Latvijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Latvijos gynybos ministras SS legionierius vadina šalies ir tautos pasididžiavimu

74
(atnaujinta 22:11 2019.09.29)
Pasak ministro, visa tauta turėtų saugoti legionierių atminimą ir neleisti niekam iš jų "tyčiotis"

VILNIUS, rugsėjo 28 — Sputnik. Latvijos gynybos ministras Artis Pabriksas penktadienį žurnalistams sakė, kad "Waffen SS" legionieriai yra Latvijos žmonių ir valstybės pasididžiavimas.

"Waffen SS" legionieriai yra latvių tautos ir valstybės pasididžiavimas. Mūsų pareiga yra gerbti šiuos Latvijos patriotus iš visų mūsų sielos gelmių", — cituoja Pabriksą RIA Novosti.

Anot jo, niekam neturėtų būti leidžiama "tyčiotis" iš jų atminimo.

Latvijos SS legionas buvo sukurtas per Antrąjį pasaulinį karą okupuotos Latvijos teritorijoje iš dviejų grenadierių divizijų nacių Vokietijos nurodymu. 1943 metų kovo 24 dieną Heinrichas Himleris išleido įsakymą, paaiškinantį "Latvijos legiono" sąvoką kaip bendrą latvių, tarnaujančių visuose Latvijos "Waffen SS" kariniuose vienetuose, įskaitant policijos batalionus, apibrėžimą.

1944 metų kovo 16 dieną Legiono būriai pradėjo kovą su Raudonąja armija netoli Velikajos upės, šalia Ostrovo miesto, Pskovo srityje. Štai kodėl kovo 16-ąją Latvijoje minima Legionierių diena.

SS, kaip ir SD, gestapas ir Vokietijos nacionalsocialistų partija Niurnbergo teismo metu buvo pripažinti nusikalstamomis organizacijomis.

Koncentracijos stovyklų, kurias organizuojant dalyvavo SS pajėgos, įrengimas taip pat buvo pripažintas nusikaltimu žmoniškumui.

Anksčiau Rusijos tyrimų komiteto Pagrindinis tyrimų skyrius iškėlė baudžiamąją bylą prieš Latvijos SS legiono veteraną ir Latvijos politiką Visvaldį Lacį pagal straipsnį apie nacizmo reabilitaciją.

Rusijos tyrimų komitetas iškėlė bylą po to, kai pasirodė Lacio knyga "Latvijos legionas tiesos šviesoje". Joje jis pritaria smurtinei nacių veiklai Antrojo pasaulinio karo metu okupuotose Baltarusijos TSRS, taip pat Pskovo, Leningrado ir Novgorodo teritorijose. Rusijos tyrėjų manymu, tokiu būdu Lacis pateisina karo nusikaltimus prieš taikius civilius.

Visvaldis Lacis yra buvęs 19-osios SS Grenadierių divizijos legionierius, publicistas, filologas pagal išsilavinimą, aukščiausio Latvijos valstybinio apdovanojimo — Trijų žvaigždžių ordino — laureatas. 2006 metų spalį jis buvo išrinktas į parlamentą kaip šalies Žaliųjų ir valstiečių sąjungos atstovas, o lapkritį prisijungė prie Latvijos delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.

2007 metais jis pasiūlė pavesti teisėsaugos institucijoms užtikrinti suplanuotų SS legionierių eisenų saugą.

74
Tegai:
SS legionieriai, Latvija
Dar šia tema
Belgijoje atsirado paminklas latvių legionieriams Waffen SS
Rygoje antinaciai surengė piketą prieš SS legionierių žygį
Rygos uostas, archyvinė nuotrauka

Latvijos uostų krovinių apyvarta per tris mėnesius dar labiau sumažėjo

(atnaujinta 16:51 2021.04.19)
Latvijos uostų krovinių apyvarta per tris mėnesius sumažėjo dar 8,2proc

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Latvijos uostų krovinių apyvarta 2021 metų sausio – kovo mėnesiais, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, sumažėjo 8,2 proc. Apie tai praneša "Baltias Balss" su nuoroda į respublikos susisiekimo ministeriją.

Per tris šių metų mėnesius Latvijos uostuose buvo perkrauta 11,15 mln. tonų krovinių. 2020 metais perkrauta 44,928 mln. tonų krovinių, tai yra 28% mažiau nei 2019 metais.

Didžioji krovinių dalis šiemet perkrauta Latvijos uostuose yra birūs kroviniai - 4,98 mln. tonų (-13,6%). Iš jų grūdai ir grūdų produktai sudarė 1,564 mln. t (+ 22,1%), medienos drožlės - 632,6 tūkst. tonų (-8,6%), cheminiai kroviniai - 521,1 tūkst. tonų (-2,5%) ir anglis - 200,6 tūkst. tonų (-85,1 t) %).

Skystų krovinių perkrauta 3,111 mln. tonų (-5,6%). Nemaža jų dalis buvo naftos produktai - 2,932 mln. tonų (-6,5%).

Anksčiau buvo pranešta, kad Rygos uosto 2021 metų trijų mėnesių apyvarta sumažėjo 15%.

Tegai:
uostas, Latvija
Erdvėlaivis Crew Dragon

NASA pirmą kartą nusiųs TKS įgulą daugkartinio naudojimo erdvėlaiviu ir raketa

(atnaujinta 01:39 2021.04.20)
Atvykus "Crew Dragon", Tarptautinėje kosminėje stotyje pirmą kartą bus du Amerikos pilotuojami erdvėlaiviai

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. NASA kitą savaitę pirmą kartą panaudos daugkartinį erdvėlaivį ir daugkartinę pirmąją raketnešio pakopą pilotuojamam paleidimui į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), NASA spaudos konferencijoje pranešė pilotuojamų skrydžių programos vadovė Keitė Luders (Kathy Lueders).

"Pirmą kartą naudosime ir daugkartinę kapsulę, ir daugkartinę pirmąją pakopą", — pasakė Luders.

Anksčiau buvo pranešta, kad balandžio 22 dieną erdvėlaivis "Crew Dragon" startuos į TKS raketnešiu. Į orbitą erdvėlaiviu vyks NASA astronautai Robertas Kimbrou (Shane Kimbrough) ir Megan Makartur (Megan McArthur), taip pat prancūzų astronautas Toma Peskė (Thomas Pesquet) ir japonų astronautas Akihiko Hošidė (Akihiko Hoshide).

Pasak NASA atstovės, pasiruošimas balandžio 22-osios startui vyksta pagal planą ir galutinės analizės metu buvo nustatyta tik viena problema, kurią specialistai tikisi pašalinti prieš skrydį. Kaip paaiškino kompanija "SpaceX", specialistai nustatė rodiklių, fiksuojamų kraunant kurą į raketą, nuokrypį, tačiau tikisi tai išspręsti prieš artėjantį startą.

NASA pabrėžė, kad atvykus "Crew Dragon", Tarptautinėje kosminėje storyje pirmą kartą bus du Amerikos pilotuojami erdvėlaiviai. Pagal NASA tvarkaraštį "Crew Dragon Resilience", kuris į TKS atvyko lapkričio mėnesį, iš stoties išvyks balandžio 28 d. Juo į Žemę vyks astronautai Šenonas Volkeris (Shanon Walker), Maiklas Hopkinsas (Michael Hopkins), Viktoras Gloveris (Victor Glover) ir Soiči Noguči (Sôichi Noguchi).

Tegai:
JAV, kosmosas, NASA
Dar šia tema
NASA vadovas tikisi Rusijos paramos JAV Mėnulio programai
NASA pranešė apie futbolo aikštės dydžio asteroido artėjimą prie Žemės
Tomas Kruzas kartu su NASA ir "SpaceX" planuoja sukurti filmą kosmose
NASA įvardijo rimčiausią incidentą kosmose

Alkoholio ir tabako kainos Vakarų Europoje ir ES

(atnaujinta 20:12 2021.04.20)
2019 metais pagal alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kainas pirmąją vietą užtikrintai užėmė Norvegija.
Alkoholio ir tabako kainos Vakarų Europoje ir ES
© Sputnik

Pigiausiomis šiuo aspektu pasirodė esančios Bulgarija ir Lenkija.

Tegai:
tabakas, alkoholis