Stiklainiai ant tvoros, archyvinė nuotrauka

Žmonėms Lietuvos regionuose kartais trūksta paprasčiausių dalykų

17
(atnaujinta 07:32 2019.06.10)
Regionams trūksta ir investicijų ir tokių paprastų dalykų, kaip viešasis transportas

VILNIUS, birželio 10 — Sputnik. Regionus ir didmiesčius sujungti į vieną užsibrėžęs išrinktasis prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad žodžio "provincija" turi visai nebelikti, rašo LRT.

Ekspertai sako, kad užduotis sudėtinga, nes regionams trūksta ir investicijų ir tokių paprastų dalykų, kaip viešasis transportas. Pasak verslo atstovų, kartais vietos valdžia netgi užkerta kelią investicijoms, kad jau įsikūrusiam verslui nebūtų konkurencijos.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) duomenimis, didžiausias ir mažiausias vidutinis atlyginimas Lietuvoje skiriasi 55 procentais, nedarbo lygis savivaldybėse skiriasi iki 3 kartų.

Transporto trūkumą, kaip vieną pagrindinių atskirties veiksnių, įvardija ir ekonomistas Romas Lazutka. Anot jo, tie, kurių pajamos didesnės, be problemos kasdien įveikia 20 km automobiliu, uždirbantys mažai tokios prabangos negali sau leisti.

"Iš kaimo ar miestelio atvažiuoti dirbti Vilniuje prekybos centre kasininke — tai tiesiog neuždirbsi tiek, kad būtų verta važinėti automobiliu. Viešojo transporto dažnai nėra. Yra autobusas vieną kartą per dieną, arba jei grįžta į kaimą, grįžta 5 valandą, o darbas pasibaigia 8 ar 10 valandą, tai nėra išeities", — sako Lazutka.

Jis tokį transporto sunykimą vadina valstybės apsileidimu.

Trūksta ne tik paslaugų, bet ir galimybių jas įsigyti. Vilnietis į rankas gauna apie 800 eurų, Širvintose — ketvirtadaliu mažiau — apie 600 eurų. Kitur skirtumai dar didesni. LLRI ekspertė Ieva Valeškaitė sako, kad yra tokių savivaldybių, kur kas antras bedarbis yra ilgalaikis.

Be to, Lietuva lyderiauja tarp ES šalių pagal emigrantų skaičių, nors ilgą laiką Lietuvos valdžia apskritai nepripažino emigracijos rimta problema. Per pastaruosius dvejus metus emigracijos lygis Lietuvoje išaugo daugiau nei 1,5 karto. Jei 2015 metais šalį paliko apie 30 tūkstančių žmonių, tai 2017 metais — 50 tūkst.

17
Tegai:
investicijos
Dar šia tema
Lietuvoje padidės karių skaičius
Nematė, bet pasmerkė: kam Lietuvoje reikalingas skandalas dėl rentos deputatams
Lietuvoje uždrausta prekiauti vaikišku šampanu