Elektros perdavimo linijos

Maskva pranešė apie Rusijos sėkmę Baltijos šalių elektros energijos rinkoje

76
Rusijos energetikos ministro pavaduotojo duomenimis, šiemet "Nord Pool" biržoje pastebima padidėjusi Rusijos elektros energijos paklausa

VILNIUS, kovo 14 — Sputnik. Rusija į Baltijos šalių regioną eksportuoja daugiau elektros energijos nei į Kiniją, pareiškė interviu Radio Sputnik Rusijos energetikos ministro pavaduotojas Aleksejus Teksleris.

Elektros perdavimo linijos
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Pasak jo, Skandinavijos biržoje "Nord Pool" dirba Rusijos įmonės, kurios prekiauja elektros energija tomis valandomis, kai jos kaina yra pelningiausia.

"Šiais metais pastebime padidėjusią paklausą. Tai dėl žemo vandens lygio. Skandinavijos elektros balanse yra daug hidroelektrinių, todėl žemas vandens lygis daro žymią įtaką jų pajėgumams, be to, anglies kainos didėjimas taip pat daro įtaką. Atitinkamai, mūsų tiekimas didėja. Į Suomiją, jei neklystu, mūsų pristatymų didėjimas pernai sudarė 38 proc., į Lietuvą — 41. Tai gana dideli skaičiai", — pasakė Teksleris.

Teksleris pažymėjo, kad jei Rusijos elektros energijos paklausa išliks, Maskva ir toliau eksportuos ją į Baltijos šalis.

"Be to, turime naują potencialą — tai Kaliningrado generacija. Jūs žinote, kad praėjusiais metais mes įvedėme pakankamą galios apimtį ir dar įvesime kelis blokus, ir, atitinkamai, tai taip pat yra eksporto į Baltijos šalis potencialas", — teigė ministro pavaduotojas.

Praėjusią savaitę Rusijos energetikos ministerijos vadovas Aleksandras Novakas pareiškė, kad ministerija tikisi padidinti elektros energijos eksportą, įskaitant į Lietuvą, dėl naujų generuojančių pajėgumų atidarymo Kaliningrado srityje. Anot jo, generacijos apimčių padidėjimas leis papildomai gaminti elektros energiją tiek paties regiono plėtrai, tiek elektros energijos eksportui.

Bendrovės "Inter RAO" duomenimis, pernai eksportas į Lietuvą padidėjo iki 4,4 milijardo kilovatvalandžių. Daugiau elektros energijos nei Lietuvai Rusija tiekė tik Suomijai.

Šiuo metu Kaliningrado srities energetikos sistema sujungta su pagrindine Rusijos Federacijos teritorija per Baltijos šalių ir Baltarusijos elektros tinklus.

Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

Iki 2025 metų Baltijos šalys bei Lenkija planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Susitarimas dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais buvo pasirašytas 2018 metų birželio mėnesį.

Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį.

Vasario pradžioje Latvijos ir Estijos elektros tinklų operatoriai atsisakė šių metų birželį vykdyti Baltijos šalių energetikos sistemų darbo bandymus izoliuotu režimu. Kaip priežastį Latvijos AST ir Estijos Eleringas nurodė Maskvos sprendimą atlikti panašius bandymus Kaliningrado srityje anksčiau nei Baltijos respublikos — gegužės pradžioje.

Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, jai liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kuris veikia su nuolatiniais sutrikimais.

Kaliningrado šiluminės elektrinės-2 direktorius Olegas Gurylevas pareiškė, kad Rusijos regionas yra pasirengęs išeiti iš energijos žiedo BRELL geriau nei Baltijos šalys. Interviu Sputnik Lietuva Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pažymėjo, kad nėra jokio įsitikinimo, jog 2025 metais Baltijos šalys iš tikrųjų bus sinchronizuotos su Europos energetikos sistema.

76
Tegai:
elektros energija, Rusija, Lietuva
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (88)
Dar šia tema
"Pririš amžiams": Vilnius išsigando, kad Rusija paliks Lietuvą BRELL
Ekspertas papasakojo, kodėl Latvija pasirengusi likti be BRELL, nepaisydama Lietuvos
Ekspertas: Baltijos šalyse neišvengiami nesutarimai po pasitraukimo iš BRELL
Vilniuje pradėta naujo duomenų centro statyba pasitraukimo iš BRELL fone
Rygos priemiestis, kur buvo rasta Petro Didžiojo laikų kareivių kapavietė, archyvinė nuotrauka

Rygos pakraštyje rasta Petro Didžiojo laikų karių kapavietė

(atnaujinta 14:09 2020.05.28)
Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rygos pakraštyje, Stopinsko teritorijoje, tiesiant aukštos įtampos liniją, buvo rasta šimtametė nežinomų kareivių kapavietė. Kaip išsiaiškino archeologai, palaikai priklauso Petro I kariškiams, dalyvavusiems miesto apgultyje, praneša LSM.

Karinis paradas, skirtas pergalės Didžiajame Tėvynės kare 74-osioms metinėms paminėti, 2019 metų gegužės 9 diena
© Sputnik / Алексей Куденко

Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams. Pasak archeologo Uldio Kaleis, laidojimas datuojamas 1700-ųjų pradžioje.

"Tiksliau, remiantis istorine situacija, tai yra 1709 metai. Tada Petro Didžiojo karinės pajėgos apsupo Rygą. Šie kariai yra šių pajėgų dalis. Rasti objektai tai liudija. Aprangos detalės, sagos, ginklų atjungimo mechanizmai, kulkos", — sakė archeologas.

Mokslininkas pasakoja, kad prieš tris šimtmečius šioje vietoje buvo įsikūręs Dreilingshofo dvaras, o 1709 metais, Šiaurės karo ir Rygos apgulties metu, pastate buvo įsikūrusi maršalo Boriso Šeremetjevo karinė lauko stovykla.

Istorikas Dainis Pozinsas priminė, kad šiuolaikinės Latvijos teritorija buvo vienas iš pagrindinių "Petro epochos" karinių operacijų vietų, kai Rusijos caras bandė išvaryti švedus iš Rygos, kovodamas dėl prieigos prie Baltijos jūros. Pasak istoriko, kovos buvo labai nuožmios ir baigėsi Petro Didžiojo kariuomenės pergale.

Tegai:
Ryga, palaikai, kariai
Latvija, Ryga, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: jauni gydytojai Latvijos dėl algų norės išvykti į Britaniją

(atnaujinta 11:23 2020.05.28)
Priešingai nei Latvija, Jungtinė Karalystė ketina žymiai padidinti gydytojų atlyginimus ir investuos į sveikatos apsaugos priežiūrą, mano žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausias redaktorius Peteris Apinis

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Atlyginimų skirtumas tarp Latvijos ir Vakarų Europos gali žymiai padidėti, sakė buvęs Latvijos gydytojų draugijos vadovas, interviu Sputnik Lietuva sakė žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausiasis redaktorius Peteris Apinis.

Rotušes aikštė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Pagal visus rodiklius gydytojų atlyginimai labiausiai padidės Jungtinėje Karalystėje. Ypač gydytojams specialistams, anesteziologams, reumatologams, radiologams ir panašiai ir šis skirtumas bus toks didelis, kad jauni gydytojai, gerai mokantys anglų kalbą, neišsilaikys. <...> Jaunuolis negalės atsispirti šiam variantui. Remiantis visais rodikliais, akivaizdu, kad Vakarų Europa į mediciną įmes daug daugiau, nei mes investuosime į mediciną", — pareiškė jis.

Endokrinologas Ugis Gruntmanis papasakojo, kad Latvijos medicinos universitetų studentai savo ateities su Latvija nesieja. Apie tai pranešė Sputnik Latvija.

Jis papasakojo apie kolegos atliktos apklausos duomenis. Remiantis rezultatais, šimtas procentų respondentų teigė, kad planuoja išvykti dėl mažų atlyginimų ir nemato asmeninio augimo bei tobulėjimo galimybių.

Tegai:
gydytojai, Jungtinė Karalystė, Latvija
Dar šia tema
Lietuvoje koronaviruso fone išaugo šešėlinės ekonomikos apimtys
Dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje mažėja laisvų darbo vietų
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku