Traukinys, archyvinė nuotraka

Estija ruošiasi elektrifikuoti savo geležinkelių transportą

48
(atnaujinta 11:50 2019.07.02)
Geležinkelio darbuotojų ir aplinkosaugininkų teigimu, geležinkelio elektrifikacija bus tinkamas žingsnis Estijai, ypač jei bus atsižvelgiama į elektros gamybos būdus

VILNIUS, liepos  2 — Sputnik. Siekdama sumažinti anglies dioksido išmetimą į atmosferą, Estijos vyriausybė svarsto projektą, kuris leis iki 2028 metų elektrifikuoti geležinkelių transportą, praneša Sputnik Estija.

Pasirengimas šio projekto įgyvendinimui prasidėjo 1991 metais, sprendimas dėl jo priėmimo buvo visą laiką atidėdamas, pažymėjo Estijos geležinkelių darbuotojų sąjungos pirmininkas Olegas Čubarovas.

"Estijos geležinkeliai visą laiką laukė šio momento. Dabar vyriausybė priėmė teisingą sprendimą", — sakė Čubarovas.

Šiuo metu, anot jo, Estijoje tik apie 14% geležinkelių transporto varoma elektra. Tai yra keleivinių linijų maršrutai iš Talino į Paldiskio ir Aegvido. Likusi dalis, įskaitant krovininius traukinius, naudoja dyzeliną.

"Krovinių vežėjai jau ilgą laiką laukė perėjimo prie elektros energijos. Tai padės sutaupyti kuro sąskaita, nes dyzelino kaina nuolat didėja, o elektros energijos kaina yra stabilesnė", — sakė sąjungos lyderis.

Be to, jis pridūrė, kad jau seniai planavo pakeisti riedmenis, o pereinamojo laikotarpio elektros energijos tiekimo planas buvo labai naudingas, kad būtų galima iš karto įsigyti naują sistemą.

Kalbant apie techninę priežiūrą, Čubarovo teigimu, nebus daugiau sunkumų nei su dyzelinio transporto prekių ir keleivių vežėjais. Mes tiesiog turime apmokyti darbuotojus, kad jie galėtų dirbti su naujomis technologijomis ir samdyti darbuotojus  transporto priežiūrai.

Idėja puiki, tačiau...

Estijos aplinkos ministras Rene Kok pabrėžė, kad geležinkelio elektrifikavimas padės pasiekti tikslą sumažinti CO2 išmetimą į atmosferą, praneša ERR.

Politinės partijos "Estonian Greens" tarybos narys Olev-Andres Tinn paaiškino, kad planuojamas perėjimas bus tikrai veiksmingas tik tuo atveju, jei nebus naudojama skalūnų energija.

"Idėja nėra bloga, jei elektros energija bus gaminama saulės baterijų, vėjo jėgainių ar šiuolaikinių vandenilio technologijų pagalba. Tada tai bus gerai", — pasakė Tinn.

Anot jo, vandenilio energija geležinkelių transportui naudojama tik kai kuriose šalyse, o tai turbūt bus Estijos ateities technologija. Tačiau, pasak Tino, tai taip pat reikėtų apsvarstyti.

Rūpindamasi aplinka, vyriausybė turėtų atsižvelgti ne tik į perėjimą prie elektrifikacijos, bet ir į tai, kaip gauti šią energiją.

"Paimkime, pavyzdžiui, elektromobilius. Jie laikomi ekologiškais, jei jie naudoja žaliąją elektros energiją. Jei ji gaunama iš skalūnų, tai sukelia daugiau žalos gamtai", — sakė Tinn.

Per pastaruosius trejus metus anglies dioksido kvotos padidėjo penkis kartus ir dabar sudaro 2/3 elektros energijos kainos. Tai lėmė tai, kad Narvos elektrinių vadovybė turėjo imtis neatidėliotinų priemonių ir vieną po kitos pradėti uždaryti jėgaines, mažindama darbuotojų skaičių. Apie 1300 žmonių išleista priverstinių atostogų.

"Nord Pool" (vienintelė Šiaurės šalių didmeninės elektros energijos rinka) Estija yra tiesiogiai sujungta su Latvijos ir Suomijos elektros tinklais. Rusijos elektros energija taip pat patenka į tą pačią atšaką, sudarydama konkurenciją kitoms šalimis, nes Europos Sąjunga jai nenustato jokių muitų.

Pasak Estijos ministro pirmininko Juri Rato, elektros energijos tiekėjų šalims, kurios nėra ES, reikia įvesti papildomus infrastruktūros mokesčius. O tam, kad Baltijos regionas taptų visiškai nepriklausomas nuo energijos, jo nuomone, būtina išeiti iš BRELL (energijos žiedas, jungiantis Estiją, Latviją, Lietuvą, Rusiją ir Baltarusiją).

Tačiau, anot ekspertų, be energijos tiekimo iš Rusijos, kainos vidaus elektros rinkoje tik didės.

48
Tegai:
elektros energija, traukiniai, geležinkelis, Estija
Dar šia tema
Bendrovė "Lietuvos geležinkeliai" stiprina valdybą
Geležinkelių pertvarka: įsteigta nauja įmonė "Lietuvos geležinkelių infrastruktūra"
"Lietuvos geležinkeliai" įsigis naują bilietų pardavimo sistemą
Rygos priemiestis, kur buvo rasta Petro Didžiojo laikų kareivių kapavietė, archyvinė nuotrauka

Rygos pakraštyje rasta Petro Didžiojo laikų karių kapavietė

(atnaujinta 14:09 2020.05.28)
Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rygos pakraštyje, Stopinsko teritorijoje, tiesiant aukštos įtampos liniją, buvo rasta šimtametė nežinomų kareivių kapavietė. Kaip išsiaiškino archeologai, palaikai priklauso Petro I kariškiams, dalyvavusiems miesto apgultyje, praneša LSM.

Karinis paradas, skirtas pergalės Didžiajame Tėvynės kare 74-osioms metinėms paminėti, 2019 metų gegužės 9 diena
© Sputnik / Алексей Куденко

Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams. Pasak archeologo Uldio Kaleis, laidojimas datuojamas 1700-ųjų pradžioje.

"Tiksliau, remiantis istorine situacija, tai yra 1709 metai. Tada Petro Didžiojo karinės pajėgos apsupo Rygą. Šie kariai yra šių pajėgų dalis. Rasti objektai tai liudija. Aprangos detalės, sagos, ginklų atjungimo mechanizmai, kulkos", — sakė archeologas.

Mokslininkas pasakoja, kad prieš tris šimtmečius šioje vietoje buvo įsikūręs Dreilingshofo dvaras, o 1709 metais, Šiaurės karo ir Rygos apgulties metu, pastate buvo įsikūrusi maršalo Boriso Šeremetjevo karinė lauko stovykla.

Istorikas Dainis Pozinsas priminė, kad šiuolaikinės Latvijos teritorija buvo vienas iš pagrindinių "Petro epochos" karinių operacijų vietų, kai Rusijos caras bandė išvaryti švedus iš Rygos, kovodamas dėl prieigos prie Baltijos jūros. Pasak istoriko, kovos buvo labai nuožmios ir baigėsi Petro Didžiojo kariuomenės pergale.

Tegai:
Ryga, palaikai, kariai
Latvija, Ryga, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: jauni gydytojai Latvijos dėl algų norės išvykti į Britaniją

(atnaujinta 11:23 2020.05.28)
Priešingai nei Latvija, Jungtinė Karalystė ketina žymiai padidinti gydytojų atlyginimus ir investuos į sveikatos apsaugos priežiūrą, mano žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausias redaktorius Peteris Apinis

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Atlyginimų skirtumas tarp Latvijos ir Vakarų Europos gali žymiai padidėti, sakė buvęs Latvijos gydytojų draugijos vadovas, interviu Sputnik Lietuva sakė žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausiasis redaktorius Peteris Apinis.

Rotušes aikštė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Pagal visus rodiklius gydytojų atlyginimai labiausiai padidės Jungtinėje Karalystėje. Ypač gydytojams specialistams, anesteziologams, reumatologams, radiologams ir panašiai ir šis skirtumas bus toks didelis, kad jauni gydytojai, gerai mokantys anglų kalbą, neišsilaikys. <...> Jaunuolis negalės atsispirti šiam variantui. Remiantis visais rodikliais, akivaizdu, kad Vakarų Europa į mediciną įmes daug daugiau, nei mes investuosime į mediciną", — pareiškė jis.

Endokrinologas Ugis Gruntmanis papasakojo, kad Latvijos medicinos universitetų studentai savo ateities su Latvija nesieja. Apie tai pranešė Sputnik Latvija.

Jis papasakojo apie kolegos atliktos apklausos duomenis. Remiantis rezultatais, šimtas procentų respondentų teigė, kad planuoja išvykti dėl mažų atlyginimų ir nemato asmeninio augimo bei tobulėjimo galimybių.

Tegai:
gydytojai, Jungtinė Karalystė, Latvija
Dar šia tema
Lietuvoje koronaviruso fone išaugo šešėlinės ekonomikos apimtys
Dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje mažėja laisvų darbo vietų
Amerikiečių dainininkė Grimes

Elono Masko mylimoji nusprendė parduoti savo sielą

(atnaujinta 19:22 2020.05.29)
Indie pop žvaigždė Grimes nepradėjo "smulkintis" ir atidarė parodą, kurioje kiekvienas mokus kolekcininkas gali ne tik nusipirkti jos paveikslus, bet ir pasivaržyti dėl dainininkės nemirtingosios dalies

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Amerikiečių dainininkė Grimes, kuri neseniai pagimdė vaiką nuo Elono Masko, ir toliau stebina: žvaigždė ketina parduoti savo sielą naujo meno projekto ribose.

2020 metų gegužės pradžioje 32 metų dainininkė pagimdė kūdikį, kurio tėvas — garsusis milijardierius ir "Tesla" bei "Space X" įkūrėjas. Po to internete buvo aptarinėjamas vardas, kurį tėvai davė savo kūdikiui. Neįprasta santrumpa suneramino ne tik gerbėjus, bet ir JAV įstatymus, po to pora turėjo atlikti keletą pakeitimų ir pervardyti savo sūnų.

Kaip pranešė leidinys "Bloomberg", po vaiko gimimo Grimes vėl pasinėrė į kultūrinį gyvenimą ir sukrėtė gerbėjus. Žvaigždė atidarė savo pirmąją parodą, kurioje, be meno eksponatų, pateikė pardavimui ir savo sielą.

Kūrinys "Išpardavimas" — tai yra dainininkės sielos dalelė, patvirtinta pagal visus teisinius kanonus: dokumentą "dėl nuosavybės" parengė patyrę teisininkai ir pati Grimes.

Šaltinio teigimu, žvaigždė iš pradžių planavo parduoti savo sielą už 10 milijonų dolerių, nes ji "nenorėjo, kad kas nors ją nusipirktų". Tačiau dėl dabartinės koronaviruso pandemijos ir ekonominės krizės Grimes nusprendė surengti aukcioną ir leisti gerbėjams savarankiškai įvertinti jos esybę.

Tegai:
JAV, Elonas Maskas
Dar šia tema
Elonui Maskui ir dainininkei Grimes gimė vaikas