Kersti Kaljulaid susitiko su Vladimiru Putinu, nuotrauka iš įvykio vietos

Estijos prezidentė atskleidė susitikimo su Putinu detales

159
Visų pirma, prezidentai aptarė pasienio sutartį ir galimą Estijos, kaip nenuolatinės JT Saugumo Tarybos narės, statusą

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid susitikimą su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu Maskvoje įvertino kaip "labai gerą".

"Tai buvo labai geras susitikimas. Daug kalbėjome apie sudėtingas temas, o ypač sunkiais momentais rodėme abipusę pagarbą", — RIA Novosti cituoja Kaljulaid.

Visų pirma, respublikos vadovė aptarė su Putinu pasienio sutarties ratifikavimą. Kaljulaid teigimu, du parlamentai ėmėsi ratifikavimo veiksmų, tačiau nesulaukė "jokio atsako". Kaljulaid nežino, ar naujasis Parlamentas yra pasirengęs dar kartą aptarti šį klausimą.

Rusijos ir Estijos prezidentai Vladimiras Putinas ir Kersti Kaljulaid surengė susitikimą Maskvoje, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Владимир Астапкович

Be to, šalys aptarė rusakalbių Estijos gyventojų padėtį. Kaljulaid teigimu, Putinas neinicijavo "skausmingų" diskusijų — ji pati kalbėjo apie situaciją respublikoje. Pasak Estijos lyderės, tėvai patys siunčia savo vaikus į estiškus vaikų darželius. Tačiau prezidentai nekalbėjo apie "pilkuosius nepiliečių pasus".

Valstybių vadovai taip pat aptarė situaciją Ukrainoje ir Gruzijoje bei konfliktų sprendimo būdus. Kaljulaid pažymėjo, kad derybose ji laikėsi bendros Europos Sąjungos linijos.

Svarbiu derybų klausimu tapo galimas Estijos statusas kaip nenuolatinėss JT Saugumo Tarybos narės 2020–2021 metais. Pastaruoju metu Kaljulaid rengia susitikimus su kai kurių šalių vadovais, siekdama užtikrinti savo šaliai jų paramą. Šių metų birželį vyks balsavimas, kuriame dalyvaus visos 193 JT šalys. Norėdama tapti nenuolatine JT Saugumo Tarybos nare, Estija turėtų gauti 129 balsus ir nugalėti savo varžovę — Rumuniją.

Be to, Kaljulaid pakvietė rusų lyderį Vladimirą Putiną apsilankyti Estijoje, suomių-ugrų tautų kongrese, kuris vyks kitais metais Tartu.

Президент РФ Владимир Путин и президент Эстонии Керсти Кальюлайд во время встречи в Кремле, 18 апреля 2019 года
© Sputnik / Алексей Дружинин
Kaljulaid ir Putino susitikimas balandžio 18 dieną Kremliuje

Ketvirtadienį Estijos prezidentė apsilankė Maskvoje oficialaus vizito metu, dalyvavo atnaujintos šalies ambasados atidaryme ir derybose su Putinu.

Paskutinį kartą Estijos lyderis apsilankė Rusijoje prieš aštuonerius metus. 2011 metais tuometinis prezidentas Tomas Hendrikas Ilvesas dalyvavo Šv. Jano bažnyčios pašventinimo Sankt Peterburge ceremonijoje. Tarp dviejų kaimyninių šalių lyderių nebuvo tiesioginių derybų nuo 2008 metų, kai Ilvesas susitiko su tuometiniu Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu.

159
Tegai:
Vladimiras Putinas, Kersti Kaljulaid, Rusija, Estija
Temos:
Estijos prezidentės vizitas į Maskvą (16)
Dar šia tema
Estijos prezidentė vyksta į Rusiją. Ar pajudės Lietuvos ledai?
Talinas yra pasirengęs dialogui su Maskva, pareiškė Estijos prezidentė
Kaljulaid pakvietė Putiną atvykti į Estiją