Baltijos šalių prezidentai

Politologas: visame Baltijos šalių regione tik Grybauskaitė buvo žinoma politikė

90
(atnaujinta 16:20 2019.05.29)
Baltijos šalys nėra savarankiškos savo pozicijoje dėl Rusijos ir laikosi ES politikos, mano politologas ir žurnalistas Jurijus Svetovas

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Neeiliniame Seimo posėdyje deputatai nauju Latvijos prezidentu išrinko ES teismo teisėją Egilą Levitą, kurio kandidatūrą pasiūlė Nacionalinis susivienijimas, praneša Sputnik Latvija.

Dėl posto su juo varžėsi ombudsmenas Juris Jansonas ir deputatas Didzis Šmitas. Šiais metais buvo surengtas atviras balsavimas, todėl iš karto galima pamatyti, už ką savo balsą atidavė kiekvienas iš parlamentarų.

Interviu Sputnik Latvija politologas ir žurnalistas Jurijus Svetovas papasakojo, kad išrinktasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sakė, jog reikia kai ką keisti Rusijos atžvilgiu, tačiau paskelbus balsavimo rezultatus pareiškė, kad to nebus.

"Nė vienoje iš šių šalių — Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje — nevyks pokyčių Rusijos atžvilgiu tol, kol šis pokytis nebus įgyvendintas ES. Šios šalys nėra savarankiškos savo politikoje Rusijos atžvilgiu. Ir jei pažvelgsime į Lietuvą, kai buvo kandidatas (išrinktas prezidentas Gitanas Nausėda — Sputnik), jis kažką sakė, kad reikia peržiūrėti, kai jį išrinko, pareiškė, jog jokių pokyčių nebus. Tikėtis, kad kas nors ateis į valdžią Latvijoje ir pakeis požiūrį irgi neverta", — pareiškė politologas.

Pasak Svetovo, Grybauskaitė buvo žinoma tarp Europos politikų, o Latvijos ir Estijos lyderiai yra tokie nesavarankiški, kad niekas jų neprisimena.

"Pažiūrėkite, trys Baltijos šalys. Dviejose — Estijoje ir Latvijoje — prezidentą renka Parlamentas, Lietuvoje vyksta tiesioginiai rinkimai. Man atrodo, kad, net nepaisant gana neigiamo požiūrio į tą ponią, kuri daugelį metų vadovavo Lietuvai, ji vis tiek buvo labiau savarankiška politikė negu tie, kuriuos išrinko Seimas. Bet kuriuo atveju, ją visi žinojo. Kai buvo paklausti, kas yra prezidentai Baltijos šalyse, buvo įvardinama Dalia Grybauskaitė, o kas Latvijos ir Estijos prezidentai, net negalėjo prisiminti", — pasakė politologas.

90
Tegai:
rinkimai, Dalia Grybauskaitė, Baltijos šalys
Dar šia tema
Gynybos ministerija papasakojo, kaip JAV bandys destabilizuoti Rusiją
Nausėda interviu BBC: nesinorėtų vartoti žodžių, nemalonių Rusijos žmonėms
Degalinė

Kaip pasikeitė savaitinės dujų kainos Baltijos šalyse

(atnaujinta 21:47 2020.08.01)
Paskutinę liepos darbo savaitę degalų kainos Vilniuje išaugo, Rygoje sumažėjo, o Taline pabrango tik benzinas

VILNIUS, rugpjūčio 1 — Sputnik. Vilniuje 95-ojo ženklo benzinas pabrango 0,9 % iki 1,076 euro už litrą, o dyzelino kaina padidėjo 4,1 % iki 1,026 euro už litrą, rašo Bb.lv.

Rygoje, "Circle K" degalinėse, 95 klasės benzinas atpigo 0,9 % ir kainavo 1,154 euro už litrą, dyzelinas taip pat atpigo 0,9 % iki 1,064 euro už litrą.

Taline, "Circle K" degalinėse, 95-ojo ženklo benzinas pabrango 2,4 % iki 1,259 euro už litrą, o dyzelino kaina nesikeitė ir buvo 0,999 euro už litrą.

Automobilių dujų kainos Rygoje ir Vilniuje buvo stabilios. Rygoje litras dujų kainavo 0,545 euro, Vilniuje — 0,539 euro. Taline automobilių dujos atpigo 2,3 % ir kainavo 0,556 euro už litrą.

Tegai:
degalai, degalinė, Baltijos šalys
Knyga

Baltijos šalys pasirašė memorandumą dėl literatūros kūrinių vertimų

(atnaujinta 11:33 2020.07.27)
Šalys susitarė paruošti kūrinių, apdovanotų Baltijos Asamblėjos literatūrine premija, vertimo ir leidimo finansavimo schemą, atsižvelgiant į kiekvienos šalies specifiką

VILNIUS, liepos 27 — Sputnik. Baltijos šalių kultūros ministrai pasirašė memorandumą dėl šių šalių rašytojų kūrinių vertimo, jų publikavimo ir platinimo trijose valstybėse, praneša Lietuvos kultūros ministerijos spaudos tarnyba.

Penktadienį Vilniuje įvyko susitikimas, kuriame dalyvavo Latvijos ministras Nauris Puntulis ir Estijos ministras Lukas Tõnis.

Šiuo dokumentu pripažįstama geresnių Baltijos šalių literatūros žinių ir vertimo, taip pat darbų, kuriems paskirta Baltijos asamblėjos literatūros premija, sklaidos svarbą. Nuspręsta parengti vertimų ir šių darbų publikavimo finansavimo schemą, atsižvelgiant į kiekvienos šalies specifiką. Tikimasi, kad Baltijos šalių rašytojų sąjungos padės įgyvendinti šią iniciatyvą.

Lietuvos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas teigė, kad memorandumas yra naujos programos, kuria siekiama remti išverstus leidinius, pradžia. Jis juos vadino noru užtikrinti, kad Baltijos Asamblėjos literatūros premijos laureatų darbai būtų prieinami visų trijų Baltijos respublikų skaitytojams.

"Tiek visų trijų šalių kultūros ministerijose, tiek Rašytojų sąjungoje įvyko nemažai diskusijų, kaip sustiprinti bendradarbiavimą literatūros srityje, kad mūsų rašytojų darbai būtų garsesni ir prieinamesni. Taigi šis memorandumas patvirtina, kad turime nuolatinę bendrą literatūrinio vertimo programą", — teigė ministras.

Ministrai iš Latvijos ir Estijos taip pat liko patenkinti pasiektu susitarimu.

Baltijos Asamblėjos apdovanojimai už pasiekimus literatūroje, mene ir moksle buvo įsteigti remiantis 1993 metų spalio 31 dieną priimta rezoliucija. Literatūros premija skiriama kartą per metus romano, pjesės, eilėraščių rinkinio, apsakymų, esė ar kito panašaus kūrinio, parašyto lietuvių, estų ar latvių kalbomis, autoriui. Kūrinys turėtų būti paskelbtas pirmą kartą per pastaruosius trejus metus.

Tegai:
knygos, Baltijos šalys
Dar šia tema
Lietuvių rašytoja gavo ES literatūros premiją
Pomėgis grožinės literatūros knygoms estui virto problemomis Rusijos pasienyje
Koronaviruso testai

PSO įvardijo šalį, kurios reikia imti pavyzdį kovojant su koronavirusu

(atnaujinta 16:35 2020.08.03)
Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 17,8 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 686 tūkst. žmonių

VILNIUS, rugpjūčio 3 — Sputnik. PSO Nepaprastųjų ligų skyriaus techninės grupės vadovė Maria Van Kerkhove gyrė Vietnamo valdžios institucijų veiksmus kovojant su koronaviruso infekcijos plitimu ir išvadino valstybę pavyzdžiu kitoms šalims, praneša RIA Novosti.

"Jie veikia greitai ir visapusiškai, turi sistemą, kuri gali padėti suvaldyti šį protrūkį. Tai turime pamatyti visose šalyse", — spaudos konferencijos metu sakė ji, pridurdama, kad Vietnamas turi didelę patirtį kovose su infekcinėmis ligomis.

"Kaip šalis, patyrusi labai mažą naštą ir mažą mirtingumą, jie nepalieka jokių šansų [protrūkiui — Sputnik] ir daro viską, kas įmanoma, kad būtų užkirstas kelias plitimui", — teigė PSO sveikatos ekstremalių situacijų programos direktorius Maiklas Rajenas kalbėdamas apie naują koronaviruso protrūkį Vietname.

Anksčiau tapo žinoma, kad Vietnamo miesto Da Daango, kuris tapo naujojo koronaviruso plitimo Vietname židiniu, valdžia planuoja ištirti visus COVID-19 gyventojus — apie 1,1 milijono žmonių.

Penktadienį, liepos 31 dieną Vietnamas užfiksavo pirmąją koronaviruso mirtį pandemijos metu. Naujas infekcijos protrūkis prasidėjo pajūrio mieste Da Nange praėjus trims mėnesiams po to, kai šalyje buvo nustatyta ankstesnė infekcija.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 17,8 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 686 tūkst. žmonių.

Tegai:
Vietnamas, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Įvardytas koronavirusinės infekcijos atvejų skaičius pasaulyje
Lietuvos mažmeninės prekybos tinklas pasakojo, kaip karantinas paveikė ledų pardavimą