Talino senamiestis, archyvinė nuotrauka.

Talino meras pasisakė prieš aikštės pervadinimą Nemcovo garbei

57
(atnaujinta 20:00 2019.06.03)
Anksčiau Reformų partijos frakcija pasiūlė pavadinti vieną iš Estijos sostinės gatvių ar aikščių Nemcovo vardu

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Talino meras Michailas Kylvartas nesutiko su opozicijos reformistų frakcijos pasiūlymu pakeisti miesto Senamiesčio gatvę ar aikštę Rusijos politiko Boriso Nemcovo garbei, rašoma miesto savivaldybės interneto svetainėje.

Anksčiau Reformų partijos frakcija pasiūlė pavadinti vieną iš Estijos sostinės gatvių ar aikščių Nemcovo vardu.

Frakcijos narys Erikas Nilsas Krosas paminėjo, kad politiko garbei būtų galima pavadinti aikštę senamiestyje, tačiau pasiūlė apsvarstyti ir alternatyvias galimybes.

Kaip nurodyta savivaldybės svetainėje, kalbama apie Suurgildio aikštę.

"Suurgildio aikštės pavadinimas tiko ankstesnėms kartoms, taip pat tinka ir mums. Be to, neaišku, koks ypatingas ryšys yra tarp Boriso Nemcovo ir Talino," — tinklalapyje cituojami mero žodžiai.

Kylvartas pažymėjo, kad nemato priežasties keisti gražų istorinį pavadinimą į politiškai oportunistinį.

Meras pridūrė, kad Talino senamiestis yra saugomas UNESCO būtent dėl jo vientisumo.

"Šiemet Talinas švenčia 800-ąsias pirmojo miesto paminėjimo metines. Istoriniai pavadinimai yra vienodai svarbi senamiesčio paveldo dalis, kaip ir sienos, bokštai, vartai ir akmenimis grįstos gatvės", — sakė Kylvartas.

Nemcovo skveras Vilniuje

Praeitų metų rugpjūčio mėnesį Vilniuje, šalia Rusijos ambasados, buvo atidarytas skveras Rusijos politiko Boriso Nemcovo garbei. Vasario mėnesį Vašingtone nedidelė aikštė priešais Rusijos diplomatinę misiją buvo pervadinta Nemcovo vardu. 

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pasipiktino šia iniciatyva. Diplomatas pareiškė, kad tai yra "smulkios politinės intrigos".

Interviu Sputnik Lietuva politikos mokslų daktaras Andrejus Manoilo pareiškė, jog skvero atidarymas patvirtina, kad Lietuva nėra nepriklausoma valstybė ir tarnauja kitų interesams. Kita vertus, jis pabrėžė, kad tai neatsispindės santykiuose tarp Lietuvos ir Rusijos bei pasaulio politinėje situacijoje.

Nemcovo nužudymas

Borisas Nemcovas buvo nužudytas 2015 metų vasario 27 dieną, maždaug po vidurnakčio, Maskvos centre. Teismas nuteisė penkis Nemcovo nužudymo dalyvius ir skyrė laisvės atėmimo bausmę nuo 11 iki 20 metų.

Vienam iš žudikų Zaurui Dadajevui buvo paskirta 20 metų kalėjimo, Anzorui Gubaševui — 19 metų, jo broliui Šadidui — 16 metų, Temerlanui Eskerchanovui — 14 metų, Kamzatui Bakajevui — 11 metų. Eskerchanovo, kaip nustatė teismas, vaidmuo buvo šnipinėti politiką.

57
Tegai:
Talinas, Borisas Nemcovas, sostinė, Estija
Dar šia tema
Seime siūloma Latvių gatvę Vilniuje pervadinti Boriso Nemcovo vardu
Rusijos ambasada atsakė į skvero pervadinimą Vilniuje Nemcovo garbei
Rusijos deputatas: Nemcovo aikštė Vilniuje — bandymas kopijuoti JAV
Ryga, archyvinė nuotrauka

"Mes nesame Rusijos gubernija": Latvijoje paskelbta apie pažeminimą dėl kalbos

(atnaujinta 10:25 2020.09.29)
Latvijos Seimo narys pasipiktino dėl Rygos miesto tarybos atstovės pasisakymo apie rusų kalbos svarbą šalies gyventojams

VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Straipsnyje "Latvijas Avize" Latvijos Saeimos narys Atis Leinšas griežtai pasmerkė Rygos miesto tarybos parlamentarę Antoniną Nenaševą iš "Progresyviųjų" partijos už svarbaus rusų kalbos vaidmens valstybėje pripažinimą.

Straipsnio autorius mano, kad toks pareiškimas gali rodyti, jog "Progresyvieji" perėmė estafetę iš buvusio Rygos mero Nilo Ušakovo, "kuris su rusais kalbėjo tik rusiškai". Jis ragino nepalaikyti ir neplėtoti mito, kad "bendravimas rusų kalba yra būtinas visiems rusams".

"Mes gyvename nacionalinėje valstybėje, o ne Rusijos gubernijoje: kodėl mes vis dar pripratę prie tokio pažeminimo?" — pasakė Leinšas.

Saeimos narys tvirtina, kad būtent dėl ​​"rusinimo politikos" Latvija vis dar nėra suvokiama kaip NATO ir Europos Sąjungos šalis. Leinšas minėjo, kad Nenaševa taip pat atkreipė dėmesį į anglų kalbos vaidmenį Latvijoje, tačiau dėl tokio palyginimo jis pasipiktino, nes, jo žodžiais tariant, šiuo atveju "nekalbame apie turistus".

Dabar Latvijoje yra tik viena valstybinė kalba — latvių. Rusiškai kalba beveik 40 procentų gyventojų, tačiau ji turi užsienio kalbos statusą.

Daugelis Latvijos piliečių nacionalistų dažnai pasipiktinę tuo, kad parduotuvėse galima rasti rusiškų užrašų, o viešose vietose — išgirsti rusų kalbą.

Neseniai Latvijoje kilo skandalas, kuomet latvis užsipuolė lietuvę, kuri išdrįso būdama kaimyninėje šalyje užduoti klausimą rusų kalba.

Pagal Latvijoje priimtą įstatymą, 2020 metais visas vidurinis išsilavinimas vyksta tik latvių kalba. Taip pat nuo rugsėjo 1 dienos visose respublikos ikimokyklinio ugdymo įstaigose latvių kalba turėtų būti vartojama kaip pagrindinė vaikams nuo penkerių metų.

Rusų kalba Europos Sąjungoje
© Sputnik /
Rusų kalba Europos Sąjungoje
Tegai:
rusų kalba, Latvija
Dar šia tema
Lietuva yra pasirengusi sekti Latvijos pavyzdžiu — uždrausti RT kanalų transliaciją
Latvijos parlamentaras paragino derėtis "nekenčiama rusų kalba"
"Užsipuolė rėkdamas": latvis išgąsdino lietuvę, kalbėjusią rusiškai
Talinas, archyvinė nuotrauka

Estija supaprastins sienos kirtimą su Latvija, Lietuva ir Suomija

(atnaujinta 11:19 2020.09.28)
Nuo pirmadienio Estijos vyriausybė palengvins sąlygas asmenims, kertantiems sieną su Estija iš Latvijos, Lietuvos ir Suomijos, tačiau tik pagrįstais atvejais

VILNIUS, rugsėjo 28 — Sputnik. Nuo šios dienos Estijos vyriausybė pagrįstais atvejais sušvelnins atvykusių į Estiją iš Latvijos, Lietuvos ir Suomijos saviizoliacijos sąlygas, siekdama palengvinti judėjimą bendroje ekonominėje erdvėje, skelbiama oficialiame Estijos vyriausybės puslapyje.

Pagal dabartines taisykles, atvykus iš Latvijos, Lietuvos ar Suomijos, 14 dienų reikia laikytis saviizoliacijos, jei infekcijos lygis šiose šalyse yra 25 ar daugiau žmonių 100 000 gyventojų.

Pagal penktadienį patvirtintą pataisą, žmonėms, atvykstantiems iš Latvijos, Lietuvos ir Suomijos, tam tikrais atvejais gali būti netaikoma būtinybė laikytis saviizoliacijos, net jei infekcijos lygis šiose šalyse viršija 25.

Asmenys, atvykstantys iš šių šalių, neturi izoliuotis, jei jie čia atvyksta dirbti, mokytis, gauti sveikatos priežiūros paslaugų, dalyvauti su šeima susijusiuose įvykiuose ar vyksta tranzitu ir neturi ligos simptomų, taip pat neturėjo kontakto su sergančiaisiais.

Būtinybė izoliuotis atvykus iš kitų Europos Sąjungos ir Šengeno šalių priklauso nuo infekcijos lygio konkrečioje šalyje. Atvykstantiems iš šių šalių judėjimo laisvės apribojimai netaikomi, jei per pastarąsias 14 dienų tam tikroje šalyje infekcijos rodiklis buvo ne didesnis kaip 16–17,6 šimtui tūkstančių žmonių ir per pastarąsias dvi savaites nepadidėjo.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
saviizoliacija, Lietuva, Estija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Pasikeitė sąlygos, kada galima kreiptis dėl leidimo palikti saviizoliacijos vietą
VRK paaiškino, kaip galės balsuoti saviizoliacijoje esantys asmenys
Paukščių būrys, archyvinė nuotrauka

Artėjantį savaitgalį paukščių palydos

(atnaujinta 08:46 2020.09.30)
Ateinantis savaitgalis skirtas paukščiams į šiltesnius kraštus išlydėti

VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, organizuojamos rudeninės sparnuočių palydos, praneša Aplinkos ministerija.

Saugomų teritorijų direkcijos kartu su Lietuvos ornitologų draugija kviečia gamtos bičiulius įsilieti į nuolat gausėjantį stebėtojų būrį ir skaičiuoti išskrendančius paukščius.

Spalio 3-ąją Nemuno deltos regioninio parko direkcija paukščių palydas organizuos Ventės rage prie švyturio. Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija kviečia tą rytą sutikti ant Parnidžio kopos prie Saulės laikrodžio ir skaičiuoti bei palydėti paukščius. Metelių regioniniame parke prie Lankytojų centro susirinkę paukščių stebėtojai keliaus aplink Dusios ežerą ir stebės poilsiaujančių sparnuočių būrius. Išlydėti išskrendančius paukščius Žuvinte ir jo apylinkėse kviečia Žuvinto biosferos rezervato direkcija. Paukščių stebėtojai bus laukiami ir Kamanų gamtiniame rezervate.

Šiemet per šią tradicinę akciją, kuri rengiama nuo 1993 metų, migruojančius paukščius stebės ir mėgins suskaičiuoti tūkstančiai žmonių beveik visoje Europoje. Vėliau tarptautinė paukščių apsaugos organizacija "BirdLife International" apibendrins ir paskelbs skaičiavimo rezultatus.

Tegai:
paukščiai