Mitingas Rygoje prieš švietimo reformą

Latvijoje įvertinti eitynių, skirtų paremti švietimą rusų kalba, rezultatai

(atnaujinta 11:19 2019.12.06)
Nustebusių Latvijos sostinės svečių akivaizdoje Latvijos rusai žygiavo su šūkiais "Rankas šalin nuo rusų mokyklų!"

VILNIUS, gruodžio 6 — Sputnik. Ketvirtadienio vakarą Rygoje vykusių eitynių, skirtų apginti švietimą rusų kalba Latvijoje, organizatoriai patenkinti jų rezultatu, RIA Novosti pareiškė vienas iš protesto akciją surengusios "Latvijos rusų sąjungos" pirmininkų Miroslavas Mitrofanovas.

Dabar apie situaciją su rusų mokyklomis Latvijoje gali sužinoti visas pasaulis. Rygoje jau atidarytos kalėdinės mugės, ir užsieniečiai patraukė į Latvijos sostinę pramogauti. Nustebę užsienio piliečiai savo išmaniaisiais telefonais fiksavo eiseną, kurią organizavo partija "Latvijos rusų sąjunga" kartu su rusiškų mokyklų gynybos būstine.

Žmonės rankose laikė žibintuvėlius ir įjungtus mobiliuosius telefonus, taip simbolizuodami kovą tarp šviesos ir tamsos. Protestuotojai taip pat laikė plakatus su užrašais rusų, latvių ir anglų kalbomis. Organizatorių duomenimis, eisenoje nuo Švietimo ir mokslo ministerijos pastato Senojoje Rygoje iki Laisvės paminklo dalyvavo apie tūkstantis žmonių.

"Mes esame patenkinti rezultatu! Žiemos šalčio ir tamsos sąlygomis į žygį ginti rusiškas mokyklas susirinko daugybė latvių. Mane ypač sujaudino vaikai — pradinio mokyklinio amžiaus vaikai, kurie ėjo kolonos priekyje. Mes turime ateitį, nes mūsų vaikai kartu su mumis kovoja dėl rusiškų mokyklų ateities. Jie greitai mokosi. Jų karta neleis savęs apgauti ir neleis valdžiai pakartoti neteisybę, padarytą Latvijos rusų atžvilgiu pirmaisiais XXI amžiaus dešimtmečiais", — pasakė Mitrofanovas.

Kartu jis pažymėjo, kad Latvijos rusakalbiai gyventojai turi susivienyti.

"Mes patenkinti šiandienos žygiu. Tačiau mes turime suprasti, kad norint pasiekti rimtų pokyčių reikalinga vieninga visos rusų bendruomenės pozicija. Tačiau dėl klastingo korumpuoto pareigūno Ušakovo, kuris išlieka rusų bendruomenės lyderiu ir slepiasi nuo teisingumo užsienyje, požiūrio, turime pasikliauti būtent bendradarbiavimu su šiuolaikiškai mąstančiais latviais", — pažymėjo Mitrofanovas.

Latvijos Seimas 2018 metų kovo 22 dieną galutiniame svarstyme priėmė Švietimo ir Visuotinio švietimo įstatymų pataisas, numatydamas, kad nuo 2019/20 mokslo metų vidurinių mokyklų etape tautinių mažumų mokyklose prasidės laipsniškas perėjimas prie mokymosi latvių kalba. Visas pervedimas į latvių kalbos mokymąsi turėtų būti baigtas 2021 metų rugsėjo 1 dieną.

Latvijoje viena valstybinė kalba yra latvių. Rusų kalba, kuri yra gimtoji beveik 40% gyventojų, turi užsienio statusą.

Tegai:
protesto akcija, rusakalbiai, rusų mokykla, Ryga, Latvija
Dar šia tema
Buvęs Latvijos švietimo ministras: rusų mokyklų pervedimas į latvių kalbą kenks valstybei
Ekspertas: bet koks sprendimas Estijoje yra nukreiptas į derusifikaciją
Rusijos tautinių mažumų atstovas JT pasmerkė rusofobiją Baltijos šalyse ir Ukrainoje
Ekspertė: JT pažadėjo išnagrinėti tautinių mažumų problemas Baltijos šalyse
Estijos Sveikatos departamento krizių štabo medicinos vadovas Arkadijus Popovas

Rusakalbis gydytojas paskelbtas Estijos metų piliečiu kovą su COVID-19

(atnaujinta 14:04 2020.11.25)
Anksčiau Popovas vadovavo Šiaurės Estijos regioninės ligoninės skubios pagalbos centrui, o nuo gruodžio pradžios taps Vakarų-Talino centrinės ligoninės valdybos pirmininku

VILNIUS, lapkričio 25 — Sputnik. Sveikatos departamento krizių štabo medicinos vadovas Arkadijus Popovas pripažintas Estijos metų piliečiu už didžiulį indėlį kovojant su koronavirusu, antradienį pranešė Estijos transliacijų portalas "ERR".

Karantinas Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

Šiemet "Metų piliečio" titulas suteiktas jau 18 kartą. Garbės vardui suteikti buvo pasiūlyta dvylika kandidatų.

"Šiais išskirtiniais metais tikslinga išreikšti padėką piliečiams, kurie prisiėmė atsakomybę ir padarė daugiau, nei buvo tikėtasi iš jų. Aiški Arkadijaus Popovo pozicija ir ryžtingas elgesys kovojant su koronavirusu tapo itin įkvepiantys. Būtent jis ir kiti panašūs į jį lyderiai daro Estiją saugesne vieta gyvenimui", — pristatydamas laureatą pasakė kultūros ministras Tynis Lukas.

Anksčiau Popovas vadovavo Šiaurės Estijos regioninės ligoninės Skubios pagalbos centrui, o nuo gruodžio 5 dienos taps Vakarų-Talino centrinės ligoninės valdybos pirmininku. Jis studijavo mediciną Tartu universitete ir psichologiją Sankt Peterburge.

Pasak Popovo, šis pripažinimas jam yra labai didelė garbė. "Nežinau, ar to nusipelniau, nes viską, ką padariau, padariau bendradarbiaudamas su kitais gydytojais, su kolegomis iš sveikatos departamento, su ministerija. Ir iš tikrųjų kiekvienas Estijos gyventojas įnešė labai didelį indėlį, nes kovoti su krize pavieniui neįmanoma. Mums reikia komandos", — pažymėjo Popovas.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Estijoje nustatytų koronaviruso infekcijos atvejų skaičius siekė 10 159, mirė 94 žmonės.

Tegai:
rusakalbiai, Estija, Baltijos šalys
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Rygos uostas, archyvinė nuotrauka

Geležinkeliais gabenamų krovinių tranzitas per Latvijos uostus sumažėjo 56 proc 

(atnaujinta 15:45 2020.11.25)
Geležinkelių gabenamų prekių tranzitas per Latvijos uostus per dešimt 2020 metų mėnesių sudarė 11,918 mln. tonų, tai yra 56 proc. mažiau nei prieš metus

VILNIUS, lapkričio 25 — Sputnik. Geležinkeliais gabenamų apimtys Latvijos geležinkeliais per dešimt šių metų mėnesių sumažėjo 45,5 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais, iki 19,186 mln. tonų, praneša "Baltic Course".

Latvijos transporto ministerijos duomenimis, sausio – spalio mėn. tarptautinio transporto srautas sudarė 17,558 mln. tonų, tai yra 4ū proc. mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2019 metais Tuo tarpu vidaus transporto srautas išaugo 14,7 proc. iki 1,628 mln. tonų.

Tarptautinių geležinkeliais gabenamų tranzitinių krovinių apimtis siekė 14,492 mln. t, tai yra 52,9 proc. mažiau nei praėjusių metų sausio-spalio mėnesiais. Importuojamų krovinių apimtis sudarė 2,803 mln. tonų, tai yra 1,9 proc. daugiau, o eksportuojamų krovinių — 263 tūkst. tonų, t.y. 10,6 proc.

Geležinkeliais gabenamų krovinių tranzitas per Latvijos uostus per dešimt 2020 metų mėnesių sudarė 11,918 mln. tonų, tai yra 56 proc. mažiau nei prieš metus, o sausumos tranzitas per Latvijos teritoriją — 2,574 mln. tonų, tai yra 31,2 proc. mažiau nei prieš metus.

Tegai:
krovinių vežimas, Latvija
Dar šia tema
Išardys metalo laužui: kas laukia Lietuvos uosto praradus baltarusiškus krovinius
Klaipėdos uoste sumažėjo krovinių apyvarta
Leningrado srities gubernatorius: jau turime visas sąlygas priimti baltarusių krovinius
Data

Kokia šiandien diena: lapkričio 26 dienos šventės

(atnaujinta 18:42 2020.11.25)
Nuo lapkričio 26 dienos iki metų galo lieka 35 dienos. Savo vardadienį šiandien švenčia Dobilas, Dobilė, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, Vygantė, Vygintė

Lapkričio 26 yra 330-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 331-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 35 dienos.

2020 metų lapkričio 26 dieną saulė teka 08:07, leidžiasi 16:04, dienos ilgis — 07val. 57min.

Šv. Silvestras

Bažnyčios istorijoje yra du šventieji Silvestro vardu — popiežius Silvestras I, miręs 335 m., ir vienuolyno abatas Silvestras, gyvenęs maždaug 1177-1267 m.

Pirmojo liturginė diena yra lapkričio (XI. 26), o antrojo — gruodžio mėnesį, Naujųjų metų išvakarėse (XII. 31). Iš turimos liaudies tikėjimų medžiagos sunku spręsti, kuriose šalies vietose kuris šių šventųjų labiau gerbtas.

Šiaip ar taip, jie abu buvo tapę Lietuvos merginų tekybos vilčių išpildytojais: tų dienų liaudies tikėjimai, kiek mums šiandien žinoma, siejasi su vedybinės laimės būrimais. Daugiausia šių tikėjimų yra užrašyta Klaipėdos krašte ir Suvalkijoje, mažiau – Rytų Lietuvoje.

Švenčioniškės merginos šv. Silvestro dienos išvakarėse, išbėgusios kieman, apkabindavo kiek pajėgia daugiau tvoros statinių ir skaičiuodavo — pora ar liekas. Jei pora, — greitai ištekės, jei vienas atliko, teks dar bent metus piršlių palūkėti. Suvalkietės šv. Silvestro dienos vakare į vandens sklidiną dubenį įmesdavusios porą angliukų, pirštu juos pasukinėdavusios, žiūrėdavo, ar jie suplauks draugėn. Jei suplaukė, gal Dievas duos dar šią žiemą ištekėti.

Savo vardadienį šiandien švenčia Dobilas, Dobilė, Krizostomas, Leonardas, Silvestras, Vaigeta, Vygantė, Vygintė.

Ši diena pasaulio istorijoje

1764 metais Prancūzijoje buvo uždraustas Jėzuitų ordinas.

1922 metais Egipte atidarytas karaliaus Tutanchamono kapas.

1939 metais Josifas Stalinas užpuolė Suomiją, pradėdamas 105 dienų trukusį Žiemos karą.

1940 metais pusė milijono žydų buvo patalpinti aptvertame Varšuvos žydų gete.

1941 metais Libanas įgijo nepriklausomybę nuo Prancūzijos.

1950 metais Kinija pradėjo Korėjos karą.

1976 metais Naujojoje Meksikoje įregistruota tuomet dar mažai žinoma Microsoft kompanija.

2000 metais respublikonų kandidatas Džordžas V. Bušas paskelbė laimėjęs JAV prezidento rinkimus po to, kai jam atiteko 25 lemiami Floridos rinkikų balsai.

2010 metais pilotuojamas kosminis aparatas "Sojuz TMA-19" su Rusijos kosmonautu Fiodoru Jurčichinu ir NASA astronautais — Daglasu Viloku ir Šenonu Volkeriu sėkmingai nusileido Kazachstane, už keliasdešimties kilometrų nuo Arkalyko miesto.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai