Бренд Sputnik Эстония

Estų nuomonė: Sputnik Estija veiklos sustabdymas cenzūra

(atnaujinta 15:51 2020.01.16)
Tokią išvadą padarė žiūrovai, stebėję diskusiją Estijos viešosios teisės televizijos kanale "ETV +" dėl sankcijų Sputnik Estija

Nuo sausio 1 dienos dėl gresiančio baudžiamojo persekiojimo redakcija turėjo nutraukti darbo santykius su Sputnik Estija ir MIA "Rossija segodnia". Tinklalapio vadovė Jelena Čeryševa, buvęs Sputnik darbuotojas Aleksandras Lukjanovas, Europos Parlamento narė Yana Toom ir buvusi "RusDelfi" redaktorė Margarita Kornyševa buvo pakviesti aptarti esamą situaciją "ETV +" kanale rusų kalba. Jų varžovai buvo Istorinės atminties instituto darbuotojas, teisininkas Sergejus Metlevas, strateginės komunikacijos ekspertas Ilmaras Raagas, saugumo ir gynybos informacijos centro vadovas Grigorijus Senkivas.

Uždrausti, o vėliau aiškintis

"Politinės ir ekonominės sankcijos žurnalistams — cenzūra. Cenzūra Estijoje draudžiama. Sputnik Estija yra žiniasklaidos priemonė, priklausanti Rusijos naujienų agentūrai "Rossija segodnia", kuriai netaikomos jokios sankcijos", — iš karto savo poziciją pareiškė Jelena Čeryševa.

Ji pažymėjo, kad Policijos ir sienos apsaugos departamento laiške buvo teigiama, kad MIA "Rossija segodnia" kontroliuoja Dmitrijus Kiseliovas, "nes jis deda parašus".

"Nemačiau Dmitrijaus Kiseliovo parašo jokiame finansiniame dokumente. Aš juos matau du kartus per metus ant sveikinimo atvirukų — Laimingų Naujųjų metų ir Tarptautinės moters dienos proga", — sakė Čeryševa.

Margarita Kornyševa teigė, kad Europos Sąjungos dokumentuose rado atskaitomybės apibrėžimą. Tačiau ji yra tikra, kad Dmitrijus Kiseliovas nepatenka į nė vieną iš šių kriterijų.

"Taikomi du apribojimai — draudimas atvykti ir draudimas naudoti tuos išteklius ir objektus, kurie jam duotų pelno. Jei žurnalistus Estijoje laikome ištekliais, man kyla klausimas, ar tai nėra žurnalistų profesinės veiklos apribojimas", — sakė Margarita Kornyševa.

Aš neskaičiau, bet žinau

Istorinės atminties instituto darbuotojas Sergejus Metlevas teigė nemanantis, kad agentūros darbuotojai yra žurnalistai. Ilmaras Raagas, koordinuojantis strateginę komunikaciją ir užkertantis kelią dezinformacijos plitimui, pridūrė, kad nepritaria portalo uždarymui.

"Vis dėlto labai mažai žmonių juos skaito Estijoje ir, mano manymu, jie galėjo dirbti taip, kaip dirbo", — sakė jis.

Vėliau jis pasakė, kad kaip mokytojas analizuoja atsitiktinius Sputnik Estija straipsnius, ir pažymėjo, kad medžiagai dažnai trūksta objektyvaus įvertinimo, nes žurnalistai prašydavo komentarų tik iš vienos pusės.

Jelena Čeryševa nedelsdama atkirto, primindama, kad Sputnik Estija darbuotojai nuo pat pirmos dienos buvo atsidūrę nelygiose sąlygose, palyginti su kolegomis iš kitų žiniasklaidos priemonių — vyriausybinių institucijų, politikai atsisakė duoti agentūrai komentarus ar interviu.

Aleksandras Lukjanovas pavyzdžiais paprašė parodyti, kurie iš jo straipsnių, per aštuonis mėnesius, kuriuos jis dirbo portale, jų buvo 100–120, nėra žurnalistinis darbas, kuriose vietose tiksliai juose buvo propaganda? Nė vienas iš dalyvių negalėjo pasakyti nieko konkretaus.

Vietoje to, Metlevas teigė, kad "specialistų, policijos teisininkų nuomonė yra tokia, kad jūs neturite teisės tęsti šios šalies teritorijoje vykdomą veiklą šia forma. Nepatinka — eikite į teismą. Estijos teismai yra visiškai nepriklausomi. Jei jūs ten laimėsite, mes jums paplosime. Jei ne, būsite toliau uždaryti".

Į tai Jelena Čeryševa tik gūžčiojo pečiais: "Mes sustabdėme, bet nenutraukėme savo veiklos".

Telefono griebėsi ir Ilmaras Raagas, kuris nustebęs pasakė, kad portalas veikia. Čeryševai ir Kornyševai vėl teko paaiškinti, kad portalas nebuvo uždarytas, tačiau Sputnik Estija nuo naujų metų neturi darbuotojų, o pats portalas veikia nepaprastuoju režimu.

"Jei atidžiai perskaitysite 93 straipsnį, atkreipkite dėmesį į tai, mes neturime teisės teikti jokių paslaugų, net ir nemokamai. Net iš savo namų iš asmeninio kompiuterio", — sakė Jelena Čeryševa.

Kai pasibaigė argumentai

Saugumo ir gynybos informacijos centro vadovas Grigorijus Senkivas teigė, kad Sputnik Estija vadovybė tiesiog "nesugebėjo išspręsti savo ekonominių ir finansinių problemų ir pridengė tai žodžio laisve".

Tokio pobūdžio problemų tikrai buvo. Bankai uždarė Sputnik Estija darbuotojų sąskaitas. Spaudžiamas savininkas buvo priverstas nutraukti redakcijos patalpų nuomą.

"Estijoje portalas neturi jokio svorio, tačiau Sputnik išėjimas į didžiąją žiniasklaidą per provokacijas turi didelę reikšmę. Iš karto iškyla mintyse Sputnik demaskuota akcija, kai tarnybos metu buvo sužeistas vienas vaikinas, o Sputnik vėliau bandė prišnekėti, kad Estijos kariuomenėje kažkaip diskriminuojami rusai. Ir žiūrėk, kas ten nutinka — jie ten į juos šaudo. Toks propagandinis triukšmas aplink tai kilo", — sakė Metlevas.

Vedėjas Andrejus Titovas sustabdė pranešėją, primindamas, kad tai, kas pasakyta, netiesa, ir ši tema jau buvo aptarta jo studijoje. Beje, būtent Titovas prisiminė dar vieną įsidėmėtiną faktą. Praėjusiais metais "Propastop" tinklaraščio aktyvistai, šmeižiantys propagandą ir melagingą informaciją apie Estiją, pradėjo rinkti parašus, prašydami parlamento uždaryti Sputnik Estija ir "Baltnews" portalus.

"Ir reikėjo surinkti vos tūkstantį parašų. Pirmiausia jie nustatė vieną terminą, paskui pratęsė mėnesiui, paskui pratęsė iki metų pabaigos. Galiausiai buvo surinkti 573 parašai — net tūkstančio žmonių nebuvo. Niekam tai neįdomu", — teigė Titovas.

Diskusijos pabaigoje buvo paskelbti dviejų tiesioginės transliacijos metu vykusių apklausų duomenys. Sputnik Estija veiklos sustabdymą cenzūra laikė 90% paskambinusių žiūrovų ir 57% "Facebook'e" balsavusių vartotojų.

Tegai:
žodžio laisvė, Estija, Sputnik
Danske Bank

Estija kreipėsi į JAV teisininkus pagalbos pinigų plovimo byloje

(atnaujinta 19:06 2020.07.03)
Kalbama apie skandalą, susijusį su "Danske Bank" ir "Swedbank" filialų veikla. Talinas pareiškė apie siekį išspręsti bylą

VILNIUS, liepos 3 — Sputnik. Estija pasirašė teisinės pagalbos susitarimą su Amerikos advokatų kontora "Freeh Sporkin & Sullivan LLP", kuri Estijos vyriausybę konsultuos atliekant tyrimą, kurį vykdo JAV valdžios institucijos, dėl Danijos "Danske Bank" ir Švedijos "Swedbank" galimo pinigų plovimo, penktadienį pranešė Estijos finansų ministerijos spaudos tarnyba.

"Pastaraisiais metais Estijos reputacija smarkiai nukentėjo dėl kelių tarptautinio masto pinigų plovimo atvejų. Kaip žinome, skirtingose ​​šalyse buvo pradėti tyrimai dėl Estijoje dirbančių bankų kovos su pinigų plovimu reikalavimų pažeidimų. Estijai labai svarbu, kad šie sunkūs atvejai būtų išsamiai ištirti, kad kuo geriau išsiaiškintume, kas iš tikrųjų įvyko praeityje", — spaudos tarnyba cituoja finansų ministro Marto Helmės žodžius.

Finansų ministerijos vadovas pažymėjo valstybės bendradarbiavimo su Amerikos tardymo institucijomis svarbą.

"Jei atlikus tyrimus bankams bus paskirtos baudos, valstybė dalyvaus paskirstant baudas. Šiame procese mes esame nukentėjusioji šalis. Todėl labai svarbu, kad JAV turėtume labai stiprų ir patyrusį partnerį", — RIA Novosti cituoja Helmės pareiškimą.

2018 metais Danijos "Danske Bank" Estijos filialas atsidūrė skandalo dėl įtarimų pinigų plovimu centre. Šie įtarimai tiriami Estijoje, Danijoje, Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir JAV. Kaltinamojo nuosprendžio paskelbimo atveju, pažeidėjui gresia iki šešių milijardų eurų bauda.

Remiantis paties banko atliktu tyrimu, per 2007–2015 metų laikotarpį per šio banko Estijos skyrių buvo pervesta iki 234 milijardų įtartinos kilmės JAV dolerių, kurių didžiąją dalį neteisėtai gaudavo klientai iš Rusijos, taip pat Didžiosios Britanijos, Ukrainos, Azerbaidžano ir kitų šalių.

Be "Danske Bank", su pinigų plovimu per Estijos skyrių gali būti susijęs ir švedų "Swedbank". Jo veikla taip pat tiriama JAV. Kaip anksčiau pranešė Švedijos televizijos kanalas "SVT", per sąskaitas šiame banke, kurios buvo atidarytos 2007–2015 metais, galėjo būti perversta mažiausiai 3,8 milijardo eurų įtartinų pinigų.

Tegai:
pinigų plovimas, Estija, Danske Bank
Vilniaus oro uostas

Vilniaus oro uosto pasprukęs Interpolo ieškomas rusas sulaikytas Latvijoje

(atnaujinta 13:24 2020.07.02)
Įtariamajam pavyko pabėgti nuo Lietuvos teisėsaugininkų patikrinimo Vilniaus oro uoste metu ir taksi išvykti į kaimyninę šalį

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Bendradarbiaujant Lietuvos ir Latvijos pasieniečiams trečiadienį popiet Daugpilio regione buvo sulaikytas leidimą gyventi Estijoje turintis Rusijos pilietis, kuris vakar pasišalino iš Vilniaus oro uosto nebaigus dokumentų patikros, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba.

Antradienį vėlai vakare Vilniaus oro uoste pasieniečiai tikrino reisu iš Talino atskridusių keleivių dokumentus. Tarp jų buvo ir leidimą gyventi Estijoje turintis Rusijos pilietis (gimęs 1969 metais). VSAT pareigūnams jo dokumentai sukėlė įtarimų, todėl keleivis buvo sustabdytas ir išskirtas iš bendro keliautojų srauto.

Detalią patikrą toliau vykdę pasieniečiai nustatė, kad tarptautinę šio asmens paiešką dėl ekonominio pobūdžio nusikaltimo Interpolo kanalais yra paskelbusi Rusija. Kol vyko kontrolės procedūros, vyras pasišalino iš oro uosto. Jo dokumentai liko pas VSAT pareigūnus.

Iškart buvo imtasi paieškos veiksmų, o dėl minėto įvykio VSAT pradėtas tarnybinis patikrinimas, kurio metu bus įvertinti patikrą vykdžiusių pareigūnų veiksmai.

Bėglio ieškantiems pasieniečiams greitai pavyko nustatyti, kad leidimą gyventi Estijoje turintis Rusijos pilietis Vilniuje pasinaudojo taksi paslaugomis.

Pasienyje su Latvija po kelių valandų VSAT pareigūnai sustabdė ir apklausė taksistą, bėglį iš Vilniaus nugabenusį į kaimyninę šalį. Visa surinkta svarbi informacija buvo perduota Latvijos pasieniečiams, kurie toliau bendradarbiaudami su VSAT pareigūnais ėmėsi paieškos veiksmų savo šalyje.

Trečiadienį popiet Latvijos pasieniečiai kolegas Lietuvoje informavo, kad pasitelkus policiją Rusijos pilietis buvo sulaikytas Daugpilio regione.

Tegai:
Interpolas, rusas, Latvija, Lietuva, Vilniaus oro uostas
Dar šia tema
Dėl disponavimo pornografinio turinio dalykais bus teisiamas IT specialistas
Atlikus 40 kratų įvairiomis valiutomis rastas milijonas eurų grynųjų pinigų
Lietuvos policija ieško ruso, kurio paiešką paskelbė Interpolas
Pienas

Sprogusis mišinys: produktai, kurių negalima vartoti su pienu

(atnaujinta 19:22 2020.07.03)
Įdomu, kad produktų deriniai, kurie gali pakenkti žmogaus organizmui, yra žinomi visiems nuo vaikystės

Šiandien beveik nėra tokio produkto, kuris keltų tiek klausimų, kiek pienas. Garsūs dietologai seniai susiskirstė į dvi stovyklas: vieni tvirtina, kad su amžiumi mažėja žmogaus organizmo gebėjimas įsisavinti laktozę, kiti tvirtina, kad pienas, kuriame gausu baltymų, yra nepakeičiamas produktas mitybos racione, o augalinės kilmės produktų pasirinkimas — pagrindinė šiuolaikinių žmonių klaida .

Nepaisant nuomonių nesutarimo, abi pusės sutaria, kad yra tam tikrų maisto produktų sąrašas, kurių nereikėtų maišyti su pienu, jei norite išsaugoti savo sveikatą ir sėkmingai užbaigti savo dietą. Įdomu tai, kad į šią kategoriją įeina kombinacijos, pažįstami visiems nuo vaikystės.

"Sprogusio mišinio" įprastų rūšių sąrašas

 • Pienas ir kava. Šis derinys galima pavadinti sąlyginiu trigeriu, nors specialistai teigia, kad veikiant baltymams kofeino poveikis neutralizuojamas. Paprasčiau tariant, jei norite įgauti žvalumo kavos puodeliu, geriau nepilti į ją pieno, kitaip rizikuojate sulaukti priešingo mieguistumo efekto.
  Бариста делает кофе в кафе
  © Depositphotos / AllaSerebrina
  Kava su pienu
 • Pienas ir žalioji arbata. Ta pati istorija yra su garsiausiu antioksidantu, kurio poveikis smarkiai sumažėja veikiant pienui. Dar vienas tokio "mišinio" trūkumas —gėrimo gebėjimo išplėsti kraujagysles sumažėjimas.
 • Pienas ir jūros gėrybės. Makaronų pasta su grietininiu padažu ir jūros gėrybės ar žuvys yra dar vienas mėgstamas gurmanų derinys, kuris gali sukelti diskomfortą virškinamajame trakte. Problema ta, kad kai du baltymai susiduria, organizmas yra per daug prisotintas baltymų ir gali tiesiog nesugebėti susidoroti su tokiu krūviu.
  Молочные и морепродукты
  © Depositphotos / belchonock
  Pienas ir jūros gėrybės
 • Pienas ir kiaušiniai. Dar vienas netikėtas "baltymų smūgio" variantas — pienas kiaušinių ir sūrio kompanijoje. Štai kodėl ekspertai primygtinai rekomenduoja ruošti omletą nepridedant pieno arba net pakeisti jį virtais kiaušiniais.
 • Pienas ir vaisiai. Vaisius reikia valgyti atskirai nuo pagrindinių valgio priėmimų, nes jie sunkiai 5sisavinami kartu su bet kokiu maistu. O pieniniai desertai su vaisiais po pietų — smūgis kasai, sukeliantis rėmenį ir diskomfortą.
  Клубника с молоком
  Pienas ir braškės
 • Pienas ir daržovės. Daržoves taip pat galima pavadinti ne pačia geriausia kompanija pieno produktams. Agurkai, pomidorai, cukinijos, morkos — visi jie gerai dera su mėsos gaminiais, tačiau su pienu nedraugauja.
Tegai:
sveika mityba, pienas
Temos:
Medicina ir sveikata