Estijos ir Rusijos prezidentų susitikimas, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lietuva pavydi, kad Estija aplenkė dialoge su Rusija

87
(atnaujinta 17:34 2019.04.23)
Baltijos šalys baiminasi, kad, priešingai nei Talinas, jos nespės sudaryti palankesnių sutarčių su Maskva, jei jų prireiks, mano ekspertas Dmitrijus Solonikovas

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sukritikavo Estijos prezidentę Kersti Kaljulaid už vizitą į Maskvą ir susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Pasak Lietuvos ministro, Estijos lyderė turėjo iš anksto sukoordinuoti veiksmus, siekiant išvengti "Baltijos šalių vienybės" suskaidymo.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid, 2019 m. balandžio 18 d.
© Sputnik / Алексей Дружинин

Rusija atsakė į Linkevičiaus išpuolį. Federacijos tarybos Gynybos ir saugumo komiteto narys Francas Klincevičius pažymėjo, kad Lietuva elgiasi kaip "vyriausiasis namų šeimininkas, kuris seka kaimynus".

Pati Kaljulaid vėliau pareiškė, kad įspėjo savo partnerius apie susitikimą su Rusijos prezidentu ir atskleidė pokalbio temas.

Interviu Sputnik Lietuva Šiuolaikinių valstybių plėtros instituto direktorius Dmitrijus Solonikovas pažymėjo, kad Lietuva bijo praleisti susitarimus su Maskva, jei tokių prireiks, ir neturi jokios idėjos, kaip toliau plėtoti dialogą su ES, atsižvelgiant į sumažintą paramą Baltijos šalims.

"Šiuo atžvilgiu, jei kas nors pirmas pradeda derybas dėl naujų galimybių su Maskva, tarsi, kas pirmas atsikels, tas ir šlepetes gaus, kas pirmas spėjo, tas ir turės tai, kas geriausia, žinoma, apmaudu, jei kažkas tave aplenkė. Man atrodo, kad šiuos du klausimus atspindi kritika prieš Estijos prezidentę", — sakė ekspertas.

Solonikovas taip pat pažymėjo, kad kai kuriose ES ir Baltijos šalyse vyrauja skeptiškumas Estijos prezidentės atžvilgiu, neva ji atsitiktinai užėmė aukštas pareigas.

"Jai reguliariai skiriamos kritinės kalbos. Panašu į tai, kas vyko dabar. <...> Viena vertus, tai yra požiūris į ją asmeniškai, kita vertus, tai yra pavojus, kad kitos Baltijos šalys neturės laiko geresnėms susitarimų su Maskva sąlygoms sudaryti, jei tokių prireiks", — sakė ekspertas.

Praeitą savaitę Kaljulaid su oficialiu vizitu atvyko į Maskvą. Ji dalyvavo atkurtame respublikos ambasados ​​pastato atidaryme ir Kremliuje susitiko su Putinu. Susitikimo metu valstybių vadovai aptarė esamą dvišalių santykių plėtros padėtį, situacijas Ukrainoje ir Gruzijoje.

Kaljulaid susitikimą su Rusijos vadovu Maskvoje įvertino kaip "labai gerą", ji taip pat pakvietė Putiną į suomių-ugrų tautų kongresą, kuris vyks Tartu.

87
Tegai:
Rusija, Estija, Lietuva
Temos:
Estijos prezidentės vizitas į Maskvą (16)
Dar šia tema
Maskva atsakė į Lietuvos kritiką Estijos vadovei dėl vizito į Rusiją
Estijos vadovė: rusų kalba nekelia grėsmės Estijos piliečiams
Estijos prezidentė: susitikimas su Putinu pakels Estiją į kitų NATO šalių lygį