Vilnius, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Baltijos šalys negaus cento, jei sužlugdys ES biudžeto priėmimą

(atnaujinta 19:37 2020.02.20)
Torpeduoti biudžeto priėmimą nėra Baltijos šalių interesai, nes tokiu atveju trys respublikos nieko negaus, mano ekspertas Aleksejus Zubecas

VILNIUS, vasario 20 — Sputnik. Pas senąsias ES šalis yra gana didelis svertas Rytų Europos šalių spaudimui, sakė Finansų universiteto prie Rusijos Federacijos vyriausybės Socialinių ir ekonominių tyrimų instituto direktorius Aleksejus Zubecas interviu Sputnik Lietuva.

"Bet kurios Baltijos valstybės balsas savo prasme nesiskiria nuo tos pačios Vokietijos, Prancūzijos ar Italijos balso, tuo pačiu mes suprantame, kad senosios ES šalys, kurios yra pagrindinės ES biudžeto donorės, turi pakankamai galimybių daryti spaudimą jaunesniems partneriams. Todėl jei biudžetas nebus priimtas, tada nė viena programa nebus finansuojama. Bus imamasi laikinų finansavimo priemonių, tačiau pirmiausia nukentės tie, kurie gauna pagalbą. Jie turi pasirinkimą — arba gauti kažką, arba nieko negauti. Todėl tai nėra Baltijos šalių interesas sužlugdyti ES biudžeto priėmimą šiuo atveju. Tokiu atveju jie negaus nė cento", — sakė ekspertas.

Anot Zubeco, reikia suprasti, kad ES finansavimo galimybės socialinės-ekonominės lygybės programoms mažėja.

"Tai visiškai objektyvios aplinkybės. Pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš ES, ekonominė krizė, euro zonos ekonomikos sąstingis, rimtos politinės krizės Vokietijoje, dėl kurios politikams ES reikalai mažiau svarbūs, jiems reikia spręsti savo vidaus problemas. Jie turės daug mažiau noro nei anksčiau finansuoti išorės projektus, darydami žalą jų socialinei ir ekonominei plėtrai", — teigė ekspertas.

Pasak Zubeco, tendencija panaikinti lengvatas, privilegijas ir specialias subsidijas siekiant išlyginti socialinį ir ekonominį išsivystymo lygį buvo paskelbta prieš dešimt metų. Tada ir reikėjo derėtis.

"Dabar tai, ko rytinės Europos Sąjungos narės imsis, kad apsaugotų iš ES biudžeto gaunamas subsidijas, jau yra tokios ariergardinės kautynės. Biudžetas bus apkarpytas, bet mažesne apimtimi. Apie tai ir kalbama — derybos dėl subsidijų, kurias silpnosios šalys gauna iš turtingų šalių, sumažinimo dydžio. Šalys donorės nebeturi nei interesų, nei galimybių, nei pagrindimo tęsti rimtas investicijas besivystančiose ES šalyse. Todėl biudžetas bus apkarpytas, tik klausimas — kiek?" — sakė ekspertas.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvaus Europos Vadovų Tarybos darbo sesijoje Briuselyje, kur su Europos Sąjungos (ES) lyderiais derėsis dėl Daugiametės finansinės programos.

Lietuva sieks, kad tinkamas finansavimas būtų numatytas tiek tradicinių politikų — sanglaudos ir žemės ūkio, tiek naujų ES darbotvarkės prioritetų — klimato kaitos, migracijos, inovacijų plėtros įgyvendinimui.

Be to, vasario 20 dieną rengiamas Europos Vadovų Tarybos posėdis, kuriame bus aptariamas ES biudžetas 2021–2027 metams. ES biudžeto projekte numatyta sumažinti sanglaudos fondą. Lietuva gali prarasti iki 27 procentų išmokų.

Tegai:
Baltijos šalys, ES, biudžetas, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Briuselis nori kai kurias ES šalis už pažeidimus pasodinti "ant sauso davinio"
Ažubalis apgailestauja, kad Lietuva neboikotavo ES iniciatyvų dėl Astravo AE
Baltijos šalių ūkininkai Briuselyje protestuos prieš ES subsidijų mažinimą
Rygos priemiestis, kur buvo rasta Petro Didžiojo laikų kareivių kapavietė, archyvinė nuotrauka

Rygos pakraštyje rasta Petro Didžiojo laikų karių kapavietė

(atnaujinta 14:09 2020.05.28)
Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rygos pakraštyje, Stopinsko teritorijoje, tiesiant aukštos įtampos liniją, buvo rasta šimtametė nežinomų kareivių kapavietė. Kaip išsiaiškino archeologai, palaikai priklauso Petro I kariškiams, dalyvavusiems miesto apgultyje, praneša LSM.

Karinis paradas, skirtas pergalės Didžiajame Tėvynės kare 74-osioms metinėms paminėti, 2019 metų gegužės 9 diena
© Sputnik / Алексей Куденко

Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams. Pasak archeologo Uldio Kaleis, laidojimas datuojamas 1700-ųjų pradžioje.

"Tiksliau, remiantis istorine situacija, tai yra 1709 metai. Tada Petro Didžiojo karinės pajėgos apsupo Rygą. Šie kariai yra šių pajėgų dalis. Rasti objektai tai liudija. Aprangos detalės, sagos, ginklų atjungimo mechanizmai, kulkos", — sakė archeologas.

Mokslininkas pasakoja, kad prieš tris šimtmečius šioje vietoje buvo įsikūręs Dreilingshofo dvaras, o 1709 metais, Šiaurės karo ir Rygos apgulties metu, pastate buvo įsikūrusi maršalo Boriso Šeremetjevo karinė lauko stovykla.

Istorikas Dainis Pozinsas priminė, kad šiuolaikinės Latvijos teritorija buvo vienas iš pagrindinių "Petro epochos" karinių operacijų vietų, kai Rusijos caras bandė išvaryti švedus iš Rygos, kovodamas dėl prieigos prie Baltijos jūros. Pasak istoriko, kovos buvo labai nuožmios ir baigėsi Petro Didžiojo kariuomenės pergale.

Tegai:
Ryga, palaikai, kariai
Latvija, Ryga, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: jauni gydytojai Latvijos dėl algų norės išvykti į Britaniją

(atnaujinta 11:23 2020.05.28)
Priešingai nei Latvija, Jungtinė Karalystė ketina žymiai padidinti gydytojų atlyginimus ir investuos į sveikatos apsaugos priežiūrą, mano žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausias redaktorius Peteris Apinis

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Atlyginimų skirtumas tarp Latvijos ir Vakarų Europos gali žymiai padidėti, sakė buvęs Latvijos gydytojų draugijos vadovas, interviu Sputnik Lietuva sakė žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausiasis redaktorius Peteris Apinis.

Rotušes aikštė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Pagal visus rodiklius gydytojų atlyginimai labiausiai padidės Jungtinėje Karalystėje. Ypač gydytojams specialistams, anesteziologams, reumatologams, radiologams ir panašiai ir šis skirtumas bus toks didelis, kad jauni gydytojai, gerai mokantys anglų kalbą, neišsilaikys. <...> Jaunuolis negalės atsispirti šiam variantui. Remiantis visais rodikliais, akivaizdu, kad Vakarų Europa į mediciną įmes daug daugiau, nei mes investuosime į mediciną", — pareiškė jis.

Endokrinologas Ugis Gruntmanis papasakojo, kad Latvijos medicinos universitetų studentai savo ateities su Latvija nesieja. Apie tai pranešė Sputnik Latvija.

Jis papasakojo apie kolegos atliktos apklausos duomenis. Remiantis rezultatais, šimtas procentų respondentų teigė, kad planuoja išvykti dėl mažų atlyginimų ir nemato asmeninio augimo bei tobulėjimo galimybių.

Tegai:
gydytojai, Jungtinė Karalystė, Latvija
Dar šia tema
Lietuvoje koronaviruso fone išaugo šešėlinės ekonomikos apimtys
Dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje mažėja laisvų darbo vietų
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 12:41 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino kuo užsiimti perr sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jauną burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, rašytoja nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo vaikų pasakos rankraštis, kurią Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkeriems metams. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku