Valstybės saugumo departamentas, archyvinė nuotrauka

VSD ataskaita: dėl visko kalta Rusija

329
Lietuvos Valstybės saugumo departamentas savo tradicinėje kasmetinėje ataskaitoje išvardijo potencialias grėsmes, kurios gresia valstybės nacionaliniam saugumui ir gynybai iš Rytų pusės

Lietuvos progresyvioji visuomenė, kaip visuomet, kovo mėnesį laukė Valstybės saugumo dapartamento (VSD) ataskaitos. Tačiau kažkodėl šiemet ji užtruko. Kalbėta, kad ataskaitos jau iš viso nebebus. Ir tik žmonės, kurie profesionaliai vykdo politinę veiklą, susiejo užtrukusią ataskaitą su Lietuvos politikų ir diplomatų oficialiais apsilankymais Baltosiuose rūmuose.

Baltijos šalių užsienio reikalų ministrus į Kapitolijaus kalvą nauja JAV administracija pakvietė tik kovo 28 dieną. Visus tris Estijos, Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministrus pasitiko JAV Valstybės sekretorius Reksas Tilersonas.

Apie ką buvo kalbama? Vargu, ar kada nors šio pokalbio smulkmenos bus atskleistos visuomenei. Žiniasklaida paskelbė, kad "Baltijos tigrai" turėjo tik vieną prašymą naujajai JAV valdžiai — nepalikti jų vienų prieš vieną su Rusija. Baltieji rūmai patvirtino, kad artimiausiu metu nereikia laukti jokių naujovių išorės politikoje. Vašingtonas pasiruošęs ir toliau stiprinti transatlantinius ryšius ir neketina atsisakyti savo įsipareigojimų kolektyvinės gynybos atžvilgiu. Tiesa, tam visos NATO narės turi išleisti gynybai ne mažiau nei 2% BVP.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Baltosiuose rūmuose pareiškė, kad jau kitais metais Vilnius ketina net viršyti 2% ribą ir skirti kariuomenės ir NATO reikmėms 2,07% BVP, o taip pat pasiruošęs neatlygintinai leisti Amerikos kariams nuolat dislokuotis savo karinėse bazėse.

Todėl Likevičius su džiaugsmu priėmė "konfrontacijos su Rusija kurso" palaikymą. Pakeliui į Lietuvą ministras kelioms dienoms užsuko į Briuselį, kur suderino pozicijas, o jau Vilniuje leido VSD ir Antrajam operatyvinių tarnybų departamentui prie Krašto apsaugos ministerijos išplatinti kasmetinę ataskaitą.

Pagrindinė ataskaitos mintis ne nauja. Rusija net sapnuose mato, kaip užkariaus laisvę mylinčias Baltijos valstybes ir vėl grąžins jas po savo sparnu. Šiam tikslui, kaip mano Lietuvos specialiosios pajėgos, Maskva visais būdais stengsis sunaikinti Vakarų valstybių vienybę. Todėl Rusija aktyviu šnipinėjimu ir kibernetinėmis atakomis stengsis nukreipti Europos ir Lietuvos gyventojų dėmesį nuo ekonominių ir socialinių problemų.

Vilniuje atidarytas naujas Valstybės saugumo departamento pastatas >>

VSD mano, kad savo veiklą Rusija vykdys per Lietuvos nacionalines mažumas. Visų pirma, per rusišką ir lenkišką diasporas, kurios kartu sudaro 12% Lietuvos gyventojų.

Pastaruoju metu gerai pastebima lenkų ir rusų politinė sąjunga turi būti sustabdyta. Šis susivienijimas bus silpninamas, atkreipiant didelį dėmesį į šių diasporų atstovus, kurie yra lojalūs Lietuvos valdžiai. Lenkams, galimai, net leis pasuose rašyti vardus ir pavardes lenkiškomis raidėmis, taip pat ant savo namų iškabinti dvikalbes gatvių pavadinimų lenteles. Valstybės palaikymo sulauks ir tie, kas pritars valdžios sprendimams uždaryti tautinių mažumų mokyklas bei totalinės asimiliacijos programoms.

Didelis dėmesys VSD ataskaitoje atkreiptas į "Rusijos propagandą". Jeigu praeitų metų atsakaitose kaip pavojingos grėsmės buvo įvardintos rusaklabiai leidiniai ir televizijos kanalai ("Litovskij kurjer", "Obzor", "Eksper nedelia", "Pervyj Baltijskij kanal", "NTV-Lithuania"), tai šiandien, anot Lietuvos specialiųjų pajėgų nuomonės, pagrindinė grėsmė ne tik Lietuvai, bet ir visai Vakarų demokratijai — tai RT ir Sputnik. Ačiū už reklamą.

Nemažai dėmesio skiriama ir energetiniam Baltijos regiono saugumui. Rusija bando pakenkti jam dvejopai — per "elektrą" (Astravo ir Kaliningrado atominės jėgainės) ir "dujas" (Europos priklausomybė nuo "Gazprom" gamtinių dujų tiekimo).

Pagrindinis tikslas artimiausiu metu ― "be širdies priepolių" išgyventi bendras Rusijos ir Baltarusijos karines pratybas "Zapad-2017". Juk šios pratybos, kaip mano Lietuvos vadovybė, gali tapti didelio masto Rusijos agresijos prologu. Visų pirma, anot NATO, "Maskva smūgiuos per Suvalkų koridorių". Į galimą ataką jau ruošiasi atsakyti ne tik Europos, bet ir Amerikos tankai bei pėstininkai.

O štai apie pagrindinę šių laikų grėsmę — terorizmą — VSD ataskaitoje pasakyta daug mažiau nei apie "Rusijos grėsmę". Galimas teroristų atakas Lietuvoje specialiosios pajėgos laiko mažai tikėtinomis. Anot jų, Lietuva gali būti suvokima tik kaip viena iš teroristų tranzito šalių. Riziką gali sukelti tik užsienio radikalų bandymai paveikti Lietuvos musulmonų, kurių pagrindas yra karaimai, religinį gyvenimą.

Jei apibendrintume VSD ataskaitos apžvalgą, galima būtų teigti, kad artimiausiu metu nereikia laukti antirusiškos Lietuvos valdžios retorikos pasikeitimo. O prezidentė Dalia Grybauskaitė 2017 metais dar ne vieną kartą pakartos: "Rusija — teroristinė valstybė".

329
Tegai:
"Rusijos grėsmė", grėsmė, Valstybės saugumo departamentas, Lietuva
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (105)
Dar šia tema
Apklausa: daugiau nei pusė JAV gyventojų Rusiją laiko grėsme
Prokurorai nerado įrodymų, kad vaikų poilsis Rusijoje kėlė grėsmę Lietuvai
Britanijos generolas: NATO nesusidoros su "Rusijos grėsme"
JAV žvalgyba: Rusijos kibernetinis kišimasis kelia "didelę grėsmę"
Akademik Čerskij

Chaosas Amerikoje padėjo Europai išspręsti "Nord Stream-2" klausimą

(atnaujinta 11:46 2020.07.12)
"Nord Stream-2" nuo pat pradžių susidūrė su beprecedentiu JAV ir jos ištikimų Europos palydovų, tokių kaip Lenkija, pasipriešinimu

Epopėja su "Nord Stream-2" statyba artėja prie savo logiško finalo, o aistros verda: Vokietijos gynybos ministrui prireiks atsakyti į įtarimus, kad Rusija "gali išleisti pinigus už dujas karinėms reikmėms".

Pasunkėjimas susijęs su tuo, kad Danijos energetikos agentūra leido naudoti laivus su inkarais, kad galėtų nutiesti likusį pusantro šimto kilometrų. Tuo pat metu pats leidimo išdavimo faktas ir laikas, per kurį tai buvo padaryta, rodo esminius geopolitinius pokyčius.

Norint suprasti šio įvykio svarbą, reikia prisiminti aplinkybes.

"Nord Stream-2" nuo pat pradžių susidūrė su beprecedentiu JAV ir jos ištikimų Europos palydovų, tokių kaip Lenkija, pasipriešinimu. Privatus komercinis projektas ("Nord Stream-2" stato ne valstybės, o bendrovių fondas) tarptautinėje arenoje atkakliai pateikiamas kaip politiškai motyvuotas ir nukreipiantis Senąjį pasaulį į tiesioginę energetinę priklausomybę nuo Rusijos.

Prancūzijos kompanija "Engie", Austrijos OMV, Didžiosios Britanijos ir Olandijos "Shell" bei Vokietijos "Uniper" ir "Wintershall", kurios kartu į projektą investavo 6 milijardus eurų, nenuilstamai pakartojo, kad iš Rusijos pagamintos dujų stygos turi tik praktinę reikšmę Europos lyderių pramonei ir ekonomikai, tačiau jų žodžiai buvo prarasti oponentų paleista informacijos banga.

Bendrovės "Nord Stream-2" operatorius pirmuosius prašymus nutiesti magistralinį dujotiekį pradėjo teikti dar 2017 metais, be jokių sunkumų buvo gauti leidimai iš Vokietijos, Švedijos ir Suomijos. Danija pasirodė pati problemiškiausia teritorija, per kurios teritorinius vandenis reikėjo nutiesti 147 kilometrus vamzdžių.

Danija kiek įmanoma atidėliojo pradinio leidimo išdavimą. 2019 metų rudenį ši Skandinavijos šalis, gavusi iš karto "Nord Stream-2" tris statybų projektus, padarė pertrauką ir atidėjo sprendimo priėmimą iki paskutiniųjų. Leidimas tiesti vamzdžius į Bornholmo salos pietryčius buvo išduotas praėjus 61 dienai po prašymo pateikimo — kitą dieną pasibaigus maksimaliam laikotarpiui.

Norint suprasti, koks sudėtingas buvo procesas, reikia žinoti, kad už tokių leidimų išdavimą pagal nutylėjimą yra Danijos energetikos agentūra (DEA), tačiau, sekdama Amerikos politikai, Danijos vyriausybė uždraudė DEA spręsti šį klausimą ir perdavė jį Užsienio reikalų ministerijai. "Nord Stream-2" perkėlimas iš ekonomikos lygmens į išskirtinai politinį kanalą. Tai buvo Danijos užsienio reikalų ministerija, kuri traukė laiką visiškai laikydamasi Vašingtono politinės pozicijos.

JAV neatsisakė "Nord Stream-2" idėjos "torpeduoti" dujotiekį ir sistemingai įvedė sankcijas. 2019 metų gruodžio mėnesį Šveicarijos įmonė "Allseas", bijodama patekti į sankcijų sąrašą, vienašališkai nutraukė sutartį su "Nord Stream-2" ir patraukė tris savo laivus iš statybų zonos, taip suabejodama projekto įgyvendinimu.

"Gazprom" ir užsienio investuotojų komanda, investavusi milijardus eurų į statybas, pradėjo ieškoti išeities iš aklavietės. "Akademik Čerskij" vamzdžio sluoksnis buvo iškviestas iš Tolimųjų Rytų, į kurį buvo mobilizuota "Fortūna" barža.

Jų taikymo sudėtingumas buvo tas, kad JAV nedelsdamos įvedė naujas sankcijas, uždraudusios tarptautinėms kompanijoms drausti šių laivų veiklą, o pagrindinė problema buvo ta, kad "Fortūna" pagal reikalavimus nebuvo aprūpinta dinamine padėties nustatymo sistema, tai yra, geografine padėtimi ir automatiniu valdymu. Gauti leidimą naudoti laivą su inkaravimo padėtimi buvo galima tik iš Danijos. Šalis, kuri anksčiau kiek įmanoma apsunkino projektą.

Pažymima, kad šį kartą Kopenhaga, turėdama teisinį pagrindą svarstyti šį klausimą keturias savaites, užtruko vos dvi. "Fortūna" galės pradėti dirbti Danijos teritoriniuose vandenyse po keturių savaičių. Rusiška barža galės pradėti dirbti rugpjūčio 3 dieną. Keista sutapimu, šią dieną baigiasi menkių neršto laikotarpis, kai bet kokie veiksmai jūros rajone yra griežtai draudžiami.

Danijos prestižą greičiausiai lemia du veiksniai. Pirma, tai, kad JAV vis labiau panirusios į civilinius protestus, o pasaulio hegemono vadovybė labiau nerimauja dėl artėjančių lapkričio rinkimų, o ne dėl užsienio politikos. Taip pat kenčia Amerikos naftos ir dujų pramonė — dėl COVID-19 pandemijos sumažėjo angliavandenilių pardavimai ir niekas nebando prognozuoti rinkos atsigavimo horizonto. JAV naftos saugyklose užšaldė rekordiškai 540 mln. barelių naftos, o vien liepos mėnesį buvo atšauktas 45 amerikiečių pagamintų SGD pristatymas. Ar nenuostabu, kad Baltieji rūmai turi svarbesnių problemų, nei kelti sunkumų Baltijos dujotiekiui?

Kai tik JAV faktorius iškrito iš Europos politikos schemos, viskas atsidūrė savo vietoje ir ėmė paklusti ekonominių lokomotyvų logikai ir interesams. Vokietija, pagrindinė dujotiekio tiesimo naudos gavėja, nėra drovi ir aiškiai pareiškė: dujotiekis bus baigtas. Paprastai santūri Angela Merkel sankcijas dujotiekiui vadina "nesuderinamomis su įstatymų klausimų supratimu", o Bundestago ekonomikos ir energetikos komiteto vadovas Klausas Ernstas pasakoja apie Berlyno pasirengimą įvesti atsakomąsias sankcijas, jei Amerika nenusiramins.

Būtent dėl ​​šio veiksnių derinio Danijoje didėja pasitikėjimas savimi. Amerika yra toli ir dabar daug labiau susijusi su rinkimais ir BLM neramumais, o Vokietija (ir Austrija bei Prancūzija kartu su ja) yra netoliese ir yra be galo suinteresuota gauti rusiškas dujas, vienintelį patikimą ir aplinkai nekenksmingą kurą, ypač tuo, kad Vokietija sistemingai atsisako branduolinės ir anglies energijos.

Juokinga, kad vidinės JAV problemos leido ne tik ištikimiems Vašingtono bendražygiams įgyvendinti pačius naudingiausius projektus, bet ir vis labiau atitraukė Europą nuo Amerikos diktatūros. Ir dėl to kaltos Rusijos dujos.

Tegai:
Europa, Lenkija, Vokietija, Danija, Rusija, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Naujausių priešlėktuvinių raketų sistemų S-400 kovos ekipažai, archyvinė nuotrauka

"Triumfas" visiems laikams. NATO šalis tikrina Rusijos oro gynybos sistemas JAV lėktuvais

(atnaujinta 12:12 2020.07.13)
Jei objektyviai įvertintume Turkijos įsigijimo kovinį potencialą, tuomet pamatytume kokybinį Turkijos gynybinių pajėgumų išaugimą

Su nauju priešlėktuvinių raketų sistemos S-400 "Triumf" bandymu Ankara parodo tvirtą poziciją stiprinti šalies gynybinius pajėgumus ir tikrąjį suverenitetą — be alternatyvos perparduoti geriausius pasaulyje Rusijos pagamintus ginklus ar juos iškeisti į kai kurias JAV nuolaidas karinio-techninio bendradarbiavimo srityje.

Nuo liepos 4 dienos Turkija vykdo naujus Rusijos priešlėktuvinių raketų S-400 bandymus prieš F-16 ir F-4 naikintuvus, skraidančius skirtingu aukščiu ir atstumu Miurtedo oro bazėje. Ankara nepaisė daugybės Vašingtono perspėjimų dėl Rusijos oro gynybos sistemų veikimo.

"Triumfo" bandymai su JAV gamintais naikintuvais F-16 "Viper" ir F-4 "Phantom II" atrodo neatsitiktiniai. Praėjusiais metais, nepaisant JAV susirūpinimo, Turkijos ekspertai taip pat išbandė S-400 su amerikiečių naikintuvais F-16 virš Ankaros, įvairiuose aukščiuose. Daugiapakopiai "Triumf" bandymai truks iki 2020 metų lapkričio mėnesio.

S-400 dislokavimas prasidėjo praėjusią vasarą ir sukėlė įtampą tarp Ankaros ir Vašingtono. Amerikiečiai reikalavo Turkijos atsisakyti susitarimo ir įsigyti "Patriot" sistemas, grasino išbraukti Turkiją iš bendros naikintuvų F-35 programos. Ankara atlaikė karinį ir politinį spaudimą, atsisakė nusileisti ir kelis kartus pabrėžė, kad "Triumf" nekelia grėsmės aljansui.

Pirmąją keturių S-400 padalinių tiekimo Turkijai sutartį Rusija sudarė už 2,5 milijardo JAV dolerių. 2020 metų birželio mėnesį Ankara ir Maskva pasiekė principinį susitarimą dėl antrojo "Triumf" komplekso tiekimo. Tuo pačiu metu Turkijos gynybos pramonės sekretoriato vadovas Ismailas Demiras sakė: "S-400 sistema perkama naudojimui. Taškas." Ir JAV vis dar ieško būdo, kaip pašalinti "Triumf" iš Turkijos žemės: Jungtinės Valstijos siūlo jį išpirkti, pakeisti amerikietiškais kompleksais ir grasina naujomis sankcijomis.

"Triumfas" amžinai

S-400 bandymai Turkijoje atliekami siekiant išsiaiškinti aptikimo diapazoną, sekimo stabilumą, sunaikinimo efektyvumą ir kitus kovinius parametrus. Netoli Ankaros esančioje Miurtedo oro bazėje dislokuotos rusiškos priešlėktuvinės raketų sistemos yra pakartotinai tikrinamos, kad būtų testuojamos tikroms aerodinaminėms kliūtims įveikti, įskaitant F-35 ir F-22 lėktuvus. Yra žinoma, kad slapti ir tariamai radaro nematomi penktosios kartos amerikiečių naikintuvai tris kartus pasirodė "Triumf" aptikimo spinduliu. Rotacijos ir perkėlimo per Juodąją jūrą ir Turkijos teritoriją į Vidurio Rytų šalis metu JAV oro pajėgų maršrutai F-35 ir F-22 driekiasi maždaug 200 kilometrų nuo Miurtedo oro bazės.

Anot "Fighter Jets World", Turkijos oro gynybos specialistai išbando radaro galimybes skirtinguose režimuose ir skirtinguose aukščiuose. Turkija neatskleidžia bandymų su Rusijos penktosios kartos S-400 detalių. Tačiau, pasak karo eksperto Viktoro Baranco, vienas iš šių bandymų dalyvių, kalbėdamas su "Rosoboronexport" atstovu, sakė: "Amerikos lėktuvai matomi radaro ekranuose kaip musės ant lubų". Atsižvelgiant į skundų nebuvimą ir naujų pristatymų perspektyvas, logiška manyti, kad Ankara yra visiškai patenkinta kompleksais.

Anksčiau Turkijos gynybos ministerija pranešė, kad S-400 dislokacija buvo sėkminga, Rusijos sistema radaro aprėpties zonos paribiuose aptiko naikintuvą F-16 "Fighting Falcon" — per 600 kilometrų, visi taikiniai buvo rasti labai mažame aukštyje. "Triumf" ne tik aptinka maksimaliame nuotolyje populiariausią ketvirtosios kartos naikintuvą-bombonešį pasaulinėje ginklų rinkoje, bet ir nuolat yra pasirengęs siųsti raketas į taikinį, iki patekimo į poveikio zoną. Tai yra, koviniu režimu, F-16 "Fighting Falcon" lėktuvai bus sunaikinti automatiškai 400 kilometrų atstumu. Primenu, kad vieno lengvojo naikintuvo F-16 kaina siekia 50 milijonų dolerių, o F-35 "nematomumas" yra dvigubai brangesnis.

Laikas naujoms galimybėms

"Triumf" bandymai Miurtedo oro bazėje sukelia triuškinantį smūgį amerikiečių naikintuvų reputacijai. Vis dėlto pernelyg didelis ginčijimasis su Ankara neatitinka Vašingtono interesų. "Incirlik" oro bazė, kurioje laikomi amerikiečių branduoliniai ginklai, yra Turkijos teritorijoje, tai yra pagrindinė JAV oro pajėgų tvirtovė karštame regione. Geopolitiniu požiūriu Turkija yra labai svarbi JAV ir NATO, todėl ji gali be didesnės rizikos paveikti žaidimo taisykles aljanse. Paradoksalus suartėjimas su Maskva daro Ankarą dar mažiau pažeidžiamą Vakarų partnerių diktatūros ir išorės spaudimo.

Įsigijęs S-400 Vašingtonas užšaldė Turkijos dalyvavimą F-35 programoje (Ankara yra "nubausta", tačiau ji nėra pašalinta iš programos). Po šio apribojimo Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Čavušoglu paskelbė apie galimybę nusipirkti naujausius naikintuvus Su-35 ir Su-57 iš Rusijos.  Aviacijos parodoje "MAKS-2019" tokio "istorijos etapo" realybę patvirtino federalinės karinio-techninio bendradarbiavimo tarnybos direktorius Dmitrijus Šugajevas. Intriga kuriama, tačiau šiandien galima apibendrinti preliminarius rezultatus.

Jei objektyviai įvertintume Turkijos įsigijimo kovinį potencialą, galima pastebėti kokybinį šalies gynybinių pajėgumų padidėjimą: viena "Triumf" baterija turi iki 72 nukreiptų raketų ir vienu metu gali apšaudyti iki 36 taikinių. Skirtingų tipų raketų diapazonas leidžia S-400 efektyviai ir skirtingai numušti naikintuvus-bombonešius, dronus, sparnuotąsias, taktines ir balistines raketas, esančių nuo penkių metrų iki 30 kilometrų  aukštyje (atstumu nuo dviejų iki 400 kilometrų). "Triumf" sistema sugeba integruoti įvairaus diapazono priešlėktuvines sistemas ir valdyti reikšmingą oro gynybos sistemų tinklą (Turkijos ekspertai turėtų atidžiau pažvelgti į Rusijos oro gynybos sistemas "Pantsir-C1", "Tor-M1"). Nepramušamas oro gynybos kupolas leidžia Turkijai kompensuoti tam tikrą oro pajėgų vystymosi vėlavimą.

Turėdamas neginčijamą technologinį meistriškumą ir karinę galią, Rusijos "Triumf" Turkijoje ir keliose kitose šalyse sustiprina daugiapolį pasaulį, neiššaudamas nė vieno šūvio, pakeičia archajišką karinį bloką ir jo paties paskirtus hegemonus. Tuo tarpu ateina laikas naujoms galimybėms, o Ankaroje svarstomas Rusijos priešlėktuvinių raketų S-500 "Prometėj" įsigijimas. Rusijos tolimojo oro gynybos sistemos ir toliau išstumia ne tokius tobulus Vakarų kolegas tarptautinėje rinkoje ir kovos pozicijose.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
JAV, Turkija, Rusija, NATO, zenitinių raketų sistema S-400 "Triumf"
Dar šia tema
Lietuva neatsisakys plano iki 2030 metų skirti 2,5 % BVP karinėms išlaidoms
"Sumanė blogybę": kodėl NATO didina kariuomenę prie Rusijos sienų
Pinigai, archyvinė nuotrauka

Mašinų dalimis prekiavę kauniečiai įtariami nuslėpę apie 160 tūkst. eurų PVM

(atnaujinta 11:28 2020.07.13)
Itariama, kad šešėlinė prekyba daugiausia vyko prekes parduodant pogrindiniams automobilių servisams

VILNIUS, liepos 13 - Sputnik. Kauno bendrovė, prekiavusi naujomis prabangių automobilių detalėmis, įtariama nesumokėjusi ne mažiau kaip 158 tūkst. eurų pridėtinės vertės mokesčio (PVM), praneša Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. 

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, Kaune registruota įmonė prekiavo naujomis prabangių automobilių detalėmis. Įvairių populiariausių modelių automobilių detalės būdavo įsigyjamos iš Lietuvoje ir užsienyje veikiančių įmonių ir perparduodamos Lietuvos rinkoje. Dalis detalių būdavo parduodamos be apskaitos dokumentų, taip galimai klastojant įmonės buhalterinę apskaitą ir nedeklaruojant mokėtino PVM mokesčio. Šešėlinė prekyba daugiausia vyko prekes parduodant vieniems iš pagrindinių klientų – pogrindiniams automobilių servisams.

Pareigūnai įtaria, kad prekiaujant tokiu būdu buvo nuslėpta ir į valstybės biudžetą nesumokėta apie 158 tūkst. eurų PVM.

Kaune ir Kauno rajone įvairiose su tyrimu susijusiose vietose buvo atliktos 8 kratos, kuriose dalyvavo apie 20 FNTT Kauno apygardos valdybos pareigūnų. 

Kratų metu rasti ir paimti 46 tūkst. eurų grynaisiais pinigais, įvairūs buhalteriniai dokumentai, juodraščiai bei, spėjama, apgaulės tikslais laikomas ir ne įmonės patalpose saugomas serveris su galimai neoficialiais buhalteriniais įrašais.

Atlikus kratas sulaikytas vienas iš įmonės vadovų. Ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis Kauno apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras kreipėsi į teismą, prašydamas minėtam įtariamajam skirti griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą, tačiau teismas pagrindų suėmimui neįžvelgė, asmeniui skirtos kitos kardomosios priemonės.

Už neteisingų duomenų apie pajamas, kai mokesčių suma viršija 750 MGL, pateikimą gresia laisvės atėmimas iki 8 metų. Griežčiausia bausmė už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą – iki 4 metų nelaisvės.

Dar šia tema
Du treneriai pripažinti kaltais dėl sukčiavimo bei dokumentų klastojimo
Grūdų prekeiviai įtariami nuslėpę daugiau nei 200 tūkst. eurų mokesčių
FNTT: Lietuvoje sparčiai daugėja pranešimų apie įtartinas pinigines operacijas