Sputnik V vakcina

Estija neplanuoja įtraukti duomenų apie "Sputnik V" į vakcinacijos pasus

(atnaujinta 09:31 2021.04.06)
Kaip pažymeta, tai reiškia, kad žmonėms, paskiepytiems "Sputnik V" vakcina, kils problemų kertant sieną

VILNIUS, balandžio 5 — Sputnik. Vakcinacijos pasas, kurio bandomasis paleidimas Estijoje planuojamas balandžio pabaigoje, nenumato duomenų apie skiepijimą rusiška "Sputnik V" vakcina įvedimo, pranešė Socialinių reikalų ministerijos atstovas Kalle Killar'as.

Anksčiau Killar'as pranešė, kad Estija balandžio mėnesį planuoja įvesti vakcinacijos nuo COVID-19 sertifikatus.

"Į skiepijimo sertifikatą įtrauksime duomenis apie vakcinas, kurios gali būti parduodamos Europoje ir kurias piliečiams suleidžia Estijos gydytojai. Pavyzdžiui, "Sputnik" tarp jų nėra, todėl negalime jos įvesti į informacinę sistemą", — cituoja Killar'ą Estijos portalas "ERR".

Kaip pažymėjo "ERR", tai reiškia, kad žmonėms, paskiepytiems "Sputnik V" vakcina, kils problemų kertant sieną.

Portalo duomenimis, kadangi Europoje dabar kuriamos sąlygos dokumentui įsigalioti sandraugoje, trečiųjų šalių piliečių galimybių klausimas dar nėra aptariamas. Techninis pasirengimas įdiegiant dokumentą visose Europos šalyse yra skirtingas. Tačiau Estija pradėjo kurti sistemą dar prieš Europos Sąjungai nusprendus išleisti į apyvartą vakcinacijos sertifikatą.

"Estija yra viena iš pirmųjų šalių, kurios jau turi prototipą. Europos Sąjunga ir Komisija nori, kad jis būtų parengtas iki birželio mėnesio. Jau yra 14 ES šalių, tarp jų ir Estija, kurios nori kuo greičiau pradėti bandomąjį projektą. Gegužės mėnesį prisijungs ir kitos šalys, kurios dalyvaus", — sakė užsienio prekybos ir informacinių technologijų ministras Andres'as Sutt'as.

Kaip priduria "ERR", pasak ministro, vakcinacijos pasas leis atverti sienas, atgaivins turizmą ir "pagyvins" ekonomiką. ES šalys susitarė išleisti skiepijimo pasus nuo birželio 15 dienos. Estija tikisi, kad pažymėjimas bus parengtas gegužę.

Tegai:
vakcina, Sputnik V, koronavirusas, Estija
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje (1831)
Dar šia tema
Jordanija pradeda vakcinaciją nuo koronaviruso "Sputnik V"
Žiniasklaida : "AstraZeneca" nuvylė, bet "Sputnik V" dar gali išgelbėti
Gamalėjaus centro vadovas papasakojo "juokingiausią mitą" apie "Sputnik V"
Erdvėlaivis Crew Dragon

NASA pirmą kartą nusiųs TKS įgulą daugkartinio naudojimo erdvėlaiviu ir raketa

(atnaujinta 08:14 2021.04.18)
Atvykus "Crew Dragon", Tarptautinėje kosmoso storyje pirmą kartą bus du Amerikos pilotuojami erdvėlaiviai

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. NASA pirmą kartą kitą savaitę pirmą kartą panaudos daugkartinį erdvėlaivį ir daugkartinę pirmąją raketos-nešėjos pakopą pilotuojamui paleidimui į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), NASA spaudos konferencijoje pranešė pilotuojamų skrydžių programos vadovė Kati Luders.

"Pirmą kartą naudosime ir daugkartinę kapsulę, ir daugkartinę pirmąją pakopą", — pasakė Luders.

Anksčiau buvo pranešta, kad balandžio 22 dieną erdvėlaivis "Crew Dragon" startuos į TKS raketa-nešiotoja. Į orbitą erdvėlaiviu vyks NASA astronautai Robertas Kimbro ir Megan Makartur, taip pat prancūzų astronautas Toma Peskė ir japonų astronautas Akichiko Hosidė.

Pasak NASA atstovės, pasiruošimas balandžio 22-osios startui vyksta pagal planą ir galutinės analizės metu buvo nustatyta tik viena problema, kurią specialistai tikisi pašalinti prieš skrydį. Kaip paaiškino kompanija "SpaceX", specialistai nustatė rodiklių, fiksuojamų kraunant kurą į raketą, nuokrypį, tačiau tikisi tai išspręsti prieš artėjantį startą.

NASA pabrėžė, kad atvykus "Crew Dragon", Tarptautinėje kosmoso storyje pirmą kartą bus du Amerikos pilotuojami erdvėlaiviai. Pagal NASA tvarkaraštį "Crew Dragon Resilience", kuris į TKS atvyko lapkričio mėnesį, iš stoties išvyks balandžio 28 d. Juo į Žemę vyks astronautai Šenonas Volkeris, Maiklas Hopkinsas, Viktoras Gloveris ir Soiči Noguči.

Tegai:
JAV, kosmosas, NASA
Dar šia tema
NASA vadovas tikisi Rusijos paramos JAV Mėnulio programai
NASA pranešė apie futbolo aikštės dydžio asteroido artėjimą prie Žemės
Tomas Kruzas kartu su NASA ir "SpaceX" planuoja sukurti filmą kosmose
NASA įvardijo rimčiausią incidentą kosmose
Buvęs Estijos vadovas Tomas Hendrikas Ilvesas

Buvęs Estijos prezidentas pasiūlė uždaryti visiems rusams įvažiavimą į ES

(atnaujinta 17:11 2021.04.18)
Ilvesas yra žinomas dėl savo griežtų pareiškimų apie Rusiją. Naujas pareiškimas buvo paskelbtas paaštrėjus Maskvos ir Briuselio santykiams

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Buvęs valstybės vadovas Tomas Hendrikas Ilvesas pasiūlė uždrausti visiems Rusijos piliečiams atvykti į Europos Sąjungą.

"Galbūt reikia padaryti pertrauką vizitams, ir aš turiu omenyje bet kokius vizitus iš Rusijos. Iki invazijos į Krymą šie žmonės ryžtingai reikalavo bevizio režimo su Europos Sąjunga. Tiesiog įšaldykite vizas, išskyrus skubias šeimos aplinkybes. Europos saugumui kyla pavojus. Gana", — parašė politikas savo Twitter paskyroje.

Rusijos ir Europos Sąjungos santykiai pastarosiomis dienomis dar labiau paaštrėjo skandalo Čekijoje fone. Šeštadienį ministras pirmininkas Andrejus Babišas pareiškė, kad valdžia įtaria Rusijos specialiąsias tarnybas "prisidėjimu" prie sprogimo Vrbeticos šaudmenų sandėlyje 2014 metais. Užsienio reikalų ministras Janas Hamačekas informavo, kad 18 Rusijos diplomatų buvo išsiųsti iš šalies, jie privalo palikti šalį per 48 valandas.

Precedento neturintį Prahos sprendimą Rusija pavadino "priešišku žingsniu", kuris tęsė "antirusiškų akcijų, kurias Čekijos Respublika vykdė pastaraisiais metais, serija".

"Šis [kaltinimas] yra dar absurdiškesnis, nes anksčiau Čekijos vadovybė dėl sprogimų kaltino bendroves, kurios valdė šiuos sandėlius", — pabrėžė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Ilvesas, kuris 2006–2016 metais ejo Estijos prezidento pareigas, o 1999–2002 metais buvo respublikų užsienio reikalų ministras, yra žinomas dėl savo griežtų ir rusofobiškų pareiškimų. Visų pirma, jis kategoriškai pasisakė apie rusų kalbą ir pasisakė už jos ribojimus Estijoje, taip pat išgarsėjo skandalu Chanty Mansijske vykusiame V Pasauliniame suomių-ugrų tautų kongrese.

Tegai:
Rusija, ES, Estija
Traškučiai

Žmonijai gali grėsti traškučių ir skrudintų bulvyčių deficitas

(atnaujinta 12:08 2021.04.16)
Dėl visuotinio atšilimo Šiaurės Amerikoje, kur auga bulvių veislė, kuri paprastai naudojama traškučiams ir skrudintoms bulvytėms gaminti, mažėja kalnų sniego kiekis, o tai daro įtaką pasėliams

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Bulvių veislei, kuri paprastai naudojama traškučiams ir skrudintoms bulvytėms gaminti, kilo grėsmė dėl visuotinio atšilimo, praneša portalas "YCC".

Kalbama apie veislę, vadinama "Raset Burbank", kuri auga Šiaurės Amerikoje. Joje yra didelis krakmolo kiekis ir ypatingas skonis kepant, todėl ją labiau mėgsta greito maisto restoranai visame pasaulyje.

Tačiau, Aidaho valstijos ūkininkų teigimu, dėl visuotinio atšilimo mažėja kalnų sniego kiekis, o būtent jis naudojamas šios veislės pasėliams laistyti.

Selekcininkas ir genetikas Ričardas Novis iš JAV žemės ūkio ministerijos papasakojo, kad paprastai gera sniego danga atsiranda iki balandžio ir vasarą lėtai tirpsta, užtikrindama vandens atsargas. Tačiau 2018 metais tyrimas nustatė, kad nuo 20 amžiaus vidurio sniego kalnuose sumažėjo 15-30 proc. Be to, karšti ir sausi orai turi įtakos bulvių augimo greičiui, bei jų skoniui ir išvaizdai.

Kad išspręstų šią problemą, Novis ir kiti specialistai augalininkystės srityje kuria hibridines bulvių veisles, kurios bus atsparesnės klimato pokyčiams.

Tegai:
visuotinis atšilimas, JAV
Dar šia tema
Koronavirusas pablogina situaciją: JT baiminasi visuotinio bado