Rusijos vakcina nuo COVID-19 Sputnik V

Estų gydytojas stojo ginti rusų vakciną nuo COVID-19 "Sputnik V"

(atnaujinta 17:46 2021.02.19)
Gydytojas mano, kad Estijoje, užuot padėjus žmonėms pandemijos metu, užsiimama "antraeiliais reikalais"

VILNIUS, vasario 19 — Sputnik. Medicinos mokslų daktaras ir Estijos Raudonojo Kryžiaus ordino turėtojas Adikas Levinas atviru laišku kreipėsi į buvusį šalies užsienio reikalų ministrą Urmą Reinsalu, kritikavusį Rusijos vakciną nuo koronaviruso "Sputnik V". Jo žodžius cituoja "Sputnik Meedia".

"Aš asmeniškai manau, kad tai, ką pasakėte, yra tik politinė demagogija. Kodėl? Todėl, kai tarptautiniu mastu pripažintas žurnalas "Lancet" paskelbė medžiagą apie didelį "Sputnik V" vakcinos efektyvumą, daugelis skeptikų suprato, kad tai yra gera ir veiksminga vakcina", — paaiškino gydytojas.

Jis taip pat priminė, kaip spausdinamos mokslinės publikacijos: medžiaga siunčiama recenzentams. Šiuo atveju gydytojas įsitikinęs, kad tai buvo keli pasaulinio lygio mokslininkai.

"Laimei, jie yra tolimi politikai. Na, ir pats žurnalas yra tolimas nuo politikos", — sakė Levinas ir pridūrė, kad leidinys leido pateikti Rusijos vakciną Europos vaistų agentūrai, ir šis vaistas gali būti tinkamas naudoti ES.

"Tikėtina, kad Viešpats žmonijai atsiuntė pandemiją, kad mes sustabdytume informacinį karą ir visi susėstume prie vieno stalo aptarti, kaip atsikratyti pandemijos", — sakė Levinas.

Estijoje, jo manymu, užuot padėjus žmonėms pandemijos metu, užsiimama "antraeiliais reikalais". Jis pažymėjo, kad myli savo tėvynę, tačiau, būdamas gydytojas, Levinas pirmenybę teikia žmonių gyvybei ir sveikatai. Jis paragino pagalvoti apie tai, kaip galima būtų išgelbėti gyvybes.

Anksčiau buvęs Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu priešinosi Rusijos vakcinos "Sputnik V" pirkimui. Klausimą apie galimybę įsigyti rusišką vaistą uždavė deputatė Marija Jufereva-Skuratovski.

Estijoje vakcinacija nuo COVID-19 prasidėjo gruodžio 27 dieną. Iš viso šalis iš penkių gamintojų: "Pfizer/BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca", "Anssen Pharmaceutica NV" ir "CureVac" užsisakė apie 3,5 milijono vaistų dozių.

"Sputnik V" vakcinos naudojimas patvirtintas daugiau nei 20 šalių, įskaitant Rusiją, Baltarusiją, Argentiną, Serbiją, Venesuelą, Vengriją, Jungtinius Arabų Emyratus, Iraną ir kt.

Tegai:
Sputnik V, vakcina, koronavirusas, Estija
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1479)
Dar šia tema
Maskvoje bus išbandyta nazalinio tipo "Sputnik V" vakcina
Lenkijos žiniasklaidos skaitytojai pasisakė už skiepijimą "Sputnik V"
Žiniasklaida pranešė apie Amerikos diplomatų prašymus pasiskiepyti "Sputnik V"
Skinest Baltija

Konstitucinis Teismas pritarė Lietuvos vyriausybės sprendimui uždrausti darbą su "Skinest"

(atnaujinta 14:22 2021.03.05)
Kadangi Latvijoje įmonei buvo pradėtas baudžiamasis persekiojimas, tai automatiškai gali būti laikoma grėsme nacionaliniam saugumui, mano teismas

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Lietuvos Konstitucinis Teismas (KT) nusprendė, kad vyriausybės sprendimas užkirsti kelią sutarčių tarp "Lietuvos geležinkelių" ir Estijos verslininko Olego Osinovskio kontroliuojamos "Skinest Baltija" dukterinės įmonės pasirašymui neprieštarauja Konstitucijai, praneša KT spaudos tarnyba.

Konstitucinis Teismas nagrinėjo bylą remdamasis individualiu Osinovskio, "Skinest Grupp" ir "Skinest Rail" skundu.

"Skinest" grupė buvo faktiškai pašalinta iš Latvijos geležinkelių konkurso 2018 metais, kai vyriausybės komisija ir vyriausybė neleido Latvijos geležinkeliams pasirašyti sutarčių su įmone.

Tada kabinetas nurodė, kad Osinovskis turi ryšių, kurie padidina riziką arba kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, su užsienio šalių departamentais arba su jų asmenimis ar juridiniais asmenimis.

Sausio 21 dieną Latvijos teismas išteisino kyšininkavimu apkaltintą buvusį Latvijos geležinkelių vadovą Ugį Magonį ir Osinovskį. Šis teismo sprendimas nėra galutinis.

2019 metų gruodžio mėnesį "Skinest" pateikė skundą dėl Lietuvos Europos Komisijai (EK). Bendrovė mano, kad Lietuvos valdžia nori išstumti "Skinest Baltija" ir "Vitras-S" grupės įmones iš rinkos, o tai pažeidžia pagrindines ES teisės normas.

Teismo vertinimu, nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo nuostata, kad asmuo gali būti laikomas neatitinkančiu saugumo interesų tik todėl, kad jam yra pradėtas baudžiamasis persekiojimas, tačiau teismo sprendimas nebuvo priimtas, nepažeidžia nekaltumo Konstitucijoje įtvirtintos prezumpcijos.

Teismas pažymėjo, kad pagal Konstituciją valstybė reguliuoja ekonominę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai žmonių gerovei, o pastaroji neįmanoma be valstybės ir visuomenės saugumo.

Tegai:
Konstitucinis Teismas, Baltijos šalys
NATO karys

Estijoje prasidėjo NATO pratybos "Furious Wolf"

(atnaujinta 10:07 2021.03.05)
Šios pratybos, vykstančios du kartus per metus Baltijos šalyse, specialiai sukurtos integruoti oro ir sausumos operacijas

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Estijoje prasidėjo NATO pratybos "Furious Wolf", kuriose dalyvauja antžeminiai aviacijos ugnies koreguotojai ir NATO orlaivių įgulos, pranešė Estijos gynybos pajėgų štabas.

Minsko srities poligone savaeigis artilerijos dalinys (ACS) Msta-S
© Sputnik / Евгений Биятов

Du kartus per metus Baltijos šalyse vykstančios pratybos "Furious Wolf" yra specialiai sukurtos integruoti oro ir sausumos operacijas.

Pratybos vyksta tiek Lietuvoje, Šiaulių oro bazėje, tiek Estijoje, kariniame Tapos mieste ir Rakverės miesto apylinkėse.

"Ketvirtadienį Rakverėje aviacijos koreguotojai dirbo kartu su Italijos oro pajėgų naikintuvų įgulomis, kurios pakilo iš Šiaulių oro bazės. Kitą savaitę  pratybose dalyvaus Vokietijos oro pajėgų naikintuvai "Eurofighter Typhoon", kurie yra įsikūrę Emario oro bazėje, netoli Talino", — rašoma pranešime.

Baltijos šalys neturi lėktuvų, tinkamų patruliuoti ore, todėl oro policijos misiją nuo 2004 metų balandžio mėn. (po įstojimo į NATO) Šiaurės Atlanto aljanso šalyse vykdo lėktuvai, įsikūrę Lietuvoje, Zoknių aerodrome, penkių kilometrų atstumu nuo Šiaulių, ir Emario oro bazėje, kuri nuo 2014 metų tapo papildoma NATO orlaivių dislokacijos platforma.

Tegai:
pratybos, NATO, Estija
Dar šia tema
NATO pagyrė Rusijos priešlėktuvines sistemas "Pancir"
"Jų negalima rasti": Rusija stato naujus slaptus raketnešius
VSD pavadino Rusiją "didžiausia grėsme" Lietuvai
Vakcina nuo koronaviruso

Naujos koronaviruso padermės sumažino vakcinų veiksmingumą

(atnaujinta 00:47 2021.03.06)
Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 mutacijas, kilusias iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Vašingtono universiteto medicinos mokyklos Sent Luise mokslininkai įrodė, kad trys naujos greitai plintančios SARS-CoV-2 koronaviruso padermės yra atsparios antikūnams prieš pradinę viruso formą, atsirandantiems skiepijant arba pasveikus nuo COVID-19. Tyrėjų straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Medicine".

Ekspertai apžvelgė SARS-CoV-2 variantus, kilusius iš Pietų Afrikos, JK ir Brazilijos. Šios padermės neišvengiamai dominuos pasaulyje, todėl dabartiniai koronavirusiniai vaistai ir vakcinos bus mažiau veiksmingos, sako mokslininkai. Nors kai kurie žmonės sukuria pakankamai antikūnų, kad būtų apsaugoti nuo šių atmainų, susilpnėjęs imunitetas yra rizikos faktorius vyresnio amžiaus žmonėms.

Vakcinos nukreiptos į koronaviruso S-baltymą, kuris užtikrina viruso gebėjimą prisitvirtinti prie ląstelių ir į jas patekti. Beveik metus pandemijos metu koronaviruso mutacijos nepaveikė šios molekulės, tačiau naujose padermėse buvo rasta reikšmingų pokyčių, kurie galėjo sumažinti vaistų ir vakcinų, atpažįstančių S baltymą, veiksmingumą.

Tyrėjai ištyrė antikūnų kiekį žmonių, kurie pasveiko po SARS-CoV-2 infekcijos ar buvo paskiepyti Pfizer vakcina, kraujyje. Jie taip pat ištyrė antikūnus pelių, žiurkėnų ir beždžionių, vakcinuotų eksperimentine COVID-19 vakcina, sukurta Vašingtono universiteto medicinos mokykloje, kraujyje. Paaiškėjo, kad įprasto antikūnų lygio pakako neutralizuoti padermę iš JK, tačiau kitoms dviem koronaviruso mutacijoms reikėjo 3,5–10 kartų daugiau antikūnų.

Nors mokslininkai negali pasakyti, kaip naujos galimybės paveiks pandemiją, mokslininkai tikisi, kad vakcinos nepraras efektyvumo ir koronavirusas nesukels atsparumo vaistams.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1479)