Elektros perdavimo tinklai, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: be BRELL Baltijos šalys praras galimybę tapti energijos tiltu

73
(atnaujinta 07:14 2019.11.19)
Baltijos šalys turi pranašumą importuodamos elektrą iš Rusijos, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

VILNIUS, lapkričio 19 — Sputnik. Techniškai Baltijos šalys gali pasiruošti ir įgyvendinti BRELL, tačiau jos praras kai kuriuos pranašumus, sakė Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas interviu Sputnik Lietuva.

"Pagrindinė problema, mano manymu, kita — skiriasi elektros energijos kainos, kurias matome Europos ir NVS šalių rinkose, įskaitant ir BRELL. <...> Atsižvelgiant į tai, kad jos jau turi gana gerus tarpsisteminius ryšius su Lenkijos, Švedijos, Suomijos energetikos sistema, Baltijos šalys galėtų veikti kaip savotiškas energijos tiltas ir tokiu būdu užsidirbti pinigų. Išėjimas iš BRELL iš Baltijos šalių atims šias galimybes ir padarys Baltijos rinką priklausomą nuo Europos rinkos", — teigė ekspertas.

Kondratjevas pridūrė, kad galimybė importuoti elektrą iš Rusijos buvo Baltijos šalių pranašumas, kurį jos gali prarasti.

Anksčiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino sparčiau įgyvendinti elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais projektą.

Šalies vadovas pabrėžė, kad sinchronizacijos su kontinentinės Europos elektros tinklais įgyvendinimas yra svarbiausias žingsnis, likęs iki energetinės nepriklausomybės.

Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija iki 2025 metų planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Šalys aiškina savo poziciją noru užtikrinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį, kurį planuojama pastatyti.

Anksčiau Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pareiškė, kad sinchronizacijos projektas kainuos beveik 1,5 milijardo eurų, nors iš pradžių buvo kalbama apie 1 milijardą.

Rusija taip pat aktyviai ruošiasi desinchronizacijai, nes siekia užtikrinti Kaliningrado srities energetinį saugumą. Ateityje energiją regionui gamins keturios naujos elektrinės, kurių bendras pajėgumas sieks apie vieną gigavatą.

Be to, Maskva tikisi, kad net ir po to, kai Baltijos šalys pasitrauks iš BRELL, elektros tiekimas respublikoms tęsis.

Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šalyje liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kurios darbas nuolat sutrinka. Be to, gali padidėti tarifai galutiniams vartotojams.

73
Tegai:
Lietuvos pasitraukimas iš BRELL, BRELL, Baltijos šalys
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (88)
Dar šia tema
Rusija nutrauks energetinius ryšius su Ukraina ir Baltijos šalimis
Lietuva neišvengiamai pasiprašys atgal į BRELL, teigia ekspertas
Lietuva pareiškė norinti greičiau atsisakyti bet kokios energijos iš BRELL
Kuras, archyvinė nuotrauka

Kaip pasikeitė savaitinės dujų kainos Baltijos šalyse

(atnaujinta 07:41 2020.06.01)
Praėjusią savaitę Latvijos ir Estijos sostinėse dujų kainos pakilo, tačiau Lietuvoje jos nepasikeitė

VILNIUS, gegužės 31 — Sputnik. Rygoje, "Circle K" degalinėse, 95 klasės benzinas pabrango 5,7 % iki 1,054 euro už litrą, dyzelinas — 4,3 % iki 0,964 euro už litrą, rašo Bb.lv.

Vilniuje 95 klasės dujų ir dyzelino kainos nesikeitė ir sudarė atitinkamai 0,935 ir 0,835 euro už litrą.

Taline, "Circle K" degalinėse, 95-asis benzinas pabrango 2,6 % iki 1,179 euro už litrą, dyzelinio kuro kaina nepasikeitė — 0,999 euro už litrą.

Dujų kaina Rygoje išliko ta pati — 0,465 euro už litrą, Vilniuje ji padidėjo 4,4 % iki 0,479 euro, o Taline sumažėjo 1,1 % iki 0,56 euro už litrą.

Tegai:
kainos, kuras, Baltijos šalys
Dar šia tema
Lietuvos gyventojai nėra pasirengę netikėtoms išlaidoms
Įvardyti tankiausiai apgyvendinti Europos regionai
Rygos priemiestis, kur buvo rasta Petro Didžiojo laikų kareivių kapavietė, archyvinė nuotrauka

Rygos pakraštyje rasta Petro Didžiojo laikų karių kapavietė

(atnaujinta 14:09 2020.05.28)
Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rygos pakraštyje, Stopinsko teritorijoje, tiesiant aukštos įtampos liniją, buvo rasta šimtametė nežinomų kareivių kapavietė. Kaip išsiaiškino archeologai, palaikai priklauso Petro I kariškiams, dalyvavusiems miesto apgultyje, praneša LSM.

Karinis paradas, skirtas pergalės Didžiajame Tėvynės kare 74-osioms metinėms paminėti, 2019 metų gegužės 9 diena
© Sputnik / Алексей Куденко

Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams. Pasak archeologo Uldio Kaleis, laidojimas datuojamas 1700-ųjų pradžioje.

"Tiksliau, remiantis istorine situacija, tai yra 1709 metai. Tada Petro Didžiojo karinės pajėgos apsupo Rygą. Šie kariai yra šių pajėgų dalis. Rasti objektai tai liudija. Aprangos detalės, sagos, ginklų atjungimo mechanizmai, kulkos", — sakė archeologas.

Mokslininkas pasakoja, kad prieš tris šimtmečius šioje vietoje buvo įsikūręs Dreilingshofo dvaras, o 1709 metais, Šiaurės karo ir Rygos apgulties metu, pastate buvo įsikūrusi maršalo Boriso Šeremetjevo karinė lauko stovykla.

Istorikas Dainis Pozinsas priminė, kad šiuolaikinės Latvijos teritorija buvo vienas iš pagrindinių "Petro epochos" karinių operacijų vietų, kai Rusijos caras bandė išvaryti švedus iš Rygos, kovodamas dėl prieigos prie Baltijos jūros. Pasak istoriko, kovos buvo labai nuožmios ir baigėsi Petro Didžiojo kariuomenės pergale.

Tegai:
Ryga, palaikai, kariai
Protestai JAV

Iranas ragina JAV valdžią nutraukti smurtą prieš savo piliečius

(atnaujinta 12:07 2020.06.01)
Susitikimo metu Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Abasas Musavis kalbėjosi angliškai tiek JAV valdžios institucijoms, tiek JAV piliečiams, išreikšdamas paramą pastarosioms dėl "žeminančios priespaudos", kuriai jie priešinasi

VILNIUS, birželio 1 — Sputnik. Irano užsienio reikalų ministerija paragino JAV valdžią nutraukti smurtą prieš savo piliečius, remdamasi sulaikymo metu mirusio afroamerikiečio žodžiais, kad jis negali kvėpuoti, praneša RIA Novosti.

Susitikimo metu Irano užsienio reikalų ministerijos atstovas Abasas Musavis kalbėjosi angliškai tiek JAV valdžios institucijoms, tiek JAV piliečiams, išreikšdamas paramą pastarosioms dėl "žeminančios priespaudos", kuriai jie priešinasi.

"Žinutė JAV pareigūnams ir policijai: sustabdykite smurtą prieš savo piliečius, leiskite jiems kvėpuoti", — kreipdamasis į valdžios institucijas sakė jis.

Po afroamerikiečio George'o Floydo mirties dėl policijos kaltės, kilo riaušės Mineapolyje ir keliuose kituose JAV miestuose.

Internete pasirodė vaizdo įrašai, kuriuose buvo matyti, kad policija antrankius uždėjo Floydui, paguldė jį ant žemės ir vienas iš policininkų užlipo ant kaklo su keliu.

Floydas vaizdo įraše kelis kartus sako, kad negali kvėpuoti, tada nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos metu. Prasidėjus riaušėms, keturi policininkai buvo atleisti, o vienas iš jų buvo apkaltintas aplaidumu.

Tegai:
protestai, Iranas, JAV
Dar šia tema
JAV užfiksuota dešimtys smurto ir grasinimų žurnalistams atvejų
Vašingtono centre protestuotojai niokoja parduotuves ir biurus