Geležinkelis, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: "Rail Baltica" projektas tapo "užslėptu kyšiu" Baltijos šalių valdžioms

(atnaujinta 18:20 2020.04.21)
Tinkamu laiku Briuselis suprato, kad skirti pinigus Baltijos šalių elitui tiesiog beprasmiška, nes jie išnyksta, ir perėjo prie kitokių sąveikos formų, kad jie bent kur kitur dalyvautų, mano politologas Semionas Uralovas

VILNIUS, balandžio 21 — Sputnik. "Rail Baltica" niekada nebuvo, ir, žinoma, nebus projektu, kuris prasiverš transporto ir logistikos srityje, interviu Sputnik Lietuva pasakė portalo "Sonar-2050" vyriausiasis redaktorius, politologas Semionas Uralovas.

"Rail Baltica" iš esmės yra siūlelis į Europos meškų kampelį, nes logistiškai Baltijos šalys tapo Europos apendiksu. Net logistiniu požiūriu mes matome, kad nėra kur eksportuoti ar importuoti prekių, ir keleivių srautų nėra. Pati Lenkija turi išvystytą uostų infrastruktūrą Baltijoje ir Baltijos uostai pavirto regioniniais uostais", — priminė Uralovas.

Anot jo, Baltijos uostai buvo įdomesni Eurazijos erdvei, kai jie papildė Sankt Peterburgą, o dabar jie atsidūrė atskirti nuo didelių ekonomikų.

"Pati "Rail Baltica" idėja — tai užmaskuotas kyšis Latvijos, Lietuvos ir Estijos nacionaliniam elitui. Visi skandalai buvo susiję su tuo, kad jie nuolat reikalavo, kad būtent jie norėtų kurti ir paskirstyti biudžetus. Briuselio biurokratija suprato, kad skirti šiaip sau pinigus Baltijos elitui yra beprasmiška, nes jie tiesiog išnyksta. Perėjo prie kitų stimuliavimo formų, kad bent kažką jie darytų ir bent kažką pastatytų", — mano politologas.

Taip pat, pasak jo, sunku pasakyti, kad konkretaus projekto etapo įgyvendinimas padės Lietuvos ekonomikai.

"Ar tai padės bedarbiams ekonominės depresijos sąlygomis — čia reiktų žiūrėti, kas bus rangovas, kurios įmonės ir kaip dalyvaus šioje veikloje. Teoriškai tai gali šiek tiek pagyvinti ekonominę situaciją šalyje ir užimti kelis tūkstančius bedarbių. Bet atsižvelgiant į tai, kad jų yra dešimtys tūkstančių, jei prasidės aktyvus darbo jėgos migracijos sugrąžinimas, tai bus lašas jūroje. Tačiau svarbiausias dalykas yra tai, kad net ir tada, kai jie visa tai pastatys, tai vis tiek bus aklavietė, kuri iš esmės nepakeis ekonominės padėties regione. Tai daugiau įvaizdžio formavimo projektas, todėl į jį derėtų taip ir žiūrėti", — pabrėžė Uralovas.

Lietuvoje planuojama skelbti "Rail Baltica" ruožo nuo Kauno iki Panevėžio statybos darbų konkursus.

Pasak "Lietuvos geležinkelių infrastruktūros" generalinio direktoriaus Karolio Sankovskio, po konsultacijų, atsižvelgiant į jų rezultatus, bus baigti rengti pirkimo dokumentai ir skelbiami rangos darbų konkursai. Jų vertė sieks beveik 480 milijonų eurų. Anot Sankovskio, šis darbas, kaip ir visas "Rail Baltica" projektas, COVID-19 akivaizdoje gali tapti milžinišku "gelbėjimosi ratu" Lietuvos verslui.

Tegai:
Briuselis, Baltijos šalys, projektas, Rail Baltica
Temos:
"Rail Baltica" statyba (59)
Dar šia tema
Lietuva pasiūlė įsteigti viceministrų komitetą, kuris prižiūrėtų "Rail Baltica"
Ekspertas: Lietuva negalės išgelbėti "Rail Baltica", nes projektas jau pasmerktas
Talinas, archyvinė nuotrauka

Estijoje gyvenančių Ukrainos piliečių skaičius per dešimt metų padvigubėjo

(atnaujinta 09:00 2020.07.05)
Ukrainiečiai taip pat tapo lyderiais pagal prašymų suteikti skubų leidimą gyventi Estijoje skaičių

VILNIUS, liepos 4 — Sputnik. Ukrainos piliečių, gyvenančių Estijoje, skaičius per 10 metų padidėjo dvigubai — nuo 5 iki 10 tūkst., praneša RIA Novosti su nuoroda į Estijos portalą ERR.

Remiantis respublikos gyventojų registro duomenimis, liepos 1 dieną Estijoje gyvena 10,9 tūkst. Ukrainos piliečių. 2010 metais gyveno penki tūkstančiai ukrainiečių, o 2015 metais — 6,6 tūkst.

"Taigi, per 10 metų Ukrainos piliečių skaičius Estijoje padidėjo dvigubai", — ERR portalą cituoja RIA Novosti.

Šiuo metu Estijoje gyvena 1,3 milijono gyventojų.

Taip pat, pasak Policijos ir pasienio apsaugos valdybos Asmens tapatybės ir statuso biuro patarėjos ekspertės Liisos Valkos, dauguma užsieniečių į Estiją atvyksta iš kaimyninių šalių, įskaitant Ukrainą.

Pernai dažniausiai Estijoje dėl skubaus leidimo gyventi kreipėsi ukrainiečiai — 2949 žmonės. 2015 metais jų buvo 1683.

Baltijos šalys Europos Sąjungoje: skaičiai ir faktai
© Sputnik /
Baltijos šalys Europos Sąjungoje: skaičiai ir faktai
Tegai:
Ukraina, Estija
Danske Bank

Estija kreipėsi į JAV teisininkus pagalbos pinigų plovimo byloje

(atnaujinta 19:06 2020.07.03)
Kalbama apie skandalą, susijusį su "Danske Bank" ir "Swedbank" filialų veikla. Talinas pareiškė apie siekį išspręsti bylą

VILNIUS, liepos 3 — Sputnik. Estija pasirašė teisinės pagalbos susitarimą su Amerikos advokatų kontora "Freeh Sporkin & Sullivan LLP", kuri Estijos vyriausybę konsultuos atliekant tyrimą, kurį vykdo JAV valdžios institucijos, dėl Danijos "Danske Bank" ir Švedijos "Swedbank" galimo pinigų plovimo, penktadienį pranešė Estijos finansų ministerijos spaudos tarnyba.

"Pastaraisiais metais Estijos reputacija smarkiai nukentėjo dėl kelių tarptautinio masto pinigų plovimo atvejų. Kaip žinome, skirtingose ​​šalyse buvo pradėti tyrimai dėl Estijoje dirbančių bankų kovos su pinigų plovimu reikalavimų pažeidimų. Estijai labai svarbu, kad šie sunkūs atvejai būtų išsamiai ištirti, kad kuo geriau išsiaiškintume, kas iš tikrųjų įvyko praeityje", — spaudos tarnyba cituoja finansų ministro Marto Helmės žodžius.

Finansų ministerijos vadovas pažymėjo valstybės bendradarbiavimo su Amerikos tardymo institucijomis svarbą.

"Jei atlikus tyrimus bankams bus paskirtos baudos, valstybė dalyvaus paskirstant baudas. Šiame procese mes esame nukentėjusioji šalis. Todėl labai svarbu, kad JAV turėtume labai stiprų ir patyrusį partnerį", — RIA Novosti cituoja Helmės pareiškimą.

2018 metais Danijos "Danske Bank" Estijos filialas atsidūrė skandalo dėl įtarimų pinigų plovimu centre. Šie įtarimai tiriami Estijoje, Danijoje, Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir JAV. Kaltinamojo nuosprendžio paskelbimo atveju, pažeidėjui gresia iki šešių milijardų eurų bauda.

Remiantis paties banko atliktu tyrimu, per 2007–2015 metų laikotarpį per šio banko Estijos skyrių buvo pervesta iki 234 milijardų įtartinos kilmės JAV dolerių, kurių didžiąją dalį neteisėtai gaudavo klientai iš Rusijos, taip pat Didžiosios Britanijos, Ukrainos, Azerbaidžano ir kitų šalių.

Be "Danske Bank", su pinigų plovimu per Estijos skyrių gali būti susijęs ir švedų "Swedbank". Jo veikla taip pat tiriama JAV. Kaip anksčiau pranešė Švedijos televizijos kanalas "SVT", per sąskaitas šiame banke, kurios buvo atidarytos 2007–2015 metais, galėjo būti perversta mažiausiai 3,8 milijardo eurų įtartinų pinigų.

Tegai:
pinigų plovimas, Estija, Danske Bank
JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: protestuotojai prie Baltųjų rūmų po Trampo kalbos uždegė JAV vėliava

(atnaujinta 11:21 2020.07.05)
Protestuotojai, anot kanalo, incidento metu šaukė šūkius prieš "vergiją, genocidą ir karą" bei "Amerika dar niekada nebuvo didi"

VILNIUS, liepos 5 — Sputnik. Protestuotojai prie Baltųjų rūmų Vašingtone sudegino Amerikos vėliavą po to, kai prezidentas Donaldas Trampas pasakė kalbą JAV nepriklausomybės dienos proga, pranešė NBC.

Protestuotojai, anot kanalo, incidento metu šaukė šūkius prieš "vergiją, genocidą ir karą" bei "Amerika dar niekada nebuvo didi".

Į įvykio vietą atvyko teisėsaugos pareigūnai.

Šeštadienio kalboje Trampas teigė, kad JAV nugalėjo nacius ir komunistus bei netrukus nugalės kairiuosius. Jis pažymėjo, kad neleis "nuversti mūsų paminklų, ištrinti mūsų istorijos, elgtis ideologiškai su vaikais ir tramdyti mūsų principus".

Riaušės Amerikos miestuose kilo po afrikiečio Džordžo Floido mirties Mineapolyje sulaikymo metu. Internete pasirodė filmuota medžiaga, kurioje parodyta, kad vyrui buvo uždėti antrankiai, jis pargriautas ant žemės, o vienas iš teisėsaugos pareigūnų jam keliu prispaudė kaklą.

Sulaikytasis kelis kartus pasakė, kad negali kvėpuoti, vėliau nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos skyriuje. Oficialios teismo medicinos išvados patvirtina, kad Floidas mirė nuo smaugimo.

Protestus lydi paminklų, pastatytų pilietinio karo metais nugriovimas. 

Jungtinėse Valstijose, vykstant protestams, prasidėjo savaiminis paminklų griovimas į pietus nuo pilietinio karo. Tai taip pat paveikė Amerikos atradėjo Kristupo Kolumbo, kurį kairieji aktyvistai kaltina vietinių Amerikos gyventojų genocidu, statulos.

Tegai:
protestai, ugnis, vėliava, baltieji rūmai, Donaldas Trampas
Dar šia tema
Trampas papasakojo, kam buvo išgalvota istorija apie Rusijos "sąmokslą" su Talibanu
Boltonas pareiškė, kad Trampas nenorėjo girdėti žvalgybos pranešimų apie Rusiją