Švedijos užsienio reikalų ministrė, ESBO pirmininkė Ann Linde

ESBO pirmininkė pasisakė apie rusakalbės žiniasklaidos priespaudą Latvijoje

(atnaujinta 21:34 2021.03.26)
Anksčiau į ESBO pirmininkę kreipėsi rusakalbiai Latvijos žurnalistai, paraginę ją pradėti dialogą su Latvijos valdžia dėl krizės su žurnalistų teisėmis ir žodžio laisve šalyje problemos

VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Švedijos užsienio reikalų ministrė, ESBO pirmininkės pareigas einanti Ann Linde atsakė į laisvai samdomų žiniasklaidos grupės "Rossija segodnia" žurnalistų laišką, kuriame ji buvo paprašyta nutraukti rusakalbės spaudos teisių pažeidimus Latvijoje, pareikšdama, kad ji palaiko teisę į nuomonės išraiškos laisvę.

Sausio pabaigoje septyni laisvai samdomi autoriai, bendradarbiaujantys su portalais "Baltnews" ir "Sputnik Latvija", laiške Lindei pareiškė, kad Latvijoje jie yra persekiojami dėl žurnalistinės veiklos, ir paragino ją pradėti dialogą su Latvijos valdžios institucijomis dėl krizės su žurnalistų teisėmis ir žodžio laisve šalyje problemos.

"Kaip ESBO pirmininkė, aš visiškai palaikau teisę į nuomonės išraiškos, saviraiškos ir informacijos laisvę, taip pat į nepriklausomą, laisvą ir pliuralistinę žiniasklaidą", — sakoma ESBO pirmininkės atsakyme, su kuriuo susipažino RIA Novosti.

Ji priminė, kad ESBO yra specialios pareigos — atstovas žiniasklaidos laisvės klausimais, kurias dabar eina Teresa Ribeiro.

"Ji pranešė apie susitikimą su nuolatine Latvijos atstove Katrina Kaktina tuo klausimu, apie kurį jūs rašote savo laiške", — pažymėjo Linde.

2020 metų gruodį rusakalbiams Latvijos žurnalistams, įskaitant bendradarbiaujančius su portalais "Baltnews" ir "Sputnik Latvija" buvo pateikti kaltinimai pagal straipsnį dėl ES sankcijų režimo pažeidimo, pas juos buvo atliktos kratos ir buvo paimtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti iš šalies. Kaltinimai pareikšti pagal Latvijos baudžiamojo įstatymo 84 straipsnį — "ES sankcijų režimo pažeidimas", bausmė — nuo piniginės baudos iki įkalinimo. "Sputnik Latvija" ir "Baltnews" yra susijusios su "Rossija segodnia" žiniasklaidos grupe. Kita vertus, Latvijos žurnalistai, rašantys šioms žiniasklaidos priemonėms, nėra jų darbuotojai, o veikia tik kaip laisvai samdomi autoriai ir korespondentai.

Rusijos užsienio reikalų ministerija Latvijos valdžios veiksmus pavadino baudžiamąja akcija ir akivaizdžiu demokratinės visuomenės pagrindų — žiniasklaidos ir saviraiškos laisvės — pažeidimo pavyzdžiu. Be to, sankcijos, kurių režimo pažeidimu kaltinami žurnalistai, turi asmeninį pobūdį ir yra taikomi asmeniškai MIA "Rossija segodnia" generaliniam direktoriui Dmitrijui Kiseliovui, tai yra, jos negali būti taikomos visiems, kas bendradarbiauja su žiniasklaidos kontroliuojančiąja bendrove. MIA "Rossija segodnia" ir "RT" vyriausioji redaktorė Margarita Simonian išreiškė viltį, kad Rusija atsakys į baudžiamąsias bylas prieš rusakalbius žurnalistus.

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
Tegai:
ESBO, Latvija, Rusijos žiniasklaida, žiniasklaidos laisvė
Dar šia tema
Estijos Valstybės Teismui išsiųstas skundas dėl rusų mokyklos uždarymo Keiloje
Rygos uostas, archyvinė nuotrauka

Latvijos uostų krovinių apyvarta per tris mėnesius dar labiau sumažėjo

(atnaujinta 16:51 2021.04.19)
Latvijos uostų krovinių apyvarta per tris mėnesius sumažėjo dar 8,2proc

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Latvijos uostų krovinių apyvarta 2021 metų sausio – kovo mėnesiais, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, sumažėjo 8,2 proc. Apie tai praneša "Baltias Balss" su nuoroda į respublikos susisiekimo ministeriją.

Per tris šių metų mėnesius Latvijos uostuose buvo perkrauta 11,15 mln. tonų krovinių. 2020 metais perkrauta 44,928 mln. tonų krovinių, tai yra 28% mažiau nei 2019 metais.

Didžioji krovinių dalis šiemet perkrauta Latvijos uostuose yra birūs kroviniai - 4,98 mln. tonų (-13,6%). Iš jų grūdai ir grūdų produktai sudarė 1,564 mln. t (+ 22,1%), medienos drožlės - 632,6 tūkst. tonų (-8,6%), cheminiai kroviniai - 521,1 tūkst. tonų (-2,5%) ir anglis - 200,6 tūkst. tonų (-85,1 t) %).

Skystų krovinių perkrauta 3,111 mln. tonų (-5,6%). Nemaža jų dalis buvo naftos produktai - 2,932 mln. tonų (-6,5%).

Anksčiau buvo pranešta, kad Rygos uosto 2021 metų trijų mėnesių apyvarta sumažėjo 15%.

Tegai:
uostas, Latvija
Erdvėlaivis Crew Dragon

NASA pirmą kartą nusiųs TKS įgulą daugkartinio naudojimo erdvėlaiviu ir raketa

(atnaujinta 08:14 2021.04.18)
Atvykus "Crew Dragon", Tarptautinėje kosmoso storyje pirmą kartą bus du Amerikos pilotuojami erdvėlaiviai

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. NASA pirmą kartą kitą savaitę pirmą kartą panaudos daugkartinį erdvėlaivį ir daugkartinę pirmąją raketos-nešėjos pakopą pilotuojamui paleidimui į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), NASA spaudos konferencijoje pranešė pilotuojamų skrydžių programos vadovė Kati Luders.

"Pirmą kartą naudosime ir daugkartinę kapsulę, ir daugkartinę pirmąją pakopą", — pasakė Luders.

Anksčiau buvo pranešta, kad balandžio 22 dieną erdvėlaivis "Crew Dragon" startuos į TKS raketa-nešiotoja. Į orbitą erdvėlaiviu vyks NASA astronautai Robertas Kimbro ir Megan Makartur, taip pat prancūzų astronautas Toma Peskė ir japonų astronautas Akichiko Hosidė.

Pasak NASA atstovės, pasiruošimas balandžio 22-osios startui vyksta pagal planą ir galutinės analizės metu buvo nustatyta tik viena problema, kurią specialistai tikisi pašalinti prieš skrydį. Kaip paaiškino kompanija "SpaceX", specialistai nustatė rodiklių, fiksuojamų kraunant kurą į raketą, nuokrypį, tačiau tikisi tai išspręsti prieš artėjantį startą.

NASA pabrėžė, kad atvykus "Crew Dragon", Tarptautinėje kosmoso storyje pirmą kartą bus du Amerikos pilotuojami erdvėlaiviai. Pagal NASA tvarkaraštį "Crew Dragon Resilience", kuris į TKS atvyko lapkričio mėnesį, iš stoties išvyks balandžio 28 d. Juo į Žemę vyks astronautai Šenonas Volkeris, Maiklas Hopkinsas, Viktoras Gloveris ir Soiči Noguči.

Tegai:
JAV, kosmosas, NASA
Dar šia tema
NASA vadovas tikisi Rusijos paramos JAV Mėnulio programai
NASA pranešė apie futbolo aikštės dydžio asteroido artėjimą prie Žemės
Tomas Kruzas kartu su NASA ir "SpaceX" planuoja sukurti filmą kosmose
NASA įvardijo rimčiausią incidentą kosmose
Riešutai

Įvardyta saugi riešutų dienos norma

(atnaujinta 10:35 2021.04.19)
Mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Per dieną žmogus turėtų suvartoti ne daugiau kaip 60 gramų riešutų, apie tai AiF pasakojo Federalinės mitybos ir biotechnologijos tyrimų centro mitybos specialistė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Denisova.

Kaip paaiškino ekspertas, norma yra 30-50 gramų riešutų, o daugiau nei 60 gramų — "papildomos kalorijos". "Šimtas gramų riešutų yra 500–600 kilokalorijų, o tai gali iššaukti nemalonius virškinimo trakto sutrikimus", — perspėjo ji.

Anot jos, per dieną rekomenduojama suvartoti pavyzdžiui, migdolus ar lazdyno riešutus — 10–12 vnt., kedro riešutus — valgomąjį šaukštą.

Kaip pažymėjo ji, riešutai, nepaisant to, kad yra riebalų, sugeba sumažinti "blogojo" cholesterolio kiekį. Taigi mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką.

Tuo pačiu metu omega-3, kuris laikomas naudingiausiu širdžiai ir kraujagyslėms, kiekio lyderis yra graikinis riešutas.

Tegai:
sveikata, lazdyno riešutai
Temos:
Medicina ir sveikata