Liberalų sąjūdžio centrinė būstinė Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Liberalų partijos skandalas: korupcija ar labdara?

141
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pirmą kartą viešai paskelbė, kad, anot jo, atsakomybę už korumpuotas machinacijas, kurias vykdė buvusieji liberalų partijos vadovai, turi priimti visi partijos nariai, o partija turi palikti šalies politikos areną

106 tūkstančių eurų kyšis, kurį prieš metus Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis gavo iš koncerno "MG Baltic"  vice pirmininko Raimundo Kurlianskio, gali nutempti į politinį dugną visą partiją. Apie tai viešai užsiminė Saulius Skvernelis.

"Pagal tą informaciją, bent jau, kas viešai yra prieinama, tikėtina, kad turėtų būti žengtas ir tas kitas žingsnis. Jeigu reiškiamos pretenzijos, kad partija galėjo būti neteisėtai finansuojama, tai, matyt, turėtų būti pareikštas įtarimas ir partijai kaip juridiniam asmeniui", — žurnalistams sakė Skvernelis.

Dabartinis liberalų vadovas, Vilniaus meras Remigijus Šimašius paskubėjo atsakyti į viešai paskelbtus įtarimus.

"Partija skaidri, viską galima pažiūrėti mūsų audituotose sąskaitose, kurias turi Vyriausioji rinkimų komisija, kuri savo ruožtu mums irgi jokių tokio pobūdžio pretenzijų niekada nebuvo pareiškusi", — paneigė kaltinimus Šimašius.

Keistas paaiškinimas. Jeigu į partijos sąskaitą nebuvo pervesti įtartini pinigai, reiškia, apie jokią korupciją ir kalbėti negalima. O tai, kad Masiulis gavo kyšį grynais, anot Šimašiaus, yra atsitiktinumas ir nesusipratimas. Kyšis grynais yra nesąmonė? O finansinė parama, kurią "MG Baltic" suteikė visuomeninėms organizacijoms ir fondams, kurių veiklai liberalai galėjo daryti įtaką, yra visiška labdara, liberalų socialinių projektų palaikymas, bet visai ne partijos lyderių įvaizdžio gerinimas?

Keistai samprotauja liberalų lyderiai? Ar ne tiesa?

Žmonės, nors truputį susipažinę su Lietuvos politikos virtuve, tik šypsosi, girdėdami tokius naivus Šimašiaus pasiteisinimus.

Ремигиюс Шимашюс стал председателем партии Союз либералов
Remigijus Šimašius perėmė Liberalų sąjūdžio vadovavimą

Kuluaruose kalbama ir primenama, kad sostinės meras ne pirmą dieną yra Lietuvos liberalų sąjūdžio politinės tarybos narys ir net buvo teisėsaugos ministras 2008-2012 metų Vyriausybėje. O pirmuosiuose tiesioginiuose miestų merų rinkimuose net buvo iškeltas į sostinės vadovų kandidatus. Ir laimėjo gi! Nors prieš pačius rinkimus visos apklausos rodė, kad mero pareigos vėl atiteks Artūrui Zuokui. Taigi Šimašius, žengdamas į didelės partijos elitą, vargu, kad nežinojo apie juodąsias partijos finansavimo schemas.

Paprasti rinkėjai tyliai kalbasi virtuvėse ir prisimena, kaip 2014 metais Europos Parlamento narių rinkimuose Lietuvos atstovu sensacingai tapo profesianalus pokerio žaidėjas Antanas Guoga, kuris iki šiol nebuvo pastebėtas politikoje.

Jo atsiradimas liberalų sąraše 2 numeriu jau tuomet sukėlė daug sarkastiškų apžvalgininkų šypsenų. O kai Guoga dar ir pradėjo vadovauti liberalų-kandidatų sąrašui bei gavo europarlamentaro mandatą, kai kurie politikos konsultantai su nuostaba konstatavo, kad liberalai sukūrė nuosavą schemą, kuri leidžia iš niekam nežinomų, bet turtingų žmonių padaryti Europos masto politikus.

Pirmą kartą apie juodąsias korupcijos schemas Lietuvos politiniame Olimpe prabilta dar 2006 metais, kai Darbo partijai ir jos lyderiams, kartu su vadovu Viktoru Uspaskichu, buvo iškelta baudžiamoji byla "dėl juodosios buhalterijos". Tyrimas vyko beveik devynerius metus. Keturi partijos lyderiai buvo pripažinti kaltais. O kad "juodosios buhalterijos" dėmė nesuteptų Darbo partijos visiems laikams, ją likvidavo, susijungę su Leiboristų partija, kuriai vadovauja buvęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.

Skandalingi Lietuvos politikai >>

Tiesa, partijos pavadinime leiboristai paliko du pagrindinius žodžius. Tuo tarpu Darbo partijos įkūrėjui Uspaskichui teko palikti politinę areną ir atlaisvinti partijos vadovo kėdę, kurią vėliau užėmė Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė. Pati Darbo partija pirmą kartą per daugelį metų atsidūrė už Seimo sienų, ir ją net šiandien prisimena Lietuvos politinių jėgų reitinguose.

Be to, įtarimai dėl verslo grupių interesų gynimo ir pinigų plovimo 2014 metais buvo pateikti partijai "Tvarka ir teisingumas". Byla iki šiol tiriama. Per šį laiką partijai taip pat teko keisti lyderį. Partijos įkūrėją Rolandą Paksą pakeitė jaunas ir ambicingas Remigijus Žemaitaitis. Tačiau pernai įvykusiuose Seimo rinkimuose "Tvarka ir teisingumas" visgi sugebėjo perkopti 5% ribą, ir aštuoni partijos lyderiai jau Seime.

Dabar korupcijos skandalas iškeltas ir liberalų partijoje. Masiulį pakeitė Šimašius. Įtariamas ir dar vienas partijos lyderis — Seimo narys Gintaras Steponavičius.

Generalinė prokuratūra, kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba, toliau tyrinėja šią bylą. Kas kitas pateks į teisėsaugos akiratį? Kol kas tai — tardytojų paslaptis. Ar visa tai atves iki teismo, ar taip ir nutrūks? Ar atsakys visa partija už lyderių nuodėmes, ar viskas bus sustabdyta?

141
Tegai:
kyšininkavimas, skandalai, skandalas, kyšis, korupcijos skandalas, Liberalų sąjūdis, Antanas Guoga, Eligijus Masiulis, Remigijus Šimašius, Lietuva
Temos:
Liberalų skandalas (14)
Dar šia tema
Liberalai tikisi "išlikti" politiniame gyvenime
Politologas: liberalų neutralizacijos operacija įvyko sėkmingai
Šimašius: kovosime ir kartu apginsime liberalias vertybes
Liberalų sąjudis — vėl be pirmininko
Antanas Guoga vadovaus Liberalų sąjūdžiui
Dar viena intriga "MG Baltic" ir liberalų santykiuose
Didysis desantinis laivas, archyvinė nuotrauka

Kryme bus statomi universalūs desantiniai laivai: Rusijos "Mistralių" ypatumai

(atnaujinta 17:46 2020.05.26)
RF Gynybos ministerija ir laivų statybos gamykla "Zaliv" Kerčėje pasirašė pirmųjų dviejų universaliųjų desantinių laivų statybos sutartį

Gynybos pajėgumų stiprinimo ir aukštųjų technologijų ginklų kūrimo srityje Rusija nepriklauso nuo užsienio partnerių. Tai patvirtina šiuolaikinės laivų statybos kokybė ir tempas Rusijos karinio jūrų laivyno interesais.

RF Gynybos ministerija ir laivų statybos gamykla "Zaliv" Kerčėje pasirašė pirmųjų dviejų universaliųjų desantinių laivų (UDL) statybos sutartį. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, projekto suma yra apie 100 milijardų rublių. Ko gero, pagrindinis UDL bus pastatytas vasaros pradžioje. Projektas buvo kuriamas Zelenodolsko projektavimo biure.

Rusijos laivyne tokių laivų dar nebuvo. Prancūzijos "Mistral" analogai Rusijos kariniam jūrų laivynui galimybę vykdyti operaciją atokiuose vandenynų rajonuose. Pagrindinis UDL turėtų būti įtrauktas į laivyno kovinę struktūrą iki 2026 metų, ateityje serijos statyba gali būti tęsiama. Viso projekto likimą lemia valstybinė programa, ginkluotės programa iki 2027 metų.

Rusijos karinė operacija Sirijoje patvirtino didelių desantinių laivų, kurių tūris siekia 15 000–25 000 tonų, svarbą. Dėmesys šiam laivų statybos sektoriui yra skiriamas aukščiausiu valstybiniu lygiu — 2020 metų sausio 9 dieną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas lankėsi Nachimovo Juodosios jūros aukštesniojoje karinėje jūrų mokykloje Sevastopolyje, susipažino su ekspozicija, skirta jūrų laivyno plėtrai, ir kai kuriomis tolimos jūros zonos UDL ypatybėmis.

Anksčiau "RIA Novosti" šaltinis gynybos pramonės komplekse teigė, kad 2020 metais Kerčėje bus pradėti statyti du universalūs desantiniai laivai, galintys gabenti iki 16 sraigtasparnių. Remiantis kitais šaltiniais, Rusijos gynybos ministerija planuoja UDL dislokuoti daugiau nei 20 sunkiųjų sraigtasparnių, laivai turės dokų kamerą, skirtą valtims iškrauti, ir galės perkelti apie 900 jūrų pėstininkų su pilna ginkluote. Neatitikimai atsiranda dėl aršios kelių vertų projektų konkurencijos — jūrų laivyno labui.

Po to, kai 2014 metais prancūzai nutraukė sutartį dėl dviejų "Mistral" tipo sraigtasparnių nešiklių Rusijos kariniam jūrų laivynui, Rusijos konstruktoriai nuėjo ilgą kelią ir yra pasiryžę pranokti prancūzus įvairiais būdais.

Kovinis laivas

Laivas yra sudėtingas. UDL misija yra perduoti jūra (tūkstančius mylių) ir sausuma kareivius bei įrangą desanto operacijos, kurioje dalyvauja kovinės paramos sraigtasparniai (karinio jūrų oro grupė), metu. Laivas gali pastatyti minų ir tinklo užtvaras, plūdurus su stebėjimo sistema priešo povandeniniams laivams stebėti. Nusileidimas už horizonto yra technologiškai įmanomas (desantinės šarvuotosios transporto priemonės į jūrą patenka iš doko kameros toli nuo pakrantės, neplaukiojančios — nuleidžiamos į sausumą desantiniais kateriais).

UDL reikia pastatyti operatyvinės kariuomenės ir pajėgų grupuotės štabą, apie 1000 desantininkų, smogiamuosius ir transportavimo sraigtasparnius (antstato angaruose ir po deniu), puolimo ir tūpimo valtis (sausame doko denyje virš vandens linijos), 76 mm universalią artileriją, priešlėktuvinės savigynos įrangos (modulių, tokių kaip "Shell-ME"), taip pat jūrinės šarvuotosios transporto priemonės (mažiausiai 50 pėstininkų kovos mašinų ir 10 tankų), nemažas arsenalas (kelių dienų karinėms visos grupės operacijoms).

Iš pradžių buvo manoma, kad Rusijos UDL turės didesnę oro grupę (tai yra daugiau nei 16 sraigtasparnių) nei "Mistral" ir stiprią savigynos įrangą (įskaitant artileriją ir oro gynybą). Rusija turi puikius šio laivo denio sraigtasparnius: kovinį "Ka-52K Katran", priešlaivinį "Ka-27K", kovinį —transportavimo "Ka-29" ir patrulinį "Ka-31". Amerikos leidinys "Military Watch" pranešė apie tikimybę, kad Rusijos UDL atsiras vertikalūs kilimo naikintuvai — "Jak-141" įpėdiniai.

Laive turėtų būti integruota taktinių ir operacinių taktinių vienetų kovos valdymo sistema. Norint sėkmingai išspręsti UDL problemas, taip pat reikalingi modernūs radarai, navigacijos kompleksas, elektroninė karo sistema ir priemonės povandeninio sabotažo pajėgoms aptikti. Visos šios funkcijos reikalauja nemažai vietos ir galingos varomosios sistemos.

Tikslios Krymo laivų savybės vis dar nežinomos, tačiau vienas iš konkurencinių projektų — Krylovo valstybinio mokslinio centro UDC "Surf" — turėjo 200 metrų ilgio korpusą, 34 metrų vandens linijos plotį, o talpumas sudarė apie 23 tūkstančius tonų. Jungtinėse Valstijose panašių "America" tipo laivų bendras talpumas siekia 45 tūkstančius tonų (palyginamas su lėktuvnešiais).

Pramoninė bazė

Kerčės gamykla "Zaliv" yra įgijusi didelę karinių laivų statybos patirtį ir turi visas technologines galimybes įgyvendinti Krymo "Mistral" projektą iš metalo. Sauso doko ilgis yra 360 metrų, plotis — 60 metrų — UDL visiškai pakanka. "Zaliv" yra pajėgi statyti laivus, kurių ilgis yra 300 metrų, o jų tūris yra iki 150 tūkst. tonų. 

Tai viena didžiausių laivų statybos įmonių Europoje, turinti reikiamą įrangą ir aukštos klasės profesionalus. Laivų komplektacija po iškrovimo vykdoma dviejose giliavandenėse krantinėse, kuriose įrengta speciali kranų įranga. Anksčiau Krymo valdžia patvirtino gamyklos "Zaliv" Kerčėje pasirengimą surengti universalaus desantinio laivo statybos projektą.

Rusijos karinio jūrų laivyno koviniame formavime nėra tiek daug didelių desantinių laivų, jie nelabai atitinka to meto reikalavimus. Pavyzdžiui, 775 ir 1171 projektų BDL buvo pastatytas 1974–1991 metais Lenkijos Gdansko laivų statyklose. Be abejo, šiame karinio jūrų laivyno "sektoriuje" netrukus laukia technologinė revoliucija — manoma, kad iki 2027 metų Rusijos valstybinei ginklų programai bus skirta 19 trilijonų rublių, o modernaus vandenyno karinio jūrų laivyno statyba yra viena pagrindinių Rusijos gynybinių pajėgumų plėtros krypčių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
laivynas, Rusija
Dar šia tema
"Somalis turi geresnius laivus": Internete išjuoktas Ukrainos jūreivių žygis
Ką veikia JAV ir Britanijos karo laivai Barenco jūroje
Rusijos laivynas gaus šešis mažus raketinius laivus "Karakurt"
Депутат Сейма Литвы Ирина Розова, архивное фото

Konservatoriai irgi verkia. Kaip žlugo Seimo narės Rozovos apkalta

(atnaujinta 15:03 2020.05.26)
Lietuvos Seime garsiai žlugo konservatorių iniciatyva sudaryti apkaltos komisiją prieš parlamentarę, "Rusų aljanso" partijos narą Iriną Rozovą

Vienas iš tyrimo prieš Rozovą iniciatorių ir rusofobas Laurynas Kasčiūnas net susimąstė, kad gal visuomenė vėl išeis į gatves, kaip buvo Basčio atveju. Bet kai kas sureagavo nepalankiais komentarais.

Politinė partija "Rusų aljansas" skelbia: "Mieli bičiuliai, konservatorių pradėta prieš Seimo narę Iriną Rosovą operacija "Likvidacija" jiems baigėsi visiška nesėkme. Ketvirtadienį Seimas balsavo prieš apkaltos komisijos sudarymą ir tokiu būdu nutraukė šią istoriją".

Įspūdingiausias dalykas yra tai, kad Lietuvos žiniasklaida, kuri prieš šį sprendimą troško kiekvieno Kasčiūno žodžio, pranešė apie nesėkmę tik probėgom. Apsiribojo tik straipsniais su sausu fakto konstatavimu, tačiau jie nepamiršo pacituoti provokuojamų Kasčiūno žodžių dėl visuomenės noro vėl išeiti į gatves.

"Visa situacija ir Rozovos bendravimo voratinkliai su Rusijos diplomatais buvo akivaizdūs ir tai tikrai buvo klausimas, vertas išviešinimo ir analizės, bet tapo politiniu farsu. Seimas tapo neatsparus šiai įtakai. <...> Tai dabar viskas galima, taip išeina. Visiškas Rusijos grėsmės devalvavimas", — sakė nuliūdęs Kasčiūnas.

Pati Irina Rozova "Rusų aljanso" partijos Facebook puslapyje parašė: "Aš susilaikysiu nuo šio klausimo komentavimo, vien tik todėl, kad Kasčiūnas ir jo "veikla" jau seniai tapo keistenybių simboliu. Pažvelgiau kai kuriuos "Delfi" skaitytojų komentarus — matau, ir jiems daug kas aiškėja".

Rozovą maloniai nustebino Kasčiūno bendraminčių komentarai ir ji pacitavo kai kuriuos iš jų (komentarų kalba netaisyta):

"Jūs man paaiškinkit, žmonės, kaip taip atsitinka, kad pas mus į seimą tiek kvailių patenka? Kasčiūnai, esu nepartinis, bet mielai prisijungčiau prie tų, kurie padėtų Seime konservatoriams atsikratyt tokių fruktų, kaip tamsta. Mano nuomone, diskredituojat (pats ir dar keli) tą partiją".

"Man rodos Kaščiūnui reiėks į gatvę su terba išeit nes niekam jo nebereikės po kitų rinkimų :DD".

"Saunuolis Kasciunas tikras patriotas. Del Lietuvos dirba. Jaigu nebutu lakstes su Kurlianskio zadanijomis, kai Degutienes padejejas buvo is vis medali sekti reiktu".

"Intrigantai ir veidmainiai. Atsisukit pirmiausia į savo partijos grietinėlę".

"O kaip į tas gatves eit? Taip, kaip Kasčiūnas su Murza gatvėje prieš ES protestavo, ar kažkaip kitaip?"

"Tipiškas populistas nacionalistas.Yra paklausa, tai ir rėkia. Provokuoti gali, bet juk nieko kito ir nemoka daryti".

Bet, matyt, patį Lauryną Kasčiūną nelabai jaudina visuomenės nuomonė. Kas yra komentarai "Delfi"? Juk juos gali rašyti ir priešai. Taigi, dar per anksti nusiraminti ir sudėti ginklus.

Atsigavę po šalto dušo, kai Seimas atsisakė skelbti apkaltą Irinai Rozovai, Kasčiūno draugai nusprendė eiti iš kitos pusės. Ir jau pirmadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai Laurynas Kasčiūnas, Gabrielius Landsbergis, Arvydas Anušauskas, Vytautas Bakas, Virgilijus Alekna ir Dovilė Šakalienė kreipėsi į NSGK pirmininką Dainių Gaižauską siūlydami NSGK kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl medžiagos apie "Rusijos įtaką" Irinai Rozovai ir jos bendražygiams išslaptinimo.

Ar žvalgyba įsitrauks į politinius kivirčus Seimo rinkimų išvakarėse? Ar VSD pasiduos visagalių konservatorių provokacijai?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), konservatoriai, Seimas, Laurynas Kasčiūnas, Valstybės saugumo departamentas (VSD), Irina Rozova
Greitoji pagalba Indijoje

Tėvai per klaidą palaidojo kūdikį gyvą

(atnaujinta 22:28 2020.05.26)
Incidentas įvyko Indijoje, kūdikis gimė pustrečio mėnesio anksčiau, pakeliui iš vietos poliklinikos į ligoninę, kur yra reanimacija naujagimiams, jis nustojo judėti, tada šeima nusprendė jį palaidoti

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Indijos Gudžarato valstijoje tėvai per klaidą palaidojo gyvą kūdikį, rašo leidinys "The Indian Express".

Kitą rytą mergaitę rado praeivis. Vyras pakvietė kaimynus, kurie padėjo iškasti kūdikį, po to jie iškvietė medikus ir teisėsaugos pareigūnus.

Vietos gyventojai nusprendė nelaukti greitosios pagalbos ir patys nuvežė mažylę į polikliniką, kur medikai atpažino vaiką. Kaip paaiškėjo, jie incidento išvakarėse padėjo jos motinai pagimdyti. Kūdikis gimė 24 nėštumo savaitę, tai yra dviem su puse mėnesio anksčiau nei įprasta. Poliklinikoje nebuvo reanimacijos naujagimiams, todėl gydytojas rekomendavo tėvams nuvežti dukrą į privačią ligoninę.

Kaip papasakojo patys tėvai, pakeliui vaikas nustojo judėti, po to šeima nusprendė jį palaidoti.

Išgelbėta mergaitė buvo nuvežta į reanimaciją, tačiau po 30 valandų ji mirė.

Anksčiau tapo žinoma, kad Kinijos Šansi provincijoje gelbėtojai ištraukė iš kapo moterį, kuri tris dienas praleido po žeme.

Paaiškėjo, kad sūnus įmetė motiną į apleistą kapą kapinėse, o vėliau užbėrė žeme, kad nuslėptų nusikaltimą.

Tegai:
kūdikis, vaikai, Indija
Dar šia tema
Kinijos kaimo gyventojas buvo palaidotas automobilyje
"Palaidojo ne tą": šeima iš Rusijos įsitikinusi, kad jų sūnaus kūną sukeitė