Elektros perdavimo linijos

Maskva pranešė apie Rusijos sėkmę Baltijos šalių elektros energijos rinkoje

79
Rusijos energetikos ministro pavaduotojo duomenimis, šiemet "Nord Pool" biržoje pastebima padidėjusi Rusijos elektros energijos paklausa

VILNIUS, kovo 14 — Sputnik. Rusija į Baltijos šalių regioną eksportuoja daugiau elektros energijos nei į Kiniją, pareiškė interviu Radio Sputnik Rusijos energetikos ministro pavaduotojas Aleksejus Teksleris.

Elektros perdavimo linijos
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pasak jo, Skandinavijos biržoje "Nord Pool" dirba Rusijos įmonės, kurios prekiauja elektros energija tomis valandomis, kai jos kaina yra pelningiausia.

"Šiais metais pastebime padidėjusią paklausą. Tai dėl žemo vandens lygio. Skandinavijos elektros balanse yra daug hidroelektrinių, todėl žemas vandens lygis daro žymią įtaką jų pajėgumams, be to, anglies kainos didėjimas taip pat daro įtaką. Atitinkamai, mūsų tiekimas didėja. Į Suomiją, jei neklystu, mūsų pristatymų didėjimas pernai sudarė 38 proc., į Lietuvą — 41. Tai gana dideli skaičiai", — pasakė Teksleris.

Teksleris pažymėjo, kad jei Rusijos elektros energijos paklausa išliks, Maskva ir toliau eksportuos ją į Baltijos šalis.

"Be to, turime naują potencialą — tai Kaliningrado generacija. Jūs žinote, kad praėjusiais metais mes įvedėme pakankamą galios apimtį ir dar įvesime kelis blokus, ir, atitinkamai, tai taip pat yra eksporto į Baltijos šalis potencialas", — teigė ministro pavaduotojas.

Praėjusią savaitę Rusijos energetikos ministerijos vadovas Aleksandras Novakas pareiškė, kad ministerija tikisi padidinti elektros energijos eksportą, įskaitant į Lietuvą, dėl naujų generuojančių pajėgumų atidarymo Kaliningrado srityje. Anot jo, generacijos apimčių padidėjimas leis papildomai gaminti elektros energiją tiek paties regiono plėtrai, tiek elektros energijos eksportui.

Bendrovės "Inter RAO" duomenimis, pernai eksportas į Lietuvą padidėjo iki 4,4 milijardo kilovatvalandžių. Daugiau elektros energijos nei Lietuvai Rusija tiekė tik Suomijai.

Šiuo metu Kaliningrado srities energetikos sistema sujungta su pagrindine Rusijos Federacijos teritorija per Baltijos šalių ir Baltarusijos elektros tinklus.

Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

Iki 2025 metų Baltijos šalys bei Lenkija planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Susitarimas dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais buvo pasirašytas 2018 metų birželio mėnesį.

Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį.

Vasario pradžioje Latvijos ir Estijos elektros tinklų operatoriai atsisakė šių metų birželį vykdyti Baltijos šalių energetikos sistemų darbo bandymus izoliuotu režimu. Kaip priežastį Latvijos AST ir Estijos Eleringas nurodė Maskvos sprendimą atlikti panašius bandymus Kaliningrado srityje anksčiau nei Baltijos respublikos — gegužės pradžioje.

Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, jai liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kuris veikia su nuolatiniais sutrikimais.

Kaliningrado šiluminės elektrinės-2 direktorius Olegas Gurylevas pareiškė, kad Rusijos regionas yra pasirengęs išeiti iš energijos žiedo BRELL geriau nei Baltijos šalys. Interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pažymėjo, kad nėra jokio įsitikinimo, jog 2025 metais Baltijos šalys iš tikrųjų bus sinchronizuotos su Europos energetikos sistema.

79
Tegai:
elektros energija, Rusija, Lietuva
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (101)
Dar šia tema
"Pririš amžiams": Vilnius išsigando, kad Rusija paliks Lietuvą BRELL
Ekspertas papasakojo, kodėl Latvija pasirengusi likti be BRELL, nepaisydama Lietuvos
Ekspertas: Baltijos šalyse neišvengiami nesutarimai po pasitraukimo iš BRELL
Vilniuje pradėta naujo duomenų centro statyba pasitraukimo iš BRELL fone
Talinas, archyvinė nuotrauka

Ketvirtadalis Estijos gyventojų neketina skiepytis nuo koronaviruso

(atnaujinta 19:09 2021.03.02)
Anot apklausos dalyvių, tokius klausimus kaip vakcinacijos poveikis sveikatai, nepageidaujamos organizmo reakcijos ir saugumas reikalauja papildomų tyrimų

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Ketvirtadalis apklaustų Estijos gyventojų nesiruošia skiepytis nuo koronaviruso, o daugiau nei trečdalis dar nėra apsisprendę, ar nori skiepytis, rašo portalas ERR.

Šie duomenys paaiškėjo po bendrovės "RAIT Faktum & Ariko" sociologų atliktos apklausos.

Kol prasidėjo apklausa, 3 % respondentų jau buvo pasiskiepiję, 40 % teigė, kad nusiteikę skiepytis, 25 % teigė, kad nenori skiepytis, o 32 % dar nepriėmė sprendimo.

Anot apklausos dalyvių, tokius klausimus kaip vakcinacijos poveikis sveikatai, nepageidaujamos organizmo reakcijos ir saugumas reikalauja papildomų tyrimų.

Apklausa visoje šalyje buvo vykdoma vasario 9–21 dienomis, joje dalyvavo 1 015 respondentų nuo 15 iki 80 metų.

Tuo tarpu Lietuvoje vyksta asmenų, sergančių onkologinėmis ligomis, ir vyresnio amžiaus gyventojų skiepijimas nuo COVID-19.

Statistikos departamento duomenimis, iš viso į Lietuvą pristatyta daugiau nei 309 tūkst. vakcinos dozių. Iš viso paskiepyta daugiau kaip 171 tūkst. šalies gyventojų, arba 6,14 proc.

Lietuva užsitikrino daugiau nei 9 mln. vakcinos dozių. Šio kieko turėtų užtekti paskiepyti daugiau nei 70 proc. šalies gyventojų. Pasak specialistų, tokia paskieptų gyventojų dalis užtikrintų kolektyvinį imunitetą nuo koronaviruso.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas, skiepai, Estija
Tankas T-34, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasada Estijoje pasipiktino paminklo išniekinimu netoli Narvos

(atnaujinta 13:29 2021.03.02)
Rusijos diplomatai išreiškė padėką Narvos valdžiai, kuri skubiai ėmėsi priemonių, kad paminklas būtų sutvarkytas

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Rusijos ambasada Estijoje išreiškė pasipiktinimą dėl memorialinio tanko T-34 išniekinimo netoli Narvos ir tikisi, kad vandalai bus surasti ir patraukti atsakomybėn.

Nežinomi vandalai kovo 1-ąją prie Narvos išniekino tanką T-34, ant jo rusų kalba parašydami įžeidžiamus užrašus. Ant tanko buvo parašyta "Kritę amfetamino karo herojai. 2018".

"Pats išniekinimo faktas sukelia gana suprantamą ir teisėtą pasipiktinimą. Aišku viena: tai nebuvo spontaniška akcija, jos įvykdymui pažeidėjai kruopščiai ruošėsi, ką patvirtina trafaretas, kurį jie panaudojo šiam tikslui. Ambasada tikisi, kad asmenys, įvykdę tokį vandalizmo aktą, bus rasti ir už tai atsakys", — rašoma ambasados ​​pranešime.

Rusijos diplomatai išreiškė padėką Narvos valdžiai, kuri skubiai ėmėsi priemonių, kad paminklas būtų sutvarkytas.

Vienintelis išlikęs paminklinis tankas Estijoje yra šalia kelio, vedančio iš Narvos į Narva-Jesu, toje vietoje, kur Leningrado korpuso pajėgos, vadovaujamos generolo Fediuninskio, 1944 metų liepos 25–26 dienomis kirto Narvos upę. Tankas — labai įžymi vieta ne tik tarp turistų. Retas atvejis, kai vietinių vestuvių metu pravažiuojama pro šalį — jaunavedžiai šalio jo tradiciškai deda gėles, o prie vamzdžio rišamos juostelės.

Sovietiniai paminklai ir kapinės Lietuvoje yra niekinami reguliariai, kaip ir Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje bei Ukrainoje. Maskva labai kritikuoja tokius veiksmus, susiedama juos su šių šalių istorijos perrašymo kursu.

Tegai:
vandalizmas, Estija, Rusijos ambasada
Dar šia tema
Latvijoje iš memorialo sovietų kariams pavogta patranka
Rusijos tyrimų komitetas pradėjo bylą dėl karinių kapinių Lietuvoje išniekinimo
Rusija įvertino Lietuvos politikų reakciją į Rakučio pareiškimą apie Holokaustą
Gamykla Achema

"Achema" pakomentavo gandus apie streiką gamykloje Lietuvoje

(atnaujinta 13:21 2021.03.03)
Koncernas išlieka didžiausias darbdavys Jonavos rajone. Bendrovėje dirba per 1,3 tūkstančio darbuotojų

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Koncerno "Achema" darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė ir generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas įvertino gandus apie galimą streiką Jonavos cheminių trąšų gamykloje.

Anksčiau viename iš Lietuvos dienraščių pasirodė informacija apie galimą streiką. Daškevičienė pabrėžė, kad profesinė sąjunga niekada nesiimdavo kraštutinių priemonių, kol neišnaudodavo visų galimybių susitarti.

Anot jos, informacija apie priemones, kurių gali imtis profesinė sąjunga, skelbiama "Achemos" darbuotojų profesinės sąjungos uždaroje socialinio tinklo grupėje, skirtoje tik profesinės sąjungos nariam.

"Šiuo metu mes vis dar deramės dėl kolektyvinės sutarties. Mūsų profesinė sąjunga niekada nesiimdavo kraštutinių priemonių, kol neišnaudodavome visų galimybių susitarti. Tai gali turėti įtakos šiuo metu vykstančioms deryboms. Tačiau mes tikimės sėkmingai užbaigti derybas ir pasirašyti kolektyvinę sutartį, taip žengdami į kitą bendradarbiavimo etapą", — pasakė ji.

Savo ruožtu "Achemos" generalinis direktorius pridūrė, kad vadovybė reguliariai susitinka su profesinių sąjungų atstovais, bendrauja ir palaiko ryšius.

"Kilusios kalbos apie galimus streikus nustebino. Situacija įmonėje stabili, turėjome finansiškai sėkmingus metus, kurių rezultatais pasidalinome ir su darbuotojais, skyrėme premijas. Manau, tik abipusio dialogo su profsąjunga keliu galime konstruktyviai dirbti ir užtikrinti geriausias sąlygas mūsų darbuotojams", — pasakė jis.

Vidutinis darbininkų darbo užmokestis įmonėje praėjusiais metais kilo 6 procentais, administracijos darbuotojų 1 procentu. Metų pabaigoje, įmonės iniciatyva, darbuotojams buvo išmokėta vieną mėnesinį atlyginimą siekianti premija.

Miliuskas pažymėjo, kad pandemijos laikotarpis buvo sunkus visiems, ypač psichologiškai. Pasak jo, įmonė daro viską, kad užtikrintų gamyklos veiklos tęstinumą ir darbuotojų gerovę.

2020 metais vidutinis atlyginimas bendrovėje siekė 2105 eurus. Tuo metu šalies vidurkis siekė 1439 eurus. Papildomai "Achemos" darbuotojams taikomas patrauklus socialinis paketas: savanoriškasis sveikatos draudimas, darbuotojai sveikinami jubiliejaus proga ir už ilgametį darbo stažą įmonėje, mokamos išmokos artimųjų netekties atveju, suteikiamos papildomos atostogos. 

"Achema" išlieka didžiausia darbdave Jonavos rajone. Įmonėje dirba 1323 darbuotojai. Su bendrove per teikiamas prekes ir paslaugas susiję apie 2000 kitų Lietuvos įmonių.

Tegai:
streikas, Lietuva, Achema