Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid

Estijos prezidentė rėžė Ukrainai tiesą

230
(atnaujinta 13:11 2019.09.23)
Nuovargis ir pragmatizmas. Vienu atveju Ukrainos, kitu — Rusijos atžvilgiu. Estijos vadovė labai trumpai ir aiškiai suformulavo dabartines Europos nuotaikas

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ir toliau stebina. O daugelį ir džiugina, suteikdama vilčių, kad sveikas protas vis dėlto nugalės, rašo Sputnik Radijo autorius Sergejus Iljinas.

Po žodžių apie savarankiškos, betarpiškos Talino ir Maskvos sąveikos poreikį ir "naują kvėpavimą" santykiuose su ja respublikos vadovė pasisakė apie Ukrainą. Reikia pasakyti, labai teisingai ir visiškai nešališkai. Ponia Kaljulaid su būdingu jai tiesumu, kuriuo mes jau galėjome įsitikinti, konstatavo: Europa pavargo nuo Ukrainos. O viskas todėl, kad Kijevas nesilaiko Vakarų partnerių, kuriems Kaljulaid priskiria ir Estiją, rekomendacijų.

Prezidentė atkreipė dėmesį į tai, kad Vakarai daugelį metų teikia Kijevui tuos pačius patarimus, tačiau jie tarytum patenka į tuštumą. Šie patarimai yra paprasti: Ukraina turi tapti mažiau korumpuota šalimi, o jos ekonomika — mažiau oligarchinė. Ir pataikė, kaip sakoma, kaip pirštu į akį. Minėti dalykai yra "bendrieji dabartinės Ukrainos bruožai", jos "vizitinė kortelė". Be to, jei neatsižvelgtume į grynai politinę tikrąją Ukrainoje įvykusių dalykų priežastį (o tai tapo didelio plano atskirti ją nuo Rusijos rezultatu), apmokėti "einamąsias sąskaitas" tenka europiečiams. Pinigais ir nuosavu saugumu. Ginklai ir kriminalas iš Ukrainos tapo įprastais dalykais ES. Taip pat finansinės paramos dalys.

Bet Senojo Pasaulio gyventojams ir jo elitui jau nusibodo mokėti už tebesitęsiantį korupcinį ir oligarchinį banketą Ukrainoje. Aukštesnio rango politikai, žinoma, niekada tiesiogiai ir atvirai nepasakys, kad Europa pavargo nuo Ukrainos. Tačiau Estijos prezidentė rėžė tiesą. Ji ir vyšnaitės ant torto nepamiršo padėti. Pasak Kersti Kaljulaid, kai kurios ES valstybės "atsisakys Kijevo interesų dėl ekonominių santykių su Maskva", net jei Ukraina pasieks sėkmę kovoje su korupcija.

Tiesa, galime pridurti, kad kol kas matyti, kad tokia sėkmė nebus pasiekta net tolimoje ateityje. Ir čia ponia Kaljulaid taip pat pataikė tiesiai į dešimtuką, kas ir įrodo tebesitęsiantį, o kai kuriose srityse (pavyzdžiui, energetikos sektoriuje) ir besivystantį Rusijos ir Europos bendradarbiavimą. Pragmatizmas yra neatsiejama Vakarų ypatybė. Būtų neblogai, kad ukrainiečiai to nepamirštų.

230
Tegai:
Ukraina, Kersti Kaljulaid, Estija
Dar šia tema
Politologas: ES bus per sunku nusiimti Estiją nuo savo kaklo
Puškovas įvertino Estijos ketinimą kalbėtis su Rusija be tarpininkų
Lietuva atrodo vis pilkiau drąsios ir pragmatiškos Estijos užsienio politikos fone