Alaus bokalas, archyvinė nuotrauka

"Reuters" atskleidė, kaip Latvija ir Estija kovoja dėl alkoholio rinkos

45
(atnaujinta 15:10 2019.07.09)
Tiek Latvija, tiek Estija teigia, kad nori išvengti prekybos karo ir yra pasirengusios deryboms

VILNIUS, liepos 9 — Sputnik. Pirmadienį Latvijos Seimas patvirtino akcizo tarifo stipriajam alkoholiui sumažinimą 15 proc. Tai eilinis žingsnis kovoje su "alkoturistais" iš Suomijos ir Estijos, rašo Reuters.

Apskaičiuota, kad tarpvalstybinė prekyba alkoholiu Latvijoje sudaro 45 mln. eurų per metus. Latvijos ir Estijos pasienyje vyno parduotuvės pernai pardavė 40,5 mln. litrų alkoholio.

Latvijos Seimo sprendimas biudžetui kainuos 70 mln. eurų, tačiau, anot Vyriausybės, kitu atveju nuostoliai dėl pelno praradimo būtų 92 mln. eurų.

Estijos Vyriausybė, kuri taip pat sumažino alkoholio akcizus, skaičiuoja, kad bus prarasta 12 mln. eurų biudžeto, tačiau tikisi, kad didėjantis alkoholio pardavimas padės padidinti pajamas 3 mln. eurų per metus.

Mažmeninės alkoholio kainos Latvijoje vis dar bus žemesnės nei Estijoje.

Pirmadienį Ainažių mieste pirkėjai prie vyno parduotuvės pigų alų ir stipriuosius alkoholinius gėrimus krovė į mašinas su estiškais ir suomiškais numeriais.

"Manau, kad jei kainos būtų vienodos ar panašios, niekas čia nevažiuotų dėl poros butelių alaus ar džino", — sako Kim Ino, 41 metų estas, dirbantis farmacijos įmonėje.

Prekyba alkoholiu daro įtaką ekonomikai dėl akcizo mokesčių, sakė Finansų ministerijos Netiesioginių mokesčių departamento vadovo pavaduotoja Jolanta Krastinija. Pasak jos, žmonės, kurie atvyksta į Latviją pirkti alkoholio, taip pat perka kurą, apsistoja nakčiai viešbučiuose ir perka kitas prekes parduotuvėse.

Estija sumažino alkoholio akcizus tam, kad sumažintų tarpvalstybinės prekybos apimtį, sakė Estijos finansų ministerijos Netiesioginių mokesčių departamento vadovas Marekas Uskliula.

Estijos vyriausybės teigimu, akcizo mokesčio sumažinimas leis verslininkams sumažinti alkoholio kainą, tai turėtų sumažinti tarpvalstybinę alkoholio prekybą su Latvija, kuri pastaraisiais metais išplito. Esminis skirtumas tarp kaimyninių šalių akcizų dydžio lėmė tai, kad Estijos gyventojai vis dažniau perka alkoholį Latvijoje.

Po to, kai Estija priėmė sprendimą sumažinti alkoholio akcizą, Latvijos ministras pirmininkas Krisjanis Karins apkaltino Taliną už "akcizo karo pradžią". Jis pareiškė, kad Latvija atsakys į akcizo mokesčio sumažėjimą.

45
Tegai:
karas, akcizas, Estija, Latvija
Dar šia tema
Estijoje ketvirtadaliu sumažintas akcizas alkoholiui
Estijos premjeras papasakojo, kaip pasikeis alkoholio kainos
Latvijos premjeras: akcizas alkoholiui gali būti sumažintas jau rugpjūčio mėnesį
Vestuviniai žiedai, archyvinė nuotrauka

Lietuva pagal skyrybų skaičių ES tapo antilydere

(atnaujinta 09:01 2020.07.13)
Respublika pasidalino pirmąja sąrašo vieta su Latvija. Abiejų šalių rodikliai yra 3,1 skyrybų tūkstančiui žmonių

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Remiantis statistikos agentūros "Eurostatas" duomenimis, Lietuva pateko į ES antilyderių sąrašą pagal skyrybų skaičių 2018 metais.

Lietuva pasidalino pirmąja sąrašo vieta su Latvija. Abiejų šalių rodikliai yra 3,1 skyrybų tūkstančiui žmonių. Toliau Danija (2,6) ir Švedija (2,5). Ketvirtojoje vietoje buvo Estija ir Suomija, abiejose valstijose po 2,4 skyrybų tūkstančiui gyventojų.

​Mažiausias skyrybų procentas nustatytas Maltoje (0,7 skyrybų tūkstančiui žmonių), Airijoje (0,7 pagal 2017 m.), taip pat Slovėnijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje ir Italijoje (1,5 visose trijose šalyse).

Pastaraisiais dešimtmečiais vis daugiau žmonių išsiskyrė ES. 2017 metais tūkstančiui žmonių ES teko dvejos skyrybos, tai yra dvigubai daugiau nei 1965 metais, užfiksuotas bendras skyrybų procentas (0,8).

Tegai:
ES, skyrybos, Baltijos šalys
Dar šia tema
Tarp Baltijos šalių pigiausias maistas Lietuvoje
Lietuva šalių, kur natūralus gyventojų skaičiaus mažėjimas didžiausias ES šalyse, sąraše
Degalinė, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kaip kinta kuro kainos Baltijos šalyse

(atnaujinta 12:39 2020.07.12)
Praėjusią savaitę benzino kainos pakilo visose Baltijos šalyse, brangiausias benzinas vis dar yra Taline

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Brangiausias benzinas buvo Taline, pigiausias — Vilniuje. Dyzelinas buvo brangiausias Rygoje, pigiausias — Taline, apie tai pranešė Sputnik Latvija.

Degalinė
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Vilniuje 95 markės benzinas pabrango 0,9% iki 1,113 euro už litrą, o dyzelino kaina išliko ta pati — 1,003 euro už litrą.

Rygoje "Circle K" degalinėse 95 markės benzinas pabrango 2,2% iki 1,139 euro už litrą, dyzelinas — 2,4% iki 1,049 euro už litrą.

Taline, "Circle K" degalinėse, 95 markės benzinas tapo brangesnis 2,5% ir kainavo 1,229 eurus už litrą, o dyzelinas vis dar kainavo 0,999 euro už litrą.

Automobilių dujų kainos šią savaitę išliko stabilios. Rygoje jos kainavo 0,545 euro už litrą, Vilniuje — 0,539 euro, o Taline sumažėjo 0,03% iki 0,585 euro už litrą.

Tegai:
dujos, dyzelinas, benzinas, Baltijos šalys
Международный праздник День огурца

Kokia šiandien diena: liepos 14-osios šventės

(atnaujinta 22:43 2020.07.13)
Šią dieną Lietuvoje minima Agurkų diena. Natūralu, kad tokią šventę pasiūlė Kėdainiai, kurie kaip agurkų sostinė garsėjo nuo seno

Liepos 14 yra 195-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 196-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 170 dienų.

Liepos 14-ąją Kėdainių kraštas paskelbė Agurkų diena. Pirmą kartą pagerbti agurkų augintojus sumanyta dar 1997 metais. Agurkų šventė švenčiama liepos viduryje, nes tuo metu agurkai atpinga ir prasideda konservavimo ir šių daržovių ruošimo žiemai laikas.

Kėdainiai kaip agurkų sostinė garsėjo nuo seno. Kad čia auginami agurkai, minima jau XVII a., karaliaus Jono Sobieskio laikais (1674 metais). Agurkų auginimo verslas klestėjo carinės Rusijos laikais, tarpukario Lietuvoje bei sovietmečiu.

Beje, Jungtinėse Amerikos Valstijose lapkričio 14-ąją minima raugintų agurkų diena. Manoma, kad tarp 1800 ir 1900 metų į Ameriką atvykę žydai čia išpopuliarino raugintus agurkus.

Katalikai liepos 14-ąją mini Šv. Kamilį Lelietį (1550–1614), kunigą. Jis gimė Abrucuose. Jau nuo jaunystės tarnavo kariuomenėje, dalyvavo karuose su Turkija, vėliau dirbo ligoninėse. Buvo linkęs į pasaulietinį gyvenimą. Galiausiai atsivertė ir atsidavė nepagydomų ligonių slaugai ligoninėje, tarsi slaugytų patį Kristų. Šv. Pilypo Nėrio paskatintas tapo kunigu, Romoje padėjo pamatus Reguliarių kunigų kongregacijai ligoniams slaugyti.

Šią dieną savo vardadienį švenčia Eigilė, Liberata, Liberatas, Vydas.

Tegai:
šventės, šventė