Rusijos vėliava, archyvinė nuotrauka

Kodėl Rusijos gyventojai vertina Lietuvą kaip priešą

272
(atnaujinta 11:06 2017.07.05)
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Vilnius nori normalių santykių su Maskva, kuri pati juos komplikuoja. Tuo tarpu Rusijoje atlikta apklausa parodė, kad šalies gyventojams Lietuva yra vienas iš pagrindinių jų valstybės priešų. Svarbu suprasti, kodėl taip atsitiko.

Neseniai "Levada-centras" paviešino sociologinės apklausos "Rusijos draugai ir priešai" duomenis. Tarp priešiškiausių Rusijai šalių, pasak respondentų, yra šios valstybės: JAV (69%), Ukraina (50%), Vokietija, Latvija ir Lietuva (balsų skaičius vienodas — 24%).

Pastaroji jau ne pirmą kartą patenka į tokį sąrašą, bet dėl blogų valstybių santykių kaltina Maskvą. Tuo tarpu Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas apgailestaudamas konstatuoja antirusiško laipsnio šalies politikoje augimą ir teigia, kad valstybių bendradarbiavimas atsidūrė aklavietėje Vilniaus pastangomis.

Šiame kontekste kyla klausimas: "Ar tikrai Rusija tokia bloga, o Lietuva tokia gera?"

Kuo kalta Rusija

Viskas prasidėjo nuo Krymo, kurio susijungimą su Rusija Lietuva vertina kaip aneksiją. Tuo tarpu Kosovo precedentui Vilnius priekaištų neturi.

Taip pat Maskva kaltinama agresija prieš Ukrainą Donbase, nors būtent Rusija inicijavo Minsko taikos procesą, kuris, kaip rodo praktika, Kijevui visai netinka, ir jis toliau kasdien apšaudo savo piliečius ginčytinose teritorijose. Tačiau apie Ukrainą Lietuvoje (kaip apie Ameriką) — arba gerai, arba nieko.

Sirijoje Rusija, Lietuvos nuomone, irgi agresorė ir taikių gyventojų žudikė (pavyzdžiui, Alepo šturmo metu), nors, skirtingai nuo JAV, veikia ten oficialiu šalies valdžios kvietimu. Tačiau Vilniui tai ne argumentas, kaip ir Mosulo tragedija.

Jau nekalbant apie Lietuvos kritiką Rusijai dėl jos nedemokratinio režimo, nors, pavyzdžiui, beveik sultonistinis Turkijos kaip NATO narės režimas, remiantis teroristines grupuotes Sirijoje, Lietuvai tinka.

Bet, jeigu su Rusija kaip su "beviltiška partnere" viskas aišku, gal Vilnius rodo pavyzdį, kaip reikia draugauti?

Kaip draugauja Lietuva

Pirma, Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė išvadino Rusiją teroristine valstybe ir nuolat kartoja, kad ji yra grėsmė visam civilizuotam pasauliui.

Antras aspektas — informacinis. Lietuva sistemingai draudžia rusiškų kanalų transliavimą savo teritorijoje, argumentuodama tai kova su propaganda. Tuo pat metu, pavyzdžiui, su CNN propaganda niekas kovoti nesiruošia. Paskutinė naujiena: Seimo sprendimu televizijos programos oficialiomis ES kalbomis (supraskite, ne rusų kalba) privalo sudaryti 90% siūlomo laidų paketo.

Trečia, Lietuva išskėstomis rankomis priima odiozinius Rusijos opozicionierius. Žinoma, ji turi tam teisę, bet kartu reikia suprasti, kad bičiuliavimasis su nevienareikšmiškos reputacijos žmonėmis, kurie kartais atvirai niekina savo Tėvynę ir jos žmones, vargu, ar pagerins Lietuvos įvaizdį daugumos Rusijos gyventojų akyse.

Ketvirta, Lietuvoje rusiška korta tapo susidorojimo su politiniais oponentais pagrindu. Pavyzdžiui, apkaltos procesas parlamentarui Mindaugui Basčiui, kuris kaltinamas atstovavimu Rusijos interesams.

Pagaliau, pradėtos sienos pasienyje su Kaliningrado sritimi statybos. Galima sutikti su pozicija, kad ji turėtų padėti kovai su kontrabanda, bet, imant politinį kontekstą, ši siena, ko gero, idealus dabartinių Lietuvos ir Rusijos santykių, kurie artimiausiu metu vargu ar turi atšilimo perspektyvų, simbolis.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone.

272
Tegai:
priešiškumas, draudimas, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva atsisakė statyti tvorą pasienyje iš rusiškų medžiagų
Apklausa: ES piliečiai netiki, kad Rusija įsiverš į Lenkiją ir Baltijos šalis
Tvoros pasienyje su Rusija statyba Lietuvai kainuos 1,3 mln eurų
Baigtas tyrimas dėl dviejų Rusijos piliečių įtariamųjų Sausio 13-osios byloje
Lietuva apribojo Rusijos TV kanalo "TVCI" transliaciją