Kartu Kaljulaid susitiko su Vladimiru Putinu, archyvinė nuotrauka

Estijos prezidentę nustebino Lietuvos reakcija į jos susitikimą su Putinu

118
(atnaujinta 18:53 2019.05.14)
Kersti Kaljulaid balandžio viduryje apsilankė Maskvoje, kur surengė derybas su Rusijos vadovu

VILNIUS, gegužės 14 — Sputnik. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid atmetė kitų Baltijos šalių kritiką dėl savo vizito į Maskvą ir susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

"Visai natūralu kalbėtis su visais kaimynais, ir tai yra nenatūralu, kad turiu tai aiškinti", — Estijos vadovė sakė interviu "The Guardian".

Kaljulaid teigimu, šalys surengė deramas derybas, kuriose, pasak Estijos prezidentės, ji "laikėsi savo principų" — kalbėjo apie Gruziją ir Ukrainą, apie dvišalius klausimus.

"Mes turime dvišalius santykius, ne visiems prekybos santykiams taikomos sankcijos. Mūsų tautos palaiko glaudžius ryšius", — pridūrė prezidentė.

Kaljulaid pabrėžė, kad susitikime Putinas buvo mandagus ir kalbėjo pagarbai.

"Mes abu pagarbiai išklausėme vienas kitą", — sakė ji.

Be to, ji sakė, kad yra susirūpinimas, jog Baltijos šalių saugumas aptariamas be šio regiono politikų.

"Aš nenoriu būti meniu, noriu sėdėti prie stalo", — sakė Kaljulaid.

Atsakydamas į žurnalisto klausimą, ar šios derybos lėmė tai, kad abiejų šalių vadovai surado naujų sąlyčio taškų, Estijos prezidentė trumpai atsakė: "Ne".

Estijos prezidentės vizitas į Maskvą

Balandžio viduryje Kaljulaid lankėsi Rusijos sostinėje, kur dalyvavo atnaujinto Estijos ambasados pastato atidarymo ceremonijoje. Po to, surengė derybas su Putinu.

Po susitikimo Estijos lyderė pakvietė Rusijos prezidentą į suomių-ugrų tautų kongresą, kuris kitais metais vyks Tartu mieste.

Pasak Rusijos ambasadoriaus Taline Aleksandro Petrovo, Estija į abiejų lyderių susitikimą reagavo teigiamai. Tačiau Lietuvoje ir Latvijoje Kaljulaid buvo kritikuojama.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad Estijos prezidentė pirmiausia turėtų pasikonsultuoti su Baltijos kaimynais. Jis sakė, kad tokiais veiksmais ji "kenkia" Lietuvos, Latvijos ir Estijos vienybei.

Kartu Kaljulaid vėliau atsakė, kad iš anksto įspėjo Europos politikus ir diplomatus apie savo vizitą į Maskvą.

Prieš tai Estijos prezidentas paskutinį kartą lankėsi Rusijoje prieš aštuonerius metus. 2011 metais tuometinis estų lyderis Thomas Hendrik Ilvesas Sankt Peterburgo Šv. Jano bažnyčios pašventinimo ceremonijoje.

Paskutinis dviejų šalių prezidentų susitikimas įvyko daugiau nei prieš dešimtmetį, kai 2008 metais tuometinis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas surengė derybas su Ilvesu Pasaulio suomių-ugrių tautų kongrese Chanty Mansijske.

118
Tegai:
Lietuva, derybos, Vladimiras Putinas, Rusija, Kersti Kaljulaid, Estija
Temos:
Estijos prezidentės vizitas į Maskvą (16)
Dar šia tema
Maskva atsakė į Lietuvos kritiką Estijos vadovei dėl vizito į Rusiją
Kritikuoja ir reikalauja: kodėl Lietuva leidžia sau mokyti Estijos prezidentę
Estijos prezidentė: susitikimas su Putinu pakels Estiją į kitų NATO šalių lygį