Palangos paplūdimys, archyvinė nuotrauka

Skęstantis žmogus tyli: kaip išvengti tragedijos paplūdimyje

49
(atnaujinta 14:28 2019.06.17)
Sputnik išsiaiškino, kodėl galima nuskęsti net seklioje jūroje, ir kaip išvengti tragedijos

VILNIUS, birželio 17 — Sputnik, Denisas Pastuchovas. Paplūdimio gelbėtojai yra įsitikinę, jog žmonės turėtų suprasti, kad plaukioti jūroje nėra saugu, o tėvai turėtų būti atsakingi už savo mažus vaikus.

Paplūdimio gelbėtojai nemiega. Tame tarpe ir Estijos sostinės pliaže Piritoje. Pasak Sputnik Estija, viena iš Piritos paplūdimio gelbėtojų Keitlin Raud pasakojo, kad darbo dienos pradžioje (šiame paplūdimyje ji prasideda 10:00) paplūdimio patrulis nedelsdamas patikrina paplūdimį ir į vandenį nuleidžia valtį, iš kurios iki vėlaus vakaro stebi besimaudančius.

"Jei oras geras, mes papildome rezervus: pavyzdžiui, dar vienas gelbėtojas lipa į gelbėjimo bokštą paplūdimio centre. Per visą dieną mes patruliuojame paplūdimyje, bendraujame su žmonėmis ir nuolat stebime situaciją per žiūronus", — sakė ji.

Keitlin pabrėžė, kad Piritos paplūdimyje dauguma lankytojų yra sąmoningi. Tokią išvadą ji padarė po penkerių metų gelbėtojos darbo paplūdimio sezono pradžioje.

Žmogus turėtų įvertinti savo gebėjimus ir tinkamai pasirinkti, kaip giliai gali eiti į vandenį.

Jei žmogus nemoka plaukti, tada, pasak Keitlin, jis turėtų eiti į vandenį tik iki juosmens: bangos gali pakilti dėl praplaukiančių laivų ir įtraukti žmogų giliau. Tėvai turėtų nuolat stebėti savo mažus vaikus — pirmiausia, kad jų kojos liestų dugną. Ir būtinai būkite ten, jei vaikas, pavyzdžiui, plaukioja ant pripučiamo rato.

Pasak paplūdimio gelbėtojos, net ir seklioje Baltijos jūroje verta būti labai dėmesingiems. Vandens lygis yra nevienodas ir šalia plūdurų vanduo gali būti virš galvos.

"Jūra yra sekli, tačiau gali pakilti banga, o vanduo gali patekti tiesiai į gerklę. Tai gali sukelti baimę, šoką ir žmogus gali pradėti skęsti. Ir, žinoma, visada turėtumėte atsižvelgti į vandens temperatūrą.  Jei vanduo jūroje labai šaltas, gali sutraukti kojas ir tokioje situacijoje netgi geras plaukikas praranda plaukimo įgūdžius. Laimei, mano praktikoje tokių atvejų nebuvo. Lankytojai mūsų paplūdimyje žino saugos taisykles", — sakė Keitlin.

Gelbėtoja pabrėžė, kad jai neteko matyti skęstančiųjų. Laimei, įtarimai pasirodydavo klaidingi. Bet teorija jai žinoma.

"Pavyzdžiui, skęstantis žmogus nešauks. Todėl skęstantį žmogų galima atpažinti pagal jo judesius — jis neria po vandeniu ir vėl pasirodo paviršiuje. Įtarimų dėl blogiausių situacijų būdavo, bet užtekdavo pažiūrėti per žiūronus ir tapdavo aišku, ar žmogus linksminasi, ar kažkas negerai", — pridūrė Keitlin.

Pasak jos, pagrindinės problemos kyla sausumoje. Ne visi žino, kad negalima atvykti į paplūdimį su stiklinėmis taromis — butelis gali sudužti, o kiti lankytojai gali rimtai susižeisti. Draudžiama atvykti į paplūdimį su naminiais gyvūnais, kurie gali trukdyti poilsiautojams.

Vaikiškas smalsumas pranoksta baimę

Pagal oficialią "G4S" interneto svetainę (įmonės, atsakingos už pakrančių saugumą Estijoje), nuo birželio 1 dienos apie 100 gelbėtojų vandenyje nuo ryto iki vakaro užtikrina poilsiautojų saugumą 19 Talino paplūdimių.

Kranto apsaugos vadovas Henris Seamelis sakė, kad tėvai, o ne gelbėtojai ar kiti poilsiautojai, yra atsakingi už savo vaikus: "Mažieji nori pažinti pasaulį, bet jie nežino apie riziką, todėl palikdami juos vienus vandenyje, tėvai kelia pavojų vaikams".

Jis rekomendavo atkreipti dėmesį į plūdurus, kurie žymi plaukimui skirtą teritoriją. Ši zona yra ne per gili, o plaukikas lieka gelbėtojų matymo lauke. Seamelis pabrėžė, kad alkoholis taip pat yra viena iš galimos nelaimės priežasčių. Praėjusiais metais, kai vasara buvo ypač karšta, G4S gelbėtojams teko keletą kartų padėti girtiems žmonės, kurie nusprendė atsigaivinti vandenyje.

Vienas iš tokių atvejų pasibaigė tragiškai: ežere nuskendo girtas žmogus. Šokinėdamas iš bokšto į vandenį, jis susitrenkė, įkrito į vandenį būdamas be sąmonės ir nuskendo.

Jokio pagalbos šauksmo ir rankų mostų  

Kaip pastebėti skęstantį žmogų, svetainė "InosMI.ru" taip pat pasakoja, su nuoroda į "Instinktyvios skendimo reakcijos" ("Instinctive Drowing Response") mokslų daktarą Frančesko Pia.

- Išskyrus retus atvejus, skęstantys žmonės fiziologiškai negali šauktis pagalbos. Žmogaus kvėpavimo sistema yra skirta kvėpavimui, o kalba — antrinė funkcija. Prieš pradedant kalbėti, būtina atkurti kvėpavimo funkciją.

- Skęstančiojo žmogaus burna pakaitomis būna po vandeniu ir pasirodo paviršiuje. Skęstančio asmens burna būna virš vandens nepakankamai ilgai, kad galėtų iškvėpti, įkvėpti ir pašaukti pagalbos.

- Skęstantys žmonės negali mosikuoti rankomis, kad atkreiptų į save dėmesį. Jie instinktyviai mosikuoja rankomis į šonus, bandydami išstumti save iš vandens. Tokie judesiai leidžia jiems patekti į paviršių, kad galėtų įkvėpti.

- Dėl instinktyvių reakcijų skęstantys žmonės negali kontroliuoti rankų judesių. Žmonės, bandantys likti ant vandens paviršiaus, fiziologiškai nesugeba sustabdyti skendimo ir atlikti apgalvotus judesius.

- Kai žmogus elgiasi instinktyviai, skęstančio asmens kūnas išlieka vertikalioje būsenoje, be jokių kojų kėlimo požymių. Jei apmokytas gelbėtojas jo neištrauks iš vandens, skęstantis žmogus gali laikytis paviršiuje 20-60 sekundžių prieš visiškai panirdamas po vandeniu.

Todėl, esant krante, reikia atkreipti dėmesį į šiuos požymius, rodančius, kad žmogus skęsta:

  • skęstančiojo galva yra panardinta po vandeniu, o burna yra pačiame vandens paviršiuje,
  • galva yra atlošta atgal, o burna atverta,
  • akys nefunkcionuoja, žvilgsnis tampa tuščias, "stiklinis"
  • skęstančiojo akys užmerktos,
  • plaukai dengia kaktą arba akis,
  • skęstantis žmogus yra vandenyje vertikalioje padėtyje, nedaro jokių judesių kojomis,
  • asmuo kvėpuoja dažnai ir paviršutiniškai, burna gaudo orą,
  • bando plaukti tam tikra kryptimi, bet nesėkmingai,
  • bando apsiversti ant nugaros.

Tėvai turėtų prisiminti: vaikai, žaidžiantys vandenyje, triukšmauja. Jei jie nustojo triukšmauti, jie turi būti nedelsiant ištraukti iš vandens.

Specialistų patarimai, kaip apsisaugoti karštą dieną
Specialistų patarimai, kaip apsisaugoti karštą dieną
49
Tegai:
nuskęsti, tragedija, paplūdimiai, jūra
Dar šia tema
Rekordiškai karštą trečiadienį Lietuvoje nuskendo šeši žmonės
Vilnius

Ekspertas: jei laimės Baidenas, Baltijos šalimis dar labiau manipuliuos

(atnaujinta 15:18 2020.10.22)
Baltijos šalys yra pasaulio politikos užkampyje, tačiau tikėtina, jog Baltųjų rūmų vadovas gali jas panaudoti savo tikslams, mano ekspertas Dmitrijus Solonikovas

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Jei JAV prezidento rinkimus laimės Džo Baidenas, greičiausiai JAV ir Rusijos santykiai pablogės ir tam tikroms šalims, bus daromas spaudimas. Ne išimtis ir Baltijos šalys, kurios tam ir bus naudojamos, interviu Sputnik Lietuva sakė Šiuolaikinės valstybės plėtros instituto direktorius Dmitrijus Solonikovas.

"Pirma, ten galima dislokuoti amerikiečių ginklus. Antra, galima panaudoti šių šalių balsą ES, suteikiant šių šalių vadovams tam tikrą finansinę paramą, formuojant ten į JAV orientuotą elitą. Iš ten bus galima inicijuoti daugybę bylų prieš Rusiją. Jau seniai Baltijos šalys imasi idėjos reikalauti iš Rusijos kompensacijos už "okupaciją", kurią neva įvykdė sovietinis režimas. Tai galima paaštrinti. <...> Šios šalys toli gražu netampa politikos centru. Jos taps marionetėmis, kurias kažkas kada nors kažkur tampys už siūlų", — sakė jis.

Kandidatas į JAV prezidentus Džo Baidenas žada tvirtą paramą Baltijos šalims, jei jis laimės rinkimus, kaip paaiškėjo iš jo politinio dokumento. Barako Obamos prezidentavimo metu jis buvo atsakingas už saugumą Baltijos regione.

Jei Baidenas taps prezidentu, jis pasius "tvirtą žinią Rusijai: negąsdinkite NATO narių". Pažymima, kad pati žinia kontrastuoja su dabartinio Amerikos lyderio Donaldo Trampo politika, kuris "abejoja ​​aljanso su NATO verte".

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, Baltijos šalys
Dar šia tema
Estijos VRM palygino Putiną su vaistininku, sveriančiu viską ant svarstyklių
Baidenui pralaimėjus nepavyks apkaltinti rusų
Trampas pajuokavo, kad amerikiečiai Rusijoje laikomi "trenktais"
Briedis, archyvinė nuotrauka

Rygos policija visą dieną gaudė briedį, tačiau nesėkmingai

(atnaujinta 21:22 2020.10.21)
Bendrovė "Latvijas dzelzceļš" pasinaudojo briedžio apsilankymu mieste socialinei reklamai ir paprašė piliečių būti atsargesnių prie geležinkelio bėgių

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Į Rygą nuklydęs briedis visą dieną bėginėjo nuo Valstybės policijos pareigūnų, praneša Sputnik Latvija.

Pranešimą apie tai, kad Grizinkalno parke buvo pastebėtas briedis, pareigūnai gavo 8:40 val. Iš ten briedis nužygiavo į Rygos centrinę stotį, kurios sargybiniai nesėkmingai bandė pagauti gyvūną ant platformų.

"Latvijas dzelzceļš" kameros užfiksavo, kaip briedis geležinkelio tiltu kirto Dauguvą, o jį lėtai sekė keleivinis traukinys.

Vėliau briedis dingo tarp medžių Zakusalos saloje, prie Latvijos televizijos pastato. Sutemus paiešką buvo nutarta nutraukti. Kur briedis dabar, pareigūnai nežino ir ragina gyvūną pastebėjusius piliečius pranešti apie tai policijai.

Bendrovė "Latvijas dzelzceļš" panaudojo briedžio apsilankymą mieste socialinei reklamai, o socialiniuose tinkluose paskelbė gyvūno kadrus su kreipiniu: "Nebūk briedis, sulėtink prie bėgių!"

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius juokais parašė "Twitter", kad policija greičiausiai persekiojo briedį, nes jis vaikščiojo po miestą be kaukės.

Tegai:
briedis, Latvija, Ryga
Dar šia tema
Politologas: Latvijos gyventojai praranda susidomėjimą situacija Baltarusijoje
Latvija paliko Ukrainą be humanitarinės pagalbos, bijodama COVID-19
Latvijos prezidentas ragina jaunus žmones sugalvoti naujų žodžių, jei jų nepakanka
Bendrovės Eurolines autobusas

Baltarusijoje pareikšta apie galimą autobusų maršrutų į Lietuvą ir Lenkiją uždarymą

(atnaujinta 09:43 2020.10.23)
Šiuo metu daugelis tarptautinių autobusų maršrutų visiškai neveikia. Tačiau išvažiavimą į artimiausias kaimynines šalis Minskas kol kas išlaiko atviru

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Tarptautiniai maršrutai į Lietuvą, Lenkiją ir Ukrainą gali būti uždaryti dėl antrosios koronaviruso bangos, "BelTA" pasakė valstybės įmonės "Minsktrans" generalinio direktoriaus pavaduotojas Viktoras Tozikas.

Jis pažymėjo, kad dėl nepalankios epidemiologinės situacijos daugelis tarptautinių maršrutų neaptarnaujami. Kol kas tai nepalietė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos, tačiau padėtis gali pablogėti.

"Dėl nepalankios epidemiologinės situacijos buvo atšaukta daugybė tarptautinių autobusų maršrutų, išskyrus Lenkiją, Lietuvą ir Ukrainą. Tačiau padėtis blogėja. Iš pradžių mes įvesime reikalavimus dėl socialinio atstumo laikymosi, o po to pažiūrėsime, kas bus toliau. Tikimės, jog mums neprireiks stabdyti ir šiuos maršrutus, nes jie yra populiarūs", — pažymėjo Tozikas.

"Minsktrans" atstovas taip pat papasakojo apie antiepidemines priemones miesto transporto maršrutuose: anot jo, čia veikia griežta pramoninė sanitarinės priežiūros kontrolė.

Nuo pandemijos pradžios Lietuvoje užfiksuota daugiau kaip 8,6 tūkstančio koronaviruso atvejų. Per pastarąją dieną buvo pasiektas absoliutus aptikimo rekordas — daugiau nei 420 atvejų per vieną dieną. Šiuo metu serga 4727 žmonės, pasveiko 3773 pacientai, mirę 125. Daugiau nei 31 tūkstantis žmonių yra izoliuoti.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau kaip 41 milijonas infekcijos atvejų, daugiau nei 1,1 milijonas žmonių mirė.

Tegai:
autobusas, Baltarusija, Lenkija, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Numatomi papildomi apribojimai dėl koronaviruso plitimo
Kėdainių rajono meras užsikrėtė koronavirusu
Per praėjusią parą šalyje nustatyti 5 mirties nuo koronaviruso atvejai