Baltarusijos AE statyba

Ekspertas pasakojo, kuo skiriasi Lietuvos ir Latvijos požiūris į Minską ir Astravo AE

(atnaujinta 10:24 2020.01.28)
Anot Reinio Aboltinšo, kol Vilnius reguliariai pasižymi neigiama retorika Baltarusijos atžvilgiu, Ryga užima labiau subalansuotą poziciją

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Latvija neskuba smarkiai priešintis Baltarusijos atominei elektrinei (AE), kaip tai daro Lietuva, nes bijo prarasti tranzitą iš Baltarusijos. Apie tai praneša portalas RuBaltic.ru su nuoroda į Latvijos tarptautinių santykių instituto darbuotoją Reinį Aboltinšą, kuris išsakė savo nuomonę pranešime "Vietiniai iššūkiai regioniniame kontekste".

Pasak eksperto, yra akivaizdžių skirtumų tarp Latvijos ir Lietuvos požiūrio į atominės elektrinės statybą netoli Astravo. Vilnius kategoriškai priešinasi Baltarusijos AE, vadina ją nesaugia ir ragina visas ES šalis atsisakyti pirkti iš jos energiją, o Ryga užėmė "laukimo poziciją".

"Latvijos vyriausybė laikosi neutralios pozicijos šiuo klausimu, turbūt atsižvelgdama į strateginę geležinkelių krovinių iš Baltarusijos svarbą Latvijos uostų apkrovai tranzitiniais kroviniais ir jos dalį bendrame Latvijos vidaus produkte", — portalas cituoja Aboltinšo žodžius.

Anot jo, taip pat Lietuvos, Latvijos ir Estijos valdžios diskusijose nustojo kilti diskusijos apie atsinaujinančių energijos šaltinių rinkos plėtrą. Be to, sprendžiant iš visko, šalys negali susitarti dėl bendros dujų rinkos. Kol kas santykinę vienybę pasiekė tik Latvija, Estija ir Suomija, turinčios bendrą įdirbį šioje srityje. Lietuva nedalyvauja šiame bendradarbiavime.

Lietuvos ir Baltarusijos konfliktas dėl atominės elektrinės

Vilnius iš pačių pradžių priešinosi atominės elektrinės projektui Baltarusijoje, tačiau kuo arčiau jos paleidimo data, tuo griežtesnė tampa Lietuvos valdžios retorika. Valdininkai ir politikai kaltina Minską "nesaugios atominės elektrinės" statyba, nepaisant to, kad į objektą reguliariai atvyksta ekspertai, įskaitant TATENA, ir stebi darbų eigą. Ne taip seniai Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis Baltarusijos AE energiją Lietuvos rinkoje.

Minskas griežtus Vilniaus pareiškimus ir išpuolius laiko nepagrįstais ir politiškai motyvuotais.

Tuo tarpu daugelis ekspertų mano, kad agresyvus Lietuvos elgesys branduolinės energetikos objekto atžvilgiu pirmiausia pakenks pačiai Lietuvai. Kaip komentare Sputnik Lietuva pareiškė Rusijos Baltijos studijų asociacijos prezidentas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius, toks Vilniaus elgesys gali palikti Lietuvos uostus be taip trokštamo tranzito, o tai reiškia ir be pinigų įplaukų.

Tegai:
Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Lietuva, Baltijos šalys
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (348)
Dar šia tema
Kad aplenktų Lietuvą: Latvija veržiasi pumpuoti naftą į Baltarusiją
Atskirties zona: Sputnik apie tai, kas vyksta tarp uždaromos Ignalinos AE sienų
Buvęs Ignalinos AE direktorius: ES už savo užgaidą sumokės tris milijardus eurų
Skvernelis su Baltarusijos ambasadoriumi aptarė bendradarbiavimo galimybes
Vilniaus oro uostas

Vilniaus oro uosto pasprukęs Interpolo ieškomas rusas sulaikytas Latvijoje

(atnaujinta 13:24 2020.07.02)
Įtariamajam pavyko pabėgti nuo Lietuvos teisėsaugininkų patikrinimo Vilniaus oro uoste metu ir taksi išvykti į kaimyninę šalį

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Bendradarbiaujant Lietuvos ir Latvijos pasieniečiams trečiadienį popiet Daugpilio regione buvo sulaikytas leidimą gyventi Estijoje turintis Rusijos pilietis, kuris vakar pasišalino iš Vilniaus oro uosto nebaigus dokumentų patikros, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba.

Antradienį vėlai vakare Vilniaus oro uoste pasieniečiai tikrino reisu iš Talino atskridusių keleivių dokumentus. Tarp jų buvo ir leidimą gyventi Estijoje turintis Rusijos pilietis (gimęs 1969 metais). VSAT pareigūnams jo dokumentai sukėlė įtarimų, todėl keleivis buvo sustabdytas ir išskirtas iš bendro keliautojų srauto.

Detalią patikrą toliau vykdę pasieniečiai nustatė, kad tarptautinę šio asmens paiešką dėl ekonominio pobūdžio nusikaltimo Interpolo kanalais yra paskelbusi Rusija. Kol vyko kontrolės procedūros, vyras pasišalino iš oro uosto. Jo dokumentai liko pas VSAT pareigūnus.

Iškart buvo imtasi paieškos veiksmų, o dėl minėto įvykio VSAT pradėtas tarnybinis patikrinimas, kurio metu bus įvertinti patikrą vykdžiusių pareigūnų veiksmai.

Bėglio ieškantiems pasieniečiams greitai pavyko nustatyti, kad leidimą gyventi Estijoje turintis Rusijos pilietis Vilniuje pasinaudojo taksi paslaugomis.

Pasienyje su Latvija po kelių valandų VSAT pareigūnai sustabdė ir apklausė taksistą, bėglį iš Vilniaus nugabenusį į kaimyninę šalį. Visa surinkta svarbi informacija buvo perduota Latvijos pasieniečiams, kurie toliau bendradarbiaudami su VSAT pareigūnais ėmėsi paieškos veiksmų savo šalyje.

Trečiadienį popiet Latvijos pasieniečiai kolegas Lietuvoje informavo, kad pasitelkus policiją Rusijos pilietis buvo sulaikytas Daugpilio regione.

Tegai:
Interpolas, rusas, Latvija, Lietuva, Vilniaus oro uostas
Dar šia tema
Dėl disponavimo pornografinio turinio dalykais bus teisiamas IT specialistas
Atlikus 40 kratų įvairiomis valiutomis rastas milijonas eurų grynųjų pinigų
Lietuvos policija ieško ruso, kurio paiešką paskelbė Interpolas
Televizijos kanalo Russia Today logotipas

Latvijos nacionalinė žiniasklaidos taryba uždraudė transliuoti septynis RT kanalus

Rusijos žurnalistų sąjunga pažymėjo, kad panašių priemonių prieš Rusijos žiniasklaidą Baltijos šalyse imamasi "seniai ir sistemingai"

VILNIUS, liepos 1 — Sputnik. Latvijos nacionalinė elektroninės žiniasklaidos taryba (NEPLP) antradienį pareiškė, kad uždraudė septynių RT kanalų transliavimą, remdamasi tuo, kad jie priklauso Dmitrijui Kiseliovui, kuriam gresia ES sankcijos, nors pats Kiseliovas neturi jokio ryšio su RT, tačiau vadovauja kitai žiniasklaidos priemonei — MIA "Rossija Segodnia". Apie tai praneša RIA Novosti.

Tarp uždraustų kanalų yra RT, RT HD, RT Arabic, RT Spanish, RT Documentary HD, RT Documentary, RT TV.

"Gauti įrodymai yra labai rimti, ir mes paraginsime visų ES valstybių reguliuotojus sekti mūsų pavyzdžiu ir uždrausti RT savo teritorijoje. Tokioms programoms nėra vietos nei Latvijoje, nei ES", — sakoma socialiniuose tinkluose paskelbtame tarybos pirmininko Ivaro Abolinšo pareiškime.

Kiseliovas yra MIA "Rossija Segodnia" generalinis direktorius, o vyriausioji RT redaktorė yra Margarita Simonian, kuriai netaikomos jokios ES sankcijos. Šios bendrovės yra du atskiri juridiniai asmenys, ši informacija jau seniai žinoma ir viešai prieinama.

Pats Kiseliovas, komentuodamas NEPLP sprendimą, pareiškė, kad tai yra "Latvijos valdžios, apakintos rusofobijos, kvailumo ir neišmanymo lygio rodiklis".

"Mes nuoširdžiai pasijuokėme iš šio pranešimo, Latvijos valdžia tiesiog atsidūrė aklavietėje. Tačiau rimtai kalbant, jų pareikštos priežastys neturi jokio teisinio pagrindo, todėl Latvija turėtų nedelsdama grąžinti RT transliaciją į eterį ir atsiprašyti mūsų kolegų", — pasakė jis.

Savo ruožtu Rusijos žurnalistų sąjunga informuos Tarptautinę žurnalistų federaciją apie Latvijos draudimą transliuoti RT ir raginimus ES šalis sekti jos pavyzdžiu, pasakė Rusijos žurnalistų sąjungos vadovas Vladimiras Solovjovas.

"Galima tik apgailestauti dėl to. Tai dar vienas žodžio laisvės ir informacijos sklaidos laisvės pažeidimo atvejis", — pasakė jis.

Baltijos šalyse, pasak Rusijos žurnalistų sąjungos vadovo, tokių priemonių Rusijos žiniasklaidos atžvilgiu imamasi "seniai ir sistemingai".

"Manau, kad daugelis užsienio ir pasaulio žurnalistų teisių gynimo organizacijų turėtų į tai atkreipti dėmesį. Ir mes, be abejo, pranešime apie tai Tarptautinei žurnalistų federacijai", — pažymėjo Solovjovas.

Baltijos šalių valdžios ne kartą trukdė Rusijos žiniasklaidos darbą. Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė apie aiškius koordinuotos šių valstybių linijos požymius. Rusijos žiniasklaidos priespaudos Baltijos šalyse atvejai "aiškiai parodo, ko praktiškai verti demagoginiai teiginiai apie Vilniaus, Rygos ir Talino atsidavimą demokratijos ir žodžio laisvės principams", pažymėjo Rusijos URM.

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik /
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
Tegai:
Baltijos šalys, RT, žiniasklaidos laisvė, Rusijos žiniasklaida, Rusija, Latvija
Dar šia tema
"PBK" nutraukia laidų transliaciją dėl valdžios institucijų spaudimo
Zacharova: dėl Latvijos valdžios Rusijos kanalai gyventojams kainuos brangiau

Spąstuose: JAV šeima plastikinių "spąstų" išgelbėjo lokiuką

(atnaujinta 17:32 2020.07.02)
Gyvūnas iš pradžių išsigando, tačiau žmonės greitai sureagavo į esamą padėtį ir išgelbėjo lokiuką

JAV Viskonsino valstijoje Hartų šeima iš plastikinių "spąstų" išgelbėjo lokiuką, plaukusį Marsh-Miller ežere. Vaizdo įrašą Facebook paskelbė Tricia Hart.

Sutuoktinių pora kartu su 26 metų sūnumi plaukė valtimi ežere, kai pamatė meškiuką, kurio galva buvo įstrigusi plastikiniame inde. Šeima priplaukė valtimi arčiau gyvūno.

Vaizdo įraše galima pamatyti, kad lokiukas plaukia taip, lyg nieko nematytų. Iš pradžių gyvūnas bijojo valties, bet žmonės vis tiek antru kartu jį pagavo. Valtyje buvęs vyras sugriebė indą ir tiesiog jį ištraukė.

Vaizdo įraše galima išgirsti, kaip moteris palinkėjo gyvūnėliui laimingos kelionės.

Tegai:
plastikas, meškiukai, ežeras, JAV
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos šalys nenori pripažinti, kad TSRS jas išgelbėjo nuo Hitlerio
Rietavo savivaldybėje vyresni broliai iš degančio namo išgelbėjo broliuką ir sesutę