Amerikos desantininkai Lietuvoje, archyvinė nuotrauka

JAV žiniasklaida papasakojo, kaip Vokietija "trukdo" NATO ginti Baltijos šalis

(atnaujinta 09:21 2020.02.12)
Žurnalisto manymu, aljansas turėtų apsvarstyti galimybę didinti savo pajėgas Vokietijoje ir net Lenkijoje su išlyga dėl galimybės jas perkelti ten, kur jos būtinos Baltijos šalyse

VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Vokietijos nenoras rimtai susimąstyti apie Europos karinį saugumą trukdo NATO galimybėms "sutrammdyti" Rusiją Baltijos regione, rašo autorius Kevinas Blakfordas amerikiečių leidinio "The National Interest" (NI) straipsnyje.

Pasak žurnalisto, Rusija naudojasi Baltijos šalimis kaip būdu išbandyti aljanso patikimumą ir efektyvumą.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Šiuo metu Baltijos šalys — Latvija, Lietuva ir Estija — visiškai pasikliauja sustiprintu NATO buvimu ir aljanso misija patruliuoti oro erdvėje, siekiant sulaikyti Rusijos agresiją. Tačiau tai suteikia tik trumpalaikes regiono saugumo garantijas, o į šaltojo karo pamokas čia neatsižvelgiama, kuriame Vakarų Vokietija sužaidė gyvybiškai svarbų vaidmenį didinant pasitikėjimą NATO atgrasymo galimybėmis", — rašoma straipsnyje.

Blakfordas pažymėjo, kad pastaraisiais metais Berlynas pabrėžia militarizmo atmetimą ir nenori, kad Vokietija būtų laikoma karine valstybe. Tačiau šaltojo karo metais Vakarų Vokietijos ginkluotosios pajėgos veikė kaip NATO gynybos fronto linija. Be to, svarbi aljanso strategijos dalis priklausė nuo vokiečių autobanų, kurie buvo naudojami gabenti prekes ir žmones.

"Šiandien Baltijos regione trūksta reikšmingos infrastruktūros, kurios dėka galėtų būti greitai suteikiamas regionui pasistiprinimas. <...> Baltijos šalyse taip pat nėra galimybių patalpinti daug sąjungininkų pajėgų", — rašo autorius.

Žurnalisto manymu, aljansas turėtų apsvarstyti galimybę didinti savo pajėgas Vokietijoje ir net Lenkijoje su išlyga dėl galimybės pajėgas perkelti ten, kur jų reikia Baltijos šalims.

Straipsnyje pabrėžiama, kad ES privalo imtis papildomų veiksmų, kad "parodytų savo atsidavimą Rytų Europos šalims".

"Tvirtos pozicijos Vokietijoje ir Briuselio intereso nebuvimas šiuo regionu taip pat turi įtakos NATO gebėjimui apsaugoti Baltijos šalis", — pažymi autorius.

"Rusijos grėsmė"

Lietuvos valdžia nuolat tvirtina, kad Rusija kelia rimtą "grėsmę" jų šaliai. Ankstesniame VSD pranešime buvo išdėstyti tokio pat pobūdžio teiginiai.

Tuomet specialiosios tarnybos pareiškė, kad Rusijos specialiosios tarnybos stengiasi "užverbuoti Lietuvos piliečius", o Lietuvos politiniai ir visuomenės veikėjai, palaikantys ryšius su Rusijos Federacija ir Baltarusija arba turintys ten giminaičių "dažnai patenka į Kremliaus akiratį".

Daugelis ekspertų mano, kad Vakarų šalys naudojasi isterija apie "Rusijos grėsmę" kaip priedanga įgyvendindamos savo planus, ypač siekdamos pritraukti NATO ginklus ir kontingentus prie Rusijos Federacijos sienų.

Rusijos vadovybė ne kartą pabrėžė, kad Maskva nesiruošia niekam pulti ir kad Vakarų karinio bloko šalys naudojasi kalbomis apie "galimą Rusijos agresiją" ir kursto antirusišką isteriją.

Tegai:
Rusija, Vokietija, NATO, ES, "Rusijos grėsmė", Baltijos šalys
Dar šia tema
Lavrovas: Rusija neignoruos NATO pratybų Europoje
Galvos kampas. Lietuva reikalauja, kad NATO pavadintų Rusiją grėsme
NATO generolas kaltina Rusiją dėl Amerikos palydovų sekimo
Vakarų europiečių pasitikėjimas NATO smarkiai sumažėjo
Rygos priemiestis, kur buvo rasta Petro Didžiojo laikų kareivių kapavietė, archyvinė nuotrauka

Rygos pakraštyje rasta Petro Didžiojo laikų karių kapavietė

(atnaujinta 14:09 2020.05.28)
Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rygos pakraštyje, Stopinsko teritorijoje, tiesiant aukštos įtampos liniją, buvo rasta šimtametė nežinomų kareivių kapavietė. Kaip išsiaiškino archeologai, palaikai priklauso Petro I kariškiams, dalyvavusiems miesto apgultyje, praneša LSM.

Karinis paradas, skirtas pergalės Didžiajame Tėvynės kare 74-osioms metinėms paminėti, 2019 metų gegužės 9 diena
© Sputnik / Алексей Куденко

Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams. Pasak archeologo Uldio Kaleis, laidojimas datuojamas 1700-ųjų pradžioje.

"Tiksliau, remiantis istorine situacija, tai yra 1709 metai. Tada Petro Didžiojo karinės pajėgos apsupo Rygą. Šie kariai yra šių pajėgų dalis. Rasti objektai tai liudija. Aprangos detalės, sagos, ginklų atjungimo mechanizmai, kulkos", — sakė archeologas.

Mokslininkas pasakoja, kad prieš tris šimtmečius šioje vietoje buvo įsikūręs Dreilingshofo dvaras, o 1709 metais, Šiaurės karo ir Rygos apgulties metu, pastate buvo įsikūrusi maršalo Boriso Šeremetjevo karinė lauko stovykla.

Istorikas Dainis Pozinsas priminė, kad šiuolaikinės Latvijos teritorija buvo vienas iš pagrindinių "Petro epochos" karinių operacijų vietų, kai Rusijos caras bandė išvaryti švedus iš Rygos, kovodamas dėl prieigos prie Baltijos jūros. Pasak istoriko, kovos buvo labai nuožmios ir baigėsi Petro Didžiojo kariuomenės pergale.

Tegai:
Ryga, palaikai, kariai
Latvija, Ryga, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: jauni gydytojai Latvijos dėl algų norės išvykti į Britaniją

(atnaujinta 11:23 2020.05.28)
Priešingai nei Latvija, Jungtinė Karalystė ketina žymiai padidinti gydytojų atlyginimus ir investuos į sveikatos apsaugos priežiūrą, mano žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausias redaktorius Peteris Apinis

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Atlyginimų skirtumas tarp Latvijos ir Vakarų Europos gali žymiai padidėti, sakė buvęs Latvijos gydytojų draugijos vadovas, interviu Sputnik Lietuva sakė žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausiasis redaktorius Peteris Apinis.

Rotušes aikštė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Pagal visus rodiklius gydytojų atlyginimai labiausiai padidės Jungtinėje Karalystėje. Ypač gydytojams specialistams, anesteziologams, reumatologams, radiologams ir panašiai ir šis skirtumas bus toks didelis, kad jauni gydytojai, gerai mokantys anglų kalbą, neišsilaikys. <...> Jaunuolis negalės atsispirti šiam variantui. Remiantis visais rodikliais, akivaizdu, kad Vakarų Europa į mediciną įmes daug daugiau, nei mes investuosime į mediciną", — pareiškė jis.

Endokrinologas Ugis Gruntmanis papasakojo, kad Latvijos medicinos universitetų studentai savo ateities su Latvija nesieja. Apie tai pranešė Sputnik Latvija.

Jis papasakojo apie kolegos atliktos apklausos duomenis. Remiantis rezultatais, šimtas procentų respondentų teigė, kad planuoja išvykti dėl mažų atlyginimų ir nemato asmeninio augimo bei tobulėjimo galimybių.

Tegai:
gydytojai, Jungtinė Karalystė, Latvija
Dar šia tema
Lietuvoje koronaviruso fone išaugo šešėlinės ekonomikos apimtys
Dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje mažėja laisvų darbo vietų
Traktorius, archyvinė nuotrauka

Baltarusijos prezidentas atskleidė, kiek savo ūkyje turi traktorių

(atnaujinta 17:55 2020.05.30)
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka prisipažino, kad pats dirba traktoriu, pavyzdžiui, pjauna žolę

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka papasakojo, kiek traktorių yra jo kolekcijoje, siužetą apie tai parodė Baltarusijos nacionalinė televizija "ONT".

Penktadienį Baltarusijos vadovas lankėsi Minsko traktorių gamykloje. Kalbėdamasis su gamyklos darbuotojais jis pareiškė, kad asmeniniais tikslais turėjo du traktorius.

"Aš turiu du traktorius. Vienas iš jų man padovanojo šį gamykla. Antrąjį nusipirkau jau seniai", — pasakojo Lukašenka.

Jis taip pat patikslino, kad pats daug dirbo su šia technika.

"Aš dirbu su jūsų traktoriumi: kažkur žolę papjausiu, arba pakabinsiu plūgą", —  pridūrė Baltarusijos vadovas.

Vizito metu gamykloje prezidentui buvo įteikta dovana — galingiausio traktoriaus modelis. Lukašenka pažadėjo jį pastatyti Nepriklausomybės rūmuose — oficiali Baltarusijos prezidento rezidencija.

Tegai:
Minsko traktorių gamykla, traktorius, Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Grynas oras ir sportas: Lukašenka paragino "fiziškai kovoti" su COVID-19
Pirmasis Nausėdos pokalbis su Lukašenka: išreikštas susirūpinimas dėl Astravo AE
Ir pandemija ne kliūtis: Lukašenka sodina medžius Černobylio zonoje
"Pakentėk mėnesį": Lukašenka paragino nesibučiuoti su visais iš eilės