasis JAV epidemiologas Entonis Faučis (Anthony Fauci) pripažino, kad vakcinacija gali prasidėti dar neužbaigus tyrimų. Pagrindinė sąlyga — geri rezultatai.

Britai vakcinos paieškose

Dėl antros koronaviruso bangos JK gresia naujas uždarymas. Kiekvieną dieną — daugiau nei keturi tūkstančiai užsikrėtusių, nors prieš mėnesį atvejų skaičius pamažu mažėjo. Iš viso užsikrėtė apie pusė milijono, mirė 42 tūkst.

Vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / РФПИ и Центр имени Гамалеи

Britams buvo uždrausta užsisakyti maistą viešojo maitinimo įstaigose, barai ir restoranai turi užsidaryti ne vėliau kaip 22:00 valandą. Transporte, viešose vietose — socialinis atstumas, kaukės, pirštinės. Jokių masinių renginių. Vestuvėse, laidotuvėse — sumažintas dalyvių skaičius.

JK premjeras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) perspėjo, kad jei britai nesilaikys šių taisyklių, jie turės imtis griežtų priemonių ir įvesti karantiną.

"Pandemijos metu ir be vakcinos negalime šimtu procentų grįžti į įprastą gyvenimą. Todėl turime sudėlioti prioritetus", — paaiškino ministras pirmininkas.

Kaip ir dauguma pirmaujančių šalių, JK visas jėgas skyrė vakcinos sukūrimui. Be to, perspektyviausiais buvo laikomi Anglijos ir Švedijos farmacijos kompanijos "AstraZeneca" tyrimai, atlikti kartu su Oksfordo universitetu. Mokslininkai teigė, kad bandymai jau yra paskutiniame etape ir masinė gamyba prasidės bet kurią dieną.

Tačiau rugsėjo pradžioje paaiškėjo, kad tyrimai buvo pristabdyti — vienam iš savanorių buvo nustatytas nugaros smegenų uždegimas. Panašu, kad ši diagnozė nėra tiesiogiai susijusi su vakcina, tačiau mokslininkai nusprendė nerizikuoti.

Vakcinacija Kinijoje

Kinijoje kol kas pavyksta sulaikyti virusą. Per visą pandemiją ten buvo užregistruoti tik 85 372 atvejai. Dabar kasdien nustatoma apie 30 atvejų. Be to, visi nauji atvejai — įvežtiniai.

Vietos farmacijos kompanijos sukūrė iš karto devynias vakcinas. Klinikiniai tyrimai tęsiasi. Keturi — paskutiniame etape. Masinės vakcinacijos, pasak valdžios institucijų, prasidės lapkričio arba gruodžio mėnesiais.

Norint apsaugoti visus gyventojų sluoksnius, svarstoma galimybė vakcinuoti ne tik injekcijomis — kuriama vakcina nosies purškalo pavidalu.

"Nosinės vakcinos privalumas tas, kad ji sukuria tiek sisteminį, tiek vietinį imunitetą, kuris atsiranda nosyje ir gerklėje ir iškart pradeda kovoti su virusu", — paaiškino mokslininkai.

Tuo tarpu tokia gausybė vakcinų sukėlė įtarimų Europoje. Pavyzdžiui, ispanų leidinys "El Pais" skleidė informaciją, kad kinų programišiai pavogė Ispanijos darbus. Tačiau žurnalistai nepateikė įtikinamų įrodymų.

Ispanijoje teigė nežinantys apie jokias kibernetines atakas ir dirbantys, kaip planuota.

Tegai:
Kinija, Didžioji Britanija, JAV, Rusija, vakcinacija, vakcina, koronavirusas
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (123)
Dar šia tema
Karbauskis pareiškė, jog privalomų skiepų nuo COVID-19 nebus
Rekomenduojama stabdyti sporto paslaugas, jei neužtikrinamos COVID-19 apsaugos priemonės
Gamalėjaus centras pradėjo vakcinos "Sputnik V" bandymus rizikos grupėse
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Politologas: Lietuva groja pirmu smuiku reklamuodama Baltarusijos opoziciją Vakarams

(atnaujinta 18:49 2020.10.20)
Baltijos šalis kartu su Lenkija ir NATO neslepia, kad ketina išspręsti Baltarusijos klausimą, taip pat ir jėga, mano politologas Semionas Uralovas

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Koordinacinė taryba (KT) yra provakarietiška struktūra, interviu Sputnik Lietuva sakė politikos ekspertas, "Sonar-2050" vyriausiasis redaktorius Semionas Uralovas.

"Patinka mums tai ar ne, bet Vakarai pamažu pradeda statyti ant šios Koordinacinės tarybos, ir, žinoma, Lietuva šiuo požiūriu groja pirmu smuiku. Nežinau, ar ši konkreti Koordinacinė taryba bus sėkminga, ši sudėtis, bet apskritai alternatyvių valdžios centrų sukūrimas net užsienyje, apskritai, gana nemaloni istorija", — sakė jis.

Pasak Uralovo, KT gali tapti būsimų kolaborantų įstaiga, nes NATO ir jos jaunesnieji partneriai — Lietuva ir Lenkija — neslepia, kad Baltarusijos klausimą ketina išspręsti ir jėga.

"Jie pasilieka šią teisę ir nuolat tai repetuoja, todėl tokios įstaigos kaip Koordinacinė taryba yra atsarginė civilinė administracija kolaboracijos atveju. <...> Reikalingi apmokyti žmonės, nes šiuolaikinė kolonizacija vykdoma netiesioginiais metodais, todėl reikalingi apmokyti žmonės", — sakė politologas.

Anksčiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda susitikime su Šveicarijos nacionalinės tarybos pirmininke Isabelle Moret išreiškė paramą Baltarusijos opozicijos Koordinacinei tarybai. Pasak jo, "Baltarusijos koordinavimo taryba yra esminė opozicijos institucija, galinti palaikyti dialogą, vedantį į naujus, demokratiškus rinkimus".

Koordinacinė taryba buvo sukurta buvusios kandidatės į Baltarusijos prezidentus Svetlanos Tichanovskajos iniciatyva po rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka. Opozicija Tichanovskają laiko išrinktąja vadove, reikalauja naujų rinkimų šalyje ir derybų su dabartine valdžia.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Ekspertas: Baltarusija suprato, kad Lietuva ir Lenkija yra jos "priešės"
Tichanovskaja su Šveicarijos deputatais aptarė krizę Baltarusijoje
Sustabdykite lėktuvą, Briuselis nori išlipti — ES užsienio politikos kančios
Taimso aikštė Niujorke, archyvinė nuotrauka

JAV nusprendė, kad pasaulį valdo "komunizmo šmėkla"

(atnaujinta 17:42 2020.10.20)
"Kaip komunizmo šmėkla valdo mūsų pasaulį": tai knygos pavadinimas... Na, iš tikrųjų, ką tik išleistos JAV trijų tomų propagandinės brošiūros antraštė

Dešimties metų senumo duomenimis, šioje šalyje per metus buvo išleista 316 480 knygų; dabar, matyt, ne mažiau. Bent jau šiuo atžvilgiu JAV išlaiko pirmąją vietą pasaulyje. Taigi, leidinys apie komunizmo šmėklą nėra didingas įvykis, tačiau vis tiek nepaprastas: prieš mus — labai primityvus agitacinis leidinys, paaiškinantis, kaip turėtų mąstyti žmogus iš respublikoniškos, dešiniosios šalies pusės (juk dauguma taip ir mąsto).

Pažymėtina ir leidykla — "The Epoch Times". Prieš dešimt metų respublikonų žiniasklaidoje nebuvo tokio sprogimo, koks yra šiandien JAV, tada atrodė, kad demokratai turėjo visišką žodžio ir minties monopolį visų rūšių transliacijose ar popieriuje. Šiandien tai toli gražu ne taip. Respublikonai sukaupė jėgas, ėmė urgzti ir užpildyti žiniasklaidos erdvę. Ir vargu ar ši situacija pasikeis, net jei lapkričio mėnesio rinkimuose jie sulauks blogiausio rezultato. Bet kuo jie užpildo, yra kitas klausimas.

Mes žiūrime knygą apie komunizmo šmėklą: bendra pažįstama esmė. Ar dar kas nors prisimena, kiek tomų parašė Marksas, Engelsas, Leninas, Trockis ir daugelis kitų (kiekvienas — nuo knygų spintos sienos iki sienos)? Ir akivaizdu, kad labai mažai komunistų visa tai skaitė. Tačiau mažas lankstinukas "Komunistų manifestas" yra kitas dalykas. Beje, jis prasidėjo, kaip žinia, žodžiais, kad po Europą klaidžioja šmėkla, komunizmo šmėkla. Dabar mes matome amerikietišką Markso ir Engelso plagiatą su priešingu ženklu. Taip pat atrandame, kad šmėkla nebeklaidžioja, o valdo visą pasaulį ("prasiskverbė beveik į visas šiuolaikinės visuomenės sferas") ir — svarbiausia — ji labai pasikeitė. Net nėra prasmės lyginti Markso komunizmo su tuo, kaip jį apibūdina dabartiniai Amerikos kovotojai su šmėklomis.

Jų komunizmas visų pirma yra tradicinės kultūros ir visuomenės žlugdymas: žinoma, kad taip yra. Bet tai taip pat kelias nuo prezidento Ruzvelto "Naujojo kurso" (1930 metai) iki antikarinių ir žmogaus teisių judėjimų (1960 metai), o vėliau — prie modernaus progresyvizmo. Tai yra politkorektiškumo atsiradimas (kai daugelio dalykų negalima pasakyti atvirai, nesulaužant kalbos), ir bažnyčios silpnėjimas bei "religinis chaosas", kai kiekvienas gali susikurti religiją. Šeimos sunaikinimas, kuris prasidėjo nuo "seksualinio išsivadavimo", po kurio kilo vyrų persekiojimas.

Taip pat — meno (pirmiausia kino, su šiuo jūsų Holivudu) ir švietimo, o ypač masinės žiniasklaidos, naikinimas. Žiniasklaida, skaitome mes, tam tikru momentu buvo visiškai užvaldyta liberalų ir progresyvistų ir tapo pagrindiniu viso pasaulinio karo frontu.

Gali atrodyti, kad tokia knyga galėjo būti išleista 50-ųjų aukso amžiuje, kai Elvis buvo gyvas, amerikiečiai važinėjo ilgomis atviromis mašinomis, varė jas į kino teatrus po atviru dangumi ir džiaugėsi — tačiau jie labai bijojo Maskvos ir jos sąjungininkų. Bet ne, dabar kitas amžius. Mes turime bijoti Kinijos, nes Maskva nebėra komunistinė. Tiesa, Kinija taip pat turi tik istorinį ryšį su klasikiniu komunizmu, tačiau mūsų trijų tomų brošiūros auditorija apie tai neturėtų žinoti.

Skaitytojui skyrius po skyriaus pasakojama, kaip ne TSRS, o, pasirodo, Kinija dešimtmečiais skverbėsi su savo ideologija į visas Vakarų visuomenes. Ir dar į Aziją, Afriką, Lotynų Ameriką (kodėl gi ne mes, bet jie ir jų Mao Dzedongas? Net įžeidžia). Ir šiandien ji "įgijo jėgų kovoje dėl visuotinės hegemonijos", sumenkindama JAV ir visus Vakarus.

Apskritai jau aišku, kad visas šis niūrus vaizdas labai primena kažką. Ir knyga apie šmėklą to neslepia, tačiau nuo pat pirmų eilučių mums viską paaiškina: tai tas pats velnias. Komunizmas yra velnias, ir jis yra. Velnias trokšta žmonijos sunaikinimo, jis turi daug veidų, iš pradžių vilioja romantiškomis komunizmo versijomis... O paskui — tai, ką jūs ir matote.

Trumpai tariant, viskas, apskritai viskas, kas bloga pasaulyje, yra iš velnio. Jei nori — vadink tai komunizmu, koks skirtumas.

Mes matome kažką panašaus dar vieno visuotinai pripažinto keiksmažodžio atžvilgiu. Kraštutinis politinio ir moralinio bjaurumo laipsnis mūsų šalyje vadinamas fašizmu (rečiau — nacizmu). Tiesą sakant, jei jau tikrai prisikabintume prie masinio tokio termino vartojimo, pasinaudojus gerai apgalvotais sociologiniais klausimais, greitai paaiškės, kad rusui fašizmas yra užsienio okupacijos sinonimas, po kurio nustatomas didžiulis nepaaiškinamai griežtų ir svetimų kasdienio elgesio taisyklių rinkinys, kuris, be to, verčia vienaip ar kitaip elgtis ne tik pirmą kartą ir "dėl vaizdo", bet ir beveik visada. Ir tik antroje vietoje — tai karas bei jo sunaikinimas (kurį, pažymime, gali sukelti ne tik fašistai).

Tuo pačiu metu ne tiek daug žmonių supranta ideologinio kokteilio ir administracinės praktikos komponentus, išsivysčiusius į italų fenomeną (fašizmas kaip toks) ir į vokišką variantą (nacionalsocializmas). Taigi, prieš mus yra tas pats velnias, viso blogio, kuris gali būti žmonių visuomenėje ir gyvenime, personifikacija. Be jo niekaip. Dabar pažiūrėkime, kas iš tikrųjų parašyta visuose trijuose knygos apie šmėklą tomuose. Kinija, kaip ir anksčiau TSRS, yra visiškai mitinis ir geografiškai tolimas blogio šaltinis. O štai artimi demokratai su visomis "komunistinėmis" virtusiomis idėjomis ir kampanijomis nėra mitas. Tai yra velnias, koks jis yra, tiksliau sakant, tai yra satanistai, ir su jais teks susidoroti.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
komunizmas, JAV
LTG traukiniai

"Lietuvos geležinkeliai" šiemet gavo 11 % mažiau pajamų

(atnaujinta 12:58 2020.10.21)
Kita vertus, dėl pandemijos poveikio sumažėjusios šių metų pajamos rugsėjį jau beveik pasiekė praėjusių metų rodiklius

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. "Lietuvos geležinkelių" (LTG) grupė, išankstiniais duomenimis, per pirmus devynis šių metų mėnesius gavo 327,6 mln. eurų pajamų — 11 proc. mažiau nei tuo pačiu periodu praėjusiais metais, rašo LTG spaudos tarnyba.

Kita vertus, pažymima, kad dėl pandemijos poveikio sumažėjusios šių metų pajamos rugsėjį jau beveik pasiekė praėjusių metų rodiklius (40,4 mln. šių metų, 41,0 mln. — praėjusių metų rugsėjį), o krovinių buvo pervežta daugiau nei pernai.

"Pandemijos pradžioje svarstėme ir labai pesimistinius, ir kiek optimistiškesnius verslo scenarijus, o rugsėjo veiklos rezultatus galima vertinti santūriai optimistiškai. Tikiu, kad rezultatų kreivės tik kils", — sakė LTG generalinis direktorius Mantas Bartuška.

LTG grupės krovinių vežimo bendrovė "LTG Cargo" sausio–rugsėjo mėnesiais pervežė 38,8 mln. tonų krovinių — tai 6 proc. mažiau nei pernai (41,2 mln. tonų), o rugsėjį jau fiksavo augimą — vežė 5 mln. tonų krovinių arba 9 proc. daugiau nei pernai rugsėjį (4,6 mln. tonų).

Daugiausia augo krovinių srautas Klaipėdos jūrų uosto kryptimi — didėjo gabenamų trąšų, augalinės kilmės produktų, daugiausia grūdų, pervežimai. Tačiau sumenko naftos produktų ir juodųjų metalų pervežimų apimtys.

Tuo tarpu keleivių vežimo bendrovės "LTG Link" veiklos apimtys šiemet mažėjo 28 proc. — vietos maršrutais per devynis mėnesius ji pervežė 2,52 mln. keleivių, o vien rugsėjį — 331 tūkst., arba 13 proc. mažiau.

Tarptautiniai traukinių maršrutai dėl pandemijos vis dar uždaryti, didžioji dalis vietinių — vykdomi, nuolat stebint keleivių srautus.

Tegai:
pajamos, Lietuvos geležinkeliai
Dar šia tema
Lenkija įvertino "Rail Baltica" progresą Lietuvoje
"Lietuvos geležinkeliai" papasakojo, kaip koronakrizė paveikė keleivių srautus
Atskleista, kokių dainų lietuviai klausosi traukiniuose