NATO kariai, archyvinė nuotrauka

"Girtas šlapinosi ant vitrinų": kaip NATO kariai elgiasi Baltijos šalyse

831
(atnaujinta 13:34 2018.06.14)
Kariuomenės pratybos ir NATO karių atvykimas į Baltijos šalis džiugina toli gražu ne visus: vietiniai gyventojai nepatenkinti "karinio metalo laužo" pervežimu ištisas paras, girtų karių išdaigomis ir pinigų švaistymu

VILNIUS, birželio 14 — Sputnik. Baltijos šalyse ir Lenkijoje vyksta karinės pratybos "Saber Strike" ir "Baltops", todėl regioną užtvindė Aljanso kariai: 18 tūkst. žmonių iš 19 pasaulio šalių. Valdžios institucijos aiškina gyventojams, kad tai yra būtina, siekiant užtikrinti saugumą šalia "agresyvios Rusijos". Pastaraisiais metais Baltijos šalyse rengiamos kelios pratybos per metus. Tačiau ne visi piliečiai yra patenkinti užsieniečiais su karine uniforma, rašo RIA Novosti autorius Konstantinas Sevastijanovas.

Kodėl Klaipėdoje NATO kareivius prilygino vaikams

Uostamiestis, turintis išvystytą turizmo infrastruktūrą, dabar priima kitokius svečius: čia atvyko 37 kariniai laivai iš įvairių NATO šalių. Klaipėdos savivaldybės narys, vietos "Lietuvos rusų sąjungos" skyriaus vadovas Viačeslavas Titovas išreiškė nepasitenkinimą tuo, kad aljanso kareiviams pratybų metu buvo leista laisvai naudotis viešuoju transportu. Atitinkamas sprendimas buvo priimtas dauguma balsų miesto tarybos posėdyje. Pokalbyje su "RIA Novosti" Titovas pabrėžė, kad meras Vytautas Grubliauskas net nenorėjo skirti laiko diskusijai šiuo klausimu.

"Mūsų mieste nemokamai keliauti viešuoju transportu gali tik vaikai iki septynerių metų ir tik tada, kai jie neužima sėdimų vietų. Per pastaruosius 25 metus mokama tapo viskas, kas tik įmanoma. Pilna kelionės kaina viešajame transporte yra 80 centų. Moksleiviai, studentai, taip pat senatvės pensininkai, sulaukę 70 metų, moka perpus mažiau. Ir net tie, kuriems sukako virš aštuoniasdešimt metų neturi teisės nemokamai keliauti: jie turi 80 proc. lengvatą. Pasirodo, kad socialiai neapsaugotų gyventojų grupių atstovai turi skirti pinigus, o kariai, kurie gauna ne patį mažiausį atlyginimą NATO padaliniuose, važinėja nemokamai. Aš asmeniškai nesutinku su šiuo požiūriu. Kareiviai turi poligonus — tegul ten jie sau važinėja ir šaudo nemokamai", — piktinosi Titovas.

Tačiau Viačeslavas Titovas — tai mažuma. Kiti tarybos nariai posėdyje susitarė dėl būtinybės parodyti didžiausią svetingumą užsienio kareiviams, nes jie "saugo miestą". Čia gana dažnai vyksta įvairios karinės pratybos, o valdžios institucijos kaskart ragina klaipėdiečius "nebijoti". Tačiau jie vis tiek bijo ir nori, kad kariai atliktų pratybas toliau nuo gyvenamųjų pastatų.

Balandžio mėnesį, kai mieste vyko pratybos "Brave Griffin 2018" ("Narsus grifonas 2018"), Klaipėdos gyventoja Julija Dobilienė socialiniame tinkle pranešė: "Žinoma, galima kikenti dėl to, kas vyksta. Galima paaiškinti vaikams apie pratybas neva "nebijok, tai geri dėdės". Tačiau mieste jau daugiau nei valandą vyksta "šaudymas". Šalia yra trys ligoninės (viena jų skirta pagyvenusiems žmonėms), kelios mokyklos ir vaikų darželiai. Ir aš, kaip Lietuvos pilietė, noriu pasakyti — aš prieštarauju karinėms pratyboms miesto ribose".

Šis užrašas socialiniame tinkle sukėlė daugybę atsiliepimų, žmonės išreiškė savo pasipiktinimą.

"Pratyboms skirti poligonai. Ten yra pastatų, galima bėgioti, kiek nporisi, ir niekam netrukdyti. Aš nesuprantu, kodėl aš turėčiau atsibusti keletą kartų per naktį dėl to, kad už dvidešimt metrų nuo mano langų Klaipėdos gatvėje visą parą važinėja karinis metalo laužas", — skundėsi Nikolajus Morozovas.

"Valstybė atvirai švaisto pinigus. Ne pensijas didina, ne ligonines remontuoja. Rengia kvailas pratybas su daugybe pašalinių liudininkų ir dėl to didėja potenciali rizika šiems žiūrovams", — pabrėžė Julija Baraneckaja.

Kai kurie gyventojai palygino manevrus su žaidimu "Counter-Strike".

Dovanos "Rusijos propagandai"

Kalbos apie riziką turi pagrindą. Karinė technika kelia grėsmę kelių eismo saugumui. Birželio 7 dieną Prienų rajone įvyko didelė avarija — susidūrė keturi JAV šarvuočiai "Stryker". Nukentėjo 13 amerikiečių. Kitas eismo įvykis įvyko birželio 9-osios naktį prie Kazlų Rūdos: Amerikos kariuomenės šarvuotis "Stryker" rėžėsi į medį. Amerikos kareivis buvo hospitalizuotas dėl klubo traumos. Toliau — dar viena avarija: netoli Pabradės miesto apsivertė kariuomenės visureigis, nukentėjo du kariai. Ironiška, kad šiuo metu Lietuva, kaip praneša vietos spauda, ketina prašyti ES 430 milijonų eurų kelių modernizavimui.

Vokietijos kariai, archyvinė nuotrauka
© AFP 2020 / Martin Schutt / dpa

Yra ir kitas problemos aspektas. Praėjusį rudenį "Rygos šunų klubo" Facebook paskyroje buvo paviešinta nuotrauka, kurioje pavaizduotos NATO karių paliktos šiukšlės miške netoli Adaži, kur yra aljanso bazė: plastikiniai buteliai, konservų skardinės, popieriaus atliekos ir kitos šiukšlės.

"Ir visą mišką išvartė, tiesiog širdį skauda! — nuogąstauja vietos gyventojai. — Mes, atsiprašau, savo kiaulių turime".

Apskritai Baltijos valstybių piliečių požiūris į NATO karius yra dviprasmiškas. Etniniai lietuviai, estai ir latviai vertina juos teigiamai — valstybės propaganda įtikino juos, kad Rusija bet kuriuo momentu gali atakuoti. Vietiniai rusai yra skeptiškai nusitekę — jie praleidžia daug laiko Rusijos informacinėje erdvėje ir puikiai supranta, kad Maskva neketina pulti Baltijos regiono. Užsienio karininkai taip pat yra bauginami: jiems sako, bet koks neteisingas žingsnis bus panaudotas "Kremliaus propagandos".

"Dovana" kovotojams su Rusijos "informacine agresija" tapo praėjusių metų įvykis Lietuvoje: Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir kiti Seimo nariai gavo anoniminį laišką, kuriame buvo pranešta, kad vokiečių kariškiai iš motorizuoto NATO pėstininkų bataliono tariamai išprievartavo penkiolikmetę moksleivę Jonavoje. Informacija nebuvo patvirtinta, o NATO karinio komiteto pirmininkas Peteris Pavelas tuoj pat spėjo, kad "gandus" paleido kokie nors "prorusiški elementai".

Svetimi mieste: ką sau leidžia užsienio kariai Lietuvoje >>

Tiesą sakant, "Rusijos propagandininkams" nieko nereikia išgalvoti. Toje pačioje Klaipėdoje policininkai sulaikė penkis neblaivius Čekijos karius, kurie susimušė su vietos jaunimu šalia vieno iš naktinių klubų. Teko pasinaudoti elektros šoku.

Tokie incidentai taip pat yra dažni ir Latvijoje. Pavyzdžiui, Rygoje  keturi girti britų kariai sugadino taksi automobilį, nes suorganizavo šokius ant transporto priemonės stogo.

2015 metais dėl amerikiečių kario kaltės įvyko nelaimingas atsitikimas, kuriame nukentėjo penki žmonės, tarp jų Rusijos lenktynininkas Vasilijus Griazinas — gydytojai nustatė keletą atvirų lūžių abiejose kojose, susmulkintą kulną ir perkirstą arteriją dešinėje kojoje. Avarijos kaltininkas nebuvo laiku nubaustas, nes greitai išvyko į tėvynę.

Retas teisingumo triumfas

2014 metų gegužę skandalu virto NATO eskadrilės buvimas Ventspilyje pratybų "Open Spirit" metu. Mieste įvyko keli susidūrimai su užsieniečiais. Po vieno iš jų Nyderlandų karys pateko į ligoninę be sąmonės su veido kaulų lūžiu ir smegenų edema.

Ventspilio meras Aivaras Lembergas pasidalijo informacija: "NATO jūreiviai elgiasi kaip kiaulės, nepaisydamos Latvijos įstatymų ir privalomų Ventspilio savivaldybės taisyklių. Jie būdami neblaivūs šlapinosi ant vitrinų, juos pykino, jie vartojo alkoholį viešosiose vietose, o tai mūsų šalyje draudžiama. Jie taip pat skynė gėles  ir dovanojo jas prostitutėms".

Meras spėliojo, kad kariai buvo sužeisti, kai vietos gyventojai gynė savo moteris nuo priekabiavimų. Iš viso nubausti 23 kariai: 13 — už alkoholio vartojimą, 10 — už nepadorų elgesį.

Tačiau meras taip pat sulaukė kritikos: Latvijos užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministrai pavadino mero pareiškimus apie sąjungininkus "neatsakingais", "nepriimtinais", "keliančiais grėsmę nacionaliniam saugumui" ir vandens pylimu ant "rusų propagandos" malūno.

Buvęs gynybos ministras Artis Pabriksas užsiminė, kad incidentai uoste galėjo būti surengti, siekiant supykdyti Latviją ir NATO. Lambergs skundėsi: "Pasirodo, kad ne NATO kariai elgėsi netinkamai, o aš girtas šlapinausi viešose vietose ir sugadinau gėlių lysves! Tai absurdas!"

2016 metų rudenį Rygos "McDonald's" britų karys užpuolė jauną latvį Akselį Aizkalnį ir sulaužė jam nosį. Po to britų ir latvių spauda rašė apie "suplanuotą išpuolį prieš prorusiškų aktyvistų karį".

"Galima sakyti, kad aš gavau antrą smūgį ir stiprų šoką", — skundėsi Aizkalns.

Pasak jo, komentaruose Latvijos tinklalapiuose "kilo audra dėl rusų beteisiškumo ir Putino planų". Vėliau, tiesa, teisingumas triumfavo: britų karinis teismas nubaudė chuliganą daugiau kaip tūkstančio eurų bauda.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

831
Tegai:
NATO kariai, girtumas, karinės pratybos, NATO, Baltijos šalys
Dar šia tema
NATO vadovas iškėlė dar vieną versiją dėl "išprievartautos" mokinės
Girti Britanijos kariai susimušė su Rygos policininkais
NATO kariai generuoja baimę ir smurtą Baltijos šalyse
Apsvaigę NATO, arba kaip girti "šiaurės atlantai" gina Baltijos valstybes
NATO karių visureigis įsirėžė į automobilį su keturiomis merginomis
Žuvies konservų gamyba

"Niekam nieko nereikia": Latvijoje uždaryta dar viena žuvies konservų gamykla

(atnaujinta 12:49 2020.09.21)
Žuvies konservų gamyklos "Kolumbija Ltd" savininkas prisipažino, kad jam atsibodo "kovoti su sistema", ir jis su šeima išvyks į Izraelį

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Latvijoje, Liepojoje, uždaryta paskutinė žuvies konservų gamykla "Kolumbija Ltd", interviu Sputnik Latvija papasakojo buvęs įmonės savininkas Igoris Krupnikas.

"Liepojos gamyklą uždariau rugsėjo 1 dieną, dabar joje vadovaus "Trasta komercbanka" nemokumo administratoriai", — paaiškino jis.

Latvijos verslininkas, turintis Rusijos ir Izraelio pasus, prisipažino, kad jam atsibodo kovoti su sistema, ir jis nusprendė su šeima visiems laikams skristi į Izraelį.

"Latvijoje niekam nieko nereikia. Tiesą sakant, dabar tai apleista žemė, o pačios gamyklos nebėra. Teritorijoje yra tik apsauga, ir net ji yra iš Rygos", — sakė Krupnikas.

Verslininkas prisipažino, kad jam gaila įmonės darbuotojų, kurie visą vasarą buvo darbo biržoje.

"Negalėjau susitarti su banko administratoriumi. Prašiau darbo garantijų iki 2021 metų birželio 1 dienos, tačiau jis atsisakė. Bet mes nieko neprašėme — tik suteikti galimybę dirbti", — skundėsi verslininkas.

Anksčiau pranešta, kad "Kolumbija Ltd" trims mėnesiams turėjo nutraukti gamybą dėl COVID-19 padėties. Įmonė egzistavo nuo 1892 metų.

Tegai:
Latvija
Dar šia tema
Ekspertas: prabangus Latvijos gyvenimas už Rusijos pinigus baigėsi
Rusija grąžino Latvijai devynias tonas šveicariško sūrio
Lietuva pateko į "geltonąjį Latvijos sąrašą" pagal sergamumą koronavirusu
Latvių advokatas Pavelas Rebenokas

Latvijoje nužudytas garsus advokatas

(atnaujinta 19:36 2020.09.20)
Už advokato žudiko pagavimą jo draugas siūlo 20 tūkstančių eurų atlygį, o valstybinė policija deda visas pastangas šiai bylai ištirti

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Žinomas latvių advokatas Pavelas Rebenokas buvo nužudytas savo namuose sekmadienio naktį, apie tai pranešė nužudytojo draugas — advokatas Martinas Kriekis savo Twitter paskyroje.

"Šią naktį buvo nužudytas mano draugas Pavelas Rebenokas. Aš skelbiu 20 000 eurų atlygį už žudiko pagavimą. Ir ypač už užsakovų politikų tarpe", — parašė advokatas.

Kriekis tvirtina, kad šeštadienio vakarą Rebenokas atvažiavo pas jį į svečius ir vėlai naktį grįžo namo.

"Tuo, ką mes matome, — aš netikiu, kad tai buvo žmogžudystė apiplėšimo metu. Ši žmogžudystė buvo padaryta su tam tikru tikslu", — parašė advokatas.

Kriekis žurnalistams papasakojo, kad advokatas buvo nužudytas panaudojus fizinę jėgą.

Latvijos valstybinės policijos spaudos centras patvirtino, kad Rebenokas buvo nužudytas. Šiuo atžvilgiu yra pradėtas baudžiamasis procesas pagal Baudžiamojo kodekso 117 straipsnį dėl nužudymo. Dideli policijos ištekliai įtraukti į tyrimą, vykdomi operatyviniai ir tardymo veiksmai. Tikrinamos iš karto kelios nusikaltimo versijos.

Respublikos vidaus reikalų ministras Sandis Girgenas patikino, kad policija skirs visą dėmesį Pavelo Rebenoko nužudymo bylai.

"Prisiekusio advokato Pavelo Rebenoko nužudymo byla sulauks viso policijos dėmesio, svarbu, kad Latvija negrįžtų prie 90-ųjų metų nusikalstamų metodų. Valstybinė policija visą naktį dirbo sustiprintu režimu ir daro tai toliau. Policijos pareiga — kuo skubiau išaiškinti šį nusikaltimą, ir tai taps teisėsaugos institucijų profesionalumo patikrinimu", — sakė Girgenas.

Ministras pareiškė gilią užuojautą Rebenoko artimiesiems.

Pavelas Rebenokas gimė 1980 m. rugpjūčio 4 d. Baigė Latvijos jūrų akademiją ir Latvijos universiteto Teisės fakultetą. 2003 m. Rebenokas tapo premjero Einaro Repšės neetatiniu patarėju laivybos ir uostų klausimais, po to jis buvo paskirtas finansų ministro patarėju Ventspilio uosto klausimais. Tada ministrų kabinetas jį patvirtino Ventspilio uosto valdyboje kaip Finansų ministerijos atstovą, tačiau 2004 m. kovą Vyriausybė nušalino jį nuo šių pareigų.

Nuo 2018 m. rugsėjo iki 2019 m. balandžio Rebenokas ėjo UAB "Olainfarm" tarybos pirmininko pareigas, o 2019 m. vasarį tapo Rygos laisvojo uosto direkcijos valdybos nariu. Be to, nuo 2019 m. birželio iki liepos jis buvo AB "Latvenergo" tarybos pirmininkas.

Nuo 2019 m. vasario Rebenokas taip pat buvo buvusio ekonomikos ministro neetatinis patarėjas.

Nuo 2008 m. Pavelas Rebenokas vadovavo advokatų kontorai "Rebenoks & Vilders".

Pernai kovą Rebenokas kreipėsi į Valstybės policijos vadovą Intsą Kuzį ir Valstybės saugumo tarnybos vadovą Normundą Mežvietą dėl jam pareikštų grasinimų fiziniu smurtu.

Tegai:
advokatas, nužudymas, Latvija
Rusijos URM

Rusijos URM pareiškė, kad šalis nepriims JAV sąlygų START-III sutarčiai pratęsti  

(atnaujinta 14:46 2020.09.21)
Susitarimas įpareigoja Rusiją ir JAV du kartus per metus keistis informacija apie kovinių galvučių ir ginklus pristatančių transporto priemonių skaičių

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Nebus įmanoma patvirtinti pagrindinio ginklų kontrolės dokumento, kurį JAV siūlo sudaryti kaip sąlygą, norint pratęsti START-III sutartį. Taip sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas, praneša RIA Novosti.

Anksčiau JAV prezidento pasiuntinys ginklų kontrolės klausimais Maršalas Bilingslis (Marshall Billingslea) paskelbė ultimatumą: START sutartis nebus pratęsta, nebent šalys iki vasario susitars dėl "ginklų kontrolės memorandumo".

Vašingtonas užsiminė, kad po galimo Donaldo Trampo perrinkimo lapkritį bus iškelta "klausimo kaina".

"Atsižvelgiant į tai, ką amerikiečiai siūlo, norint sudaryti susitarimą, patvirtinti tam tikru pagrindu paremtą dokumentą nepavyks, nes JAV mums keliamų reikalavimų pobūdis neatitinka mūsų idėjos apie tai, ką reikia daryti, siekiant sustiprinti strateginį stabilumą", — žurnalistams sakė Riabkovas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau siūlė pratęsti sutartį penkeriems metams be išankstinių sąlygų. JAV administracija teigia, kad būtina įtraukti KLR į derybas dėl naujo trišalio Rusijos, Kinijos ir JAV branduolinio susitarimo sukūrimo. Jungtinės Valstijos taip pat siūlo išplėsti sutartį, įtraukiant daugybę naujų ginklų klasių.

START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Dokumente numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje ginklų skaičius neviršytų 700 ICBM, SLBM ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nepaleistų raketų.

Susitarimas įpareigoja Rusiją ir JAV du kartus per metus keistis informacija apie kovinių galvučių ir ginklus pristatančių transporto priemonių skaičių. 2018 metų vasario 5 diena buvo terminas, iki kurio Maskva ir Vašingtonas turėjo pasiekti susitarime nustatytus kriterijus.

Tegai:
sutartis, JAV, Rusija
Dar šia tema
"Nacionalinis susivienijimas". Neolandsbergizmas "nesisteminės opozicijos" kailyje
Trys ES šalys vykdys stebimąjį skrydį virš Rusijos