JAV nepilotuojamas aparatas MQ-9 Reaper

JAV smogiamieji dronai netoli Rusijos sienų: "MQ-9 Reaper" atsiras Estijoje

(atnaujinta 07:51 2020.06.22)
JAV žvalgybiniai ir smogiamieji nepilotuojami aparatai persikelia iš Lenkijos į Estiją, į Emario oro bazę, kuri seniai pavirto nuolatiniu JAV karinių oro pajėgų mokymo centru

Kažkada, bet ne taip ir seniai, vienas iš Estijos ginkluotųjų pajėgų vadovų poetinio įkvėpimo pagautas parašė, kad NATO orlaiviai į jo šalį atnešė "laisvės garsą", rašo Sputnik radijo autorius Nikolajus Nikolajevas. Kodėl drąsiam kariui laisvė siejama su karinio orlaivio variklio riaumojimu — tema, skirta įdėmiam atitinkamos kvalifikacijos specialistų dėmesiui. Mes nekelsime tokio klausimo, priimdami šį faktą kaip vieną iš atitinkamos anamnezės sudedamųjų dalių. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad politinėje Estijos klasėje akimirksniu atsibunda džiaugsmas, kai tik kur nors girdima: "JAV, NATO, Karinės oro pajėgos, tankai!" arba kažkas panašaus. Šie žodžiai skamba kaip magiškas burtas ar burtininko dūdelė — jiems paklusdama, visa valdančioji Estijos klasė pradeda ritmingai judėti ir entuziastingai pritarti dainuodama šio ritualinio šokio taktu: "JAV, NATO, Karinės oro pajėgos, tankai!"

Tiesios šiomis dienomis pasirodė nauja priežastis kolektyviniam ritualui — JAV Karinių oro pajėgų vadovybė nusprendė, kad nuo šiol smogiamieji nepilotuojami aparatai "MQ-9 Reaper" bus bazuojami Estijoje. Tam jie bus pervežti čia kartu su personalu ir pagalbine įranga iš Lenkijos.

"MQ-9 Reaper" — daugiafunkcis nuotoliniu būdu valdomas nepilotuojamas orlaivis — naudojamas sunaikinti taikinius ir rinkti žvalgybos duomenis. Nespėjo pasirodyti ši naujiena, kaip Estijos karinių oro pajėgų vadas Rauno Sirkas pareiškė: "Mes džiaugiamės sveikindami savo sąjungininkus Emaryje. Dronai yra karšta tema šiuolaikiniame pasaulyje, o jų įdiegimas į aviacijos kultūrą sukuria naują pagrindą".

Emario oro bazė jau seniai pavirto nuolatiniu JAV Karinių oro pajėgų mokymo centru. Jos plėtrai ir priežiūrai kasmet iš JAV biudžeto skiriami milijonai dolerių. Visa tai vyksta remiantis vadinamuoju "Susitarimu dėl investicijų" tarp JAV ir Estijos Respublikos. Pagal šį susitarimą JAV kariai gali statyti ir tobulinti karinius objektus personalo apgyvendinimui, mokymui, technikos priežiūrai, vienetų formavimui ir dislokavimui bei kt.

Šių objektų skaičius yra labai didelis ir neapsiriboja tik viena oro baze — tai apima ir centrinį poligoną, ir karinį miestelį Tapoje. Objektų sąrašas ateityje gali būti išplėstas. Viskas priklauso tik nuo amerikiečių norų ir poreikių. Norisi atkreipti dėmesį į paskutinius ankstesnės frazės žodžius "nuo amerikiečių norų ir poreikių". Niekas čia neužsimena apie paprastus Estijos žmones, jų norai ir poreikiai niekam neįdomūs.
NATO pajėgos Baltijos šalyse
© Sputnik /
NATO pajėgos Baltijos šalyse

 

Tegai:
nepilotuojamas aparatas, JAV, Estija
Ryga, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: rasiniai neramumai JAV sukėlė sumaištį valdančiajam Latvijos elitui

6
(atnaujinta 22:54 2020.07.06)
Latvijos vadovybė riaušių nekomentuoja, nes neįmanoma numatyti, kaip toliau vystysis situacija, tikina žmogaus teisių aktyvistas Aleksandras Gaponenka

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Praėjusį penktadienį Rygoje Latvijos prezidentas Egilis Levitas ir ministras pirmininkas Krišjanis Karinšas padėjo gėlių prie Didžiosios sinagogos memorialo Gogolio gatvėje. Šis iškilmingas įvykis turėjo sutapti su 1941 metų įvykių, kai naciai šioje sinagogoje sudegino daugiau nei penkis šimtus žydų, data, praneša Sputnik Latvija.

Tuo tarpu šeštadienį Lesteno "Bratskoje" kapinėse įvyko atsisveikinimo ceremonija su buvusiu SS legionieriumi, publicistu Visvaldžiu Laciu, kuris dalyvavo baudžiamosiose operacijose Antrojo pasaulinio karo metu.

Interviu Sputnik Lietuva Europos studijų instituto prezidentas, profesorius, žmogaus teisių aktyvistas Aleksandras Gaponenka teigė, kad prasidėjus rasiniams neramumams JAV, Latvijos valdantysis elitas "prarado orientaciją erdvėje ir laike".

"Kadangi iš Vašingtono sklinda kryptingi signalai, [Latvijos valdžia] tarsi stengiasi sutelkti dėmesį tiek į vieną, tiek į antrą. Ir, viena vertus, atrodo, kad taip, mes turime prisiminti Holokausto aukas, nors iš tikrųjų ne, bet, kita vertus, labai norisi pagerbti nacių nusikaltėlius, tačiau buvo pastebėta, kad aukščiausioji vadovybė nedalyvavo laidotuvėse, apsiribojo tik moraliniu paskatinimu visko, kas buvo susiję su Lacio laidotuvėmis", — sakė jis.

Gaponenka pažymėjo, kad Latvijos valdantysis elitas nekomentavo rasinių neramumų JAV, nes neaišku, kaip situacija vystysis toliau. Jo manymu, toks netikrumas išliks bent iki Amerikos prezidento rinkimų pabaigos.

6
Tegai:
JAV, Latvija
Dar šia tema
Kodėl Latvija gali sau leisti ignoruoti realybę
Istorikas: Latvijos valdžia Gegužės 9 dienos atžvilgiu vėl parodė nemandagumą
Politologas: Latvija gali tik generuoti agresiją prieš Rusiją
Talinas

Estija ketina sušvelninti apribojimus užsienio atvykstantiems darbuotojams

(atnaujinta 16:18 2020.07.06)
Žemės ūkio sektoriuje šiandien dirba apie 400 žmonių iš trečiųjų šalių, daugiausia iš Ukrainos. Ūkininkų vertinimu, jiems trūksta apie 1500 žmonių, kad būtų galima susitvarkyti su darbo apimtimi

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Estijos vyriausybė ketina sušvelninti sezoninių darbuotojų atvykimo ir buvimo šalyje apribojimus, pirmadienį sakė šalies ministras pirmininkas Juris Ratas.

"Iki 2022 metų balandžio 30 dienos užsienio sezoninis darbuotojas galės Estijoje dirbti iki 180 dienų per metus", — cituoja Ratą RIA Novosti. Kol kas kalbama apie principinį susitarimą tarp koalicijos partijų. Teisiniu požiūriu susitarimas dar nėra įformintas. Pasak vidaus reikalų ministro Marto Helmės, vyriausybės sprendimas bus parengtas artimiausiomis dienomis ir turėtų įsigalioti liepos 16 dieną.

Vyriausybė apie užsienio darbo jėgos problemos sprendimą paskelbė netrukus prieš pirmadienį numatytą neeilinį parlamento posėdį, kuriame opozicijos iniciatyva turėtų būti svarstomos Užsieniečių įstatymo pataisos. Pataisose numatyta, kad darbuotojams iš trečiųjų šalių bus leista likti ir tęsti darbą Estijoje iki gruodžio 31 dienos.

Žemės ūkio sektoriuje šiandien dirba apie 400 žmonių iš trečiųjų šalių, daugiausia iš Ukrainos. Pasak ūkininkų, jiems reikia dar 1500 žmonių, kad būtų galima susitvarkyti su darbo apimtimi.

Anksčiau Estijos žiniasklaida pranešė, kad dėl koronaviruso protrūkio Estijos braškių plantacijos liko be užsienio darbo jėgos, pirmiausia be darbuotojų iš Ukrainos, kurie pastaraisiais metais reguliariai atvyksta skinti braškių. Ūkininkai paprašė vyriausybės panaikinti darbo jėgos iš užsienio įvažiavimo apribojimus.

Vidaus reikalų ministras Martas Helmė anksčiau teigė, kad darbuotojai iš užsienio, legaliai gyvenantys Estijoje nuo kovo 17 dienos, galės toliau dirbti žemės ūkyje iki liepos 31 dienos, o po to turės išvykti iš šalies.

Tegai:
koronavirusas, užsieniečiai, darbuotojai, Estija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
PSO nutraukė trijų vaistų nuo koronaviruso tyrimus
PSO susidomėjo rusiška vakcina nuo koronaviruso
Lietuvoje per parą patvirtinti 5 nauji COVID-19 atvejai
Gėrimas už vairo, arhcyvinė nuotrauka

Šiauliuose sučiuptas sėdėjęs vairo neblaivus kariškis

(atnaujinta 08:10 2020.07.07)
Incidentas įvyko Cvirkos gatvėje. Anot teisėsaugos pareigūnų, kareivio kraujyje rasta 1,54 promilės alkoholio

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. Šiaulių policija sulaikė automobilį "Audi A4", kurį vairavo neblaivus Lietuvos kariuomenės karys. Apie tai pranešė respublikos policijos departamento spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko Cvirkos gatvėje. Anot teisėsaugos pareigūnų, kareivio kraujyje rasta 1,54 promilės alkoholio.

Vyras areštuotas, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad iš ligoninės buvo išleistas vyras, kuris teigė, kad jį sumušė policijos pareigūnai.

Pasak vyro, gimusio 1965 metais, jis buvo sumuštas Marijampolės savivaldybėje, Liudvinavo miestelyje.

Incidentas įvyko liepos 5 dieną.

Tegai:
karys, Šiauliai, neblaivumas, alkoholis
Dar šia tema
Iš Londono į Lietuvą atskraidinti kaliniai
Kaip Rusija reagavo į NATO pratybas "Ramstein Alloy" Latvijoje
Austrijoje nužudytas prieglobsčio prašytojas iš Rusijos