Pietų Ukrainos atominė elektrinė

JAV atliks Ukrainoje branduolinį eksperimentą: kam derėtų bijoti

(atnaujinta 11:14 2020.10.18)
Amerikiečiai jau tiekia branduolinį kurą Ukrainai iš savo Švedijos gamyklos VVER-1000 reaktoriams, kurių yra 13

Ukrainos "Energoatom", nacionalinė atominės energijos generavimo įmonė, valdanti 15 blokų keturiose Ukrainos atominėse elektrinėse, pasirašė sutartį su Amerikos kompanija "Westinghouse" dėl branduolinio kuro tiekimo VVER-440 reaktoriams. RIA Novosti medžiagoje rašo Sergejus Levčenka.

Amerikiečiai jau tiekia branduolinį kurą Ukrainai iš savo Švedijos gamyklos VVER-1000 reaktoriams, kurių yra 13. Tačiau "Westinghouse" nevykdė komercinių VVER-440 tiekimų, nors jau seniai to norėjo.

Žinoma, galų gale Ukraina — šalis, kuri nėra NATO sąjungininkė, tačiau de facto turi kolonijos statusą. Ji taip pat turi gana skaudžią, bent jau materialiniu požiūriu, panašaus VVER-1000 kuro naudojimo patirtį. Ir tik du VVER-440 reaktorius, kurie yra seniausi tarp visų šalyje veikiančių 15 reaktorių.

Šūksniai, kad eilinis eksperimentas baigsis antruoju Černobyliu, greičiausiai neturi pagrindo — jau vien dėl VVER reaktoriaus patikimumo. Tačiau tai, ką už eksperimentą turės sumokėti tie, kuriems jis skirtas, yra faktas. Ir greičiausiai sumokėti teks nemažai.

Pirmą kartą branduolinio kuro gamybos VVER reaktoriams "Westinghouse" ėmėsi 1998 metais, kai Suomijos Lovisos atominėje elektrinėje, kurioje eksploatuojamas VVER-440, kartu su šešiais rusiškais buvo įrengti penki Amerikos ir Švedijos degalų agregatai bandomajam darbui.

2002 metais jie buvo iškrauti iš aktyvios zonos ir išanalizuoti. Pasirodė, kad "Westinghouse" kasečių atsparumas korozijai buvo daug mažesnis (Amerikos ir Švedijos rinkinių korozijos sluoksnis buvo 21 mikrometras, o Rusijos — tik nuo vieno iki keturių mikrometrų). Be to, "Westinghouse" asortimento dujinių skilimo produktų produkcija buvo dvigubai didesnė nei rusiškų gaminių. Dėl to "Fortum" (Suomijos AE savininkas) priėjo prie išvados, kad rusiškas kuras labiau tinka VVER-440 reaktoriams, o suomiai atsisakė "Westinghouse" kuro.

Antrą kartą į Rusijos suprojektuotų reaktorių kuro rinką pateko "Westinghouse" Ukrainoje: sutartis dėl mažiausiai 630 surinkimų tiekimo 2011–2015 metais buvo pasirašyta praėjus trejiems metams po vadinamosios "oranžinės revoliucijos", įvykusios 2008 metais.

2011 metais prasidėjo pristatymai, tačiau jau 2012 metų balandžio mėnesį trečiajame Pietų Ukrainos AE padalinyje buvo atskleistos Amerikos ir Švedijos surinkimų deformacijos ir kitos problemos, jas teko iškrauti ir baigti bandomąja eksploatacija. Be to, gamintojas jų nepriėmė atgal ir gana šaltai reagavo į kuklius "Energoatom" reikalavimus. Todėl "Energoatom" nuostoliai dėl šio nuostabaus eksperimento siekė mažiausiai 175 milijonus dolerių.

Tačiau netrukus Ukrainoje įvyko Maidanas, o 2014 metų pabaigoje "Energoatom" ir "Westinghouse" pasirašė naują susitarimą, numatantį padidinti JAV ir Švedijos kuro tiekimą Ukrainos AE. Tiesa, "Westinghouse" inžinieriai vis dėlto atsižvelgė į nesėkmingą praeities patirtį ir "pabaigė" naujus surinkimus: vietoj TVS-W jie pradėjo tiekti TVS-WR, apie kurių problemas, bent jau kol kas, nežinoma.

Šiandien Ukrainos vadovybė džiaugiasi, kad "Westinghouse" branduolinis kuras naudojamas keturiose Zaporožės AE ir dviejose Pietų Ukrainos AE, o nuo 2021 metų pakraunamas ir į vieną iš Rivnės AE VVER-1000 reaktorių. Tuo pačiu metu trys surinkimai jau veikia tik su "Westinghouse" degalais. Tiekėjų dalies santykis yra 60/40 — kol kas Rusijos TVEL kontroliuojančiosios bendrovės naudai.

Už šio šuniško susižavėjimo skliaustų lieka faktas, kad "Westinghouse" komercinis kuras VVER-1000 yra 20–25 proc. brangesnis nei rusiškas kuras (kadangi "Westinghouse" neturi kompetencijos urano konversijos ir sodrinimo procese, "Energoatom" urano dioksidą perka atskirai rinkoje). Galbūt todėl nė viena iš VVER-1000 reaktorių eksploatuojančių šalių, išskyrus Ukrainą, iki šiol nenusprendė įsigyti amerikietiško kuro. Nors tarp tokių ne tik Kinija, Iranas ir Indija, bet ir Amerikos palydovai, tokie kaip Bulgarija ir Čekija.

Be to, Ukraina turėjo skubiai pastatyti brangų centralizuotą panaudoto branduolinio kuro saugyklą, nes "Westinghouse" neketino jo pasiimti net laikinam saugojimui. Ukrainos panaudotas kuras vis dar eksportuojamas į Rusiją laikinam saugojimui (o VVER-440 atveju — perdirbimui).

Žinoma, bandomasis kuro eksploatavimas VVER-440 reaktoriuose Ukrainai kainuos brangiau nei Rusijos, ir tai toli gražu ne 20–25 proc., o galbūt kelis kartus daugiau. VVER-440 kuro elementai struktūriškai ir funkciškai skiriasi nuo VVER-1000. Tačiau Ukrainoje yra tik du tokie blokai (tai yra, tiekimas iš tikrųjų bus vienetinis), ir šie blokai, kaip jau minėta anksčiau, yra seniausi tarp tų, kurie pastatyti Ukrainos TSR — jie turėtų būti išvesti iš eksploatacijos, atsižvelgiant į išteklių išplėtimą jau 2030–2031 metais.

Tai yra, Ukrainos pusėje sutartis, pasirašyta dalyvaujant prezidentui Zelenskiui, tikrai neturi komercinės prasmės.

Bet tai yra prasminga "Westinghouse", nes sėkmingo eksperimento atveju tai leis patekti į VVER-440, kurių šiandien pasaulyje veikia 22, dar dvi yra statomos (Slovakijoje), kuro rinką.

Beje, Slovakija yra pats geriausias kąsnelis šioje rinkoje, nes ten veikia keturi blokai su VVER-440 reaktoriais, o dar du yra paskutiniame statybos etape. Bet slovakai nenorėjo eksperimentuoti su savimi, dar ir mokamai. Praėjusių metų "Westinghouse" bandymas patekti į Slovakijos rinką sulaukė griežto atmetimo: "Galutinis produktas nėra siūlomas už konkurencingą kainą".

Todėl visiškos priklausomybės nuo JAV variantas Ukrainai pasirodė kone vienintelis. Tuo labiau, kai "Westinghouse" daro spaudimą "Energoatom": pirmąjį pusmetį pastaroji nevykdė minimalių sutartyje numatytų pirkimų dėl... sunkios finansinės padėties.

Dar akivaizdesnė "Energoatom" padėtis naujoje sutartyje su "Westinghouse", atsižvelgiant į tai, kad Rusijos "TVEL" kontroliuojančioji bendrovė sukūrė kurą, galintį veikti manevriniu režimu (100–75–100 proc.), o tai šiandien nepaprastai svarbu nesubalansuotai Ukrainos energetinei sistemai. Ko tiksliai "Westinghouse" negalės pasiūlyti artimiausioje ateityje. Ir tai neįtikėtina bandomojo proceso metu.

Tad iš tikrųjų sutartis tarp "Energoatom" ir "Westinghouse" reiškia agresyvų amerikiečių kompanijos bandymą patekti į naują rinką Ukrainos bendrovės sąskaita. Sąskaita — tiek materialine prasme, tiek bet kokių kitų eksperimentinių operacijų padarinių prasme, jei tokioms bus vietos.

Tegai:
atominė elektrinė, Ukraina, JAV
Dar šia tema
Baltarusija įsitikinusi, kad Lietuva persvarstys sprendimą dėl BelAE
Lietuvos kariai pasiskundė dėl "dezinformacijos" Baltarusijos žiniasklaidoje
Donaldo Trampo ir Džo Baideno debatai

JAV gresia "specialiųjų tarnybų ir saugumo pajėgų diktatūra": kuo čia dėta Rusija?

10
(atnaujinta 14:39 2020.10.26)
Amerikos informaciniame lauke įvyko kai kas baisaus: pasiturinčių skaitytojų protuose JAV verslo leidinys "The Wall Street Journal" pasėjo mintį, kad Amerika turi problemų su savo žvalgybos bendruomene, kuri dabar nori pati rinktis prezidentus

Deja, dėl to, kad kalbama apie 2020 metų Amerikos leidinį, ši drąsi (ir atitinkanti tikrovę) idėja negalėjo būti lydima gana nešvaraus ir ne itin protingo sąmokslo, kad tam tikra buvusių ir dabartinių Amerikos šnipų dalis dirba Rusijos naudai. Bet čia jau nieko nepadarysi: be specialaus "amuleto" kaltinimų Rusijai pavidalu, Amerikos informaciniame lauke negali rašyti net "The Wall Street Journal" redakcijos narys, rubrikos "JAV turi šnipų problemą" autorius.

Priežastis įtarti Amerikos žvalgybos bendruomenę (o vadinant daiktus tikraisiais vardais — "giluminę valstybę") dėl noro atskirai nustatyti, kas bus prezidentas, buvo vadinamasis penkiasdešimties laiškas, kurį pasirašė visas Amerikos žvalgybos tarnybų spektras ir kuris buvo skirtas išsaugoti Džo Baideno ir jo šeimos įvaizdį nuo įtarimų paviešinus Baideno Jaunesniojo korespondenciją, pradedant nuo narkotikų vartojimo ir itin nesaikingo (net pagal šiuolaikinius Amerikos standartus) seksualinio elgesio, iki įsitraukimo į korupcines schemas savo šeimos klano labui. Pažymėtinas Amerikos šnipų pasirinktas gynybos būdas: jie paskelbė, kad dėl visko kalta Rusija. Po to net nepaprastai patriotiškas "The Wall Street Journal" apžvalgininkas nusprendė parašyti skiltį apie uniformuotus Amerikos melagius.

"Pakalbėkime apie melą. Nors jie pripažino, kad neturi įrodymų, 50 buvusių JAV žvalgybos pareigūnų teigė, kad nutekintuose Hanterio Baideno elektroniniuose laiškuose yra "visi klasikiniai Rusijos informacinės operacijos požymiai". Ne, tai netiesa. Rusija naudoja paprastesnius ir mažiau falsifikuotus klaidingos informacijos skleidimo būdus. Tiesą sakant, epizode su nešiojamuoju kompiuteriu niekas neprimena mums jau žinomų Rusijos veiksmų. Atsižvelgiant į daugybę dokumentinių įrodymų ir parodymų, taip pat į "Okamo skustuvą", nešiojamasis kompiuteris yra būtent tai, ko reikia, rašo "New York Post" (leidinys, kuriame pirmą kartą buvo paskelbti kaltinamieji įrodymai — Sputnik). Baideno kampanijos būstinė tai jau pripažino. Tai taip pat žino pasirašiusieji. Tai (kolektyvinis pareiškimas) atvira dezinformacijos kampanija rinkimų viduryje. Atsiprašau, kai kuriems iš mano skaitytojų pasakysiu: jei esi toks kvailas, kad prarandi visus sugebėjimus kritiškai mąstyti kiekvieną kartą, kai išgirsti žodį "rusai", kažkas tuo pasinaudos".

Verta pateikti svarbų, nors ir savaime suprantamą paaiškinimą: nebūna buvusių Amerikos specialiųjų tarnybų darbuotojų ir nebūna buvusių "giluminės valstybės" atstovų — būtent tų žmonių, kurie, kaip prezidentas Putinas sakė savo plačiai žinomame interviu Prancūzijos žurnalistams, nustato tikrąją JAV politiką ir paaiškina naujajam prezidentui, kad jis turėtų vykdyti tik jų nurodymus.

Nepriklausomai nuo to, kas laimės rinkimus (o galbūt ir vėlesnius ginčus ar gatvės kovas) lapkričio mėnesį, Amerikos politinė sistema jau patyrė beveik gyvybinės svarbos žalą, ir tai kelia rimtą susirūpinimą tiems, kurie įsitvirtina Amerikos hegemonijoje. Praktika rodo, kad norint, jog socialinis stabilumas ir ekonomika veiktų kuo efektyviau, šalies piliečiams būtina tikėti, kad kažkas priklauso nuo jų valdymo ir kad valstybė, įskaitant politikus, administratorius ir represinį aparatą, iš esmės dirba jų labui ir jiems leidus.

 

Vergai, nežinantys, kad yra vergai — ekonominiu požiūriu su metaforiškumu — yra veiksmingas ir gerai motyvuotas žmogiškasis kapitalas, ir šia prasme Amerikos demokratijos iliuzija labai ilgai atliko savo darbą ir ta pati iliuzija buvo galingiausias ideologinis ginklas, kurį Vašingtonas efektyviausiai panaudojo Šaltojo karo metu prieš TSRS. Dabar ši iliuzija tirpsta kaip ledas saulėje, juolab, kad "giluminės valstybės" atstovai apskritai nustojo gėdytis savo viešų pareiškimų.

Buvęs JAV ambasadorius Rusijoje Maiklas Makfaulas (Michael McFaul) parašė (o vėliau ištrynė) įrašą Twitter'yje, kuriame paaiškino visą Amerikos pseudodemokratijos esmę: "Trampas prarado žvalgybos bendruomenę. Jis prarado Valstybės departamentą. Jis prarado armiją. Kaip jis gali toliau būti mūsų vyriausiasis vadas?"

Kaip teisingai šį klausimą pakomentavo "Washington Examiner" žurnalistas Baironas Jorkas (Byron York): "Šis "Twitter" įrašas (Makfaulo — Sputnik) turi nerimą keliančią reikšmę mūsų demokratinėje sistemoje. Trampas yra vyriausiasis vadas, nes buvo išrinktas prezidentu, ir jis liks vyriausiuoju vadu tol, kol jis yra prezidentas, antrai kadencijai, jei bus išrinktas".

Makfaulas suprato, kad buvo užkluptas pasikarščiavęs, ištrynė originalų tekstą ir dar kartą parašė jį švelnesne forma, tačiau bet kokiu atveju tai jau buvo "atsikalbinėjimas pagal Froidą": Amerikos pareigūnai, diplomatai, ekspertai ir žvalgybos pareigūnai, kurie liks su valdžia, nepriklausomai nuo to, kas laimės rinkimus, iš tikrųjų mano, kad žvalgybos bendruomenė, Valstybės departamentas ir karinis elitas nustato, kas gali būti vyriausiasis vadas, nepaisant to, ką renkasi Amerikos rinkėjai.

Kad "Trampo incidentas" nepasikartotų, dabar siūlomi dar radikalesni metodai nei apkaltos, visiškas žiniasklaidos šmeižtas ir masinis sukčiavimas balsuojant paštu, dėl ko skundžiasi Trampas. Norint, kad vienas prezidentas nebebūtų išrinktas apeinant "giluminę valstybę", siūloma įsteigti specialią komisiją kandidatams patvirtinti, ir šį akivaizdų antidemokratinį pasiūlymą tiesiogiai Amerikos televizijoje išsakė ir Amerikos valdžios struktūrų (t. y. "giluminės valstybės") atstovas.

Frenkas Filjucis (Frank Figliuzzi), buvęs FTB direktoriaus padėjėjas, ketvirtadienį pareiškė norįs, kad "dvišalė komisija" patvirtintų būsimus kandidatus į prezidentus, kad naujojo Donaldo Trampo nebūtų. "Mums reikia visoje šalyje diskutuoti, kaip atrinkti kandidatą į prezidentus. Mes esame (nepadorus nesėkmės apibūdinimas)", — MSNBC sakė Filjucis.

"The Wall Street Journal" apžvalgininkas skundžiasi, kad "FTB, informacijos nutekėjimo organizatoriai iš Amerikos žvalgybos bendruomenės ir žiniasklaidos sąmoningai ar nesąmoningai "sudarė susitarimą" su Rusijos specialiosiomis tarnybomis, tikriausiai užsimindami apie žalą, kurią jie padarė amerikiečių pasitikėjimui savo pačių politikais, specialiosiomis tarnybomis ir valstybės propaganda". Tiesą sakant, žinoma, jokio slapto susitarimo nebuvo — tai buvo tik Amerikos valdžios ir biurokratinio elito noras nusimesti erzinančią demokratijos kaukę ir pagaliau pradėti viešai plakti vergus arklidėje ir priversti juos bučiuoti "kolektyvinio Makfaulo" kerzinius batus. Reikia pripažinti, kad reginys pasirodė įspūdingas, ir jei ši draugiška diplomatų, žiniasklaidos ir CRU grupė gali "beveik negyvą" Baideno kūną pasodinti į Amerikos sostą, šis reginys taip pat bus pamokantis ta prasme, kad po šio demokratinio proceso pasityčiojimo tik kvailys ar niekšas galėtų teigti, kad Amerikos "giluminė valstybė" iš tikrųjų kariauja JAV ir visame pasaulyje dėl politinės laisvės idealų.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

10
Tegai:
Rusija, JAV
Dar šia tema
Galingas smūgis Amerikos priešams: vienintelis Rusijos rūpestis
Ekspertas įvertino, kaip JAV rinkimų rezultatai paveiks santykius su Rusija
Amerikietiška svajonė — ar Baidenas išgelbės Lietuvą?
Protestai Minske

Ekspertas: Tichanovskajos žodžiai apie "milijardus" Lietuvos įprastas masalas

(atnaujinta 13:43 2020.10.26)
Visa moters retorika skirta paprastiems žmonėms, niekada nemačiusiems tokių sumų, mano ekspertas Dmitrijus Žuravliovas

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Buvusios kandidatės į Baltarusijos prezidentus Svetlanos Tichanovskajos pareiškimas apie "milijardus" iš Lietuvos turėtų būti laikomas politine reklama, o ne realiu pažadu, interviu Sputnik Lietuva sakė Regioninių problemų instituto generalinis direktorius Dmitrijus Žuravliovas.

"Ar tai pasieks Europos Vadovų Tarybą, yra labai abejotina, nes skirti lėšų turės visos šalys, o to į vakarus nuo Lenkijos sienos niekam nereikia. Tai yra būtent tai, ko reikia Lietuvai ir Lenkijai. Šis projektas yra svarbus ne tik todėl, kad būtų įgyvendinamas. Tai juk paraiška: "Bičiuliai, meskite [Baltarusijos prezidentą Aleksandrą] Lukašenką dėl manęs ir Vakarai jums sumokės milijardus". Tichanovskaja įvertina Baltarusijos vertę šia suma. Nebūtina sumokėti, pakanka įvardyti kainą, ir žmonės patys atneš jai Baltarusiją mainais į pinigus", — sakė Žuravliovas.

Anot jo, kad ir ką besakytų Tichanovskaja, vakarinė Europos dalis, švelniai tariant, nėra pasirengusi išleisti tokių pinigų Baltarusijai.

"Eilinis žmogus, nesuprantantis viso to — milijardas dolerių! Jis net įsivaizduoti tokios sumos negali. Ir jie jam sako: "Tu tiesiog būk už Tichanovskają ir prieš Lukašenką — ir šis milijardas bus pas tave". Manau, kad tai nesuveiks, bet tai tikras masalas", — mano ekspertas.

Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja sakė, kad Europos šalys gali suteikti "milijardų dolerių" dydžio paramą būsimoms reformoms respublikoje palaikyti pasikeitus valdžiai.

Moters teigimu, "daugelis ES šalių, ypač Lenkija, Rumunija, Lietuva, parengė pagalbos projektą dėl būsimų reformų" ir "kalba eina apie milijardus dolerių".

Tegai:
Lietuva, Svetlana Tichanovskaja, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Tichanovskaja paragino iki metų pabaigos surengti naujus rinkimus Baltarusijoje
Lukašenka įspėjo apie atsaką Lietuvos ir Lenkijos agresijos atveju
Protestuotojai Minske juda link Lukašenkos rezidencijos, pasigirdo sprogimai
Lošimo kortos, kauliukai ir kazino žetonai

Lankytojų registravimas nuo pirmadienio taikomas ir lošimo namams

(atnaujinta 15:41 2020.10.26)
Nuo pirmadienio lankytojų registracija taip pat įsigaliojo maitinimo įstaigose, laisvalaikio ir pramogų teikimo vietose

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Pirmadienį įsigaliojusi lankytojų registravimo tvarka yra taikoma ir lošimo namams, rašo Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Turės būti patikrinta kiekvieno lankytojo asmens tapatybė, užregistruojamas jo vardas, pavardė ir telefono numeris, o gavus atitinkamą prašymą, šie duomenys per dvi dienas turės būti pateikti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).

Tokiu būdu siekiama lengviau identifikuoti žmones, jeigu lošimo namuose apsilankytų koronavirusu užsikrėtę asmenys. Taip NVSC specialistai pradės epidemiologinį tyrimą ir nustatys, su kuo kontaktavo užsikrėtęs lankytojas, informuos sąlytį turėjusius asmenis.

Lankytojų duomenys turi būti saugomi 21 dieną po apsilankymo, o po to sunaikinami. Registraciją galima vykdyti tiek elektroniniu, tiek popieriniu būdu.

Nuo pirmadienio lankytojų registracija taip pat įsigaliojo maitinimo įstaigose, laisvalaikio ir pramogų teikimo vietose.

SAM patikslino, kad prekybos centrai bendrąja prasme nelaikomi laisvalaikio ir pramogų vietomis, todėl įeinant į patį prekybos centrą lankytojų registracija nėra būtina, tačiau ji reikalinga, jei įžengiama į laisvalaikio ir pramogų erdves, esančias prekybos centruose.

Lankytojų registracija reikalinga įeinant į tokias atskiras laisvalaikio ir pramogų vietas kaip kino teatrai, šokių studijos, sporto klubai, vaikų karstynių erdvės, boulingas, lazerių arenos, pabėgimo kambariai ir pan., taip pat viešojo maitinimo įstaigas, restoranus, kavines, barus, naktinius klubus ir kitas pasilinksminimo vietas, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktus, esančius prekybos centruose.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Įvardytos pavojingos savarankiško COVID-19 gydymo pasekmės
Nuo šios dienos 12 Lietuvos savivaldybių skelbiamas karantinas
Klaipėdos "Maximos" darbuotojai nustatyta COVID-19 liga