Eesti Energia, archyvinė nuotrau

Pašalinti konkurentą: "Eesti Energia" pasiūlė įvesti mokestį Rusijos energijai

36
(atnaujinta 14:32 2019.06.14)
Estijos valstybinė įmonė "Eesti Energia" pasiūlė Vyriausybei apmokestinti Estijai ir kitoms Baltijos šalims tiekiamą elektros energiją iš Rusijos

VILNIUS, birželio 14 — Sputnik. Pačioje Vyriausybėje "Eesti Energia" iniciatyva kol kas komentuojama atsargiai, nes mokesčių įvedimas reikalauja ne tik susitarimo su Latvija ir Lietuva, bet ir leidimo iš Briuselio, rašo Sputnik Estija su nuoroda į ERR.

"Šis sprendimas turėtų būti suderintas su ES, ir, žinoma, nėra greito sprendimo. Žinoma, diskusija yra apie tai, kiek energija iš Rusijos paveiks kainą Estijoje ir kaip bus galima reguliuoti rinką, pasitelkus šias priemones", — sakė ūkio ir infrastruktūros ministras Taavi Aas.

Anksčiau "Eesti Energia" valdybos pirmininkas Handas Suteris teigė, kad pigi Rusijos elektros energija sukuria nevienodą konkurenciją Baltijos ir Šiaurės Europos rinkose.

Pasak jo, Rytų kaimyno elektros energija yra pigesnė, nes Rusijos energija, kitaip nei šalies Europos partnerių, neprivalo pirkti anglies dioksido (CO2) kvotų ir jai netaikomi kiti griežti ES aplinkosaugos reikalavimai.

Atsižvelgdamas į tai, kad rinkoje yra daug elektros energijos, "Eesti Energia" energetikos koncernas nuo metų pradžios atleido apie 500 žmonių ir vasarą priverstinių atostogų išsiuntė dar 1300 darbuotojų.

Estijos vadovybė papildomai taiko "nesąžiningos konkurencijos problemos" sprendimą Rusijos elektros energijos tiekėjams. Birželio pradžioje ministras pirmininkas Juris Ratas teigė, kad Baltijos šalys turėtų apsvarstyti galimybę imti papildomą infrastruktūros mokestį už elektros energiją ne iš ES šalių.

Elektros perdavimo linijos
© Sputnik / Александр Липовец

"Turime apsaugoti mūsų rinkos dalyvių interesus ir pasverti galimybes įvesti tinklo mokestį už elektros energiją iš trečiųjų šalių", — sakė Vyriausybės vadovas.

Nacionalinio energetikos saugumo fondo generalinis direktorius Konstantinas Simonovas, komentuodamas galimą elektros energijos tarifų įvedimą iš Rusijos Federacijos interviu su Sputnik, priminė, kad "prekybos esmė yra sudaryti vienodas sąlygas identiškų prekių tiekimui".

"Kalba eina apie tam tikro tiekėjo diskriminaciją. Nesunku atspėti, kad tai daroma dėl politinių priežasčių", — pabrėžė ekspertas.

Pasak jo, galiausiai, dėl muitų Rusijos eksporto elektros kaina pakils, o galutinis vartotojas sumokės kainų skirtumą.

 

36
Tegai:
mokesčiai, elektros energija, Baltijos šalys, Rusija, Estija
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva pavydi, kad Estija aplenkė ją dialoge su Rusija
Estija ir Latvija susitarė dėl elektros energijos iš Rusijos mokesčių
Rusija nori tiekti Baltijos šalims elektrą, joms pasitraukus iš BRELL