JAV raketos Patriot Lenkijoje

Ekspertas: JAV Latvijoje dislokuos ir vidutinio nuotolio raketas

64
(atnaujinta 10:29 2019.03.26)
Kita vertus, Latvija yra pernelyg "kompaktiška" didelio masto karinėms užduotims, kurias jai nustato Jungtinės Valstijos, mano karo ekspertas Aleksandras Chrolenko

VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Į Latviją atvyko JAV mobilieji radarai TPS-77, tačiau aikštelės radarams dislokuoti netoli Rusijos sienų dar nėra parengtos — kariai turėjo sunkumų išpirkdami žemę, praneša "Sputnik Latvija".

JAV "Lockheed Martin" gamybos mobilieji daugiatiksliai radarai, be kita ko, gali fiksuoti ir sraigtasparnių judėjimą mažais aukščiais. Radarams naudoti reikalingos aikštelės su danga, tinkama sunkiajai technikai, tačiau iš ginkluotųjų pajėgų pasirinktų žemės sklypų šiuo metu neprieinamas nė vienas. Procesas susidūrė su biurokratiniais sunkumais, kartais neįmanoma rasti žemės savininko.

Interviu Sputnik Lietuva karo ekspertas Aleksandras Chrolenko papasakojo, kad po radarų bus atgabentos JAV priešlėktuvinės gynybos sistemos, o jau tada ir vidutinio nuotolio raketos.

"Čia iškart kyla keletas klausimų. Pirmasis ir akivaizdžiausias: argi Latvijos piliečiai tokie nesąmoningi, kad yra pasirengę atiduoti savo žemę JAV mobiliesiems radarams? Neva tai bendram labui. Atkreipsime dėmesį, kad reikalingi trys žemės sklypai, nes Latvija užsisakė tris įvežamus JAV radarus, kurie kainuos 158 milijonus eurų. Šių radarų pagrindinis uždavinys — aptikti oro taikinius, ir čia kyla antras klausimas: kai žemės sklypai bus išpirkti ir radarai pradės veikti, kas nutiks, kai bus aptikti oro taikiniai? Atsakymas yra paprastas — po šių radarų iš Amerikos bus atgabenta puolamoji ginkluotė. Čia kyla trečias klausimas: ar tai ne pernelyg globalus uždavinys mažai respublikai — pasitelkus JAV radarus kontroliuoti tik 400 kilometrų spindulio ir 30 kilometrų aukščio erdvę?" — sakė karo ekspertas.

Chrolenko pažymėjo, kad Latvijos žmonių saugumas mažėja kartu su karinės JAV technikos skaičiaus didėjimu šalyje.

"Viena vertus, panašu, kad "senesni" partneriai atima pinigus iš "jaunų" europiečių. Tačiau "Lockheed Martin" gamina daugiau radarų, nei gali parduoti realaus pavojaus zonose. Kita vertus, čia pastebima logika: bus įrengti radarai, po to priešlėktuvinės gynybos sistemos, o jau šios priešlėktuvinės gynybos sistemos priedangoje iš JAV atvyks vidutinio nuotolio raketos. Mes matome, kad artimiausioje ateityje Latvijos žmonių saugumas nepadidės, nebent Ryga laikosi šūkio "Beprotybė ir drąsa". Tačiau bet koks veiksmas visada turi atoveiksmį, o labai kantrios ir taikios Rusijos naujausios viršgarsinės raketos yra nesugaunamos esamoms ir būsimoms JAV ir NATO oro gynybos sistemoms", — teigė karo ekspertas.

64
Tegai:
priešlėktuvinė gynyba, JAV, Latvija
Degalinė

Kaip pasikeitė savaitinės dujų kainos Baltijos šalyse

(atnaujinta 21:47 2020.08.01)
Paskutinę liepos darbo savaitę degalų kainos Vilniuje išaugo, Rygoje sumažėjo, o Taline pabrango tik benzinas

VILNIUS, rugpjūčio 1 — Sputnik. Vilniuje 95-ojo ženklo benzinas pabrango 0,9 % iki 1,076 euro už litrą, o dyzelino kaina padidėjo 4,1 % iki 1,026 euro už litrą, rašo Bb.lv.

Rygoje, "Circle K" degalinėse, 95 klasės benzinas atpigo 0,9 % ir kainavo 1,154 euro už litrą, dyzelinas taip pat atpigo 0,9 % iki 1,064 euro už litrą.

Taline, "Circle K" degalinėse, 95-ojo ženklo benzinas pabrango 2,4 % iki 1,259 euro už litrą, o dyzelino kaina nesikeitė ir buvo 0,999 euro už litrą.

Automobilių dujų kainos Rygoje ir Vilniuje buvo stabilios. Rygoje litras dujų kainavo 0,545 euro, Vilniuje — 0,539 euro. Taline automobilių dujos atpigo 2,3 % ir kainavo 0,556 euro už litrą.

Tegai:
degalai, degalinė, Baltijos šalys
Knyga

Baltijos šalys pasirašė memorandumą dėl literatūros kūrinių vertimų

(atnaujinta 11:33 2020.07.27)
Šalys susitarė paruošti kūrinių, apdovanotų Baltijos Asamblėjos literatūrine premija, vertimo ir leidimo finansavimo schemą, atsižvelgiant į kiekvienos šalies specifiką

VILNIUS, liepos 27 — Sputnik. Baltijos šalių kultūros ministrai pasirašė memorandumą dėl šių šalių rašytojų kūrinių vertimo, jų publikavimo ir platinimo trijose valstybėse, praneša Lietuvos kultūros ministerijos spaudos tarnyba.

Penktadienį Vilniuje įvyko susitikimas, kuriame dalyvavo Latvijos ministras Nauris Puntulis ir Estijos ministras Lukas Tõnis.

Šiuo dokumentu pripažįstama geresnių Baltijos šalių literatūros žinių ir vertimo, taip pat darbų, kuriems paskirta Baltijos asamblėjos literatūros premija, sklaidos svarbą. Nuspręsta parengti vertimų ir šių darbų publikavimo finansavimo schemą, atsižvelgiant į kiekvienos šalies specifiką. Tikimasi, kad Baltijos šalių rašytojų sąjungos padės įgyvendinti šią iniciatyvą.

Lietuvos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas teigė, kad memorandumas yra naujos programos, kuria siekiama remti išverstus leidinius, pradžia. Jis juos vadino noru užtikrinti, kad Baltijos Asamblėjos literatūros premijos laureatų darbai būtų prieinami visų trijų Baltijos respublikų skaitytojams.

"Tiek visų trijų šalių kultūros ministerijose, tiek Rašytojų sąjungoje įvyko nemažai diskusijų, kaip sustiprinti bendradarbiavimą literatūros srityje, kad mūsų rašytojų darbai būtų garsesni ir prieinamesni. Taigi šis memorandumas patvirtina, kad turime nuolatinę bendrą literatūrinio vertimo programą", — teigė ministras.

Ministrai iš Latvijos ir Estijos taip pat liko patenkinti pasiektu susitarimu.

Baltijos Asamblėjos apdovanojimai už pasiekimus literatūroje, mene ir moksle buvo įsteigti remiantis 1993 metų spalio 31 dieną priimta rezoliucija. Literatūros premija skiriama kartą per metus romano, pjesės, eilėraščių rinkinio, apsakymų, esė ar kito panašaus kūrinio, parašyto lietuvių, estų ar latvių kalbomis, autoriui. Kūrinys turėtų būti paskelbtas pirmą kartą per pastaruosius trejus metus.

Tegai:
knygos, Baltijos šalys
Dar šia tema
Lietuvių rašytoja gavo ES literatūros premiją
Pomėgis grožinės literatūros knygoms estui virto problemomis Rusijos pasienyje
Šventasis Jonas Marija Vianėjus, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 4-osios šventės

(atnaujinta 16:52 2020.08.03)
Nuo šios dienos iki metų galo lieka 149 dienos, katalikai šią dieną mini šventąjį Joną Mariją Vianėjų

Rugpjūčio 4 yra 216-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 217-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 149 dienos.

Rugpjūčio 4 dieną, liturginis kalendorius mini šventąjį Joną Mariją Vianėjų — didį kunigą, uolų sielų ganytoją ir nuodėmklausį.

Šv. Jonas Marija Vianėjus (1786–1859), kunigas. Daugiau nei keturiasdešimt metų nuostabiai administravo pavestąją Arso (Prancūzijoje) parapiją, uoliai sakydamas pamokslus, melsdamasis ir atgailaudamas, kasdien katechizuodamas vaikus ir suaugusiuosius, sutaikydamas nusidėjėlius su Dievu karšta meile artimui, kurios semdavosi iš Eucharistijos kaip iš šaltinio. Ta veikla taip iškilo, kad jo patarimai plačiai pasklido ir daugybę žmonių atvedė prie Dievo.

Fi­ziš­kai iš­se­kęs jis mi­rė 1859 metų rug­pjū­čio 4 dieną bū­da­mas sep­ty­nias­de­šimt tre­jų me­tų. 1925 me­tais Pi­jus XI jį pa­skel­bė šven­tuo­ju, o 1929 me­tais — visų pasaulio klebonų ypatinguoju globėju.

Ši diena istorijoje

1392 metų rugpjūčio 4 dieną Ostrove (Lenkijos ir Lietuvos pasienyje) Vytautas sudarė sutartį su Jogaila, pagal kurią gavo Trakų kunigaikštystę ir tapo faktišku Lietuvos valdovu.

Šią dieną 1873 metais gimė Alfonsas Petrulis, kunigas, politinis veikėjas, 1918 metų vasario 16 dieną Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras. Mirė 1928 metais.

O 2014 metais šią dieną švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis pasirašė įsakymą, kuriuo nuo 2016-ųjų įvedamas privalomas matematikos egzaminas visiems abiturientams, siekiantiems studijuoti aukštosiose mokyklose valstybės finansuojamose vietose.

1900 metų rugpjūčio 4 dieną mirė rusų tapytojas peizažistas Isaac Levitan (Isakas Levitanas). Jis sukūrė daugiau kaip 1000 tapybos darbų, akvarelių, pastelių, iliustracijų, piešinių. Gimė 1860 metais Kybartuose, neturtingų žydų šeimoje.

Savo vardadienius šią dieną švenčia Domantas, Domas, Dominyka, Dominykas, Domitas, Gerimantas, Gerimantė, Gerutė, Gerutis, Irta, Irtautas, Irtautė, Milgeda, Milgedas, Milgedė, Milgeidas, Milgeidė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė