Baltarusijos AE

Ekspertas: Latvija Baltarusijos AE klausimu nekopijuoja Lietuvos kurso

45
(atnaujinta 12:58 2019.07.27)
Ryga labiau nerimauja dėl savo energetinio saugumo nei Vilnius, todėl nenori deginti tiltų tarp savęs ir Minsko, mano ekonomikos mokslų daktaras Nikolajus Meževičius

VILNIUS, liepos 26 — Sputnik. Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius pareiškė, kad dar per anksti diskutuoti apie galimybę importuoti elektrą, kurią gamins Baltarusijos atominė elektrinė (AE). Pasak Latvijos pareigūno, elektros energijos pirkimas yra "ne politinis, o ekonominis klausimas".

Kaip Sputnik Lietuva papasakojo Rusijos Baltijos šalių tyrimų asociacijos prezidentas, ekonomikos daktaras, profesorius Nikolajus Meževičius, Vilniaus ir Rygos požiūris Baltarusijos AE klausimu skiriasi dėl tam tikrų priežasčių.

"Kai buvo renkamas Nausėda (Lietuvos prezidentas — Sputnik), aš ir mano kolegos — šio regiono ekspertai — labai atsargiai, tačiau išreiškėme tokią tezę, kad galbūt, jei pasiseks, Lietuvos politika šiek tiek pasikeis. Dabar galime pasakyti, kad mums nepasisekė. Nepaisant to, kad šiurkštų Grybauskaitės stilių pakeitė intelektualesni Nausėdos žodžiai, tačiau prasmė išliko ta pati. Būtų tikrai sunku manyti, kad Lietuva pakeis savo požiūrį į Rusijos ir Baltarusijos projektą. Jie uždarė savo atominę elektrinę. Jie sako — pagal ES reikalavimą. Iš esmės, taip yra, bet jie bėgo ES reikalavimų priešakyje. Antrasis projektas, kurį jie bandė įgyvendinti, — tai Visagino atominė elektrinė kartu su estais, latviais ir lenkais, tačiau jie tai padarė taip, kad galiausiai Ryga, Talinas ir Varšuva pasakė "ne, prašau, be mūsų". Tai yra valstybinio ir politinio masto stresas, kai kaimynui pavyko padaryti, o mums ne", — pažymėjo Meževičius.

Eksperto teigimu, Latvija užsienio politikos orientacijų požiūriu yra tokioje pačioje padėtyje kaip ir Lietuva. Jai taip pat reikia "didžiojo priešo Rusijos", tačiau Minsko atžvilgiu Ryga rodo šiek tiek daugiau takto — be kita ko ir tam, kad pabandytų įvaryti pleištą tarp Minsko ir Maskvos.

"Na, ir, žinoma, yra niuansas. Lietuva mano, kad ji gali išgyventi energetikos krizę su Lenkijos jungtimi. Latvija nelabai tiki savo susijungimu su Švedija ir todėl jaučia daug didesnį susirūpinimą energijos tiekimu. Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL nereiškia, kad Baltijos šalys negalės pirkti energijos Rusijoje ir Baltarusijoje. Latvija nenori palikti šios galimybės ir bando išlaikyti pusiausvyrą tarp labai blogo lietuvių kurso ir ekonominio pragmatizmo. Jei Latvijos ekonomika turėtų tokią stiprią atsargą kaip Vokietijos ekonomika, tada galbūt politikai duotų valią savo antirusiškoms ir antibaltarusiškoms emocijoms. Tačiau yra niuansas. Latvija — ne Vokietija, Latvijos ekonomika — tai apytiksliai trečdalis Hamburgo ekonomikos", — teigė Meževičius.

Baltarusijos AE statyba

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus.

Statybos rangovas — "Atomstrojeksport" ("Rosatom" dalis). Branduolinę jėgainę sudarys du energijos blokai su VVER-1200 reaktorių įrenginiais.

Baltarusijos AE statybai buvo pasirinktas AE-2006 projektas — tipiškas Rusijos naujosios 3+ kartos branduolinių elektrinių projektas su patobulintais techniniais ir ekonominiais rodikliais, atitinkančiais moderniausius, vadinamuosius "po Fukušimos" saugos standartus, aplinkosaugos ir sanitarijos reikalavimus.

Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad objektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Vilnius paragino boikotuoti Baltarusijos atominės elektrinės statybą, tačiau nesulaukė paramos iš kitų šalių. Tada Lietuvos valdžia atsisakė pirkti elektros energiją iš elektrinės, taip pat, Seimas uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

Astravo AE — Lietuvos patriotų baimių šaltinis >>

Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

Šį rudenį planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką, antrąjį — 2020 metais.

45
Tegai:
Astravo AE, Baltarusija, Latvija, Lietuva
Dar šia tema
Rusija ketina tiekti Astravo AE elektrą Lietuvai
Lietuva visiškai nutraukė santykius su Rusija ir dabar sielojasi dėl IAE
Ekspertas: Lietuvos valdžia siunta dėl savo bejėgiškumo Baltarusijos AE klausimu
Vakcina nuo COVID-19 AstraZeneca

Estijoje mirė vyras, pasiskiepijęs "AstraZeneca" vakcina nuo COVID-19

(atnaujinta 16:08 2021.03.03)
Kaip pabrėžiama, po skiepo vyrui pradėjo skaudėti galvą ir pakilo temperatūra. Po 10 dienų simptomai sustiprėjo ir jis buvo išvežtas į ligoninę

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Estijoje mirė jaunas Gelbėjimo departamento darbuotojas, pasiskiepijęs nuo koronaviruso, trečiadienį pranešė Vaistų departamento saugos priežiūros biuro vadovė Maia Uusküla.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Šiandien įvyko liūdnas atvejis, kai iš Rytų Talino centro mums buvo pranešta apie 31 metų jaunuolio, kuris dirbo gelbėtoju, mirtį. Po skiepo vyrui pradėjo skaudėti galvą, jis pradėjo karščiuoti. Po 10 dienų simptomai sustiprėjo ir jis buvo išvežtas į ligoninę. Šiandien vidurdienį buvo pranešta apie jo mirtį. Tiriama, ar vakcina turėjo svarbų vaidmenį dėl jo mirties", — cituoja Uuskülą RIA Novosti. Ji patikslino, kad vyras skiepijosi "AstraZeneca" vakcina.

Estijoje vakcinacija nuo koronaviruso prasidėjo gruodžio 27 dieną. Sveikatos apsaugos departamento duomenimis, iki trečiadienio ryto vakcinomis "Pfizer/BioNtech", "Moderna" ir "AstraZeneca" buvo paskiepyti 84 175 žmonės — 6,3 proc. šalies gyventojų. Tuo tarpu 37 369 žmonės jau buvo paskiepyti abiem vakcinos dozėmis.

Tegai:
vakcina, koronavirusas, Estija
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Slovakijos prezidentė sukritikavo sprendimą naudoti "Sputnik V"
Italija pasiūlė sureguliuoti tiesioginius ryšius su Rusija dėl "Sputnik V"
Lietuva paskolins trims ES valstybėms 1,8 tūkst. dozių vakcinos nuo COVID-19
Talinas, archyvinė nuotrauka

Ketvirtadalis Estijos gyventojų neketina skiepytis nuo koronaviruso

(atnaujinta 19:09 2021.03.02)
Anot apklausos dalyvių, tokius klausimus kaip vakcinacijos poveikis sveikatai, nepageidaujamos organizmo reakcijos ir saugumas reikalauja papildomų tyrimų

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Ketvirtadalis apklaustų Estijos gyventojų nesiruošia skiepytis nuo koronaviruso, o daugiau nei trečdalis dar nėra apsisprendę, ar nori skiepytis, rašo portalas ERR.

Šie duomenys paaiškėjo po bendrovės "RAIT Faktum & Ariko" sociologų atliktos apklausos.

Kol prasidėjo apklausa, 3 % respondentų jau buvo pasiskiepiję, 40 % teigė, kad nusiteikę skiepytis, 25 % teigė, kad nenori skiepytis, o 32 % dar nepriėmė sprendimo.

Anot apklausos dalyvių, tokius klausimus kaip vakcinacijos poveikis sveikatai, nepageidaujamos organizmo reakcijos ir saugumas reikalauja papildomų tyrimų.

Apklausa visoje šalyje buvo vykdoma vasario 9–21 dienomis, joje dalyvavo 1 015 respondentų nuo 15 iki 80 metų.

Tuo tarpu Lietuvoje vyksta asmenų, sergančių onkologinėmis ligomis, ir vyresnio amžiaus gyventojų skiepijimas nuo COVID-19.

Statistikos departamento duomenimis, iš viso į Lietuvą pristatyta daugiau nei 309 tūkst. vakcinos dozių. Iš viso paskiepyta daugiau kaip 171 tūkst. šalies gyventojų, arba 6,14 proc.

Lietuva užsitikrino daugiau nei 9 mln. vakcinos dozių. Šio kieko turėtų užtekti paskiepyti daugiau nei 70 proc. šalies gyventojų. Pasak specialistų, tokia paskieptų gyventojų dalis užtikrintų kolektyvinį imunitetą nuo koronaviruso.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas, skiepai, Estija
Lęšių sriuba

Įvardyta naudingiausia sriuba

(atnaujinta 14:42 2021.03.03)
Dietologės teigimu, kad sriuba būtų naudinga, joje turi būti bent minimumas daržvių iš paprastos angliavandenių grupės ir mėsos gabalėlis kaip baltymų ir riebalų šaltinis

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Naudingiausia sriuba yra lęšių sriuba, apie tai televizijos kanalui "Zvezda" pasakojo mitybos specialistė Olga Dekker.

Pasak specialistės, šioje sriuboje gausu baltymų. "Nors jie yra augaliniai, ten iš viso 12 aminorūgščių, tačiau į šią sriubą taip pat galime pridėti gyvūninius baltymų šaltinius, pavyzdžiui, mėsą", — paaiškino ji.

Šioje sriuboje taip pat yra daug ląstelyno, kuris naudingas sveikatai ir imunitetui, pridūrė Dekker.

Tuo pat metu antra pagal naudingumą yra daržovių sriuba su mėsos sultiniu, pasakė dietologė. Pasak jos, tokiai sriubai galima naudoti tiek šviežias, tiek šaldytas daržoves.

"Aš įdėčiau šparaginių pupelių, cukinijų, galima salierą virti, taip pat saliero šaknį. Tai yra, paprastos angliavandenių grupės minimumą. Tada mes turėsime mėsos gabalėlį kaip baltymų ir riebalų šaltinį bei papildomai ląstelyno iš daržovių", — parekomendavo specialistė.

Tegai:
sveika mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai