Paminklas Išlaisvintojams Rygoje, archyvinė nuotrauka

Latvijos Seimas svarstys galimybę nugriauti paminklą "Išlaisvintojams"

37
(atnaujinta 00:39 2019.06.19)
Darbo grupė, į kurią įeis visų Seimo frakcijų atstovai, turės ištirti galimo Rygos paminklo "Išlaisvintojams" griovimo scenarijų ir pasekmes

VILNIUS, birželio 18 — Sputnik. Trečiadienį, birželio 19 dieną, Seimo Užsienio reikalų komisija priims sprendimą dėl darbo grupės, kuri turės įvertinti visus galimus scenarijus ir teisinius aspektus, susijusius su Rygos paminklo "Išlaisvintojams" griovimu. Kvietimas dalyvauti bet kuriame darbo grupės posėdyje gali būti siunčiamas į Rusijos ambasadą, rašo laikraštis "Diena".

Praėjusią savaitę dauguma Seimo deputatų pritarė peticijai dėl "Manabalss" portale paskelbto paminklo griovimo Rygoje. Ji bus pateikta užsienio reikalų, švietimo, mokslo ir kultūros komisijoms. Tikimasi, kad šis klausimas bus svarstomas šiais metais.

Kalbant apie Latvijos Parlamento sprendimą imtis iniciatyvos, kol Maskva ir Ryga neapsikeitė notomis, nei diplomatinė atstovybė, nei Latvijos ambasadorius nebuvo pakviestas į Rusijos užsienio reikalų ministeriją, sakė Latvijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Janis Bekeris.

Savo ruožtu užsienio reikalų komisija birželio 19 dieną posėdžio metu planuoja įsteigti darbo grupę, kurioje būtų nagrinėjamas galimas paminklo "Išlaisvintojams" klausimas. Šiam procesui gali vadovauti nacionalinės asociacijos atstovas Janis Dombrava. Planuojama įtraukti visų darbo grupių atstovus.

Grupė turės įvertinti galimus scenarijus ir teisinius aspektus, nes paminklas saugo Latvijos ir Rusijos sudarytą susitarimą, kuris, beje, buvo dokumentų rinkinio, susijusio su Rusijos kariuomenės pasitraukimu, dalis. Turbūt kvietimas į susitikimą bus priimtas Rusijos ambasadoje, rašoma straipsnyje.

Kartu su iniciatyva sugriauti Rygos "Išlaisvintojams" paminklą, tiek Rusijos užsienio reikalų ministerija, tiek Latvijos užsienio reikalų ministerija jau išreiškė savo nuomones.

Birželio 14 dieną Rusijos URM oficialioje svetainėje paskelbė Rusijos užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir spaudos departamento direktoriaus pavaduotojo Artiomo Kožino komentarą. Kožinas teigia, jog Rusija yra susirūpinusi tuo, kad Latvijoje svarstoma išmontuoti sovietų kariams — Rygos išlaisvintojams nuo fašistų skirtą paminklą.

Rusijos užsienio reikalų ministerija priminė, kad ši iniciatyva prieštarauja oficialiosios Rygos įsipareigojimams, nurodytiems 1994 metais balandžio 30 dieną pasirašytame Rusijos ir Latvijos vyriausybių susitarime dėl Rusijos karininkų socialinės apsaugos ir Latvijoje gyvenančių jų šeimos narių. "Atkreipiame dėmesį į tai, kad minėto dokumento 13 straipsnis įpareigoja Latviją rūpintis, tobulinti ir išsaugoti memorialines konstrukcijas Latvijoje", — sako Kožinas.

Savo ruožtu Latvijos užsienio reikalų ministerija, paaiškindama situaciją, sakė, kad Latvija be Rusijos sutikimo negali nugriauti Rygoje esančio paminklo, nepažeisdama tarptautinių įsipareigojimų, net jei Seimas priimtų sprendimą griauti paminklą.

"Tokiu atveju svarbu laikytis tarptautinių įsipareigojimų, kurie buvo įtvirtinti 1994 metų sausio 13 dieną Latvijos Respublikos tarptautinių sutarčių įstatyme." Tryliktasis šio įstatymo straipsnis nurodo, kad "jei Seimo patvirtintas tarptautinis susitarimas numato kitas sąlygas nei Latvijos Respublikos teisės aktai, tada taikomos tarptautinės sutarties sąlygos.".

Be to, 1969 metais Vienos konvencijos 27 straipsnyje nustatyta: "Šalis negali remtis nacionalinės teisės reikalavimais, kad pateisintų sutarties nesilaikymą", — aiškino Latvijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Janis Bekeris.

Be to, Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius žurnalo "Diena" portale pranešė, kad, nors paminklas nėra paminėtas jokiame konkrečiame Rusijos ir Latvijos susitarime, 1997 metais, kai buvo bandoma pradėti griovimą, buvo intensyviai siunčiamos notos tarp Rusijos ir Latvijos užsienio reikalų ministerijų.

Šioje diplomatinėje korespondencijoje abi šalys patvirtino, kad memorialas yra saugomas pagal 1994 metais išleisto įstatymo 13 straipsnį.

Rinkevičius taip pat paminėjo, jog būtų neteisinga daryti prielaidą, kad jei rytoj latviai atsibus ir pamatys, kad paminklo "Išlaisvintojams" nėra, tai reikš, kad žmonės daugiau nebešvęs Pergalės dienos, kasmet vykstančios gegužės 9 dieną aikštėje, kurioje stovi paminklas.

Lietuvos kova su sovietiniais paminklais

Lietuva aktyviai kovoja su sovietų kariuomenės paminklais. Pernai kovą buvo demontuotas Marijampolės rajone stovėjęs paminklas tarybiniams aktyvistams, kuriuos 1946 metais sušaudė "miško broliai".

Rusijos ambasada Lietuvoje nuolat kelia susirūpinimą dėl Lietuvos valdžios institucijų veiksmų prieš sovietinius paminklus. Diplomatinė atstovybė pažymėjo, kad Vilnius sąmoningai trukdo atlikti remonto darbus, kuriuos Rusija atlieka sovietų karių kapaviečių vietose Lietuvoje.

 

 

 

 

37
Tegai:
Rusija, paminklas, Ryga, Latvija
Dar šia tema
Basanavičiaus sugrįžimas: Vilniuje atidengtas paminklas Lietuvos patriarchui
Bernardinų kapinėse suniokotas Antano Tiškevičiaus antkapinis paminklas
Talinas, archyvinė nuotrauka

Estija supaprastins sienos kirtimą su Latvija, Lietuva ir Suomija

(atnaujinta 11:19 2020.09.28)
Nuo pirmadienio Estijos vyriausybė palengvins sąlygas asmenims, kertantiems sieną su Estija iš Latvijos, Lietuvos ir Suomijos, tačiau tik pagrįstais atvejais

VILNIUS, rugsėjo 28 — Sputnik. Nuo šios dienos Estijos vyriausybė pagrįstais atvejais sušvelnins atvykusių į Estiją iš Latvijos, Lietuvos ir Suomijos saviizoliacijos sąlygas, siekdama palengvinti judėjimą bendroje ekonominėje erdvėje, skelbiama oficialiame Estijos vyriausybės puslapyje.

Pagal dabartines taisykles, atvykus iš Latvijos, Lietuvos ar Suomijos, 14 dienų reikia laikytis saviizoliacijos, jei infekcijos lygis šiose šalyse yra 25 ar daugiau žmonių 100 000 gyventojų.

Pagal penktadienį patvirtintą pataisą, žmonėms, atvykstantiems iš Latvijos, Lietuvos ir Suomijos, tam tikrais atvejais gali būti netaikoma būtinybė laikytis saviizoliacijos, net jei infekcijos lygis šiose šalyse viršija 25.

Asmenys, atvykstantys iš šių šalių, neturi izoliuotis, jei jie čia atvyksta dirbti, mokytis, gauti sveikatos priežiūros paslaugų, dalyvauti su šeima susijusiuose įvykiuose ar vyksta tranzitu ir neturi ligos simptomų, taip pat neturėjo kontakto su sergančiaisiais.

Būtinybė izoliuotis atvykus iš kitų Europos Sąjungos ir Šengeno šalių priklauso nuo infekcijos lygio konkrečioje šalyje. Atvykstantiems iš šių šalių judėjimo laisvės apribojimai netaikomi, jei per pastarąsias 14 dienų tam tikroje šalyje infekcijos rodiklis buvo ne didesnis kaip 16–17,6 šimtui tūkstančių žmonių ir per pastarąsias dvi savaites nepadidėjo.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
saviizoliacija, Lietuva, Estija, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Pasikeitė sąlygos, kada galima kreiptis dėl leidimo palikti saviizoliacijos vietą
VRK paaiškino, kaip galės balsuoti saviizoliacijoje esantys asmenys
Latvijos pasienis

Dėl COVID-19 Rucavos krašto gyventojai nustojo apsipirkti Palangoje

(atnaujinta 14:45 2020.09.25)
Lietuvai patekus į "geltonąjį sąrašą", Rucavos krašto gyventojai nebegali eiti apsipirkti į kaimyninę šalį

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Lietuvoje padidėjęs koronaviruso atvejų rodiklis apsunkino Rucavos krašto gyventojų gyvenimą, praneša Latvijos televizija LTV7.

Rucavos kraštas yra pietvakarinėje Latvijos dalyje, jo pietinė dalis ribojasi su Lietuva. Baltijos jūros pakrantėje yra dešimtys vasarnamių, kurių daugelis priklauso Lietuvos piliečiams. Čia yra poilsio centrai ir privatūs namai.

Nors lietuviai čia dažniausiai važiuoja pailsėti, Rucavos krašto gyventojai kasdien vyksta į Lietuvą apsipirkti. Lietuvos Palanga yra 20 km arčiau regiono centro nei Liepoja, tačiau apsipirkti kaimyninėje šalyje yra ne tik arčiau, bet ir pelningiau — Lietuvoje produktai, žemės ūkio technika ir gamybai naudojamos žaliavos yra pigesnės.

Tačiau pastaruoju metu Lietuvoje padidėjo COVID-19 atvejų skaičius, šalis įtraukta į "geltonąjį sąrašą". Grįžę iš Lietuvos Rucavos krašto gyventojai, kaip ir kiti latviai, turi laikytis 10 dienų saviizoliacijos.

Vietiniai gyventojai yra labai nepatenkinti šiuo reikalavimu.

Vasarą lietuviai į Rucavos kraštą atvyko pusantro karto dažniau nei pernai, sako Rucavos krašto tarybos vadovas Janis Veits. Tačiau dabar turizmo sezonas jau beveik baigėsi, o svečių yra mažiau. Tai teikia vilties, kad sumažės iš Lietuvos atvežtų koronaviruso atvejų.

"Mes norime saugiai vaikščioti į parduotuves savo rajone. Ir vaikščioti po teritoriją nerizikuodami užsikrėsti nereikalingomis ligomis. Kiekvieno piliečio pareiga yra tuo pasirūpinti", — aiškina jis.

Tačiau yra ir išimčių reikalavimuose dėl saviizoliacijos grįžus iš Lietuvos. Izoliuotis nereikia žmonėms, atliekantiems tarnybines pareigas, lankantiems švietimo įstaigas, ar tiems, kurie su gydytojo siuntimu vyksta į Lietuvą gauti medicinos paslaugų.

Latvijos sienos apsaugos tarnyba sakė, kad nevykdo jokios su COVID-19 susijusios kontrolės prie Latvijos sienų su kitomis Šengeno zonos šalimis. Bet tai vykdo Lietuvos ir Estijos pasieniečiai.

Kito Latvijos pasienio regiono — Valkos — gyventojams vyriausybė anksčiau padarė išimtį: Valkos gyventojai gali nesilaikyti 14 dienų savęs izoliacijos, jei nuolat kirs sieną su Estija ir nesikels už Valkos/Valgos administracinių teritorijų ribų. Tačiau Valkos/Valgos atveju siena tarp dviejų šalių eina tiesiai per miestą.

Tegai:
koronavirusas, Palanga, Lietuva, Latvija
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Keičiasi reikalavimai maitinimą savitarnos principu organizuojančioms gydymo įstaigoms
Dėl koronaviruso plitimo policija keičia darbo organizavimą
Vežimėlis

Nesaugias prekes į rinką tiekusioms įmonėms skirtos tūkstantinės baudos

(atnaujinta 07:10 2020.09.29)
VVTAT nustatė, jog Tauragės prekybos centre siūloma sulankstoma turistinė kėdutė neatlaikė stiprumo ir ilgalaikiškumo bandymo, Joniškio parduotuvėje parduodami žaislai kelia pavojų vaiko sveikatai, o Ukmergėje parduodamas trišakis kelia riziką patirti elektros smūgį

VILNIUS, rugsėjo 29 — Sputnik. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) išnagrinėjo bylas dėl į Lietuvos rinką tiektų nesaugių produktų ir skyrė sankcijas, praneša VVTAT spaudos tarnyba.

VVTAT Šiaulių regiono rinkos priežiūros skyrius atlikęs patikrinimą Joniškio parduotuvėje nustatė, jog žaislo — šautuvų rinkinio — mechaninės ir fizikinės savybės neatitinka saugos reikalavimų ir kelia rimtą riziką susižeisti. Įvertinus į rinką pateiktų produktų skaičių ir kitas tyrimo aplinkybes, už Produktų saugos įstatymo pažeidimą UAB "Gruodas" skirta 1000 eurų bauda.

Небезопасные товары, которые попали на рынок Литвы
© Photo : VVTAT
Į Lietuvos rinką patekusios nesaugios prekės

Šiaulių regiono rinkos priežiūros skyrius nustatė ir dar vieną nesaugų produktą. Patikrinus vieną iš Panevėžio parduotuvių, buvo nustatyta, jog kreminių plaukų dažų CHNA (krem-chna burgund) sudėtyje yra leidžiamą koncentraciją viršijančių konservantų, kurie nenurodyti produkto ingredientų sąraše, taip pat nepateikti įspėjimai bei naudojimo ypatumai. Kosmetikos gaminys pripažintas nesaugiu, o įvertinus tyrimo metu nustatytas aplinkybes, į rinką plaukų dažus teikusiai UAB "Spekuliacija" skirta 1325 eurų bauda.

VVTAT Vilniaus regiono rinkos priežiūros skyrius atlikęs patikrinimą Ukmergėje veikiančiame prekybos centre, nustatė, jog trišakio (šakotuvo) S 3-6 konstrukcija ir ženklinimas neatitinka saugos reikalavimų ir produktas kelia rimtą riziką patirti elektros smūgį. Įvertinus tyrimo metu nustatytas aplinkybes, už Produktų saugos įstatymo pažeidimą produktą į rinką tiekusiai UAB "E.jungtis" skirta 1325 eurų bauda.

VVTAT Klaipėdos regiono rinkos priežiūros skyrius atlikęs patikrinimą Tauragės prekybos centre, nustatė, jog sulankstoma turistinė kėdutė neatlaikė stiprumo ir ilgalaikiškumo bandymo, taip pat reikalavimų neatitiko kėdės instrukcija. Produktas kelia rimtą riziką susižeisti. Įvertinus nustatytas aplinkybes, į rinką pateiktų produktų skaičių ir pakartotinai per vienerius metus pažeistas Produktų saugos įstatymo nuostatas, importuotojui UAB "Rivona" skirta 2500 eurų bauda.

Dar 3 nesaugūs produktai nustatyti vienoje iš Joniškio parduotuvių atlikto patikrinimo metu. Šiaulių regiono rinkos priežiūros skyrius bandymams atrinko žaislinį lėktuvą, prisukamą gyvatę ir vienaragį. Bandymų metu atsiskyrė smulkios žaislų detalės, kuriomis vaikas gali užspringti ir uždusti. Įvertinus į rinką pateiktų produktų skaičių ir kitas tyrimo aplinkybes, platintojui UAB "Baltijos gėrimai" skirta 1325 eurų bauda.

Tegai:
Lietuva, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT)