Neonacizmas Europoje, archyvinė nuotrauka

Neonacių grupuotės vadovas pasirodė esąs paauglys Estijos

(atnaujinta 11:17 2020.04.09)
Paaiškėjo, kad Baltijos šalių neonacių lyderis gyvena mažame Estijos miestelyje, lanko mokyklą, mokosi patenkinamai

VILNIUS, balandžio 9 — Sputnik. Estijos saugumo policija negali areštuoti tarptautinės nenacistinės grupuotės "Feuerkrieg Division" (FKD) įkūrėjo ir vadovo — jam tik trylika metų praneša savaitraštis "Eesti Ekspress".

"Feuerkrieg Division" grupuotė yra plačiau žinomos neonacių grupės "Atomwaffen Division", įsikūrusios JAV, atšaka Baltijos šalyse.

Praėjusį rugsėjį FTB areštavo "Atomwaffen Division" narį Jarrett'ą William'ą Smith'ą, kuris įtariamas bandymu susprogdinti didelį televizijos tinklo pastatą, o praėjusių metų vasarį kitas grupuotės narys, JAV pilietis Conor'as Climo, pripažintas kaltu sinagogos ir homoseksualų baro padegimu Las Vegase. Tyrimo duomenimis, Smith'as taip pat ketino stoti į Ukrainos "Azovo" bataliono* gretas.

Estijoje įsikūrusi grupuotė veikė Latvijoje, Lietuvoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Kroatijoje, Nyderlanduose ir kai kuriose kitose šalyse. Policijos duomenimis, "Feuerkrieg Division" nariai dalinosi gairėmis, kaip gaminti sprogstamuosius įtaisus, ar patarimais, kaip modifikuoti ir įsigyti ginklus. Tačiau pagrindinė FKD veikla yra propagandinių plakatų ir skrajučių platinimas.

Paaiškėjo, kad Estijos saugumo policija šių metų sausį sulaikė "Feuerkrieg Division" vadovą, kuris internete veikė su slapyvardžiu "Commander", tačiau buvo priversta jį paleisti. Paaiškėjo, kad neonacių vadovui yra tik 13 metų, o Estijoje nepilnamečiai nėra teisiškai atsakingi ir negali būti uždaryti į areštinę.

"Eesti Ekspress" duomenimis, visas FKD valdymas buvo vykdomas internetu, todėl vadas galėjo lengvai nuslėpti savo tapatybę ir amžių. Tačiau iš susirašinėjimo internete galima daryti išvadą, kad tik kai kurie grupės nariai yra vyresni nei 20 metų. Labiausiai tikėtina, kad dauguma jų jaunesni, dar nesulaukę pilnametystės.

Pabaltijo neonacių lyderis gyvena mažame Estijos miestelyje, eina į mokyklą, mokosi patenkinamai.

* Rusijoje uždrausta ekstremistų organizacija.

Tegai:
Baltijos šalys, neonacizmas
Dar šia tema
Antinacistas: tarp Latvijos nacionalinės partijos ir nacistų yra lygybės ženklas
Lietuvoje medaliu apdovanotas Kijevo karinės operacijos prieš Donbasą dalyvis
Užėjo ne į tą barą: Vilniaus centre sumuštas atlikėjas Alen Chicco
Rygos priemiestis, kur buvo rasta Petro Didžiojo laikų kareivių kapavietė, archyvinė nuotrauka

Rygos pakraštyje rasta Petro Didžiojo laikų karių kapavietė

(atnaujinta 14:09 2020.05.28)
Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rygos pakraštyje, Stopinsko teritorijoje, tiesiant aukštos įtampos liniją, buvo rasta šimtametė nežinomų kareivių kapavietė. Kaip išsiaiškino archeologai, palaikai priklauso Petro I kariškiams, dalyvavusiems miesto apgultyje, praneša LSM.

Karinis paradas, skirtas pergalės Didžiajame Tėvynės kare 74-osioms metinėms paminėti, 2019 metų gegužės 9 diena
© Sputnik / Алексей Куденко

Šalia keleto kareivių palaikų buvo rasta Švedijos karaliaus Karolio IX monetų, tačiau stačiatikių kryžiai padėjo nustatyti, kad rasti palaikai priklauso Rusijos kariuomenės kariškiams. Pasak archeologo Uldio Kaleis, laidojimas datuojamas 1700-ųjų pradžioje.

"Tiksliau, remiantis istorine situacija, tai yra 1709 metai. Tada Petro Didžiojo karinės pajėgos apsupo Rygą. Šie kariai yra šių pajėgų dalis. Rasti objektai tai liudija. Aprangos detalės, sagos, ginklų atjungimo mechanizmai, kulkos", — sakė archeologas.

Mokslininkas pasakoja, kad prieš tris šimtmečius šioje vietoje buvo įsikūręs Dreilingshofo dvaras, o 1709 metais, Šiaurės karo ir Rygos apgulties metu, pastate buvo įsikūrusi maršalo Boriso Šeremetjevo karinė lauko stovykla.

Istorikas Dainis Pozinsas priminė, kad šiuolaikinės Latvijos teritorija buvo vienas iš pagrindinių "Petro epochos" karinių operacijų vietų, kai Rusijos caras bandė išvaryti švedus iš Rygos, kovodamas dėl prieigos prie Baltijos jūros. Pasak istoriko, kovos buvo labai nuožmios ir baigėsi Petro Didžiojo kariuomenės pergale.

Tegai:
Ryga, palaikai, kariai
Latvija, Ryga, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: jauni gydytojai Latvijos dėl algų norės išvykti į Britaniją

(atnaujinta 11:23 2020.05.28)
Priešingai nei Latvija, Jungtinė Karalystė ketina žymiai padidinti gydytojų atlyginimus ir investuos į sveikatos apsaugos priežiūrą, mano žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausias redaktorius Peteris Apinis

VILNIUS, gegužės 27 — Sputnik. Atlyginimų skirtumas tarp Latvijos ir Vakarų Europos gali žymiai padidėti, sakė buvęs Latvijos gydytojų draugijos vadovas, interviu Sputnik Lietuva sakė žurnalo "Latvijos gydytojas" vyriausiasis redaktorius Peteris Apinis.

Rotušes aikštė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Pagal visus rodiklius gydytojų atlyginimai labiausiai padidės Jungtinėje Karalystėje. Ypač gydytojams specialistams, anesteziologams, reumatologams, radiologams ir panašiai ir šis skirtumas bus toks didelis, kad jauni gydytojai, gerai mokantys anglų kalbą, neišsilaikys. <...> Jaunuolis negalės atsispirti šiam variantui. Remiantis visais rodikliais, akivaizdu, kad Vakarų Europa į mediciną įmes daug daugiau, nei mes investuosime į mediciną", — pareiškė jis.

Endokrinologas Ugis Gruntmanis papasakojo, kad Latvijos medicinos universitetų studentai savo ateities su Latvija nesieja. Apie tai pranešė Sputnik Latvija.

Jis papasakojo apie kolegos atliktos apklausos duomenis. Remiantis rezultatais, šimtas procentų respondentų teigė, kad planuoja išvykti dėl mažų atlyginimų ir nemato asmeninio augimo bei tobulėjimo galimybių.

Tegai:
gydytojai, Jungtinė Karalystė, Latvija
Dar šia tema
Lietuvoje koronaviruso fone išaugo šešėlinės ekonomikos apimtys
Dėl koronaviruso pandemijos Lietuvoje mažėja laisvų darbo vietų
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku