Temidė, archyvinė nuotrauka

Estijoje išlaisvintas nuteistasis šnipinėjimą Rusijos naudai

(atnaujinta 12:01 2019.12.05)
Teismas nusprendė prieš nustatytą terminą paleisti už šnipinėjimą Rusijos naudai nuteistą kalinį dėl jo sveikatos būklės bei amžiaus

VILNIUS, gruodžio 5 — Sputnik. Tartu apygardos teismas ketvirtadienį paleido Hermaną Simmą, kuris 2009 metais buvo nuteistas už valstybės išdavystę ir šnipinėjimą Rusijos naudai, pranešė teismo spaudos tarnyba.

"Išklausęs nuteistąjį, prokuroro nuomonę ir susipažinęs su kalėjimo pateikta medžiaga, Tartu apygardos teismas nusprendė, kad Hermano Simmo lygtinis paleidimas yra pateisinamas. Simmas yra mažiau linkęs įvykdyti naują nusikaltimą. Galimas atkryčio pavojus taip pat mažai tikėtinas dėl jo amžiaus ir sveikatos būklės", — cituoja teismo nuosprendį RIA Novosti.

Simmui buvo paskirtas bandomasis laikotarpis iki 2021 metų kovo 18 dienos. Simmas kalėjo 11 metų ir du mėnesius. Uždarame posėdyje, vykusiame 2009 metų vasario 25 dieną, Harju apygardos teismas nuteisė buvusį Estijos gynybos ministerijos Saugumo departamento vadovą Simmą 12,5 metų kalėjimo už valstybės išdavystę ir šnipinėjimą Rusijos naudai.

Giedrius Grabauskas
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Tyrėjų duomenimis, Simmas Rusijos užsienio žvalgybos tarnybai perdavė mažiausiai 3294 slaptus dokumentus. Iš jų 386 buvo susiję su ES ir NATO ir su ryšių sistemomis, kontržvalgyba ir gynybos politika. KGB kontaktiniu asmeniu jis tapo devintajame dešimtmetyje, kai studijavo TSRS vidaus reikalų ministerijos akademijoje. Slapčiausias šios institucijos skyrius yra Estijos gynybos ministerijos saugumo skyrius, kuriam Simmas vadovavo 2000–2006 metais. Jis yra atsakingas už valstybės paslapčių, visų dokumentų, vadinamų slaptais, apsaugą. Departamentas nagrinėja ministerijos saugumo klausimus ir prižiūri Gynybos pajėgų Generalinio štabo žvalgybinę veiklą.

Pareigūnas buvo Estijos delegacijų, kurios sudarė su užsienio šalimis susitarimus dėl įslaptintos informacijos apsaugos, vadovas, taip pat atstovavo Estijai derybose su atitinkamomis ES ir NATO struktūromis.

Tegai:
Rusija, šnipinėjimas, Estija
Dar šia tema
Nausėda suteikė malonę dviem dėl "šnipinėjimo Rusijos naudai" nuteistiems vyrams
Sevastopolyje sulaikyta Ukrainos naudai šnipinėjusi Rusijos pilietė
Grabauskas buvo apieškotas Vilniaus oro uoste po kelionės į JT forumą
JAV kariai Lenkijoje

Ekspertas: Baltijos šalims nepavyks aplenkti Lenkijos kovoje dėl JAV lojalumo

(atnaujinta 14:30 2020.08.04)
Varšuva nori gauti Vašingtono sąjungininkės statusą Rytų Europoje, tačiau skirtingai nei Baltijos šalys, Lenkija yra stipri valstybė, mano karo ekspertas Ivanas Konovalovas

VILNIUS, rugpjūčio 4 — Sputnik. Lenkijai nepaprastai svarbu, kad jos teritorijoje palaipsniui augtų NATO infrastruktūra, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas.

"Baltijos šalyse situacija maždaug tokia pati. Baltijos šalys paprasčiausiai neturi tokių išteklių, kokius turi Lenkija. Lenkija vis gi gana tvirta valstybė Rytų Europoje. Svarbiausia, kad Lenkija gali pasiūlyti JAV partnerystę, kurią ji jau pasiūlė. Tai "jaunesnysis brolis", kuris yra pasirengęs padaryti viską dėl savo "vyresniojo brolio". Amerikiečiai tuo patenkinti, o lenkai tokiu būdu nori įgyti svarbiausio Jungtinių Valstijų sąjungininko statusą Rytų Europoje ir, atitinkamai, gauti iš to bonusus, nes tai, be kita ko, išreiškiama rimta finansine JAV parama. Juk jie mokės už viską, už buvimą, o tai rimtas indėlis į šalies biudžetą", — sakė jis.

Anot Konovalovo, Varšuva susipyko su puse savo kaimynų, įskaitant Vokietiją, iš kurios JAV išveda savo karius.

"Situacija atrodo taip — lenkai labai nori, kad amerikiečiai siųstų jiems karius, o amerikiečiai leidžia sau atsakyti tuo pačiu", — padarė išvadą jis.

JAV ir Lenkija baigė derybas, po kurių papildomas 1000 JAV karių bus išsiųstas į Lenkiją, sakė Pentagono vadovas Markas Esperis. Sutartis leis "padidinti Rusijos izoliaciją ir sustiprinti NATO", rašoma pranešime.

Tegai:
NATO, kariai, Lenkija, JAV
Dar šia tema
Pentagono atstovas pranešė apie JAV planus siųsti karius pratyboms į Lietuvą 
Ekspertas: Baltijos šalys džiaugiasi net JAV kareivių išlaidomis vietiniuose baruose
Pentagonas pažadėjo papildomas pajėgas Baltijos šalims ir Lenkijai
Klaipėdos uostas, archyvinė nuotrauka

"Srautas sumažėjo". Kaip Baltijos šalys prarado Rusijos tranzitą

(atnaujinta 13:42 2020.08.04)
Rygoje 2019 metų devynių mėnesių krova sumažėjo 8,7 proc., Liepojoje — 5,1 proc., Taline — 8,3 proc. Tų pačių metų pirmąjį pusmetį Rusijos krovinių judėjimas per Estijos, Latvijos ir Lietuvos jūrų uostus sumažėjo 12,4 proc

VILNIUS, rugpjūčio 4 — Sputnik. Europos Sąjunga atsisakė finansuoti Latvijos uostų modernizavimą. Susisiekimo ministras Talis Linkaitis pripažino: ankstesnio "uostų klestėjimo" nebus. Padėtis sudėtinga, Rusijos tranzitas vis dažniau vyksta per savo mazgus. Ekonomikos nuosmukis dėl epidemijos taip pat turi įtakos. Kodėl Baltijos šalių pajamos mažėja, išsiaiškino RIA Novosti autorius Antonas Lisicynas.

Ekonomikos "arkliukas"

"ES pozicija yra labai aiški: uostai turėtų finansuoti šiuos darbus (dėl modernizacijos — Sputnik) iš savo lėšų", — Linkaitis pasakojo Latvijos žurnalistams ir patvirtino, kad Liepojos ir Ventspilio infrastruktūra nėra geriausios būklės.

Pinigų klausimas yra ypač aktualus, nes krovinių srautas Latvijos uostuose 2020 metų pirmąjį pusmetį sumažėjo trečdaliu, o tranzitas — perpus.

Padėtis nėra nauja. Dar 2019 etais "Jamestown Fund" pareiškė, kad apimtys mažėja. Rygoje 2019 metų devynių mėnesių krova sumažėjo 8,7 proc., Liepojoje — 5,1 proc., Taline — 8,3 proc. Tų pačių metų pirmąjį pusmetį Rusijos krovinių srautas per Estijos, Latvijos ir Lietuvos jūrų uostus sumažėjo 12,4 proc.

Kita vertus, padidėjo krovinių judėjimas Rusijos mazguose Suomijos įlankoje. Primorske — 16,7 proc., Ust-Lugoje — 7,3 proc., Vysocke — 5,3 proc. O Maskva ir toliau mažina krovą per Latvijos, Lietuvos ir Estijos uostus.

O apie tai buvo perspėjama. Taigi 2019 metais Latvijos Seimo narys ir buvęs ūkio ministras Viačeslavas Dombrovskis pažymėjo: "Tranzitas jau seniai yra pagrindinis Latvijos ekonomikos "arkliukas": beveik kas dešimta darbo vieta, trečdalis viso paslaugų eksporto ir panašiai".

Jis priminė, kad nuo 2011 metų į valstybės logistiką investuota beveik pusė milijardo eurų, Europa davė pinigų. Ryga turėjo tikslą iki 2020 metų padvigubinti krovos apimtis. "Deja, prekių apyvarta ne tik nepadvigubėjo, bet ir šiek tiek sumažėjo", — sakė Dombrovskis.

Рижский порт, архивное фото
© Sputnik / Оксана Джадан
Rygos uostas

Pasak jo, Latvija praras ne tik pajamas, dešimtis tūkstančių darbo vietų ir biudžeto pajamas. "Tai taip pat reiškia, kad geležinkelį turės visiškai išlaikyti arba keleiviai, arba mokesčių mokėtojai. Arba jį galima paprasčiausiai išardyti. Esu tikras, kad lietuviai tai padarys nemokamai, kad užtikrintai ir amžiams atsikratytų konkurento", —  savo kolegoms sakė parlamentaras.

Pasak jo, problemos esmė yra ta, kad dabartinė Latvijos vyriausybė "nori užsidirbti pinigų iš Rusijos tranzito ir elgtis, sakykim, ne kaip kaimynė".

Aktyvios veiklos imitacija

Dombrovskis lyg iš anksto būtų žinojęs: pirmąjį ketvirtį krovinių vežimo geležinkeliu srautas Latvijoje sumažėjo 48,7%, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais.

"Tie, kurie lengvai atsisakė Europos 380 milijonų eurų geležinkeliui elektrifikuoti, buvo paskirti vadovauti "Latvijas dzelzcels", palikdami tranzitą į Klaipėdos uostą visam laikui", — piktinosi publicistas Benas Latkovskis.

Tačiau kaimyninėje Lietuvoje esančiame Klaipėdos uoste, net iki epidemijos, krovinių srautas sumažėjo beveik 17 proc.

Tendencijos buvo tokios akivaizdžios, kad vasario mėnesį Rusijos pramonės ir prekybos ministras Denisas Manturovas paskelbė sustabdęs prekybos misijas Vilniuje, Rygoje ir Taline. Jis paaiškino: Maskva nori išvengti "aktyvios veiklos imitacijos". "Mes suprantame, kaip vystosi mūsų prekybos ir ekonominiai santykiai", — pridūrė Manturovas.

Estijoje geležinkelių darbuotojai taip pat pastebėjo sumažėjusią krovą. "Tranzitiniai kroviniai — 3,5 milijono tonų — sumažėjo maždaug 12%. Keleivių srautas sumažėjo 25%", — sakė Erikas Laidvee, respublikos operatoriaus "Eesti Raudtee" valdybos pirmininkas, paskelbęs ataskaitą apie pirmuosius penkis metų mėnesius.

Brangu, bet efektyvu

Politologas Aleksandras Nosovičius tai vertina kaip neišvengiamą atsipirkimą už Vilniaus, Rygos ir Talino pasirinktą politinio elgesio modelį. "Reikėjo pasirinkti tarp ekonomikos, orientuotos į Rytus, ir suartėjimo su Vakarais antirusiškumo pagrindu", —  pažymi jis.

"Jei pramonė ir žvejybos laivynas nepriklausomose valstybėse žlugo beveik iš karto, tai logistika, kaip labai konservatyvi pramonė, išliko. Tranzito kryptys formuojamos dešimtmečius, o iš Rusijos per Baltijos uostus tai vyko šimtmečius. Ir net konfrontacija su Maskva šių maršrutų iškart nesunaikino, tokia didelė buvo inercija", — aiškina Nosovičius.

Žlugus TSRS, Rusija susidūrė su tuo, kad tranzito valstybės kaip politinio spaudimo įrankį naudojo iš sovietmečio paveldėtą infrastruktūrą. Tai taip pat taikoma Ukrainos dujų transportavimo sistemai ir Baltijos jūrų uostams.

"Monopolija leido vykdyti ir antirusišką politiką, ir šantažuoti nutraukiant prekių srautą", — tęsia Nosovičius. — Todėl Maskva transporto infrastruktūros statybą Šiaurės Vakarų federalinėje apygardoje laikė strateginio saugumo klausimu. Procesas yra brangus, bet efektyvus".

Mėginimas gelbėti padėtį teiginiais, kad Rusijos tranzitas bus pakeistas kinietiškuoju, pasirodė esąs nesėkmingas dėl grynai politinių priežasčių, priduria ekspertas. "Vašingtonas tiesiog padarė savo satelitų palaikymą priklausomą nuo atsisakymo bendradarbiauti su Kinija. Taigi buvo tikslinga kalbėti apie siuntas iš Kinijos, galbūt vakar, bet ne šiandien", — apibendrina Nosovičius.

Nacionalinės strategijos instituto tarptautinių programų direktorius Jurijus Solozobovas primena, kad "Baltijos langas į Europą" turėjo didelę reikšmę Rusijos prekybai. "Latvija, Lietuva ir Estija yra naudojamos tiek eksportui, tiek konkuruodamos su Rusijos uostais, tiek kaip ofšorinės įmonės pinigų plovimui", — sako ekspertas.

Solozobovas nubrėžė paraleles su XX amžiaus 20–30-aisiais: tada sovietų šalis prekiavo kapitalistiniu pasauliu per limitrofines valstybes. "Mūsų eksportas palaikė kaimynų, kurie nebuvo mums sąjungininkai, ekonomiką", — sako jis. Tas pats modelis atnaujintas žlugus TSRS. Šį kartą nepriklausomų respublikų verslą vykdė ne komisarai, o Rusijos verslininkai. Baltijos šalys mielai užmerkė akis į kai kuriuos finansinės drausmės pažeidimus. Tai padidino tranzito per Latviją, Lietuvą ir Estiją patrauklumą.

Tačiau padėtis pasikeitė. 2018 metais ministras pirmininkas Juris Ratas pareikalavo, kad Ukrainos valdžia išbrauktų Estiją iš ofšorinių zonų sąrašo. JAV iždo departamento Finansinių nusikaltimų vykdymo užtikrinimo tinklas apkaltino Latvijos banką ABLV pinigų plovimu. Bankas tai pavadino šmeižtu, tačiau dideli pinigai vis dėlto iš jo buvo išimti.

"Europos Sąjunga ketina kovoti su mokestiniais uostais, nebent, žinoma, kalbama ne apie tokias gerbiamas teritorijas kaip Liuksemburgas ar Monakas", — priduria Solozobovas. Jo manymu, Baltijos šalių tranzitą daugiausia lėmė "kai kurių rusų godumas ir nepatriotiškumas". "Reikia padėkoti ir mūsų vyriausybei, ir Europos Sąjungai, kuri nusprendė įvesti tvarką jaunoms demokratijoms. Briuselis išmokė visus mylėti savo tėvynę", — apibendrina Solozobovas.

Dabar Baltijos šalyse prasideda nauja era: reikia egzistuoti tokioje aplinkoje, kurioje Europos ir Rusijos interesai beveik nesusiję su Latvijos, Lietuvos ir Estijos ekonomika.

Tegai:
Klaipėdos uostas, uostas, krovinių apyvarta, tranzitas, Rusija, Baltijos šalys
Mokykla, archyvinė nuotrauka

Nauji mokslo metai: papasakojo, kada prireiks kaukių ir kada bus skelbiamas karantinas

Ateinantys mokslo metai Lietuvoje, kaip įprasta, prasidės rugsėjo 1-ąją, tačiau mokinių lauks tam tikri pokyčiai, nukreipti į kontaktų tarp klasių sumažinimą

VILNIUS, rugpjūčio 6 – Sputnik. Ketvirtadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius spaudos konferencijos metu papasakojo apie nustatytus sveikatos saugos reikalavimus per ateinančius mokslo metus.

Pranešama, kad mokslo metai prasidės rugsėjo 1-ąją, pirmakursiams – greičiausiai rugsėjo 14 dieną. Pirmakursiai mokslo metus pradės kiek vėliau, nes nukėlus brandos egzaminus vėluoja priėmimas.

Saugumo reikalavimai

Numatoma, kad ugdymas vyks įprastu būdu, bet jei konkrečioje savivaldybėje bus bus registruojamas didelis užsikrėtimų  skaičius, bus vertinama padėtis ir svarstoma dėl privalomo kaukių dėvėjimo arba nuotolinio mokymo.

"Užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičiui savivaldybėje pasiekus 16 atvejų 100 000 gyventojų per 14 dienų ir jeigu bent 10 proc. naujų užsikrėtimų bus nesusiję su lokalizuotais ir valdomais ligos protrūkiais ir įvežtiniais atvejais, bus svarstoma dėl privalomo kaukių dėvėjimo ugdymo įstaigose.

Konkrečioje savivaldybėje esant 25 užsikrėtimams 100 000 gyventojų per 14 dienų ir jeigu bent 10 proc. naujų užsikrėtimų bus nesusiję su lokalizuotais ir valdomais ligos protrūkiais ir įvežtiniais atvejais, bus vertinama galimybė pereiti prie nuotolinio ugdymo", - kalbėjo ministras, pažymėdama, kad kol kas tokie rodikliai nebūdingi nė vienai Lietuvos savivaldybei.

Ministras pabrėžė, kad mokyklose turi būti laikomasi epidemiologų keliamų reikalavimų, tarkim, klasės turėtų kuo mažiau kontaktuoti tarpusavyje, į pamokas turėtų vaikščioti mokytojas, o vaikai turėtų mokytis tame pačiame kabinete. 

Be to, mokyklose turi būti iškabintos judėjimo po mokyklą schemos, o pamokos būtų vykdomos slenkamu grafiku, kad vaikai nesusidurtų koridoriuose.

Pasak Monkevičiaus, kiekvieną savaitę bus tariamasi su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologais ir įvertinus rodiklius bus sprendžiama, ar reikia perorganizuoti ugdymo procesą konkrečioje mokykloje ar savivaldybėje. Pats sprendimas dėl galimų pakeitimų savivaldybėse būtų priimamas trečiadienį ketvirtadienį, o įsigaliotų pirmadienį, kad mokyklos spėtų pasirengti.

Be to, jei konkrečioje mokykloje kiltų protrūkis, šalies vyriausiasis epidemiologas galėtų ten iškart skelbti karantiną.

Kalbėdamas apie Rugsėjo 1-osios šventę, ministras pabrėžė, kad šventė turėtų vykti lauke, jei yra tokių galimybių.

Kompiuteriai savivaldybėms 

Skelbiama, kad savivaldybėms bus išdalinta 2850 mokytojams skirtų nešiojamųjų kompiuterių. Mokytojams vyks ir kvalifikacijos tobulinimo kursai, bus skirtas 12 mln. eurų, kurios bus paskirstytos mokykloms pagal mokinių skaičių, skiriant 40 eurų kiekvienam vaikui.

"Tačiau išliekant kad ir mažiausiai tikimybei dėl mokymosi nuotoliniu būdu, ruošiamasi ir šiam scenarijui. Todėl planuojamas papildomas mokyklų finansavimas, kad jos galėtų apsirūpinti informacinių technologijų priemonėmis, taip pat tobulinti mokytojų skaitmenines kompetencijas. Tam numatoma skirti 12 mln. eurų", – pranešė Monkevičius.

Pastaruoju metu Lietuvoje blogėja epidemiologinė padėtis, padaugėjo koronaviruso atvejų. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis. Nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje galioja privalomo kaukių dėvėjimo režimas viešose uždarose patalpose.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje patvirtints 2171 COVID-19 ligos atvejis, mirė 81 žmogus.

Tegai:
karantinas, mokslo metai, mokslas
Dar šia tema
Liberalai kaltino "valstiečius" dėl prastų matematikos egzamino rezultatų
Kasiulevičius mano, kad prasti matematikos rezultatai yra pirmosios COVID-19 pasekmės
Brandos egzaminų rezultatai: matematiką išlaikė vos 67,61 proc. abiturientų