Бренд Sputnik Эстония

Estų nuomonė: Sputnik Estija veiklos sustabdymas cenzūra

(atnaujinta 15:51 2020.01.16)
Tokią išvadą padarė žiūrovai, stebėję diskusiją Estijos viešosios teisės televizijos kanale "ETV +" dėl sankcijų Sputnik Estija

Nuo sausio 1 dienos dėl gresiančio baudžiamojo persekiojimo redakcija turėjo nutraukti darbo santykius su Sputnik Estija ir MIA "Rossija segodnia". Tinklalapio vadovė Jelena Čeryševa, buvęs Sputnik darbuotojas Aleksandras Lukjanovas, Europos Parlamento narė Yana Toom ir buvusi "RusDelfi" redaktorė Margarita Kornyševa buvo pakviesti aptarti esamą situaciją "ETV +" kanale rusų kalba. Jų varžovai buvo Istorinės atminties instituto darbuotojas, teisininkas Sergejus Metlevas, strateginės komunikacijos ekspertas Ilmaras Raagas, saugumo ir gynybos informacijos centro vadovas Grigorijus Senkivas.

Uždrausti, o vėliau aiškintis

"Politinės ir ekonominės sankcijos žurnalistams — cenzūra. Cenzūra Estijoje draudžiama. Sputnik Estija yra žiniasklaidos priemonė, priklausanti Rusijos naujienų agentūrai "Rossija segodnia", kuriai netaikomos jokios sankcijos", — iš karto savo poziciją pareiškė Jelena Čeryševa.

Ji pažymėjo, kad Policijos ir sienos apsaugos departamento laiške buvo teigiama, kad MIA "Rossija segodnia" kontroliuoja Dmitrijus Kiseliovas, "nes jis deda parašus".

"Nemačiau Dmitrijaus Kiseliovo parašo jokiame finansiniame dokumente. Aš juos matau du kartus per metus ant sveikinimo atvirukų — Laimingų Naujųjų metų ir Tarptautinės moters dienos proga", — sakė Čeryševa.

Margarita Kornyševa teigė, kad Europos Sąjungos dokumentuose rado atskaitomybės apibrėžimą. Tačiau ji yra tikra, kad Dmitrijus Kiseliovas nepatenka į nė vieną iš šių kriterijų.

"Taikomi du apribojimai — draudimas atvykti ir draudimas naudoti tuos išteklius ir objektus, kurie jam duotų pelno. Jei žurnalistus Estijoje laikome ištekliais, man kyla klausimas, ar tai nėra žurnalistų profesinės veiklos apribojimas", — sakė Margarita Kornyševa.

Aš neskaičiau, bet žinau

Istorinės atminties instituto darbuotojas Sergejus Metlevas teigė nemanantis, kad agentūros darbuotojai yra žurnalistai. Ilmaras Raagas, koordinuojantis strateginę komunikaciją ir užkertantis kelią dezinformacijos plitimui, pridūrė, kad nepritaria portalo uždarymui.

"Vis dėlto labai mažai žmonių juos skaito Estijoje ir, mano manymu, jie galėjo dirbti taip, kaip dirbo", — sakė jis.

Vėliau jis pasakė, kad kaip mokytojas analizuoja atsitiktinius Sputnik Estija straipsnius, ir pažymėjo, kad medžiagai dažnai trūksta objektyvaus įvertinimo, nes žurnalistai prašydavo komentarų tik iš vienos pusės.

Jelena Čeryševa nedelsdama atkirto, primindama, kad Sputnik Estija darbuotojai nuo pat pirmos dienos buvo atsidūrę nelygiose sąlygose, palyginti su kolegomis iš kitų žiniasklaidos priemonių — vyriausybinių institucijų, politikai atsisakė duoti agentūrai komentarus ar interviu.

Aleksandras Lukjanovas pavyzdžiais paprašė parodyti, kurie iš jo straipsnių, per aštuonis mėnesius, kuriuos jis dirbo portale, jų buvo 100–120, nėra žurnalistinis darbas, kuriose vietose tiksliai juose buvo propaganda? Nė vienas iš dalyvių negalėjo pasakyti nieko konkretaus.

Vietoje to, Metlevas teigė, kad "specialistų, policijos teisininkų nuomonė yra tokia, kad jūs neturite teisės tęsti šios šalies teritorijoje vykdomą veiklą šia forma. Nepatinka — eikite į teismą. Estijos teismai yra visiškai nepriklausomi. Jei jūs ten laimėsite, mes jums paplosime. Jei ne, būsite toliau uždaryti".

Į tai Jelena Čeryševa tik gūžčiojo pečiais: "Mes sustabdėme, bet nenutraukėme savo veiklos".

Telefono griebėsi ir Ilmaras Raagas, kuris nustebęs pasakė, kad portalas veikia. Čeryševai ir Kornyševai vėl teko paaiškinti, kad portalas nebuvo uždarytas, tačiau Sputnik Estija nuo naujų metų neturi darbuotojų, o pats portalas veikia nepaprastuoju režimu.

"Jei atidžiai perskaitysite 93 straipsnį, atkreipkite dėmesį į tai, mes neturime teisės teikti jokių paslaugų, net ir nemokamai. Net iš savo namų iš asmeninio kompiuterio", — sakė Jelena Čeryševa.

Kai pasibaigė argumentai

Saugumo ir gynybos informacijos centro vadovas Grigorijus Senkivas teigė, kad Sputnik Estija vadovybė tiesiog "nesugebėjo išspręsti savo ekonominių ir finansinių problemų ir pridengė tai žodžio laisve".

Tokio pobūdžio problemų tikrai buvo. Bankai uždarė Sputnik Estija darbuotojų sąskaitas. Spaudžiamas savininkas buvo priverstas nutraukti redakcijos patalpų nuomą.

"Estijoje portalas neturi jokio svorio, tačiau Sputnik išėjimas į didžiąją žiniasklaidą per provokacijas turi didelę reikšmę. Iš karto iškyla mintyse Sputnik demaskuota akcija, kai tarnybos metu buvo sužeistas vienas vaikinas, o Sputnik vėliau bandė prišnekėti, kad Estijos kariuomenėje kažkaip diskriminuojami rusai. Ir žiūrėk, kas ten nutinka — jie ten į juos šaudo. Toks propagandinis triukšmas aplink tai kilo", — sakė Metlevas.

Vedėjas Andrejus Titovas sustabdė pranešėją, primindamas, kad tai, kas pasakyta, netiesa, ir ši tema jau buvo aptarta jo studijoje. Beje, būtent Titovas prisiminė dar vieną įsidėmėtiną faktą. Praėjusiais metais "Propastop" tinklaraščio aktyvistai, šmeižiantys propagandą ir melagingą informaciją apie Estiją, pradėjo rinkti parašus, prašydami parlamento uždaryti Sputnik Estija ir "Baltnews" portalus.

"Ir reikėjo surinkti vos tūkstantį parašų. Pirmiausia jie nustatė vieną terminą, paskui pratęsė mėnesiui, paskui pratęsė iki metų pabaigos. Galiausiai buvo surinkti 573 parašai — net tūkstančio žmonių nebuvo. Niekam tai neįdomu", — teigė Titovas.

Diskusijos pabaigoje buvo paskelbti dviejų tiesioginės transliacijos metu vykusių apklausų duomenys. Sputnik Estija veiklos sustabdymą cenzūra laikė 90% paskambinusių žiūrovų ir 57% "Facebook'e" balsavusių vartotojų.

Tegai:
žodžio laisvė, Estija, Sputnik
Dujotiekis, archyvinė nuotrauka

Pernai Baltijos šalims buvo perduota rekordiškai daug dujų

(atnaujinta 23:00 2021.01.15)
Išskirtinius dujų perdavimo rezultatus iš esmės lėmė itin palankios dujų kainos ir ypač konkurencingas SGD kainų lygis

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid" 2020 metais Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Suomijos vartotojams transportavo 33 teravatvalandes (TWh) gamtinių dujų, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Nepaisant pernai metų šiltesnių žiemos orų, 2020 metais buvo perduota 12 proc. daugiau gamtinių dujų, palyginti su 2019 metais, kai šio regiono poreikiams buvo transportuota 29,5 TWh kuro.

Tuo tarpu dujų transportavimas per Lietuvą į Kaliningrado sritį 2020 metais sudarė 24,9 TWh ir buvo 4,2 proc. mažesnis nei 2019 metais, kai į Kaliningradą buvo perduota 26 TWh gamtinių dujų. 

Iš viso per metus "Amber Grid" valdoma Lietuvos dujų perdavimo sistema buvo transportuotas itin didelis 58 TWh dujų kiekis.

"Išskirtinius dujų perdavimo rezultatus iš esmės lėmė itin palankios dujų kainos ir ypač konkurencingas SGD kainų lygis, jų ženklus transportavimas Baltijos šalims ir Suomijai bei išaugęs dujų suvartojimas Lietuvoje dėl didesnės elektros gamybos. Tai skatino rinkos dalyvius naudotis sukurta Lietuvos dujų infrastruktūra, lanksčiomis paslaugomis ir 16 proc. mažesne nei 2019 m. dujų perdavimo kaina", — sako "Amber Grid" generalinis direktorius Nemunas Biknius.

Dujų tranzitas į Latviją per Lietuvos dujų perdavimo infrastruktūrą Baltijos šalių ir Suomijos poreikiams bei dujų saugojimui Latvijos Inčiukalnio dujų saugykloje išaugo iki 8 TWh per metus. Tai — 33 proc. daugiau nei 2019 metais ir didžiausias istorijoje perduotas dujų kiekis Latvijos kryptimi, pažymi bendrovė. Tikėtina, tam turėjo įtakos ir nuo 2020 metų pradžios veikianti dujų perdavimo jungtis tarp Estijos ir Suomijos. 

Dėl suskystintų gamtinių dujų konkurencingumo rinkoje, didelis buvo ir dujų transportavimas per Klaipėdos SGD terminalą. 2020 metais, kaip ir 2019 metais dujų importas per SGD terminalą sudarė 65 proc. (21,9 TWh) viso per Lietuvą į ES dujų rinką patiekto dujų kiekio. 2018 metais šis rodiklis siekė 35 proc. 

Dujų vartojimas Lietuvoje

Per metus toliau augo dujų vartojimas Lietuvoje.  2020 metais šalyje buvo suvartota 25,1 TWh dujų arba 7 proc. daugiau nei 2019-aisiais, kai buvo fiksuojamas 5 proc. dujų vartojimo augimas. 

Dėl palankių kainų pasaulio rinkose dujas kaip kurą vėl pradėjus naudoti Lietuvos elektros gamybos sektoriuje, pernai šalyje buvo suvartotas didžiausias dujų kiekis per pastaruosius penkerius metus.

Dujos į Lietuvą bei kaimyninėms Baltijos šalims ir Suomijai tiekiamos per Klaipėdos SGD terminalą bei dujotiekiais iš Rusijos per Baltarusiją ir Latviją. Iš Latvijos taip pat dažniausiai šaltuoju metų laiku gaunamos dujos iš Inčiukalnio požeminės dujų saugyklos.

Tegai:
SGD, Baltijos šalys
Dar šia tema
Laivas "Fortūna" išvyko iš Vismaro "Nord Stream-2" tiesti
Ekspertas papasakojo, kada galima tikėtis BelAE pramoninės eksploatacijos pradžios
Žiniasklaida paskelbė "Nord Stream-2" statybų užbaigimo datą
Ryga, archyvinė nuotrauka

"Prieš rusų žiniasklaidą paskelbtas persekiojimas": žurnalistė apie situaciją Latvijoje

(atnaujinta 10:50 2021.01.15)
Pasak rusakalbės žurnalistės, Latvijoje su rusų žiniasklaida bendradarbiaujantys žurnalistai persekiojami, nes valdžia juos laiko "ne žurnalistais, o propagandistais"

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Prieš Rusijos žiniasklaidos darbuotojus Latvijoje buvo paskelbtas tikras persekiojimas, sako Latvijos žurnalistė Ala Berezovskaja.

Trečiame #Svoihnebrosaem RT projekto epizode įvyko pokalbis su Latvijoje gyvenančia rusakalbe žurnaliste Ala Berezovskaja. Latvijoje septyniems rusakalbiams žurnalistams buvo pradėtos baudžiamosios bylos dėl bendradarbiavimo su MIA "Rossija segodnia". Pasak žvalgybos agentūrų, korespondentai pažeidė ES sankcijų režimą.

Berezovskajos namuose buvo atliktos kratos, kaip ir pas kelis kitus Latvijoje dirbančius rusakalbius žurnalistus, visų pirma, publicistą ir visuomenės veikėją Vladimirą Lindermaną ir buvusį "Baltnews.lv" redaktorių Andrejų Jakovlevą.

"Man pareikšti įtariamai, kad yra pažeidžiamos (Europos Sąjungos — Sputnik) sankcijos, bet mes su tuo nesutinkame. Gyvename laisvoje šalyje ir turime teisę skelbti straipsnius ten, kur manome esant reikalinga. Aš užimu ryžtingą poziciją ginant rusų švietimą Latvijoje ir ne pilietybės klausimais, ypač apie nacizmo šlovinimą, aš rašau daug straipsnių gindama mūsų žmogaus teisių gynėjus ir žurnalistus, kuriems dabar yra pradėtas baudžiamasis procesas. Maniau, kad dėl to bus skundų. Tačiau tai, kad būsime paskelbti susiję su sankcijomis, kurios mums netaikomos, aš nežinojau", — interviu RT sakė Berezovskaja.

Jos nuomone, "prieš oficialios Rusijos žiniasklaidos žurnalistus paskelbtas tikras persekiojimas, vyksta nužmoginimas".

"Jie nori pasakyti pasauliui, siųsti signalą, kad tie, kurie bendradarbiauja ir dirba oficialioje Rusijos valstybinėje žiniasklaidoje, nėra žurnalistai, jie yra propagandistai. Tai reiškia, kad demokratija, žodžio laisvė ir žmogaus teisės jiems gali būti netaikomi", — sakė Berezovskaja.

2020 metų gruodį Latvijos žurnalistai buvo apkaltinti pažeidus ES sankcijų režimą, Baudžiamojo kodekso 84 straipsnis numato baudą arba laisvės atėmimą. Jų namuose buvo atliktos kratos, įranga ir ryšio priemonės konfiskuoti. Žurnalistai buvo paleisti pagal rašytinį įsipareigojimą neišvykti.

Rusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad veiksmai prieš rusakalbius žurnalistus yra akivaizdus pavyzdys, kaip griaunami demokratinės visuomenės pamatai — žiniasklaidos ir saviraiškos laisvė. Pabrėžiama, kad tai yra baudžiamasis veiksmas, "kuris nepalieka abejonių dėl rusofobiškos suklastotų kaltinimų potekstės".

Žurnalistų persekiojimas Baltijos šalyse

Baltijos šalyse Rusijos žiniasklaidos ir žurnalistų veikla yra nuolat trukdoma. Rusijos valdžia ne kartą pažymėjo, kad oficialus Vilnius, Ryga ir Talinas trukdo tiesioginiam žurnalistų darbui ir trukdo jiems atlikti savo profesines pareigas.

Baltijos šalių valdžios veiksmai paveikė ir Sputnik agentūrą. Sputnik Lietuva buvo minima Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Operacijų tarnybos antrojo departamento parengtose metinėse ataskaitose apie grėsmes nacionaliniam saugumui, taip pat Lietuvos pareigūnų pareiškimuose apie "Rusijos propagandą".

"Latvijoje metodiškai naikinama alternatyvi nuomonė" — buvęs portalo Baltnews.lv vadovas >>

Lietuvos politikai, ypač konservatoriai, ne kartą griežtai pasisakė apie portalą ir ragino imtis priemonių jam uždrausti šalyje. Be to, Lietuva bando apriboti Rusijos televizijos kanalų transliavimą. Buvo pranešta, kad kanalo "RTR-Planeta" retransliavimas gali būti sustabdytas dėl "pažeidimų", atskleistų "60 minučių" programoje, dalyvaujant Rusijos Valstybės Dūmos deputatui Vladimirui Žirinovskiui.

Lietuva politiko poziciją vertino kaip "karo ir neapykantos kurstymą", tuo tarpu Rusijos žurnalistų sąjungos sekretorius Timūras Šafiras teigė, kad tai yra pritemptas pretekstas. Pasak jo, Rusijos žiniasklaida daugelį metų yra spaudžiama Baltijos šalyse. Šiemet šalyje buvo uždrausta transliuoti penkis RT televizijos kanalus.

Siekiama įbauginti: žurnalistas apie Rusijos žiniasklaidos priespaudą Latvijoje >>

Lietuva sprendimą argumentavo tuo, kad jiems vadovauja naujienų agentūros "Rossija segodnia" generalinis direktorius Dmitrijus Kiseliovas, kuriam taikomos ES sankcijos. Tačiau "RT" vyriausioji redaktorė yra Margarita Simonian, kuriai netaikomos jokios ES sankcijos, o bendrovės MIA "Rossija segodnia" ir "RT" yra atskiri juridiniai asmenys.

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
Tegai:
žurnalistai, Latvija, Rusijos žiniasklaida, Sputnik Latvija
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT
Dar šia tema
Latvijoje pareikšta, kad televizijos kanalui "Rossija RTR" respublikoje nėra vietos
Rusija priėmė įstatymą dėl atsakomųjų sankcijų prieš Rusijos žiniasklaidos cenzūrą
Sausio 18-oji

Kokia šiandien diena: sausio 18-osios šventės

(atnaujinta 13:50 2021.01.17)
Šią dieną 1401 metais Vytautas ir Lietuvos bajorai Vilniuje perdavė Lenkijai raštus, kuriuose buvo išdėstyta, jog Vytautas valdys Lietuvą kaip Lenkijos vietininkas, o po mirties grąžins ją Lenkijai

Sausio 18 yra 18-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 347 dienos.

2021 metų sausio 18 dieną saulė saulė teka 08:31, leidžiasi 16:27, dienos ilgis — 7 val. 56 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Gedgaudas, Jogailė, Liberta, Jolita.

Sausio 18-oji Lietuvos istorijoje

1401 metais Vytautas ir Lietuvos bajorai Vilniuje perdavė Lenkijai raštus, kuriuose buvo išdėstyta, jog Vytautas valdys Lietuvą kaip Lenkijos vietininkas, o po mirties grąžins ją Lenkijai.

1667 metais gimė Jonas Berentas, lietuvių raštijos puoselėtojas. Mirė 1737 m.

1897 metais gimė etnografas Balys Buračas. Mirė 1972 m.

1900 metais gimė Juozas Tarvydas, literatūros tyrinėtojas, kritikas. Mirė 1973 m.

1918 metais mirė knygnešys Jurgis Bielinis. Prasidėjo judėjimas už krikščionių vienybę. Gimė 1846 m.

1921 metais Vilniuje gimė tautosakininkė Aleksandra Šalčiūtė.

1925 metais atidarytas Panevėžio muziejus.

1932 metais gimė aktorius Algimantas Bružas.

1951 metais Panevėžyje gimė poetė Daina Pranckietytė.

Sausio 18-oji pasaulio istorijoje

1520 metais Danijos ir Norvegijos karalius Kristianas II užkariavo Švediją.

1535 metais Ispanai įkūrė Limą — Peru sostinę.

1778 metais kapitonas Džeimsas Kukas atrado Havajų salas.

1779 metais Londone gimė gydytojas, filologas, žodyno sudarytojas Peteris Rožė.

1806 metais F. Bofortas sudarė sąlyginę skalę vėjo stiprumui (greičiui) matuoti.

1871 metais Vilhelmas I paskelbtas Vokietijos imperatoriumi.

1911 metais amerikietis Judžinas Ylis tapo pirmuoju pasaulyje pilotu, kuris lėktuvu nusileido ant laivo denio.

1919 metais prasidėjo Versalio taikos konferencija, kuria baigėsi I pasaulinis karas.

1943 metais II pasauliniame kare po 16 mėnesių trukusios apgulties sovietų armija pralaužė Leningrado blokadą.

1951 metais Olandijoje buvo pirmą kartą panaudotas melo detektorius.

1968 metais JAV ir SSRS suderino sutarties projektą dėl branduolinės ginkluotės kontrolės.

1976 metais Prancūzija išsiuntė iš šalies 40 SSRS pareigūnų, apkaltinusi juos šnipinėjimu.

1989 metais tūkstančiai mitinguojančių čekų centrinėje Prahos aikštėje reikalavo laisvės bei pagarbos žmogaus teisėms.

1992 metais daugiau kaip 100 000 žmonių dalyvavo pirmoje per 22 metus legalioje demonstracijoje Kenijoje, protestuojant prieš vyriausybės politiką.

1999 metais 62-ejų metų buvęs Zimbabvės prezidentas Kananas Banana nuteistas 10 metų laisvės atėmimo (9 iš jų lygtinai) už homoseksualizmą.

2011 metais būdamas 95 metų amžiaus Vašingtone mirė Taikos korpuso įkūrėjas Sardžentas Šraiveris.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai