Rusų kalbos vadovėlis, archyvinė nuotrauka

Buvęs Latvijos prezidentas pasisako prieš kalbų kovą šalyje

(atnaujinta 19:34 2020.01.25)
Andris Bėrzinis pažymėjo, kad tokių problemų nėra jokioje kitoje šalyje, be to, jis pridūrė, kad nei tauta, nei kalba nėra priešai

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Buvęs Latvijos prezidentas Andris Bėrzinis sukritikavo šalyje vykstančią kalbų kovą, ypač išpuolius prieš rusų kalbą, praneša Sputnik Latvija su nuoroda į jo interviu laikraščiui "Neatkarīgā Rīta Avīze".

Buvęs valstybės vadovas teigė, kad nei tauta, nei kalba nėra priešai ir nė vienoje kitoje šalyje nekovojama su atskiromis kalbomis.

"Ginčytis galima dėl sistemos, bet ne dėl žmonių. Mano nuomone, rusiškai kalbama daugiau nei vokiškai", — sakė Bėrzinis.

Taip pat jis paragino peržiūrėti Latvijos politiką ir, atvirkščiai, išnaudoti kalbų pranašumus.

"Be to, gyvenant tokioje vietoje kaip Latvija, būtina naudotis kalbų pranašumais: jei negalime iš žemės išgauti nieko pigaus ir brangiai parduodamo, turime išnaudoti kalbas, kurias mokame — latvių, rusų, vokiečių, anglų", — pažymėjo Bėrzinis.

Latvijoje vienintelė oficiali kalba yra latvių. Rusų kalba laikoma užsienio kalba, nors ji yra gimtoji 40 procentų gyventojų.

Dabartinė Rygos politika nukreipta į tai, kad būtų išstumtos tautinių mažumų kalbos. Pagal Latvijoje priimtą įstatymą, 2020 metais visas vidurinis ugdymas bus vykdomas vien latvių kalba. Taip pat nuo rugsėjo 1 dienos visose valstybės ikimokyklinio ugdymo įstaigose latvių kalba turėtų būti naudojama kaip pagrindinė žaidimų kalba vaikams nuo penkerių metų.

Latvijos valdžios institucijų veiksmai nuolat kritikuojami tiek pačioje šalyje, tiek užsienyje. Pavyzdžiui, interviu Sputnik Lietuva Latvijos rusų draugijos valdybos pirmininkė Tatjana Favorska pavadino tai "griežta asimiliacijos forma".

Rusų kalba Europos Sąjungoje
© Sputnik /
Rusų kalba Europos Sąjungoje
Tegai:
tautinės mažumos, rusų kalba, Latvija
Dar šia tema
"Vaikų bukinimas": Latvija palygino latvių švietimą su rusų
Latvijoje norima įvesti mokestį už bendravimą įmonėse rusų kalba
Ekspertas: Latvijoje norima palikti Rusijos žiniasklaidą "be duonos kąsnio"