Sputnik radijo mikrofonas

"Baltnews" ir "Sputnik Latvija" žurnalistai kaltinami ES sankcijų pažeidimu

(atnaujinta 22:28 2020.12.03)
Pas žurnalistus ketvirtadienį vyko kratos, konfiskuota technika ir susisiekimo priemonės. Jie pasirašė pasižadėjimą neišvykti iš šalies

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Portalų "Baltnews" ir "Sputnik Latvija" darbuotojams pareikšti kaltinimai dėl ES sankcijų režimo pažeidimo, po apklausų jie pasirašė pasižadėjimą neišvykti iš šalies, pas juos atliktos kratos, praneša Sputnik.

Iš žurnalistų taip pat konfiskuota technika ir susisiekimo priemonės.

Pasak agentūros, Latvijos piliečiams pareikšti įtarimai dėl šalies Baudžiamojo kodekso 84 straipsnio pažeidimo, jiems gali grėsti bausmė nuo piniginės baudos iki laisvės atėmimo.

"Pagal Latvijos, Lietuvos ir Estijos versiją, MIA "Rossija segodnia" yra taikomos asmeninės Europos Sąjungos sankcijos, įvestos agentūros generaliniam direktoriui Dmitrijui Kiseliovui 2014 metais", — rašoma Sputnik "Telegram" pranešime.

Naujienų agentūros "Baltnews" vadovas Andrejus Starikovas teigė, kad žinoma, jog Latvijoje buvo ieškomi mažiausiai šeši žurnalistai, su kai kuriais iš jų nepavyksta susisiekti.

"Vyksta teisinis chaosas. Už sankcijų režimo pažeidimą gresia laisvės atėmimas iki aštuonerių metų arba bauda. Represijų mastai yra tokie, kad suprantame, jog tai nėra tik Latvijos iniciatyva", — RIA Novosti cituoja Starikovą, su nuoroda į Sputnik radiją.

Jis priminė, kad šiandien Facebook užblokavo "Baltnews" puslapį, nenurodydama šio sprendimo priežasties, o kitą dieną portalo rangovas Londone negalėjo gauti pinigų dėl sąskaitos įšaldymo.

Rusijos nuolatinis atstovas ESBO Aleksandras Lukaševičius, archyvinė nuotrauka
© Фото предоставлено постоянным представительством России при ОБСЕ

"Ir šiandien mes sužinojome apie mūsų žurnalistų paieškas ir sulaikymus. Mes žinome apie mažiausiai šešis žmones, su kai kuriais iš jų nepavyksta susisiekti", — sakė agentūros vadovas.

Latvijos žurnalistų sąjungos narė Ala Berezovskaja anksčiau sakė, kad kratos buvo atliktos pas Andrejų Jakovlevą ir jo žmoną Iriną, taip pat pas publicistą Vladimirą Lindermaną. Be to, ji pasakojo, kad kitas žurnalistas Andrejus Solopenka buvo nuvežtas į Latvijos valstybės saugumo tarnybą.

Vėliau informacija apie Lindermano sulaikymą pasirodė oficialiame Latvijos "Rusų sąjungos" partijos puslapyje.

"Šiandien garsaus publicisto ir visuomenės veikėjo Vladimiro Lindermano bute buvo atlikta krata ir paimta visa įranga — kompiuteris, telefonas, diskai ir banko kortelės. Pats Vladimiras buvo sulaikytas ir dabar tardomas Valstybės saugumo tarnyboje. Kratos ir sulaikymo priežastys nežinomos. Manome, kad toks, jau kelis kartus pasikartojęs požiūris į asmenį, kuris tiesiog išreiškia savo pažiūras, kurios skiriasi nuo valstybės pozicijos, yra nepriimtinas", — rašoma partijos pranešime.

Situaciją Latvijoje pakomentavo Rusijos nuolatinė misija prie ESBO.

"Mes esame susirūpinę dėl gaunamos informacijos, kad "Baltnews" ir "Sputnik Latvija" darbuotojams pagal baudžiamąjį straipsnį buvo pareikšti įtarimai dėl ES sankcijų režimo pažeidimo ir pas juos vykusių kratų. Rygoje dar vienas šiurkštus ESBO įsipareigojimų dėl žodžio laisvės ir galimybės naudotis informacija pažeidimas", — sakoma pranešime.

Panaši situacija praėjusiais metais buvo ir Estijoje. Gruodį Sputnik Estija darbuotojai gavo Policijos ir sienos apsaugos departamento laiškus su tiesioginiais grasinimais iškelti baudžiamąją bylą prieš juos, jei jie nenutrauks darbo santykių su MIA "Rossija segodnia" iki šių metų sausio 1-osios.

Šie veiksmai neva pateisinami nuo 2014 metų kovo 17 dienos Europos Sąjungos taikomomis sankcijomis daugeliui fizinių ir juridinių asmenų, galimai susijusių su Ukrainos įvykiais.

Tačiau ES sankcijos buvo įvestos ne prieš MIA "Rossija segodnia", į kurią įeina Sputnik, bet asmeniškai prieš agentūros generalinį direktorių Dmitrijų Kiseliovą.

Estijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Urmas Reinsalu ketvirtadienį RIA Novosti sakė, kad jo šalis vykdo ES sankcijų politiką ne prieš Sputnik, o atsižvelgdama į Kiseliovui nustatytas asmenines sankcijas.

Sputnik Estija žurnalistai buvo priversti tai padaryti ir nuo sausio 1 dienos perėjo prie darbo nepaprastuoju režimu.

Tegai:
MIA "Rossija segodnia", sankcijos, ES, Latvija, Baltnews, Sputnik
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (122)
Памятник на воинской братской могиле в Екабпилсе

Latvijoje memorialo sovietų kariams pavogta patranka

Veteranai ir visuomenininkai vasario 24 dienos rytą pastebėjo, kad nežinomi asmenys sunaikino paminklą prie karių kapinių pačiame Jekabpilio centre

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Patranka, įrengta memoriale sovietų kareiviams Latvijos Jekabpilyje, dingo nuo postamento, žurnalistams pranešė miesto veteranų palaikymo draugijos pirmininkė Lidija Amosova.

Antradienį Tėvynės gynėjo dienos proga prie paminklo veteranai padėjo gėlių. Pasak Amosovos, patranka buvo vietoje, tačiau trečiadienio rytą ji dingo.

Полиция работает на месте разрушения памятника в Екабпилсе
© Sputnik
Policija dirba paminklo sunaikinimo vietoje Jekabpilyje

"Patranką tikriausiai nutempė traktoriumi. Apie tai mes informavome Rusijos ambasadą", — sakė veteranų paramos draugijos pirmininkė.

Memorialas Sovietų Sąjungos kariams Krustpilio parke, Jekabpilyje, buvo atidarytas 1976 metais. Netoliese yra karių kapinės.

Tegai:
memorialas, sovietų kariai, sovietų karių kapai, Latvija
Talinas

Estija sienos su Rusija sutartį pavadino "išdavikiška"

(atnaujinta 13:17 2021.02.24)
Maskva ne kartą pabrėžė, kad Tartu sutartis — istorinis dokumentas, neturintis realios teisinės galios. Tačiau Estijos konservatoriai remiasi juo, kritikuodami susitarimo ratifikavimą

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Estijos parlamento pirmininkas Henas Poluasas (Henn Põlluaas) įvertino galimybę sudaryti sienos sutartį su Rusija. Apie tai praneša Estijos portalas "ERR".

Politikas pasisakė vėliavos pakėlimo ceremonijoje Tompėjos kalvoje 103-ųjų Estijos nepriklausomybės metinių proga.

"Šiemet minėjome 101-ąsias Tartu taikos sutarties tarp Estijos ir Rusijos pasirašymo metines. Tartu taikos sutartis, įtvirtinta mūsų Konstitucijoje, galioja ir šiandien pagal tarptautinę teisę. Jos apibrėžta valstybės siena taip pat galioja, nepaisant to, kad Rusija vis dar okupuoja Pečiorą ir teritorijas už Narvos", — sakė Poluasas.

Pasak jo, Talinui nėra būtinybės įteisinti "nusikalstamą okupaciją" ir sudaryti "išdavikišką sienos sutartį" su Rusija.

Sutartis dėl tarpusavio sienų tarp Rusijos ir Estijos pripažinimo buvo pasirašyta 2005 m. Tačiau Estijos parlamentas, ratifikuodamas pasienio sutartį, į dokumentus įtraukė nuostatas, kurios nebuvo numatytos pirminiame tekste — preambulę su nuorodomis į 1920 m. Tartu taikos sutartį tarp Estijos ir Sovietų Rusijos, kuri neteko galios. Maskva tai vertino kaip galimybę ateityje pateikti teritorines pretenzijas Rusijai ir Rusijos Federacijos parašas susitarime buvo atšauktas.

Sienos sutarties projektas pirmąjį svarstymą Estijos parlamente perėjo 2014 m. balandžio mėn. Tačiau po rinkimų respublikoje pasikeitė parlamento sudėtis, į valdžią atėjo nauja vyriausybė, todėl ratifikavimo procesas prasidėjo iš naujo.

Šalys susitarė, kad sutarties ratifikavimo procesas abiejose šalyse vyks lygiagrečiai, tačiau terminai nebuvo nustatyti.

Teritorinės Estijos konservatorių pretenzijos Rusijos Federacijai

Poluasas yra Estijos konservatorių liaudies partijos (EKRE), kuri nepritaria sienos sutarties ratifikavimui, vadovo pavaduotojas. Pasak partijos atstovų, šis dokumentas dalį "Estijos teritorijos" suteikia Rusijos Federacijai. Visų pirma teritoriją už Narvos ir Pečioros dalį.

Pagal Tartu taikos sutartį, pasirašytą tarp Sovietų Rusijos ir Estijos 1920 metais, dalis Rusijos žemių — Ivangorodas su gretima teritorija (dabar Leningrado srities Ivangorodas) ir didžioji dalis Pečiorų teritorijos (dabar Pskovo srities Pečiorų rajonas) — atiteko Estijai. Tačiau Estijai tapus TSRS dalimi, dokumentas prarado savo galią.

Maskva ne kartą yra pareiškusi, kad Tartu sutartį laiko istoriniu dokumentu, neturinčiu teisinės galios. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pažymėjo, kad Estijos teritoriniai reikalavimai Rusijos atžvilgiu yra visiškai nepriimtini. Jos nuomone, tokie pareiškimai rodo kai kurių Estijos politikų norą sugadinti bet kokią teigiamą dvišalių santykių apraišką.

Interviu Sputnik Lietuva politologas, Maskvos valstybinio pedagoginio universiteto Istorijos ir politikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Šapovalovas pažymėjo, kad Estijos valdžia, ragindama atsisakyti Rusijos ir Estijos pasienio sutarties, rodo "politinį trumparegiškumą".

Tegai:
Tartu taikos sutartis, Rusija, Estija
Dar šia tema
Estija ketina įtraukti Lietuvą į "kelionių burbulą"
Misija "išsaugoti derlių": Estija ieško būdų pasikviesti sezoninius darbuotojus 
Kirpykla

Kirpėjas aukcione pardavė pirmojo kliento registraciją apsikirpti po karantino

(atnaujinta 16:42 2021.02.24)
Pradinė pasiūlymo, pavadinto "Pirmoji registracija apsikirpti po 10 savaičių karantino 2021 metų kovo 1 d., 08:00", kaina siekė 288 eurus

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Kirpėjas iš Bairoito miesto (Bavarija, Vokietija) Andreasas Nuislis (Andreas Nuysl) "eBay" platformoje pateikė pirmojo kliento registraciją apsikirpti po karantino. Apie tai pranešė agentūra "DPA".

Мост через реку Нерис в Вильнюсе
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pradinė pasiūlymo, pavadinto "Pirmoji registracija apsikirpti po 10 savaičių karantino 2021 metų kovo 1 d., 08:00", kaina siekė 288 eurus. Nuo vasario 12 iki vasario 20 dienos imtinai ji padidėjo iki 422 eurų. Už šią kainą paslaugą įsigijo 43 metų vyras.

Be 422 eurų, Nuisliui pavyko surinkti dar 1 310 eurų aukų. Visi šie pinigai bus skirti padėti vaikams per vieną iš labdaros organizacijų.

Kirpyklos Vokietijoje buvo uždarytos dėl karantino priemonių nuo praėjusių metų gruodžio 16 dienos. Vasario 10 d. Vokietijos valdžia nusprendė pratęsti karantino režimą iki kovo 7 d. su atskiromis išlygomis. Pakeitimais numatyta nuo kovo 1 dienos atidaryti kirpyklas — tik su sąlyga, kad bus laikomasi higienos taisyklių.

Tegai:
karantinas, kirpėjas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje