Тушение пожара в Алитусе

Ekologas įvertino Alytaus gaisro padarinius Kaliningradui

44
Pasak eksperto, nuodingų atliekų tikimybė patekti į regioną per Kuršių marias yra labai maža, tačiau yra ir kita grėsmė

VILNIUS, lapkričio 16 — Sputnik. Lietuvoje susimąstė, kaip po gaisro Alytuje užterštą vandenį nutekinti į Nemano upę. Interviu "RuBaltic.ru" Rusijos ekologijos draugijos regioninio skyriaus pirmininkas Olegas Ivanovas įvertino tokio sprendimo padarinius Kaliningrado sričiai.

Anksčiau tapo žinoma, kad rūsiuose gaisro vietoje sukaupusio vandens mėginiuose buvo gausu junginių, galinčių sukelti vėžį.

Alytaus meras Nerijus Cesiulis teigė, kad savivaldybė reguliariai gauna Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių skyrių rekomendacijas, kad šis vanduo turi būti nutekintas į Nemaną per nuotekų valymo įrenginius. Savo ruožtu bendrovė "Dzūkijos vandenys" pažymėjo, kad tai neteisingas sprendimas, nes užterštas vanduo žudo visus mikroorganizmus nuotekų valymo įrenginiuose.

Anot ekologo, tikimybė, kad nuodingos atliekos pateks į Kaliningrado sritį per Kuršių marias, yra labai maža, tačiau yra atmosferos taršos pavojus.

"Nemanas eina aplink didžiąją dalį Lietuvos iš rytų ir kol užteršti vandenys pasieks Kaliningradą, pavojingų junginių koncentracija juose žymiai sumažės, jei visiškai neišnyks. Kitas dalykas yra tai, kad gaisro metu išmetami teršalai galėjo pasklisti po regiono teritorią, pavyzdžiui, kritulių pavidalu. Oro užterštumui atstumas yra labai nedidelis", — teigė Ivanovas.

Gaisras gamykloje "Ekologistika" kilo spalio 16-osios naktį. Gaisrą pavyko užgesinti tik po dešimties dienų.

Sudegė beveik dviejų tūkstančių kvadratinių metrų plotą užimančios panaudotų padangų sandėliavimo patalpos. Gaisro padariniai paveikė Alytaus ir jo rajono teritorijas, kuriose gyvena beveik 64,5 tūkstančio žmonių. 

Preliminariais skaičiavimais, gaisro padaryta žala gamtai gali siekti daugiau nei 5 mln. eurų.

Dėl gaisro į orą pateko daug sunkių kenksmingų dalelių. Vietiniams ūkininkams buvo uždrausta prekiauti tam tikru maistu, o gyventojai buvo raginami būti atsargiems.

Pirmadienio, lapkričio 11 dienos, popietę Alytaus meras Nerijus Cesiulis pranešė, kad gavo pirmuosius vandens tyrimų rezultatus, kurie jį labai gąsdina. Cesiulis rašo, kad gauti duomenys rodo, jog antracenas normas viršija 645 kartus, naftalenas 74, benzo(b)fluorantenas 336 kartus, benzo(a)pirenas 93,4, o fluorantenas 134 kartus. Kai kurie aptikti cheminiai junginiai sukelia vėžinius susirgimus.

Situacija aplink gaisrą sukėlė visuomenėje skandalą. Alytaus meras Nerijus Cesiulis apkaltino valdžią melu dėl gaisro likvidavimo, tuo metu, kai ugniagesiai vis dar gesino smilkstančias padangas, bei sukritikavo Vidaus reikalų ministeriją už pavėluotą reakciją.

Pasipiktinę ir šalies gyventojai. Internete pasklido peticija, raginanti atleisti vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę.

44
Tegai:
gaisras, Alytus, Kaliningrado sritis
Temos:
Gaisras Alytuje: valdžios reakcija ir atsakingų paieškos (67)
Dar šia tema
Prokuratūros atsakymas: "Ekologistikos" veiklos ribojimo turi imtis aplinkosaugininkai
Alytuje užbaigti oro tyrimai – sunkiųjų metalų koncentracijos neviršijo normų
Konservatoriai prašo užtikrinti objektyvų Alytaus gaisro tyrimą