Mitingas Rygoje, nuotrauka iš įvykio vietos

Paleckio palaikymo mitingas: trys dešimtys neabejingųjų tylos vandenyne

141
(atnaujinta 17:43 2019.01.15)
Kai matai, kiek mažai žmonių atėjo palaikyti antifašistą Algirdą Paleckį, tampa baisu ne tik dėl jo, bet ir dėl visų mūsų

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Algirdo Paleckio gynimo mitingas buvo labai negausus, beveik šeimyninis įvykis. Apie trisdešimt žmonių atvyko prie Lietuvos ambasados, esančios penkiasdešimt metrų atstumu nuo Latvijos rusų sąjungos biuro, atėjo geri pažįstami ir gerbiantys vienas kitą žmonės, rašo Sputnik Latvija korespondentas Vladimiras Dorofejevas.

Kas trečias pasakė trumpą kalbą, beveik visi kalbėtojai asmeniškai pažįsta Algirdą kaip draugą ir nuoseklų antifašistą. Kai matai, kiek mažai žmonių atėjo palaikyti antifašistą Algirdą Paleckį, tampa baisu ne tik dėl jo, bet ir dėl visų mūsų.

Algirdas Paleckis — atpažįstama ir gerbiama asmenybė Lietuvoje. Socialdemokratas, buvęs diplomatas, ilgametis Seimo narys, buvęs Vilniaus miesto vicemeras, Prancūzijos garbės legiono kavalierius bei apdovanotas ordino "Už nuopelnus Lietuvai" medaliu. Į kalėjimą pateko slaptai, įtariamas dalyvavimu "Rusijos šnipinėjimo tinkle". Anksčiau Paleckis buvo apkaltintas ir teistas už "sovietinės okupacijos neigimą".

Sunkios antifašistų dienos

Kaip mitingo metu sakė Paleckio draugė žurnalistė Ala Berezovskaja, visai neseniai visuomenė nė neįtarė apie areštą.

Paleckiui paskirtas valstybinis advokatas pasirodė esąs toks tylus, kad vis dar neaišku, ar jis apskritai egzistuoja. Giminaičiai yra taip įbauginti, kad nesikalba su žiniasklaida.

Sužinoję apie tai, kas atsitiko, Paleckio kolegos partijos nariai pasamdė jam kitą advokatą, kuris neatsisako viešųjų ryšių ir tikisi išsiaiškinti bylos aplinkybes.

"Lietuva visada moko moralės Rusiją ir Ukrainą, — sakė Berezovskaja. — O visai neprošal būtų pačiai išmokti pagrindinių demokratinės valstybės moralinių standartų! Dabartinis šnipinėjimo atvejis greičiau panašus į Lavrentijaus Berijos laikus, o ne į laisvos Baltijos valstybės dabartį!"

EP narys Miroslavas Mitrofanovas Lietuvos generaliniam prokurorui pateikė prašymą dėl Paleckio buvimo kalėjime teisėtumo. Tiems, kurie ragino jį ir jo bendražygius tylėti, kad neatsidurtų kalėjime kaip Paleckis, Mitrofanovas atsakė, kad jis neketina bailiai tylėti bei neslėps galvos smėlyje.

Jis žurnalistams sakė, kad per pastaruosius metus ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės aktyvistus apėmė visiško totalitarinio smurto banga. Sakė apie tai, kad tarp susirinkusių prie Lietuvos ambasados žmonių yra daug tų, kuriuos stebi Latvijos valstybės saugumo tarnybos pareigūnai. Prieš dešimt ten susirinkusių žmonių iškelta byla dėl Latvijos tėvų susitikimo.

"Mus su Paleckiu vienija tai, kad darome legalius, teisėtus dalykus, kurie ne tik nekenkia valstybei, bet priešingai — turėtų jai padėti. Ir taip pat, kaip ir jis, mes susiduriame su precedento neturinčiu spaudimu, — pareiškė Mitrofanovas. — Pastaraisiais metais jis neturėjo galimybės dalyvauti politikoje ir nagrinėjo istorijos klausimus, o mes viešai aptarėme tautinių mažumų ir pedagogų klausimus. Dėl tokių dalykų demokratinėse šalyse į kalėjimą nepatenkama!"

Nelaisvės laikas

"Algirdas yra teisiamas už tai, kad paminėjo įvykių šalia Vilniaus televizijos bokšto liudytojų žodžius, kurie neatitinka oficialios versijos, — sakė Tatjana Ždanok. — Bet laisvoje visuomenėje kiekvienas turi galimybę ir teisę išreikšti savo nuomonę, skelbti įvairius istorinių įvykių liudijimus. Priešingai, totalitarinė visuomenė pasižymi tik viena leistina "tiesa" ir persekiojimu dėl nesutarimų, nepatogių faktų atskleidimu. Tai, kas vyksta pastaraisiais metais Baltijos šalyse, yra laisvės stoka, tai yra iškreipta laisvė!"

Пикет у здания Литовского посольства в Риге в поддержку Альгирдаса Палецкиса
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov
Mitingas šalia Lietuvos ambasados Rygoje

Latvijos rusų bendruomenės pirmininkas Vladimiras Sokolovas pastaruosius Baltijos šalių "išradimus" laiko siaubingais: Baudžiamojo kodekso straipsniai liaudyje vadinami "hibridiniu šnipinėjimu" arba "šnipinėjimu-lite". Jis atkreipia visuomenės dėmesį į tai, kad Paleckis yra klasikinis disidentas, nepritariantis valdžiai. Tačiau kartu ir protingas žmogus, tikras savo šalies patriotas, kuriam tėvynės išdavystė yra tiesiog neįmanomas dalykas, tokia jo kaip žmogaus esmė. Bylinėtis ir net kalėti už savo įsitikinimus — taip. Šnipinėti — ne.

Sokolovas priminė sovietinius disidentus, Sacharovą ir Bukovskį, iš kurių buvo atimta pilietybė ir kurie buvo išsiųsti iš šalies, ir suglumo, kad praėjus trisdešimčiai metų po Sovietų Sąjungos žlugimo šalis, atleista nuo pareigos turėti vienintelę teisingą nuomonę, grįžta į tą patį užburtą ratą.

"XXI amžiuje teikti kaltinimus šnipinėjimu tiems, kas nepritaria valdžiai, — visiškas absurdas! — sakė Sokolovas. — Galų gale, niekas tikrai nemano, kad Paleckis yra šnipas. Iš esmės, jis ne didesnis užsienio žvalgybos agentas, nei ragana verta laužo. Tai tiesiog obskurantiškumas!"

Buvęs Latvijos policijos kapitonas Andrejus Pagors taip pat išreiškė savo nepasitenkinimą.

"Areštas iki teismo — pati griežčiausia suvaržymo priemonė, — sakė Pagors. — Tai taikoma baisiausiems nusikaltėliams, kurie yra tokie pavojingi visuomenei, kad reikalinga visiška jų izoliacija net prieš teismo procesą. Pavyzdžiui, tokiais gali būti paskelbti plėšikai ar narkotikų mafijos lyderiai. Tokios priemonės laisvoje šalyje yra neįmanomos disidentams, kitaip manantiems. Yra daug kitų ikiteisminių prevencinių priemonių: išvykimo iš šalies apribojimas, namų areštas. Įsivaizduokite, kad asmuo, turintis valstybinį apdovanojimą, buvo slaptai įmestas į kalėjimą ir įbauginti jo giminaičiai — tai tiesiog neįmanoma. Tai yra neveiksminga, neteisėta, galų gale, kvaila!"

Teisės į nuomonę praradimas

Kiekvienas pasirodymas baigėsi šūkiu "Laisvė Algirdui Paleckiui!"

Stebėjau šį nedidelį mitingą, kurio metu snigo šlapiu sniegu, ir pagavojau apie ciklinį laiko pobūdį.

Baltijos šalims tai nėra pirmasis socialdemokratų persekiojimas. Pirmosios Latvijos Respublikos laikais taip pat buvo toks etapas. Socialdemokratai, kurie 1920-1930 metais posėdžiavo Vyriausybėje ir vadovavo Rygos savivaldybei, 1934 metais buvo sodinami į kalėjimą.

Пикет у здания Литовского посольства в Риге в поддержку Альгирдаса Палецкиса
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov
Mitinge susirinko a[ie trisdešimt žmonių

Iki 1930 metų jie, socialdemokratai, pasibaigus pilietiniam karui nedidelėje šalyje sukūrė šiuolaikinę rinkos sistemą, o po penkerių metų jie buvo įkalinti pagal politinius straipsnius. Iš pradžių jie nutylėjo ir išdavė savo draugus, o tada patys pateko į kalėjimus.

Daugelis socialdemokratų buvo paleisti iš kalėjimo tik 1945 metais, kai sovietų kariai išvadavo Rygą nuo fašistų. O kai kas liko kalėjime ir sovietmečiu, net ir Brežnevo laikais.

Stebėdamas šį nedidelį mitingą, sąžiningus žmones, manančius, kad neteisėtai sulaikyto kalinio palaikymas yra svarbesnis už nelaisvės pavojų, aš labai norėjau... pabusti. Nes jų buvo labai mažai.

Ir tyli, iš baimės abejinga dauguma niekada negalėjo apsisaugoti nuo represijų.

Panorau perrinkti šiltus drabužius ir palinkėti sau drąsos.

141
Tegai:
Baltijos šalys, Algirdas Paleckis
Temos:
"Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje (56)
Dar šia tema
Baltijos šalių sostinėse įvyko Paleckio palaikymo piketai
Prieš "raganų medžioklę": Rygoje įvyko Paleckio palaikymo piketas
Lietuvoje dėl "šnipinėjimo Rusijos naudai" gali būti sulaikytas bet kas
Latvijos rusų sąjunga pareikalavo paleisti Paleckį iš areštinės
Krepšinio kamuolys

Latvijos moksleiviams siūloma vykti į Lietuvą dėl fizinio lavinimo pamokų

(atnaujinta 17:45 2020.08.11)
Kol senojo dvaro salė yra atnaujinama vaikų reikmėms, jiems išduodami leidimai keliauti į Lietuvą kūno kultūros pamokoms

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Vecumniekų regiono mokyklos mokiniams gali tekti lankyti kūno kultūros pamokas kaimyninėje Lietuvoje, praneša "Zemgales reģionālā televīzija".

Skaistkalnės vidurinės mokyklos kūno kultūros pamokos iki šiol vyko buvusioje baronų Šenenbergo dvaro rūmų salėje — tačiau pastatas yra beveik dviejų amžių senumo ir nebegali atlaikyti tokios intensyvios apkrovos.

"Mes nebegalėjome užtikrinti vaikų saugumo", — sako mokyklos direktorė Svetlana Vaverniecė.

Vietos valdžia salės remontui skyrė 19,4 tūkst. eurų. Dabar patalpose atliekamas kosmetinis remontas, tačiau taip pat bus pakeista šildymo sistema ir atlikti kiti būtini darbai.

Tačiau kol vyksta renovacija, moksleiviams gali tekti vykti į Lietuvos Panevėžio rajoną į kūno kultūros pamokas. Vyksta derybos organizuoti sportinę veiklą šalia esančioje Lietuvos gimnazijoje.

"Bet tai labai apsunkins ugdymo procesą. Vaikai visada turi turėti leidimus ir visi turi būti aprūpinti asmens tapatybės kortelėmis", — aiškino direktorius.

Tai yra laikinas sprendimas — vis tiek reikia pastatyti naują sporto salę. Bet nors dėl projekto buvo susitarta jau seniai ir yra statybos leidimas, gimnazijos statyba užstrigo. Dėl biurokratinių neatitikimų iš šiems tikslams skirtų 100 tūkst. Eurų negrįžtamai prarasta 60 tūkst. Iš pradžių vietos valdžia negalėjo paimti paskolos iš valstybės iždo, o tada pavaduotojai nusprendė, kad skubesnis pertvarkyti Vecumniekų pradinę mokyklą.

Tegai:
sportas, fizinis aktyvumas, Lietuva, Latvija
Dar šia tema
Ekspertas: Baltarusijai visai nenaudinga gabenti naftą per Lietuvą
Papasakota apie aviacijos sektoriaus atsigavimo perspektyvas
Elektros energija, archyvnė nuotrauka

Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje pabrango trečdaliu

(atnaujinta 15:43 2020.08.11)
Per savaitę visos Baltijos šalys kartu pagamino 62 proc. joms reikalingos elektros energijos. Lietuvoje pagaminta 48 proc., Estijoje — 67 proc., Latvijoje — 79 proc. šaliai reikalingos elektros

VILNIUS, rugpjūčio 11 — Sputnik. Praėjusią savaitę elektra brango visose trijose Baltijos šalyse, praneša elektros tiekimo bendrovė "Elektrum Lietuva".

Pažymima, kad Lietuvoje ir Latvijoje didmeninė elektros energijos kaina šoktelėjo po 32 proc. iki 40,16 Eur/MWh, Estijoje — 27 proc. iki 36,30 Eur/MWh. "NordPool" biržoje elektros energijos kaina kilo iki 2,25 Eur/MWh.

"Kainų augimą Baltijos šalyse lėmė mažesni energijos srautai iš Suomijos bei Švedijos, tačiau išaugę srautai iš Baltarusijos ir Kaliningrado. Didžiausią įtaką kainoms Šiaurės šalyse praėjusią savaitę darė sausesni nei įprastai orai, dėl kurių regione sumažėjo hidrobalansas. "Nord Pool" regione praėjusią savaitę 39 proc. sumažėjo bendra vėjo gamyba ir tai taip pat prisidėjo prie kainų augimo", — sako elektros tiekimo bendrovės "Elektrum Lietuva" Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Pabrėžiama, kad elektros energijos suvartojimas buvo didžiausias Lietuvoje.

Tuo pačiu pranešama, kad rugpjūčio 3-9 dienomis elektros energijos gamybos apimtys visose Baltijos šalyse išaugo 18 proc. iki 295 GWh.

Lietuvoje šis rodiklis augo 7 proc. iki 105 GWh, Estijoje — 3 proc. iki 89 GWh, o Latvijoje jis išaugo net 57 proc. iki 101 GWh.

Per savaitę visos Baltijos šalys kartu pagamino 62 proc. joms reikalingos elektros energijos. Lietuvoje pagaminta 48 proc., Estijoje — 67 proc., Latvijoje — 79 proc. šaliai reikalingos elektros.

Pažymima, kad palyginus su ankstesne savaite, elektros energijos suvartojimas Lietuvoje ir Latvijoje išaugo 2 proc., atitinkamai iki 219 GWh ir 128 GWh, o Estijoje 5 proc. iki 132 GWh. Bendras elektros energijos suvartojimas Baltijos šalyse išaugo 3 proc. ir siekė 479 GWh.

Europos šalių reitingas pagal elektros energijos prieinamumą gyventojams — 2019
© Sputnik /
Europos šalių reitingas pagal elektros energijos prieinamumą gyventojams — 2019
Tegai:
Baltijos šalys, Lietuva, elektra
Dar šia tema
Ekspertas: Baltarusijai visai nenaudinga gabenti naftą per Lietuvą
Liepą kainos Lietuvoje mažėjo 0,3 proc.: labiausiai pigo drabužiai ir avalynė
Miškas, archyvinė nuotrauka

Aplinkos ministerija: atliktas miškų sanitarinės būklės patikrinimas

(atnaujinta 14:18 2020.08.13)
Pažymima, kad privačiuose miškuose atlikta 477 objektų stebėsena. 81 atveju buvo nustatyti medžių kenkėjų židiniai — miško savininkai, naudotojai ar valdytojai apie tai informuoti raštu

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Valstybinė miškų tarnyba liepos mėnesį atliko miškų sanitarinės būklės patikrinimą, praneša Aplinkos ministerija.

Pažymima, kad privačiuose miškuose atlikta 477 objektų stebėsena. 81 atveju buvo nustatyti medžių kenkėjų židiniai — miško savininkai, naudotojai ar valdytojai apie tai informuoti raštu.

Dėl kitų 16 atvejų pradėta administracinių nusižengimų teisena dėl Miško sanitarinės apsaugos reikalavimų pažeidimų.

"VĮ Valstybinių miškų urėdijoje buvo atlikta 3 objektų (girininkijų) stebėsena. 2 atvejais nurodyta prievolė vykdyti Miško sanitarinės apsaugos taisyklių 29 ir 30 punktų reikalavimus", —  teigiama pranešime.

Tuo pačiu pažymima, kad medžių džiūvimo priežastys nustatytos 3 atvejais valstybiniuose miškuose, 2 atvejais — privačiuose miškuose.

Pranešama, kad miško savininkams, naudotojams, valdytojams pateiktos rekomendacijos dėl Miško sanitarinės apsaugos taisyklių 29 ir 30 punkto reikalavimų vykdymo.

Tegai:
patikrinimas, miškas, Aplinkos ministerija
Dar šia tema
Internete paskelbtas vaizdo įrašas apie Amazonėje siautėjusius gaisrus
Baltarusijoje baigėsi ketvirtoji protesto diena