JAV nepilotuojamas aparatas MQ-9 Reaper

JAV smogiamieji dronai netoli Rusijos sienų: "MQ-9 Reaper" atsiras Estijoje

(atnaujinta 07:51 2020.06.22)
JAV žvalgybiniai ir smogiamieji nepilotuojami aparatai persikelia iš Lenkijos į Estiją, į Emario oro bazę, kuri seniai pavirto nuolatiniu JAV karinių oro pajėgų mokymo centru

Kažkada, bet ne taip ir seniai, vienas iš Estijos ginkluotųjų pajėgų vadovų poetinio įkvėpimo pagautas parašė, kad NATO orlaiviai į jo šalį atnešė "laisvės garsą", rašo Sputnik radijo autorius Nikolajus Nikolajevas. Kodėl drąsiam kariui laisvė siejama su karinio orlaivio variklio riaumojimu — tema, skirta įdėmiam atitinkamos kvalifikacijos specialistų dėmesiui. Mes nekelsime tokio klausimo, priimdami šį faktą kaip vieną iš atitinkamos anamnezės sudedamųjų dalių. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad politinėje Estijos klasėje akimirksniu atsibunda džiaugsmas, kai tik kur nors girdima: "JAV, NATO, Karinės oro pajėgos, tankai!" arba kažkas panašaus. Šie žodžiai skamba kaip magiškas burtas ar burtininko dūdelė — jiems paklusdama, visa valdančioji Estijos klasė pradeda ritmingai judėti ir entuziastingai pritarti dainuodama šio ritualinio šokio taktu: "JAV, NATO, Karinės oro pajėgos, tankai!"

Tiesios šiomis dienomis pasirodė nauja priežastis kolektyviniam ritualui — JAV Karinių oro pajėgų vadovybė nusprendė, kad nuo šiol smogiamieji nepilotuojami aparatai "MQ-9 Reaper" bus bazuojami Estijoje. Tam jie bus pervežti čia kartu su personalu ir pagalbine įranga iš Lenkijos.

"MQ-9 Reaper" — daugiafunkcis nuotoliniu būdu valdomas nepilotuojamas orlaivis — naudojamas sunaikinti taikinius ir rinkti žvalgybos duomenis. Nespėjo pasirodyti ši naujiena, kaip Estijos karinių oro pajėgų vadas Rauno Sirkas pareiškė: "Mes džiaugiamės sveikindami savo sąjungininkus Emaryje. Dronai yra karšta tema šiuolaikiniame pasaulyje, o jų įdiegimas į aviacijos kultūrą sukuria naują pagrindą".

Emario oro bazė jau seniai pavirto nuolatiniu JAV Karinių oro pajėgų mokymo centru. Jos plėtrai ir priežiūrai kasmet iš JAV biudžeto skiriami milijonai dolerių. Visa tai vyksta remiantis vadinamuoju "Susitarimu dėl investicijų" tarp JAV ir Estijos Respublikos. Pagal šį susitarimą JAV kariai gali statyti ir tobulinti karinius objektus personalo apgyvendinimui, mokymui, technikos priežiūrai, vienetų formavimui ir dislokavimui bei kt.

Šių objektų skaičius yra labai didelis ir neapsiriboja tik viena oro baze — tai apima ir centrinį poligoną, ir karinį miestelį Tapoje. Objektų sąrašas ateityje gali būti išplėstas. Viskas priklauso tik nuo amerikiečių norų ir poreikių. Norisi atkreipti dėmesį į paskutinius ankstesnės frazės žodžius "nuo amerikiečių norų ir poreikių". Niekas čia neužsimena apie paprastus Estijos žmones, jų norai ir poreikiai niekam neįdomūs.
NATO pajėgos Baltijos šalyse
© Sputnik
NATO pajėgos Baltijos šalyse

 

Tegai:
nepilotuojamas aparatas, JAV, Estija
Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid ir buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja paprašė Estijos išplėsti sankcijas Baltarusijai

(atnaujinta 12:01 2021.01.22)
Visų pirma ji paragino taikyti sankcijas riaušėse dalyvavusiems policijos pareigūnams ir Vidaus reikalų ministerijos Kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija departamentui

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja paragino Estijos valdžios institucijas išplėsti sankcijas oficialiam Minskui, ketvirtadienį pranešė politikės spaudos tarnyba.

"Svetlana Tichanovskaja pradėjo darbo vizitą Estijoje ir susitiko su prezidente Kersti Kaljulaid. Svetlana paragino palaikyti sankcijų išplėtimą, įtraukiant OMON ir GUBOPIK [Vidaus reikalų ministerijos Kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija departamento — Sputnik] pareigūnus, teisėjus ir verslininkus, kurie palaiko dabartinį politinį režimą", — "Telegram" kanale pranešė spaudos tarnyba.

Anot pranešimo, šalys aptarė galimybę Estijoje pradėti bylas prieš Baltarusijos saugumo pajėgas visuotinės jurisdikcijos ribose, bendradarbiavimą ekonominių ir skaitmeninių reformų klausimu ir IT sektoriaus plėtrą. "Tai buvo konferencijos ar platformos, skirtos pasikeisti patirtimi kuriant elektroninę vyriausybę, žemės, muitinės ir mokesčių reformas, organizavimas", — aiškinama pranešime.

Встреча президента Эстонии Керсти Кальюлайд и экс-кандидат в президенты Белоруссии Светланы Тихановской
Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid ir buvusios Baltarusijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos susitikimas

Susitikime buvo aptarta vasario mėnesį vyksianti Baltarusijos liaudies asamblėja ir Baltarusijos konstitucinės reformos tema. Spaudos tarnybos duomenimis, Kaljulaid teigė, kad Estija jau daro kai ką Baltarusijos labui: švietimo ir visuomenės iniciatyvoms remti skirta 700 tūkstančių eurų.

ES šalys įvedė asmenines sankcijas keliems Baltarusijos pareigūnams, apkaltindamos juos smurtu prieš protestuotojus ir rinkimų rezultatų klastojimu, taip pat sankcijos taikomos dabartiniam prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. ES pristatė trečiąjį Baltarusijos sankcijų sąrašą, į kurį įtraukti 29 asmenys ir septynios organizacijos. Šiuo metu sąrašuose yra 88 asmenys ir septynios organizacijos. ES teigė esanti pasirengusi toliau plėsti sankcijas, taip pat ir įmonėms, jei padėtis Baltarusijoje nepagerės.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд и экс-кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская
© Photo : Telegram / Светлана Тихановская
Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid ir buvusios Baltarusijos kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos susitikimas

Po rugpjūčio 9 dienos Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, oficialiais šalies CRK duomenimis, surinkęs 80,1 % balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai, kuriuos saugumo pajėgos slopino naudodamosi specialiomis priemonėmis ir specialia įranga. 

Opozicija mano, kad Tichanovskaja laimėjo rinkimus. Jos iniciatyva Baltarusijoje buvo sukurta valdžios tranzito koordinavimo taryba.

Prieš Tichanovskają ir Koordinacinės tarybos prezidiumo narius Baltarusijoje iškeltos baudžiamosios bylos, jie kaltinami suformavę ekstremistinę grupuotę, kad antikonstitucinėmis priemonėmis užgrobtų valstybės valdžią.

Dalis opozicijos politikų ir pati Tichanovskaja išvyko į užsienį, iš kur tęsia savo veiklą. Tichanovskaja buvo įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje, ji su vaikais gyvena Lietuvoje.

Temos:
Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų
Operail Finland

Estija pradeda gabenti rusiškas prekes Suomijoje

(atnaujinta 19:24 2021.01.21)
"Operail Finland" leidimą gabenti krovinius Suomijoje gavo 2020 metų lapkričio mėnesį, o Suomijoje valdo devynis lokomotyvus

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Estijos valstybinė įmonė "Operail Finlan" pradėjo gabenti prekes iš Vainikkalos stoties Suomijos ir Rusijos pasienyje į Suomijos Hanko uostą, pranešė Suomijos visuomeninis transliuotojas Yle.

Geležinkelių transportas Suomijoje demonopolizuotas nuo 2007 metų.

"Suomijos "Operail Finland", Estijos valstybinės bendrovės "Operail" dukterinė įmonė, pradėjo gabenti prekes Suomijoje. Bendrovės lokomotyvai iš Vainikkalos pasienio stoties į Hanko uostą gabena anglį. Dabar tarp pasienio stoties ir Hanko per savaitę važiuoja maždaug keturi traukiniai", — cituoja pranešimą RIA Novosti.

Estijos operatorius patenkintas savo planų įgyvendinimu Suomijos rinkoje.

"Šios siuntos yra susijusios su tarptautinėmis transporto grandinėmis. Įgyvendinimas prasidėjo tiksliai taip, kaip buvo planuota. Džiaugiamės, kad pavyko įvykdyti pažadus savo klientams ir visi (vagonai), kuriuos planuota gabenti, jau yra pristatyti", — sako Ilkka Seppänen, "Operail Finland" generalinis direktorius.

"Operail Finland" leidimą gabenti krovinius Suomijoje gavo 2020 metų lapkričio mėnesį ir Suomijoje valdo devynis lokomotyvus. Nuo 2021 metų sausio mėnesio įmonėje dirba 20 žmonių — dauguma jų yra lokomotyvų vairuotojai.

"Sakyčiau, kad organizacija šiuo metu yra maža ir lanksti. 2021 m. naujų darbuotojų nesitikima", — sakė jis.

Estijos tinklalapio "Operail" duomenimis, 2018 metais bendrovė Estijos geležinkeliais gabeno 99 procentus krovinių, iš kurių maždaug 67 procentai buvo tranzitiniai. Pagrindiniai partneriai yra įmonės iš Rusijos, Kazachstano ir Baltarusijos.

Tegai:
Rusija, ekonomika, Suomija, Estija
Nord Stream-2

"Nord Stream-2" nulems Vokietijos ir JAV santykių likimą

0
(atnaujinta 09:37 2021.01.23)
JAV įvedė sankcijas Rusijos dujotiekio tiesėjui "Fortuna", kuris dalyvauja statant "Nord Stream-2". Be to, remiantis Vokietijos žiniasklaidos pranešimais, Amerikos ambasada Berlyne pranešė Vokietijos vyriausybei apie planus įvesti naujas ribojančias priemones

Inauguracijos metu Džo Baidenas gavo ne itin malonią pagrindinio JAV partnerio Vokietijos dovaną. Tai atspindi problemų, su kuriomis teks susidurti naujajai administracijai, esmę, kruopščiai suvyniotą ir perrištą juostele.

JAV įvedė sankcijas Rusijos dujotiekio tiesėjui "Fortuna", kuris dalyvauja statant "Nord Stream-2". Be to, remiantis Vokietijos žiniasklaidos pranešimais, Amerikos ambasada Berlyne pranešė Vokietijos vyriausybei apie planus įvesti naujas ribojančias priemones.

Vokietijos valdžia į savo įžūlų komentarą sureagavo į žeidžiančiu dėl jo laisvo tono komentaru, tai yra, net nebuvo oficialiai išreikšta susirūpinimo.

Tai įvyko organiškai tęsiant kitą reikšmingą incidentą, įvykusį prieš kelias dienas.

Buvęs JAV valstybės sekretorius ir užsienio reikalų patarėjas Džo Baideno rinkimuose Nikolas Bernsas sugalvojo vienu metu įšaldyti JAV sankcijas dujotiekiui ir sustabdyti jo statybą, kad naujoji administracija galėtų "turėti konfidencialų ir protingą pokalbį su Vokietijos vyriausybe ir kitomis dalyvaujančiomis šalimis".

Akivaizdu, kad Bernsas veikė ne savo iniciatyva, o išreiškė Vašingtono pasiūlymą.

Tačiau vokiečiai nuo jo nusivalė. Bundestago energetikos komiteto vadovas Klausas Ernstas Vokietijos energetikos politikos diskusiją su JAV pavadino "visiškai netinkama". Jis pabrėžė, kad "Nord Stream-2" statyba yra grynai europietiškas reikalas, ji turi visus reikalingus leidimus, todėl turi būti greitai užbaigta".

Pastarųjų dešimtmečių Amerikos užsienio politika, kurioje Donaldo Trampo prezidentavimas tapo nesėkme ir kurią demokratai ketina atgaivinti, dažniausiai apibūdinama kaip globalistinė. Joje yra du pagrindiniai ir ne mažiau svarbūs komponentai — procedūriniai-instituciniai ir ideologiniai.

Atsakomybė už ideologiją yra daugybė liberaliausiai išsivysčiusių idėjų — nuo LGBT pažangos iki žmonijos poreikio atsisakyti valgyti mėsą dėl aplinkosaugos priežasčių. Be to, šalininkų radikalumas, "vienintelės teisingos doktrinos" laikymosi reikalavimai ir nesutinkančiųjų persekiojimas tampa vis griežtesni.

Institucinė dalis taip pat yra gerai žinoma visuomenei ir yra viršvalstybinių organizacijų, dokumentų ir procedūrų sistema. Yra populiari nuomonė (ir tai nėra neprotinga), kad tokiu būdu Jungtinės Valstijos daugelį metų stiprino savo dominavimą, norėdamos primesti pasauliui palankias žaidimo taisykles ir visam laikui įtvirtinti savo lyderystę pasaulyje.

Tai, kad kažkas ne taip, tapo aišku jau seniai. Vis daugiau šalių išmoko žaisti ir laimėti sistemoje, kuri, žinoma, yra nesąžininga jų atžvilgiu. Rusija ir jos sėkmingas PPO taisyklių naudojimas jos naudai yra aiškus pavyzdys, o ne išimtis. Tai Donaldas Trampas kartojo visus ketverius metus, nedvejodamas atimdamas valstybes iš daugybės tarptautinių sutarčių ir organizacijų: iš tikrųjų jie Amerikai nėra tokie naudingi, kaip anksčiau manyta.

Nesunku atspėti, kad nedaugelis privilegijuotų JAV partnerių, iš kurių viena yra Vokietija, tuo labiau turi specialias premijas — ir, kaip jau tapo akivaizdu, jie moka jais labai gerai naudotis.

Štai kodėl Berlynui buvo taip nepatogu Trampas, kuris iškirto tiesą, nukirto iš peties ir sugriovė nusistovėjusią Vokietijos laipsniško, tylaus atkūrimo suverenitetą ir Amerikos panaudojimo savo interesams schemą.

Būtent todėl FRG valdžia paėmė Baideną kaip euforiją kaip naująjį JAV prezidentą: tai žada sugrąžinti daug patogesnį formatą vokiečiams — visiškai sutapus propagandinei retorikai ir neskubant lobizuojant užkulisiuose, prisidengiant galima sėkmingai skatinti palankią Vokietijos darbotvarkę.

Tai vyksta su "Nord Stream-2". Pastaraisiais mėnesiais buvo imtasi priemonių, kad dujotiekio konstrukcijos saugumas būtų kuo didesnis dėl spaudimo užjūrio sankcijose. Buvo pakeisti tos pačios "Fortunos" savininkai. Meklenburgo-Pomeranijos parlamentas sukūrė fondą operatyvinei projekto veiklai paremti.

Įdomiausia tai, kad padedant šiai struktūrai, Vokietijos valdžia vienu akmeniu bando numušti du paukščius: ne tik remia pačią statybą, bet ir teikia jos informaciją bei ideologinę paramą, nes naujoji organizacija vadinasi "Klimato ir aplinkos apsaugos fondas Meklenburgas-Vakarų Pomeranija", o oficialus tikslas yra: skatinti "pasiekti Vokietijos klimato tikslus". Taigi aplinkosaugos darbotvarkė yra perimama, nes būtent žalieji yra aktyviausiai naudojami "Nord Stream-2" torpedavimui šalies viduje.

Džo Baideno komanda atsidūrė labai sunkioje situacijoje. Jie negali, kaip būtų padaręs Trampas, iš karto pareikštų garsų skandalą visam pasauliui su strateginiu partneriu, priėmus radikaliai griežtas priemones prieš jį. Tai tiesiog prieštarauja Vakarų vienybės atkūrimo direktyvoms, su kuriomis demokratai grįžta į valdžią. Be to, apskritai Berlynas rodo Vašingtonui ištikimą entuziazmą ir giliausią ideologinį aljansą, kurį dar kartą parodė jų sinchronizuota pasipiktinimo reakcija į Aleksejaus Navalno sulaikymą Rusijoje.

Įprasti darbo per užkulisių vakarėlius metodai ir laipsniškas spaudimo didėjimas gresia kelis mėnesius: vokiečiai yra puikūs amatininkai, organizuojantys tarptautinį biurokratinį "stumti-traukti" ir "biurokratiją". Iki to laiko "Nord Stream-2" bus tiesiog baigtas, o amerikiečiams bus per vėlu mojuoti kumščiais.

Todėl nuo pirmųjų Džo Baideno pirmininkavimo dienų naujoji administracija bus priversta savo darbe pasirinkti tarp kategoriškai nepriimtino Trampizmo ir ideologiškai teisingo, bet kategoriškai neveiksmingo liberalaus globalizmo.

Tačiau Vokietija turi savų sunkumų. "Gazprom" įspėjo apie riziką dujotiekiui "Nord Stream-2" dėl politinio spaudimo, dėl kurio projektas gali būti sustabdytas ar net atšauktas. Tai įspėjimas — pirmiausia Berlynui, kuris, siekdamas nepriklausomybės ir stiprindamas geopolitiką, laikė gera idėja suvaidinti iššaukiančią antirusišką kortelę Navalno apsinuodijimo atveju — ir dar kartą pamiršo, kaip skaudžiai Rusija gali reaguoti į tokį dalyką.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

0
Tegai:
Vokietija, Rusija, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba