Litai, archyvinė nuotrauka

Kainos litais: prieštarauja ne tik godūs pardavėjai

304
(atnaujinta 18:48 2017.05.12)
Seimo narių grupė pasiūlė artmiausius penkis metus skelbti prekybos centruose kainas eurais ir litais — idėja buvo sutikta priešiškai

Prekių ir paslaugų kainų augimas Lietuvoje iškėlė didelį visuomenės nepasitenkinimą, todėl kai kurie Seimo nariai jau negali ignoruoti savo rinkėjų susirūpinimo. Neseniai frakcija "Tvarka ir teisingumas" pasiūlė prekių kainas Lietuvoje nurodyti litais iki 2022 metų.

Ar sugebėtų šios idėjos realizavimas sustabdyti kainų augimą?

Atsižvelgiant į Vokietiją ir Prancūziją, kur kainos buvo skelbiamos dviems valiutomis ne pusmetį, o net dešimt metų, tokia priemonė pasiteisino. Verslas išnaudoja naujos valiutos įvedimą kaip pretekstą iškart arba palaipsniui padidinti kainas. Jeigu tokio scenarijaus bijojo net Vokietija ir Prancūzija, kur rinkos konkurencija gerai sutvarkyta, tai jo dvigubai labiau reikėjo bijoti Lietuvoje, kur specifinė vietos rinka egzistuoja jau kelis dešimtmečius.

Pavyzdžiui, Lietuvos rinka per maža, kad dėl jos kovotų didieji Vakarų Europos žaidėjai — būtent jie dažniausiai siūlo palankiausias kainas. Todėl Lietuvos rinkoje patogiai įsikūrė keli vietos žaidėjai.

Jų įtaka nedidelėje Lietuvoje labai didelė ir veikia net politikus. Politinės partijos tradiciškai kiekvienų rinkimų metu stokoja vietos verslininkų finansinės paramos. Matyt, būtent todėl, įvedus eurą Lietuvoje buvo atsisakyta Vokietijos ir Prancūzijos patirties,  o dvigubų kainų laikotarpis tesėsi tik pusmetį, ir verslininkai visai nebuvo suinteresuoti išlaikyti jį 

Todėl Seimo teisės ir teisėtvarkos komtetas nepraleido "Tvarkos ir teisingumo" iniciatyvos. Komitetas pasinaudojo įstatymu, pagal kurį tokia tvarka tęsiasi tik pusmetį po euro įvedimo, o du kartus į tą pačią upę neįžengsi.

Iš tikrųjų siūlymas buvo vertas dėmesio. Nebūtina pratęsti kainų litais nurodymo laikotarpį atgaline data. Juk niekas netrukdė valdžiai priimti tokį sprendimą, pavyzdžiui, nuo 2017 metų liepos 1 deinos, paaiškinus tai kova su augančiomis kainomis. Rinkėjas galėtų teigiamai įvertinti tokią naujovę. Būtų net įdomu patikrinti, ar suveiks šis sprendimas po ilgos pertraukos, kai pirkėjai jau spėjo primiršti litus.

Lietuviai emigruoja dėl mažų algų ir augančių kainų >>

Tačiau sunkumus sukėlė politinis klausimas. Frakcija "Tvarka ir teisingumas" — mažiausia Seime, jos sudėtyje tik septyni nariai. Niekai palyginus su 57 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariais arba su 31 Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovu. Bet jeigu mažajai frakcijai pavyktų realizuoti tokį rezonansinį sprendimą, kuris liečia kasdienį gyvenimą ir rinkėjų interesus, tai kitų rinkimų metu jai pasisektų labiau.

Tokiu būdu dėl Lietuvos politinių partijų konkurencijos buvo panaikinta puiki idėja, kuri kelių metų bėgyje po nacionalinės valiutos panaikinimo ir euro įvedimo buvo realizojama turtingose ES šalyse, siekiant išsaugoti pirkėjų pinigines.

304
Tegai:
kainų augimas, litai, eurai, Lietuva
Dar šia tema
Didmiesčiuose kils butų pardavimo kainos
Pavasaris atneša ne tik šilumą, bet ir kainų augimą
Raketa

"Abejotinas užmojis": išbando amerikiečių jūreiviai

(atnaujinta 11:10 2020.11.28)
Karinis jūrų laivynas pirmą kartą sunaikino TBR, pranešė JAV priešraketinės gynybos agentūra. Bandomieji paleidimai buvo vykdomi penkis kartus, dalis jų buvo nesėkmingi

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Pridengti JAV rytinę pakrantę nuo tarpžemyninių balistinių raketų, apsieinant su "mažai kraujo", — Pentagonas pranešė apie sėkmingus priešraketinės "Standard Missile-3 Block IIA" bandymus. Įstaigos atstovų teigimu, ji gali būti bazuojama visuose "Aegis" sistemą turinčiuose naikintuvuose ir gali numušti bet kokią TBR. Apie tai, ar perėmėjas susitvarkys su Rusijos "Jars" ir "Avangards" — RIA Novosti medžiagoje rašė autorius Nikolajus Protopopovas.

Ramiojo vandenyno riba

Naujovė buvo išbandyta Ramiajame vandenyne į šiaurės rytus nuo Havajų salų. "Arleigh Burke" klasės naikintuvas USS John Finn apšaudė taikinį, imituojant tarpžemyninės balistinės raketos kovinę dalį.

Karinis jūrų laivynas pirmą kartą sunaikino TBR, pranešė JAV priešraketinės gynybos agentūra. Priminsime, kad "SM-3 Block IIA" integruotas į ginkluotę 2010-ųjų viduryje. Bandomieji paleidimai buvo vykdomi penkis kartus, dalis jų buvo nesėkmingi. Tiesą sakant, perėmėjas buvo skirtas sunaikinti vidutinio nuotolio raketas, tačiau dabar jie nusprendė jį nukreipti ir į TBR.

"SM-3 Block IIA" priklauso "RIM-161 Standard Missile 3" zenitinių raketų klasei. Šiandien tai yra moderniausia modifikacija — skrenda toliau, aukščiau ir greičiau nei ankstesnės versijos. Kovinėje galvutėje nėra sprogstamojo užtaiso, taikinys sunaikinamas kinetiniu poveikiu, tai yra, sviedinys į jį tiesiog atsitrenkia. Pavyzdžiui, tokias raketas galima dislokuoti antžeminėje Amerikos priešraketinės gynybos sistemos bazėje Rumunijoje, kur amerikiečiai perkėlė universalius paleidimo įrenginius "Mk 41".

JAV priešraketinės gynybos agentūros viceadmirolas Džonas Hilas paskutinius bandymus pavadino "neįtikėtinu pasiekimu ir nauju visos "Aegis" sistemos vystymo etapu". Kartu jis pažymėjo, kad laivai su "SM-3 Block IIA", galės veikti kartu su antžeminėmis raketinės gynybos sistemomis, įsikūrusiomis Aliaskoje.

Pentagonas tikina, kad naujosios priešraketinės raketos yra skirtos perimti Šiaurės Korėjos TBR, kurios potencialiai gali pasiekti JAV rytinę pakrantę. Beje, SM-3 buvo išbandytas beveik iškart po to, kai neseniai buvo demonstruojama didžiausia tarpžemyninė raketa iš Pchenjano arsenalo.

Šaudymas tuščiai

Tačiau, nepaisant Amerikos kariuomenės optimizmo, perspektyvi raketa gali pasirodyti visiškai neveiksminga prieš naujas KLDR branduolinio arsenalo kovines galvutes, jau nekalbant apie strateginius Rusijos ir Kinijos viršgarsinius ginklus. Kaip iš visa Amerikos sistema "Aegis".

"Amerikiečiams nesiseka su Korėjos raketomis, — interviu RIA Novosti sakė karo ekspertas Aleksejus Leonkovas. — Jas galima paleisti iš bet kur — iki šiol niekas nežino, kur yra paleidimo įrenginiai. Ir radarams aptikus TBR paleidimą, yra rizika, kad priešraketinės gynybos sistema paprasčiausiai nesuveiks. Štai kodėl japonai atsisakė "Aegio" pakrantės sistemos. Visi prisimename, kaip Šiaurės Korėjos balistinė raketa skrido virš Japonijos ir nukrito į Ramųjį vandenyną. Amerikos gynyba nepadėjo".

Pasak eksperto, pastaraisiais metais JAV priešraketinė gynybos sistema buvo pritaikyta pasaulinio momentinio smūgio koncepcijai. Jai buvo paskirta balistinių raketų, paleistų iš išlikusių šachtinių, mobiliųjų ar jūrinių paleidimo įrenginių, sulaikymo funkcija po pirmojo nuginklavimo reido.

Tačiau visos priešraketinės sistemos, kuriomis šiandien puikuojasi amerikiečiai, nesvarbu, ar tai jūrinis "Aegis", ar antžeminė THAAD, veikia tik su balistiniais taikiniais. Tuo tarpu šiuolaikinės Rusijos TBR ir viršgasinės raketos, sukurtos po 2002 metų, Kai JAV pasitraukė iš ABM sutarties, yra aprūpintos manevrinėmis kovinėmis galvutėmis. Perimti jas praktiškai neįmanoma — anot ekspertų, net pati pažangiausia priešraketinė gynybos sistema nesugeba numatyti tokios kovos galvutės skrydžio trajektorijos.

"Kai tik objektas pradeda manevruoti, jis tampa itin sunkiu taikiniu, — paaiškina Leonkovas. — Priešraketinės sistemos turi tiksliai apskaičiuoti tašką, kur "kinetinis" sviedinys susitiks su raketa. Ir jei kovinė galvutė keičia savo trajektoriją, tai yra labai sunku. Ženkliai padidėja ir raketų sąnaudos. Remiantis skaičiavimais, pavyzdžiui, norint perimti vieną Rusijos viršgarsinę raketą, reikės apie dvidešimt SM-3 vienetų".

Amžina priešprieša

Buvęs Strateginių raketų pajėgų pagrindinės būstinės generolas-pulkininkas Viktoras Jesinas pažymėjo, kad apie Amerikos bandymus buvo žinoma iš anksto. Pentagonas juos anonsavo prieš kelerius metus.

"Žinoma, JAV raketinės gynybos galimybės išsiplės — laivai, stovintys netoli pakrančių, turės tam tikrą potencialą sulaikyti TBR kovines galvutes besileidžiančiomis trajektorijomis", — pabrėžė generolas. — Tačiau viduriniame skrydžių segmente, 1500-1700 kilometrų aukštyje, sistema SM-3 negali jų perimti. Tai gali padaryti tik GBI (Ground-Based Interceptor), dislokuoti Aliaskoje ir Kalifornijoje. O amerikiečiai turi tik 44 tokius paleidimo įrenginius".

Jesinas taip pat pridūrė, kad amerikiečių jūreiviai šaudė ne į tikrą kovinę galvutę, o į gana primityvų taikinį be priešraketinės gynybos priemonių. "Visi mūsų TBR turi apgaulingus taikinius nuimamose galvutėse, — patikslino jis. — Tokiame "debesyje" labai sunku atskirti tikrąją kovinę galvutę".

Pavyzdžiui, raketų komplekso "Jars" galvutės dalyje — nuo trijų iki šešių kovinių galvučių po 300 kilotonų. Jos yra padengtos specialia medžiaga, sugeriančia radaro spinduliuotę, todėl jie jau tampa praktiškai nematomi radarams. Be to, po atskyrimo kovinės galvutės lydi daugybę netikrų kovinių galvučių, kurios veikia kaip priešraketinių raketų masalas.

Kalbant apie naujos sistemos kryptį, akivaizdu, kad amerikiečiai gudrauja, sutelkdami dėmesį į KLDR kylančią grėsmę. Paleidimo įrenginiams ir nukreipimo sistemoms nesvarbu, kokios raketos atakos — Šiaurės Korėjos ar, pavyzdžiui, Rusijos.

Jesinas pabrėžė, kad dabartinė JAV priešraketinės gynybos sistema nėra pajėgi atremti didžiulį raketų smūgį, o amerikiečiai negalės padidinti savo galimybių bent iki 2020-ųjų pabaigos.

Ekspertai sutinka, kad tik priešraketinės gynybos kosminio ešelono — 1600 palydovų su smūgio sistemomis — dislokavimas iš tikrųjų pakeis jėgų pusiausvyrą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
balistinė raketa, raketos, JAV
Dar šia tema
Kremlius paaiškino, kodėl priėmė Baku atsiprašymą dėl numušto sraigtasparnio Mi-24
Rusijos gynybos ministerija nufilmavo, kaip parašiutininkai šokinėja iš lėktuvo L-410
Nufilmuotas smogiamųjų lėktuvų Su-25SM mūšis su "priešu"
Po karo veiksmų Stepanakerte

Sirijos turkmanai Karabache: kelionė į karą ar didysis persikėlimas?

(atnaujinta 18:15 2020.11.27)
Sirijos samdiniai gali tapti pokario Kalnų Karabacho realybe. Istorijoje yra analogijų: albanų persikėlimas į Serbijos Kosovą pagal Osmanų imperiją. Turkijai ši organizuota migracija yra papildoma galimybė rimtai ir ilgam įsitvirtinti Pietų Kaukaze

Ginkluotas konfliktas Kalnų Karabache priviliojo kelis tūkstančius Sirijos samdinių, kurie tarpininkaujant Turkijai atvyko į karo zoną ir veikė Azerbaidžano pusėje.

Rusijos taikdariai Kalnų Karabache
© Sputnik / Илья Питалев

Pasibaigus trišaliam susitarimui ir pasibaigus karui, iki šių dienų nieko nežinoma apie teroristų-turistų grįžimą į gimtinę. Labai tikėtina, kad sirai apsigyvens su šeima Azerbaidžane grąžintose vietovėse.

Pasak televizijos kanalo "Sky News Arabia", Turkijos vyriausybė, siekdama pakeisti regiono demografiją, skatina turkomanų šeimų migraciją iš šiaurės rytų Sirijos į Kalnų Karabacho regionus (migrantams žadama Azerbaidžano pilietybė). Turkija jau turi panašią transformacijos patirtį Afrino mieste (Sirijos šiaurės rytuose), kur šiandien gyvena mažiau nei 7% čiabuvių.

Šiaurės rytų Sirijos autonominės administracijos atstovas Shafanas al-Khaburi interviu "Sky News Arabia" patvirtino informaciją apie Turkijos vyriausybės iniciatyvą perkelti Sirijos šeimas į Kalnų Karabacho regioną. Jis pabrėžė, kad Turkijos vadovybė nepamiršta apie tai, jog 1923–1929 metais Karabacho teritorijoje buvo įsikūrusi "Raudonosios Kurdistano Respublikos" sostinė Lachino mieste.

Šiame projekte nėra nieko per daug fantastiško. Naujakuriai-turkomanai (Viduriniųjų Rytų turkų įsikūrimo bangų palikuonys prieš Osmanų imperijos susikūrimą), turintys teroristinės patirties, atstovauja visiškai apmokytam "kariniam kontingentui", už nedidelius pinigus jie pasirengę dalyvauti karo veiksmuose, nesvarbu kur ir prieš ką. O hipotetinis Karabacho virsmas savotišku "Kaukazo Kosovu" leis Ankarai bet kada ginti brolišką tautą. Turkijos parlamentas jau patvirtino karių siuntimą į Azerbaidžaną, ir tai yra tik didžiulio geopolitinio žaidimo Pietų Kaukaze pradžia — jame dalyvavo teroristinės organizacijos "Jabhat al-Nusra", "Firkat Hamza", Rusijoje uždraustas sultonas Muradas ir ekstremistinės kurdų grupės.

Nauji Kaukazo "janyčarai"

Turkijos pusė oficialiai neigia samdinių siuntimą į Azerbaidžaną ir deklaruoja Kurdistano darbininkų partijos  kovotojų, dešimtmečius kovojusių su Turkijos valdžios institucijomis, palaikymą Armėnijoje. Baku tvirtina, kad samdiniai iš Sirijos ir Libano yra Armėnijos pusėje, o tai technologiškai įmanoma, bet nebėra aktualu. Trapus pasaulis laiko išbandymą. Reikia ieškoti diplomatinės išeities iš Karabacho aklavietės, o ne ten apgyvendinti abejotinos praeities Artimųjų Rytų "kolonistus".

Taikdarių misija Kalnų Karabache
© Sputnik / Министерство обороны РФ

Priminsiu, kad Latakijos ir Alepo provincijose gyvena apie 100 tūkstančių Sirijos turkomanų, kurie yra susiję su daugeliu teroristinių organizacijų ir daugelį metų kovojo su vyriausybės SAR pajėgomis. Turkijos valdžia palaiko ginkluotus turkomanų darinius.

Lapkričio 23 dieną "Afrinpost" žiniasklaidos šaltinis pranešė, kad Turkijos valdžia kurdų regiono centre, Sirino šiaurėje, Sirijos centre atidarė du biurus šeimoms, norinčioms užsiregistruoti persikelti į Kalnų Karabachą, "į Azerbaidžano armijos okupuotą teritoriją". Ir turkomanų šeimų (daugiausia iš Homso provincijos) eilės jiems jau išsirikiavo. Tikriausiai visi šie žmonės sugebėjo motyvuoti. Prieš siųsdama migrantus į Kalnų Karabachą, Turkijos žvalgyba įveda jų duomenis į savo bazę.

Pasak Azerbaidžano kurdų kultūros centro "Ronai" vadovo Fakhraddino Pašajevo, šiandien Azerbaidžane gyvena apie 240 000 kurdų, tačiau Turkija ketina perkelti į Kalnų Karabachą ne Artimųjų Rytų kurdus, o išimtinai turkomanus (su šeimomis). Ar tai bus naudinga Azerbaidžanui, jau nekalbant apie Armėnijos gyventojus?

Remiantis 1923 metų surašymu, armėnai sudarė 9 proc. Kalnų Karabacho autonominio regiono, 6 proc. daugiausia atstovavo azerbaidžaniečiai. Kurdai ir rusai liko aiškioje mažumoje. Sovietų valdžios metais Karabacho armėnų gyventojų dalis sumažėjo iki 77%, o azerbaidžaniečių tapo daugiau nei 21%. Dešimtojo dešimtmečio pradžios karas padarė savo korekcijas. Demografinę ateities sudėtį sunku numatyti.

Kariuomenės kasdienybė

Rusijos taikdarių grupė Kalnų Karabacho armėnų dalyje daro viską, kas įmanoma, kad pagerėtų pokario gyvenimas. Inžinerijos ir išminuotojų padaliniai atlieka inžinerinę žvalgybą, kelių išminavimą, sudegusios įrangos evakuaciją iš viešųjų kelių. Stepanakerte atkurtas eismas, elektros ir vandens tiekimas į civilinės infrastruktūros ir gyvenamųjų pastatų socialinius objektus, veikia humanitarinis centras, dislokuotos mobilios ligoninės. Rusijos taikdariai lydi autobusus su pabėgėliais, o keli tūkstančiai vietinių gyventojų jau grįžo namo.

Pagal trišalį pareiškimą remiantis lapkričio 9 dieną Azerbaidžano Respublikos prezidento, Rusijos Federacijos ir Armėnijos Respublikos ministro pirmininkų pasirašytu dekretu, lapkričio 25 dieną Azerbaidžano kariuomenės daliniai įžengė į Kelbajaro regioną, lapkričio 20 dieną teritorijos perkėlimas į Azerbaidžano pusę — tarpininkaujant Rusijos taikdariams — nenumato skubaus 1992 metų pabėgėlių grąžinimo.

Tolesnis Karabacho likimas labai priklauso nuo Azerbaidžano Respublikos kariuomenės ir karinės-politinės vadovybės. Septynių rajonų transformacija iš armėnų "saugumo zonos" į vienodai retai apgyvendintą ir pavojingą Azerbaidžano zoną yra nepageidautina. Yra tikimybė, kad Sirijos turkomanai apgyvendins septynis regionus. Po 28 metų sugrąžinti šimtus tūkstančių azerbaidžaniečių pabėgėlių, kurie jau apsigyveno naujoje vietoje, yra labai sunki užduotis. Taip gali įvykti "žmogaus sukurtas" vienų žmonių pakeitimas kitais.

Anksčiau Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas susitikime su Turkijos gynybos ministru Hulusi Akaru užsienio reikalų ministru Mevlutu Cavusoglu, žvalgybos vadovu Hakanu Fidanu ir sausumos pajėgų vadu Umitu Dundaru kalbėjo apie Rusijos ir Turkijos "vienodus vaidmenis" sprendžiant konfliktą. Turkijos kariniai patarėjai yra plačiai atstovaujami šalyje.

Jų reikšmingas skaičius Nachičevano autonomijoje, nutolusioje nuo Karabacho, bet besiribojančiame su Armėnija, liudija apie pirminį Baku ir Ankaros pasirengimą dideliam karui visame "Armėnijos fronte". Rusija nutraukė kovas lygiomis sąlygomis, ir ne visi tuo patenkinti.

Turkijos gynybos ministras Hulusi Akaras lapkričio 24 dieną sakė, kad derybos su Rusijos Federacija tęsiasi ir pasiekus trišalį susitarimą, planuojamas Turkijos patruliavimas tarp stebėjimo postų Karabache ir, ko gero, svarbiausia: "Mes tai vykdysime remiantis derybomis su Azerbaidžanu".

Akivaizdu, kad tai nėra jungtinis stebėjimo centras. Ankara yra pasirengusi elgtis priešingai regiono interesams ir konfliktuojančių šalių sutaikymo logikai. Galbūt "naujasis pasaulis" Karabache kam nors yra didelė kliūtis.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Turkija, Kalnų Karabachas
Žuvys, archyvinė nuotrauka

Patarta, į atkreipti dėmesį perkant šviežią žuvį

(atnaujinta 11:11 2020.11.28)
Žuvys yra greitai gendantis maisto produktas, todėl nusipirkus šviežią ar atšildytą žuvį reikėtų jos nelaikyti be papildomo apdorojimo ir iškart gaminti, jokiu būdu neužšaldyti antrą kartą jau atšildytos žuvies

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Įprastai prekybos vietose vartotojai gali įsigyti neišdarinėtos ir jau išskrostos, supjaustytos griežinėliais ar iš įvairių rūšių žuvies paruoštos filė, kuri yra niekaip neapdorota, tik atšaldyta, rašo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Tačiau perkant šviežią (atšaldytą) nesupakuotą žuvį iš ledo vitrinos, visada svarbu atkreipti dėmesį, kad mažiausiai pusė žuvies paviršiaus būtų padengta ledu. Tinkamą temperatūrą ir žuvies kokybę užtikrina tik pakankamas ledo kiekis ant žuvies paviršiaus.

VMVT specialistai priminė, kad šiuo metu galiojantis teisinis reglamentavimas numato, jog sugautos žuvys turi būti kuo skubiau atšaldomos ir laikomos tirpstančio ledo temperatūroje — maždaug 0 ºC.

Tačiau inspektoriai patikrinimų metu fiksuoja atvejų, kai prekybos vietose šviežia žuvis laikoma aukštesnėje, nei reikalaujama temperatūroje, pavyzdžiui, plius 2,8ºC, ar yra nepakankamai padengta ledu. Pasitaiko, kad turgavietėse nesupakuotos šviežios žuvys ir jų produktai būna parduodami be ledo.

Perspėjama, kad laikant žuvį tokiu būdu neužtikrinama reikiama temperatūra, o tai gali turėti įtakos šio produkto saugai ir kokybei.

Taip pat ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį, kad ledas aplink žuvį būtų švarus. Ledas turi būti pagamintas iš geriamojo ar švaraus vandens ir laikomas šaldymo įrenginiuose, apsaugant nuo užteršimo ir greito tirpimo. Per visą dieną vitriną papildant naujomis žuvimis, nepakeitus ledo švariu, jos gali būti užterštos, pavyzdžiui, nuo nepakankamai išdorotos žuvies gali būti lengvai užkrečiama žuvies filė. Supakuotos šviežios žuvys ir jų produktai turi būti laikomi šaldymo įrenginiuose, kuriuose užtikrinama tirpstančio ledo temperatūra.

Vartotojams, perkantiems šviežią, atšildytą žuvį ar jos produktus, patariama būti ypač atidiems ir nerizikuoti įsigyti tokių žuvų, jei pastebimai pažeidžiamos jų laikymo sąlygos. Prieš perkant šį produktą, patariama įvertinti jo išvaizdą, kvapą, spalvą ir konsistenciją. Nepjaustytos žuvies šviežumą patikrinti lengviausia apžiūrint akis, žvynus, pelekus ir žiaunas.

Žuvys yra greitai gendantis maisto produktas, todėl nusipirkus šviežią ar atšildytą žuvį reikėtų jos nelaikyti be papildomo apdorojimo ir iškart gaminti, jokiu būdu neužšaldyti antrą kartą jau atšildytos žuvies. Laikant šaldytuve auštesnėje nei nulinėje temperatūroje, žuvis greitai ims gesti ir nebus tinkama vartoti.

Tegai:
žuvys, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)
Dar šia tema
Valdžia papasakojo apie audinių fermų likimą dėl situacijos Danijoje
Lietuvoje nenustatytas nė vienas užsikrėtimo COVID-19 atvejis audinių ūkiuose
Lietuva padidino maisto produktų eksportą