Baltijos šalys žemėlapyje, archyvinė nuotrauka

"National Geographic" paaiškino, dėl ko Baltijos šalys gali atsidurti po vandeniu

266
(atnaujinta 19:56 2019.08.02)
Ekspertai prognozuoja, kad dėl visuotinio atšilimo jūros lygis gali pakilti 216 pėdų

VILNIUS, rugpjūčio 3 — Sputnik.  Žurnalas "National Geographic" numatė, kaip atrodytų pasaulio žemėlapis, jei dėl visuotinio atšilimo ištirptų visi planetos ledynai.

Pagal šį scenarijų jūros lygis pakils 216 pėdų, todėl daugelis Europos miestų, įskaitant dalį Baltijos šalių teritorijų, gali atsidurti po vandeniu. Pavyzdžiui, Estija gali beveik visiškai nuskęsti.

Karštis, archyvinė nuotrauka
© AFP 2021 / PETRAS MALUKAS

Taip pat po vandeniu gali atsidurti pietinė Ukrainos dalis.

Palyginti su kitais žemynais, mažiausiai žemės praras Afrika. Vis dėlto, žemėlapio kūrėjų teigimu, pakilęs jūros lygis gali padidinti oro temperatūrą planetoje, dėl ko gyvenimas Afrikoje taps neįmanomas.

Straipsnyje pažymima, kad Šiaurės Europos šalių (Nyderlandų, Danijos ir Estijos) teritorijų potvynius gali paveikti Viduržemio jūros išsiplėtimas.

"National Geographic" pabrėžia, kad Žemėje yra daugiau nei penki milijonai kubinių mylių ledo. Kai kurie mokslininkai mano, kad jam ištirpti prireiks daugiau nei penkių tūkstančių metų.

Tuo tarpu klimato kaita lemia tai, kad vanduo planetoje garuoja intensyviau. Dėl to ledynai tirpsta aktyviau.

Liepos mėnesį kai kuriuose Europos miestuose anomalūs karščiai sumušė visus rekordus. Portalas "Gismeteo" pranešė, kad 2019 metų vasara gali būti viena iš penkių karščiausių nuo stebėjimų pradžios, o liepa gali būti karščiausias mėnuo istorijoje.

JT pareiškė, kad anomalūs karščiai taip pat juda link Grenlandijos, o tai gali lemti rekordinį pasaulio ledyno tirpimą.

Kaip išgyventi karštį
© Sputnik
Kaip išgyventi karštį
266
Tegai:
visuotinis atšilimas
Dar šia tema
Lietuvoje siūloma skelbti ekstremaliąją situaciją dėl sausros
Stichinė sausra išlieka dviejose Pietų Lietuvos savivaldybėse
Iš Lietuvos pasitraukė stichinė sausra
Aplinkos ministras su Baltarusijos diplomatais aptarė Neries vandens lygį
Daugiau kaip 60 Prancūzijos departamentų apribojo vandens sunaudojimą dėl sausros
Ornitologai atskleidė pražūtingas sausros pasekmes Lietuvos paukščiams
Vakcinacija nuo COVID-19

Estijoje nustatyta beveik 200 naujų šalutinių poveikių po vakcinacijos

(atnaujinta 14:10 2021.04.13)
Daugiau nei dešimt atvejų buvo sunkūs. Daugiausia skundų gauta dėl "AstraZeneca" pagamintos vakcinos

VILNIUS, balandžio 13 — Sputnik. Praėjusią savaitę Estijos gydytojai užregistravo 191 pranešimą apie šalutinius poveikius pasiskiepijus nuo koronaviruso, iš jų 14 buvo sunkūs, pirmadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos departamento spaudos tarnyba.

"Praėjusią savaitę buvo pranešta apie 191 nepageidaujamą reakciją į vakcinas nuo COVID-19, iš jų 14 buvo sunkios. Dėl "AstraZeneca" gauti 148 pranešimai, "Pfizer ir BioNTech" — 36 pranešimai ir dar septyni dėl "Modernos" vakcinos. Aštuoni pranešimai apie sunkius šalutinius poveikius susiję su "AstraZeneca" vakcina, keturi — su "Pfizer ir BioNTech" ir du — su "Moderna", — rašoma pranešime.

Sveikatos apsaugos departamento duomenimis, Estijoje vakcinacija nuo koronaviruso prasidėjo gruodžio 27 dieną, iki šiandienos "Pfizer ir BioNtech", "Moderna" ir "AstraZeneca" paskiepyti 259 346 žmonės arba 19,5 proc. šalies gyventojų.

Per šį laikotarpį gauti 3 268 pranešimai apie šalutinį poveikį, tai yra, po vakcinos skundai pasireiškė 0,98 proc. atvejų. Iš jų 2 273 pranešimai buvo susiję su "AstraZeneca" vakcina, "Pfizer ir BioNTech" — 942, "Moderna" — 53.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
šalutinis poveikis, vakcina, koronavirusas, Estija
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Prancūzija tapo labiausiai užkrėsta COVID-19 šalimi Europoje
SAM papasakojo apie šalutinius COVID-19 vakcinų poveikius
PSO paragino stebėti šalutinius "Johnson&Johnson" vakcinos padarinius
Vakcina AstraZeneca

Pagyvenę Estijos žmonės nebepasitiki "AstraZeneca", sako šeimos gydytoja

(atnaujinta 17:07 2021.04.12)
Anksčiau EVA Saugumo komitetas pripažino ryšio tarp vakcinacijos ir labai reto tromboembolinių komplikacijų atsiradimo tikimybę pacientams

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Pagyvenę Estijos žmonės nebepasitiki koronaviruso vakcina "AstraZeneca", nes yra prieštaringos informacijos apie šį preparatą, sekmadienį sakė šeimos gydytoja Alina Terep.

Žmonės apskritai tapo sąmoningesni, bet ir sutrikę dėl nuolat pateikiamos prieštaringos informacijos apie preparatą, sakė ji. Vyriausybei sustabdžius vakcinos "AstraZeneca" naudojimą žmonėms iki 60 metų, iškilo naujų problemų, įskaitant bendravimą su vyresniais nei 60 metų žmonėmis.

"Greičiau problema yra ta, kad dėl naujausių žinių tampa sunkiau įtikinti pacientą, jog "AstraZeneca" vakcina yra saugi ir jį apsaugos. Turėjome net keletą nemalonių atvejų, kai žmogus ateina į "Pfizer" vakcinaciją ir netiki, kad mes jam suleidžiame "Pfizer". Mes netgi turime jam įrodyti, parodyti butelį, iš kurio mes ištraukite kitą švirkštą, įtikindami, kad nesuleidžiame nieko, kas niekam nebuvo pažadėta. Pacientų nepasitikėjimo lygis yra labai aukštas", — Estijos transliacijų portalui ERR sakė gydytoja.

Europos vaistų agentūra (EVA) išnagrinėjo papildomą informaciją apie šią vakciną, teigė, kad jos nauda yra didesnė už su ja susijusią riziką, tačiau pripažino ryšio tarp vakcinacijos ir labai retų tromboembolinių komplikacijų atvejų pacientams tikimybę.

Kai kurios Europos valstybės nusprendė saugumo sumetimais sustabdyti vakcinos vartojimą. Tačiau kovo 18 dieną Europos vaistų agentūra patvirtino "AstraZeneca" vakcinos nuo koronaviruso saugumą ir veiksmingumą, pažymėjo, kad jos nauda ir gyventojų apsauga gerokai nusveria su ja susijusią galimą riziką. Nemažai šalių, įskaitant Estiją, atnaujino vakcinos vartojimą.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Estija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Medicinos darbuotojai

Vilniaus miesto klinikinė ligoninė pranešė apie apsaugos priemonių trūkumą

(atnaujinta 15:12 2021.04.13)
Antradienio ryto duomenimis, šioje ligoninėje gydomas 261 pacientas, segantis COVID-19 liga

VILNIUS, balandžio 13 — Sputnik. Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje jau baigiasi sukaupti apsaugos priemonių rezervai, pranešė ligoninė savo Facebook paskyroje.

Pažymima, jog šioje ligoninėje gydomas didžiausias kiekis pacientų, sergančių COVID-19 liga.

Šiuo metu labai trūksta ilgaaulių antbačių, 3 kl. respiratorių, didelių (3XL, 4XL, 5XL) dydžių kombinezonų, todėl prašoma turint galimybę padėti.

"Mes praktiškai visą laiką dirbame ties maksimalių galimybių riba ir būsime dėkingi už bet kokią pagalbą", — sako gydytojas, VMKL koordinatorius COVID-19 ligos gydymui Algirdas Pilvelis.

Antradienio ryto duomenimis Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje gydomas 261 pacientas, segantis COVID-19 liga.

Tegai:
apsaugos priemonės, koronavirusas, ligoninė, Vilnius
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje patvirtinti dar 1088 koronaviruso atvejai, mirė 12 žmonių
Indija tapo 60-ąja šalimi, patvirtinusia vakciną "Sputnik V"
Estijoje nustatyta beveik 200 naujų šalutinių poveikių po vakcinacijos