Rotušės aikštė Taline, archyvinė nuotrauka

Estija atsisako priimti pabėgėlius Afrikos dėl ukrainiečių antplūdžio

85
(atnaujinta 14:39 2019.10.10)
Pasak Estijos vidaus reikalų ministro Marto Helmės, estai neturi galimybės priimti pabėgėlių iš Afrikos ir Artimųjų Rytų, nes šalis patiria imigracijos antplūdį "iš rytų"

VILNIUS, spalio 10 — Sputnik. Talinas neturi galimybės priimti pabėgėlių iš Afrikos ar Artimųjų Rytų, nes jau susidūrė su dideliu migrantų, ypač iš Ukrainos, antplūdžiu. Tai paskelbė Estijos vidaus reikalų ministras Martas Helmė (Mart Helme), praneša Sputnik Estija.

Anksčiau Vokietija, Prancūzija, Italija ir Malta buvo sukūrusios savanorišką sistemą, pagal kurią šalys turi priimti prieglobsčio prašytoją per keturias savaites nuo jo atvykimo į Europą ir patikrinti jo prašymo pagrįstumą. Po to valdžia privalo arba suteikti prieglobstį, arba atsisakyti.

Savo ruožtu Helmė atsisakė prisijungti prie iniciatyvos "nei formaliai, nei neformaliai". Anot jo, šalis yra pasirengusi pasiūlyti tik "techninę ir ekspertinę pagalbą".

Pasiteisindamas Helmė teigė, kad dabar Estija kenčia nuo didelio migrantų antplūdžio "iš rytų". Vidaus reikalų ministras pažymėjo, kad dauguma imigrantų atvyksta iš Ukrainos. Antrojoje vietoje Gruzija, tada Moldova, ir tik tada Afganistanas ir "panašios šalys".

Jo teigimu, dėl šios priežasties Estija negali priimti pabėgėlių iš Afrikos ar Artimųjų Rytų.

"Pas mus šiuo metu sunkumai su šiuo imigracijos spaudimu, ir mes nematome supratimo mūsų atžvilgiu. Ukrainiečiai labiau linkę integruotis į rusakalbių bendruomenę, ir mums tai yra kultūrinė ir demografinė problema. <...> Ir jei mes pradėsime atidaryti dar antrą ir trečią frontą, priimti iš Lotynų Amerikos, Venesuelos, Artimųjų Rytų ir dar iš Vakarų Afrikos šalių į pietus nuo Sacharos, tada mums neužteks jėgų", — teigė Helmė.

Pasak jo, norint sumažinti imigrantų, kurių šalis nesugeba ar nenori priimti, antplūdį, būtina aiškiai išdėstyti savo poziciją visiems.

"Kol mes, tai yra EKRE [Estijos tautinė konservatorių partija, kuriai pirmininkauja Helmė — Sputnik], esame vyriausybėje, Estija imigrantų nepriims", — sakė jis.

Anksčiau Martas Helmė pasiūlė panaikinti bevizį režimą su Ukraina, nes "netikri" ukrainiečiai tariamai dėl jo atvyksta į Estiją. Ministras turėjo omenyje "rusus iš Ukrainos rytų" ir "rusifikuotus ukrainiečius".

Pastaruoju metu Estijos valdžia pradėjo skųstis dėl Ukrainos migrantų antplūdžio. Rugsėjo pabaigoje Estijos vyriausybė pritarė pasiūlymui, pagal kurį nuo šių metų lapkričio 1 dienos Ukrainos ir Baltarusijos piliečiams nebebus išduodamos nemokamos ilgalaikės vizos.

Pasak Estijos užsienio reikalų ministro Urmo Reinsalu, dauguma Ukrainos piliečių kreipiasi dėl Estijos vizos norėdami susirasti darbą šalyje.

85
Tegai:
ukrainiečiai, darbo migrantai, Estija
Dar šia tema
Estija bijo prarasti dalį turistų iš Suomijos dėl Rusijos
Bevizis režimas "pakibo" ore. Estijos URM vadovas siūlo apriboti ukrainiečių srautus
Estijos Sveikatos departamento krizių štabo medicinos vadovas Arkadijus Popovas

Rusakalbis gydytojas paskelbtas Estijos metų piliečiu kovą su COVID-19

(atnaujinta 14:04 2020.11.25)
Anksčiau Popovas vadovavo Šiaurės Estijos regioninės ligoninės skubios pagalbos centrui, o nuo gruodžio pradžios taps Vakarų-Talino centrinės ligoninės valdybos pirmininku

VILNIUS, lapkričio 25 — Sputnik. Sveikatos departamento krizių štabo medicinos vadovas Arkadijus Popovas pripažintas Estijos metų piliečiu už didžiulį indėlį kovojant su koronavirusu, antradienį pranešė Estijos transliacijų portalas "ERR".

Karantinas Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

Šiemet "Metų piliečio" titulas suteiktas jau 18 kartą. Garbės vardui suteikti buvo pasiūlyta dvylika kandidatų.

"Šiais išskirtiniais metais tikslinga išreikšti padėką piliečiams, kurie prisiėmė atsakomybę ir padarė daugiau, nei buvo tikėtasi iš jų. Aiški Arkadijaus Popovo pozicija ir ryžtingas elgesys kovojant su koronavirusu tapo itin įkvepiantys. Būtent jis ir kiti panašūs į jį lyderiai daro Estiją saugesne vieta gyvenimui", — pristatydamas laureatą pasakė kultūros ministras Tynis Lukas.

Anksčiau Popovas vadovavo Šiaurės Estijos regioninės ligoninės Skubios pagalbos centrui, o nuo gruodžio 5 dienos taps Vakarų-Talino centrinės ligoninės valdybos pirmininku. Jis studijavo mediciną Tartu universitete ir psichologiją Sankt Peterburge.

Pasak Popovo, šis pripažinimas jam yra labai didelė garbė. "Nežinau, ar to nusipelniau, nes viską, ką padariau, padariau bendradarbiaudamas su kitais gydytojais, su kolegomis iš sveikatos departamento, su ministerija. Ir iš tikrųjų kiekvienas Estijos gyventojas įnešė labai didelį indėlį, nes kovoti su krize pavieniui neįmanoma. Mums reikia komandos", — pažymėjo Popovas.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Estijoje nustatytų koronaviruso infekcijos atvejų skaičius siekė 10 159, mirė 94 žmonės.

Tegai:
rusakalbiai, Estija, Baltijos šalys
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Rygos uostas, archyvinė nuotrauka

Geležinkeliais gabenamų krovinių tranzitas per Latvijos uostus sumažėjo 56 proc 

(atnaujinta 15:45 2020.11.25)
Geležinkelių gabenamų prekių tranzitas per Latvijos uostus per dešimt 2020 metų mėnesių sudarė 11,918 mln. tonų, tai yra 56 proc. mažiau nei prieš metus

VILNIUS, lapkričio 25 — Sputnik. Geležinkeliais gabenamų apimtys Latvijos geležinkeliais per dešimt šių metų mėnesių sumažėjo 45,5 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais, iki 19,186 mln. tonų, praneša "Baltic Course".

Latvijos transporto ministerijos duomenimis, sausio – spalio mėn. tarptautinio transporto srautas sudarė 17,558 mln. tonų, tai yra 4ū proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais Tuo tarpu vidaus transporto srautas išaugo 14,7 proc. iki 1,628 mln. tonų.

Tarptautinių geležinkeliais gabenamų tranzitinių krovinių apimtis siekė 14,492 mln. t, tai yra 52,9 proc. mažiau nei praėjusių metų sausio-spalio mėnesiais. Importuojamų krovinių apimtis sudarė 2,803 mln. tonų, tai yra 1,9 proc. daugiau, o eksportuojamų krovinių — 263 tūkst. tonų, t.y. 10,6 proc.

Geležinkeliais gabenamų krovinių tranzitas per Latvijos uostus per dešimt 2020 metų mėnesių sudarė 11,918 mln. tonų, tai yra 56 proc. mažiau nei prieš metus, o sausumos tranzitas per Latvijos teritoriją — 2,574 mln. tonų, tai yra 31,2 proc. mažiau nei prieš metus.

Tegai:
krovinių vežimas, Latvija
Dar šia tema
Išardys metalo laužui: kas laukia Lietuvos uosto praradus baltarusiškus krovinius
Klaipėdos uoste sumažėjo krovinių apyvarta
Leningrado srities gubernatorius: jau turime visas sąlygas priimti baltarusių krovinius
Data

Kokia šiandien diena: lapkričio 26 dienos šventės

(atnaujinta 18:42 2020.11.25)
Nuo lapkričio 26 dienos iki metų galo lieka 35 dienos. Savo vardadienį šiandien švenčia Dobilas, Dobilė, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, Vygantė, Vygintė

Lapkričio 26 yra 330-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 331-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 35 dienos.

2020 metų lapkričio 26 dieną saulė teka 08:07, leidžiasi 16:04, dienos ilgis — 07val. 57min.

Šv. Silvestras

Bažnyčios istorijoje yra du šventieji Silvestro vardu — popiežius Silvestras I, miręs 335 m., ir vienuolyno abatas Silvestras, gyvenęs maždaug 1177-1267 m.

Pirmojo liturginė diena yra lapkričio (XI. 26), o antrojo — gruodžio mėnesį, Naujųjų metų išvakarėse (XII. 31). Iš turimos liaudies tikėjimų medžiagos sunku spręsti, kuriose šalies vietose kuris šių šventųjų labiau gerbtas.

Šiaip ar taip, jie abu buvo tapę Lietuvos merginų tekybos vilčių išpildytojais: tų dienų liaudies tikėjimai, kiek mums šiandien žinoma, siejasi su vedybinės laimės būrimais. Daugiausia šių tikėjimų yra užrašyta Klaipėdos krašte ir Suvalkijoje, mažiau – Rytų Lietuvoje.

Švenčioniškės merginos šv. Silvestro dienos išvakarėse, išbėgusios kieman, apkabindavo kiek pajėgia daugiau tvoros statinių ir skaičiuodavo — pora ar liekas. Jei pora, — greitai ištekės, jei vienas atliko, teks dar bent metus piršlių palūkėti. Suvalkietės šv. Silvestro dienos vakare į vandens sklidiną dubenį įmesdavusios porą angliukų, pirštu juos pasukinėdavusios, žiūrėdavo, ar jie suplauks draugėn. Jei suplaukė, gal Dievas duos dar šią žiemą ištekėti.

Savo vardadienį šiandien švenčia Dobilas, Dobilė, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, Vygantė, Vygintė.

Ši diena pasaulio istorijoje

1764 metais Prancūzijoje buvo uždraustas Jėzuitų ordinas.

1922 metais Egipte atidarytas karaliaus Tutanchamono kapas.

1939 metais Josifas Stalinas užpuolė Suomiją, pradėdamas 105 dienų trukusį Žiemos karą.

1940 metais pusė milijono žydų buvo patalpinti aptvertame Varšuvos žydų gete.

1941 metais Libanas įgijo nepriklausomybę nuo Prancūzijos.

1950 metais Kinija pradėjo Korėjos karą.

1976 metais Naujojoje Meksikoje įregistruota tuomet dar mažai žinoma Microsoft kompanija.

2000 metais respublikonų kandidatas Džordžas V. Bušas paskelbė laimėjęs JAV prezidento rinkimus po to, kai jam atiteko 25 lemiami Floridos rinkikų balsai.

2010 metais pilotuojamas kosminis aparatas "Sojuz TMA-19" su Rusijos kosmonautu Fiodoru Jurčichinu ir NASA astronautais — Daglasu Viloku ir Šenonu Volkeriu sėkmingai nusileido Kazachstane, už keliasdešimties kilometrų nuo Arkalyko miesto.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai