Vilniaus panorama, archyvinė nuotrauka

Baltijos šalys naujame ES COVID žemėlapyje pažymėtos oranžine spalva

(atnaujinta 12:12 2020.10.16)
Šešiolika ES šalių atsidūrė vadinamojoje raudonojoje zonoje — jose per pastarąsias 14 dienų 100 tūkstančių žmonių buvo daugiau nei 50 naujų COVID-19 atvejų

VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) pirmą kartą paskelbė visos Europos žemėlapį, kuriame pavaizduota COVID-19 epidemiologinė padėtis ES.

Ateityje žemėlapis bus skelbiamas kartą per savaitę, ketvirtadieniais.

Spalio 13 dieną ES Taryba patvirtino rekomendacijas, kuriose siūlomas bendras požiūris į kelionių apribojimų įvedimą ES dėl koronaviruso pandemijos.

Rekomendacijose visų pirma numatyta išleisti bendrą žemėlapį, kuriame kiekvienas Europos regionas bus pažymėtas spalva, apibūdinančia epidemiologinę situaciją, taip pat nustatyti bendri tyrimų ir karantino reikalavimai keliautojams iš itin viruso paveiktos ES teritorijos.

Žemėlapyje tik trys ES šalys ir šalys, priklausančios bendrai Europos ekonominei erdvei, yra nuspalvintos žalia spalva: Norvegija, Suomija ir Graikija. Dar penkios šalys — Italija, Kipras, Estija, Lietuva ir Latvija — yra oranžinėje zonoje.

Kitos penkios šalys — Vokietija, Švedija, Austrija, Danija ir Islandija — yra pilkos, nes ES neturi pakankamai duomenų apie šiose šalyse atliktus tyrimus. Likusios 16 Europos Sąjungos šalių, įskaitant Prancūziją, Belgiją, Ispaniją, Lenkiją, yra raudonos spalvos. Raudonojoje zonoje yra JK, kuri paliko ES.

Trijų spalvų šviesoforas

Pagal naujas rekomendacijas, jei bendras naujai nustatytų COVID-19 atvejų skaičius per pastarąsias 14 dienų neviršija 25 100 tūkstančių žmonių, o teigiamų testų rezultatų skaičius neviršija 4 % visų atliktų tyrimų, kelionėms ES apribojimai neturėtų būti taikomi. Tokia teritorija žemėlapyje bus pažymėta žalia spalva.

Oranžinė spalva nurodys sritis, kuriose per 14 dienų buvo užfiksuota ne daugiau kaip 50 naujų COVID-19 atvejų 100 tūkstančių gyventojų.

Regionai, kuriuose per 14 dienų buvo užfiksuota daugiau nei 50 naujų COVID-19 atvejų 100 tūkstančių žmonių, o teigiamų testų rezultatų skaičius viršijo 4 % ištirtų žmonių skaičiaus, pateks į "raudonąją zoną", į kurią keliauti nerekomenduojama.

Regionai, kurie nepateikia pakankamai informacijos epidemiologinei situacijai įvertinti, pateks į "pilkąją zoną".

Tuo tarpu ES valstybės narės neturėtų uždrausti kelionių iš "raudonosios", "pilkosios" ar "oranžinės" zonų, joms gali reikėti tik karantino ar privalomų tyrimų. Apie bet kokius ES šalių sienų kirtimo taisyklių pakeitimus privaloma iš anksto pranešti vieni kitiems.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
ES, Baltijos šalys, COVID-19
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (356)
Dar šia tema
"Situacija gali dramatiškai keistis": Skvernelis pakomentavo COVID-19 plitimą Vilniuje
Naujų COVID-19 atvejų detalės: sostinėje fiksuojamas spartus infekcijos plitimas
Latvija paliko Ukrainą be humanitarinės pagalbos, bijodama COVID-19
Briedis, archyvinė nuotrauka

Rygos policija visą dieną gaudė briedį, tačiau nesėkmingai

(atnaujinta 21:22 2020.10.21)
Bendrovė "Latvijas dzelzceļš" pasinaudojo briedžio apsilankymu mieste socialinei reklamai ir paprašė piliečių būti atsargesnių prie geležinkelio bėgių

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Į Rygą nuklydęs briedis visą dieną bėginėjo nuo Valstybės policijos pareigūnų, praneša Sputnik Latvija.

Pranešimą apie tai, kad Grizinkalno parke buvo pastebėtas briedis, pareigūnai gavo 8:40 val. Iš ten briedis nužygiavo į Rygos centrinę stotį, kurios sargybiniai nesėkmingai bandė pagauti gyvūną ant platformų.

"Latvijas dzelzceļš" kameros užfiksavo, kaip briedis geležinkelio tiltu kirto Dauguvą, o jį lėtai sekė keleivinis traukinys.

Vėliau briedis dingo tarp medžių Zakusalos saloje, prie Latvijos televizijos pastato. Sutemus paiešką buvo nutarta nutraukti. Kur briedis dabar, pareigūnai nežino ir ragina gyvūną pastebėjusius piliečius pranešti apie tai policijai.

Bendrovė "Latvijas dzelzceļš" panaudojo briedžio apsilankymą mieste socialinei reklamai, o socialiniuose tinkluose paskelbė gyvūno kadrus su kreipiniu: "Nebūk briedis, sulėtink prie bėgių!"

Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius juokais parašė "Twitter", kad policija greičiausiai persekiojo briedį, nes jis vaikščiojo po miestą be kaukės.

Tegai:
briedis, Latvija, Ryga
Dar šia tema
Politologas: Latvijos gyventojai praranda susidomėjimą situacija Baltarusijoje
Latvija paliko Ukrainą be humanitarinės pagalbos, bijodama COVID-19
Latvijos prezidentas ragina jaunus žmones sugalvoti naujų žodžių, jei jų nepakanka
Talinas, Estija

Estijos vidaus reikalų ministras atsisakė atsistatydinti kilus skandalui dėl gėjų

(atnaujinta 14:32 2020.10.21)
Anksčiau Martas Helmė pareiškė apie aiškią poziciją dėl santuokos ir šeimos sampratos. Anot jo, tegul "nepatenkinti tuo" LGBT atstovai "bėga į Švediją"

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Estijos vidaus reikalų ministras, Konservatorių liaudies partijos (EKRE) vicepirmininkas Martas Helmė pareiškė, kad po skandalo neatsisakys savo pareiškimų apie seksualines mažumas, o EKRE yra pasirengusi pereiti į opoziciją.

Interviu Vokietijos radijo stočiai "Deutsche Welle" Helmė sakė, kad jo partija (EKRE) rengia referendumą, kad teisės aktuose būtų aiškiai nurodyta, jog santuoka yra vienos moters ir vieno vyro sąjunga, ir pareiškė, kad tegul "nepatenkinti tuo gėjai bėga į Švediją", kur į juos žiūrima pakančiau, ir pridūrė, kad jis yra "nedraugiškas" jų atžvilgiu.

Helmės pasisakymai sulaukė aštrios kritikos iš opozicijos, reikalaujančios jo atsistatydinimo, taip pat Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid, kuri pasakė, kad "tokių pažiūrų ministras netinka Estijos Respublikos vyriausybei".

"Ne, aš neatsistatydinsiu... Taip, mes esame pasirengę pereiti į opoziciją. Tačiau mes taip pat esame pasirengę pereiti ir į kitą valdančiąją koaliciją", — cituoja Helmę RIA Novosti.

Pasak Helmės, konflikto priežastis slypi žodžio laisvės supratime.

"Tiesą sakant, pagrindinė ginčo vyriausybėje priežastis yra ta, ar vyriausybės nariai ir Estijos piliečiai turi teisę į žodžio laisvę, ar jai taikomi kokie nors apribojimai. Mūsų netenkina žodžio laisvė, kurią kažkas riboja. Tame slypi konflikto esmė, o ne Marto Helmės asmenybėje", — sakė politikas.

Komentuodamas interviu "Deutsche Welle" Helmė sakė, kad nieko nekeistų. "Aš nesakiau, kad ką nors išsiųsiu ar kad kažko nekenčiu. Aš nedraugiškai pasakiau homoseksualams, kad man nepatinka visa ši propaganda ir agresyvumas", — sakė jis.

Valdančiajai koalicijai priklauso trys partijos — Centro, EKRE ir "Isamaa". Centro partijos lyderis ir ministras pirmininkas Juris Ratas pasmerkė Helmę, pažymėdamas, kad koalicijos partneriai ieško išeities iš politinės krizės. Antradienį valdančioji koalicija nesugebėjo susitarti dėl ginčo, kurį sukėlė Helmė. Konsultacijos tęsis trečiadienį.

Tegai:
Vidaus reikalų ministerija (VRM), LGBT, Estija
Dar šia tema
Šansai — 50 ant 50. Pirmasis Seimo rinkimų turas praėjo, o intriga sugrįžo
Aukštoji politikos aritmetika — arba į kairę, arba į dešinę. Ką renkatės Jūs?
Vaivorykštinis Lietuvos pasirinkimas. Mažumos nukreipė teisinga kryptimi
Stambulas, archyvinė nuotrauka

Ekspertai paaiškino, kodėl kitąmet atostogos Turkijoje gali pabrangti

(atnaujinta 22:01 2020.10.21)
Pranešama, kad Turkijos viešbučiams pradėta siųsti pranešimus apie saugaus turizmo pažymėjimų išdavimo programos pakeitimus

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Turkijos kultūros ir turizmo ministerija išplėtė viešbučių, kurie turės gauti specialų vietos valdžios institucijų saugos sertifikatą, norėdami priimti užsienio turistus, sąrašą, todėl kitais metais kai kurie viešbučiai gali pabrangti, praneša TourDom.ru.

Pasak leidinio šaltinio, ministerija pradėjo siųsti viešbučiams pranešimus apie saugaus turizmo pažymėjimų išdavimo programos pakeitimus. Daroma prielaida, kad toks dokumentas patvirtina specialius patikrinimus ir sanitarinių bei higienos taisyklių laikymąsi objekte, taip pat suteikia viešbučiui teisę aptarnauti turistus iš užsienio.

Jei 2020 metais sertifikatas buvo būtina sąlyga norint atidaryti viešbučius su 50 kambarių fondu, tai 2021 metais minimalus kambarių skaičius sumažės iki 30. Ši informacija taip pat patvirtinta Turkijos turizmo skatinimo ir plėtros agentūros tinklalapyje.

Ekspertų teigimu, tokie kriterijai iš tikrųjų įpareigoja sertifikuoti mažus apartamentinius viešbučius. Kambarių skaičius juose paprastai svyruoja nuo 30 iki 50. Be to, tokios apgyvendinimo įstaigos yra daugiausia Stambule ar mažose turistinėse provincijose.

Programoje yra 129 punktai, iš kurių daugelis reikalauja rimtų viešbučių savininkų investicijų, o mažiems viešbučiams juos paprasčiausiai sunku įgyvendinti. Pavyzdžiui, sunku organizuoti maisto zoną mini viešbutyje su 30 kambarių, kurie turi atitikti taisykles, kai stalai išdėstyti 1,5 metro ir kėdžių — 60 centimetrų atstumu.

Pasak stebėtojų, yra trys galimi 2021 metų scenarijai. Pirmuoju atveju viešbučiai atsisakys gauti pažymėjimą ir, atitinkamai, priimti užsienio svečius. Antra, jie tiesiog neatsidarys kitą sezoną.

Trečias variantas — viešbučių savininkai susigrąžins išleistus pinigus, pakeldami nakvynės kainas. Nors dideli viešbučiai gali sau leisti išlaikyti išlaidas mažindami nuolatinę klientų kaitą, apartamentiniai viešbučiai stengsis gauti maksimalų pelną nuo kiekvieno kliento.

Tegai:
kainos, viešbutis, Turkija