Rinkimai, archyvinė nuotrauka

Po prezidento rinkimų permainų Lietuvoje vis tiek nebus

206
(atnaujinta 12:15 2017.11.07)
Eksperto teigimu, Lietuva - maža šalis, tad visi potencialūs kandidatai į prezidento postą yra žinomi iš anksto, tačiau jis tikisi naujų figūrų kovos ringe

Kad ir kaip būtų gaila, bet tenka jau dabar konstatuoti: Prezidento rinkimai 2019 metais neatneš pozityvių permainų Lietuvai, jos visuomenei ir ekonomikai. Tokią išvadą leidžia daryti sociologinės apklausos, kurių favoritai — premjeras Saulius Skvernelis, Kauno meras  Visvaldas Matijošaitis, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda, buvęs ES ambasadorius Maskvoje Vygaudas Ušackas ir europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė.

Kas iš dabartinių Lietuvos visuomenės veikėjų galėtų pretenduoti į prezidento postą? (atviras klausimas)
© Sputnik /
Apklausos rezultatai

Net ir toks paprastas klausimas — ar turi šie kandidatai bendražygių komandas?— yra apgaubtas rūko. Visi išvardinti asmenys, išskyrus Blinkevičiūtę — nepartiniai (o ir Blinkevičiūtės socdemai — suskilę). Taigi, jeigu politikas per visą savo ligšiolinę karjerą nesugebėjo suklijuoti darnios komandos ir kaip vienišas, desperatiškas alpinistas ropsčiasi į politikos Olimpą, tai, geriausiu atveju, jis  jame ir liks vienas. O vienas lauke — ne karys. Buvo toks vienas, Rolandas Paksas, kurio komanda buvo atsitiktinai surinkta. Jo istorijos pabaigą žinome. Impičmentas.

Naujausia "Vilmorus" apklausa parodė, kad kol kas daugiausia rinkėjų (15,6%) pasiruošę balsuoti už premjerą Saulių Skvernelį. Šis politikos naujokas (aktyvioje politikoje — vos porą metų) dar tik mokosi valdyti valstybę. Todėl suprantama, kad kartais jis ir liežuvio nesuvaldo. (Antai per debatus Seime, išgirdęs jį kritikuojantį deputatą, Skvernelis ėmė reikalauti: "Užkimškite šitą žmogų!…")

Apie vieną pasaulinio lygio politiką jo bendražygis yra sakęs: "Prieš tai, kad valdytų valstybę, jis valdė mintį…" Tai yra, jis turėjo aiškią valstybės koncepciją ir veiksmų programą. O kokią mintį valdo Skvernelis? Kokį planą jis turi? Niekaip mūsų rinkėjai nesupranta, kad rinkdami į aukštus postus nepatyrusius naujokus, jie penktokus perkelią į universitetą, kur jiems dar ne vieta. Skverneliui geriausia būtų buvę dar dešimtį metų augti toje srityje, kurią jis išmanė, tai yra vidaus reikalų sistemoje. Tas noras gauti viską ir iš karto dažniausia, anot Michailo Žvaneckio, baigiasi tuo, kad gauni… nieko ir po truputį.

Skvernelis per savo vadovavimo vyriausybei metus parodė, kad jis iš esmės plaukia pasroviui ir derinasi prie esamo politinio elito. Pastarojo branduolį sudaro konservatoriai, todėl visai logiška, kad Skvernelis taip noriai derina daugelį savo veiksmų su jų lyderiu Gabrieliumi Landsbergiu. Kitaip ir būti negalėjo, nes Skverneliui būtina savo komanda, o jis jos neturėjo. Jį į viršūnes iškėlusi valstiečių ir žaliųjų partija yra per daug marga ir nevieninga, kad Skvernelis ilgalaikėje perspektyvoje galėtų ja pasiremti. Taigi de facto Skvernelis bus konservatorių stipriai įtakojamas kandidatas į prezidentus.

"Kas Jūs, pone Kauno mere?" Šito galima drąsiai klausti Visvaldo Matijošaičio (9,3% reitingas ir antra vieta apklausoje), nes be to, kad jis yra turtingas verslininkas su vadybininko idėjomis Kaunui, mes nelabai ką ir žinome apie jo strategiją Lietuvos valdymo perspektyvoje. Tai dar vienas naujokas musų politinėje scenoje (meras tik nuo 2015 metų), naujokas, kuriuos taip mėgsta mūsų rinkėjai, naiviai manydami, kad jie bus kitokie nei jau įkyrėję politikai.

Matijošaičio verslai taps jam akmeniu po kaklu, jei tik jis pasiryš realiai kovoti dėl šalies vadovo posto. Baimė sulaukti nemalonių patikrinimų iš mokesčių inspekcijos ar kitų atitinkamų tarnybų visada varžys Matijošaičio veiksmus ir neleis jam imtis didelių permainų. Jų jam, regis, ir nereikia — jis ir taip gerai gyvena.

Ilgametis SEB banko prezidentas Nausėda (8,5% palaikymo) irgi jau seniai gražiai įsipaišęs į Lietuvos elito sistemą, jau nekalbant apie patį SEB banką. Skandinavų bankai prieš maždaug dešimtmetį gražiai pasidalino Lietuvos finansų rinką, ir dabar joje neliko nė vieno lietuviško banko. Šalies elito ir valstybinių įstaigų pinigai saugiai guli skandinaviškuose bankuose… Pastariesiems irgi jokių permainų nereikia, jiems ir taip gerai. SEB banko patarėjui — tap pat, juk jo ilgamečiai patarimai puikiai atsipirko.

Už socialdemokratę europarlamentarę Blinkevičiūtę balsuotų 7,1% apklaustųjų, bet jos partija įklimpo į vidaus rietenas ir suskilo. Netrukus atskilėliai, vadovaujami eks-premjero Gedimino Kirkilo, sukurs, kaip jie ir žada, dar vieną socdemų partiją. Akivaizdu, kad tai dar labiau sumažins Blinkevičiūtės šansus. Bet net ir jos pergalės atveju ji tebūtų nominali prezidentė, be vieningos komandos. Jos "geros tetulės" įvaizdis turi realaus pagrindo, bet prezidento pareigoms, sutikite, reikia kažko daugiau.

Buvęs užsienio reikalų ministras ir ES ambasadorius Maskvoje Ušackas (6,7% palaikymo) kalba apie "proveržius", apie naujas strategijas Lietuvai, kad ji, anot jo, galutinai neišnyktų demografine prasme. Galbūt šis diplomatas ir prisirinko užsieniuose gerųjų praktikų, kurias jis norėtų pritaikyti Lietuvoje, gal jis ir stengtųsi pritraukti investicijų ir gabių protų į mūsų šalį, bet… Bet jis yra konservatorių partijos narys.

Ši partija artima Grybauskaitei, kuri nė iš tolo negali pakęsti Ušacko (tarp jų sena asmeninė antipatija, mat abu — hiperambicingi). Todėl konservatoriai vargu ar kels Ušacką kandidatu. Tada jam liks galimybė kandidatuoti kaip nepartiniam, nepriklausomam. Tačiau, net jei Ušackas laimėtų, jis liks vienas lauke karys. Tikros konservatorių paramos jis neturi.

Negana to, jis turi šioje partijoje daug pavyduolių ir tų, kurie neatleis jam už gan pragmatišką užsienio politikos koncepciją. Tada, laimėjus, jam liks variantas paskubomis susirankioti kitokią, nepartinių komandą, kuri dirbdama dar tik mokysis valdyti. Ušacko noras vykdyti pragmatišką politiką Rusijos ir Baltarusijos atžvilgiu bus nuolatos torpeduojamas konservatorių ir Grybauskaitės, kuri yra galima premjerė po jos prezidentinės kadencijos pabaigos. Taigi,  didelis konfliktas jau užprogramuotas, ir tai irgi stabdys teigiamas permainas.

Vygaudas Ušackas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Антон Денисов

Kaip matome iš palyginus kuklių visų kandidatų reitingų, dar didelis rinkėjų procentas nežino, už ką jie balsuos. Iki 2019 metų pavasario yra laiko, ir galbūt į ringą įžengs nauja figūra. Bet Lietuva yra maža šalis, tad visi potencialūs kandidatai žinomi iš anksto. Nebent tai bus pramogų verslo, meno ar sporto pasaulio atstovas, tarkime, Arvydas Sabonis. Jis, beje, gerbiamas ir net galėtų pretenduoti išeiti į antrąjį rinkimų turą.

Bet kas iš to? Juk prezidento poste reikia visapusiškai išlavintos, profesionaliai šiai funkcijai pasirengusios asmenybės iš didžiosios raidės. Tik tada galima tikėtis teigiamų permainų. Kol kas tokios asmenybės horizonte nematyti. Todėl ir teigiamos permainos — tik už horizonto.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone.

206
Tegai:
kandidatai į prezidentus, prezidento rinkimai, apklausa, Lietuvos prezidento rinkimai, Lietuva
Temos:
Lietuvos prezidento rinkimai 2019 (185)
Dar šia tema
Referendumas dėl dvigubos pilietybės gali vykti prezidento rinkimų metu
Zuokas padarė užuominą apie dalyvavimą prezidento rinkimuose
Netrukus prezidento rinkimai: socdemai deda viltis į pigius produktus
Kanalo RT logotipas, archyvinė nuotrauka

Paprieštarauti negalime blokuosime. Lietuva rado paaiškinimą, kodėl uždraudė RT

(atnaujinta 15:36 2020.07.09)
Lietuvos "žiniasklaidos sargai" uždraudė šalyje transliuoti RT. Jų sprendimas buvo pagrįstas ne RT turinio cenzūra, o "pritrauktu už ausų" faktu — neva kanalui vadovauja Rusijos pilietis Dmitrijus Kiseliovas, kuriam taikomos sankcijos

Rusijos žurnalistų bendruomenės, Rusijos ambasados ​​Lietuvoje, RT vadovės Margaritos Simonian argumentai — kaip žirniai į sieną.

"Gerbiama Lietuvos radijo ir televizijos komisija, kuri uždraudė RT Lietuvoje. Dmitrijus Kiseliovas neturi nieko bendra su "Russia Today". Dmitrijus Kiseliovas vadovauja naujienų agentūrai MIA "Rossija segodnia". Net jei "Google" vertėjas jums sako, kad "Russia Today" verčiama kaip "Rossija segodnia", — sprendimą Facebook puslapyje komentavo RT vyriausioji redaktorė Margarita Simonian.

Pasipiktinimą tokiu sprendimu išreiškė ir Rusijos ambasada Lietuvoje.

"Rusijos užsienio reikalų ministerija jau išaiškino, kad tvirtinimai, jog Dmitrijus Kiseliovas valdo RT kanalų grupę, yra netiesa. Šį nedraugišką Lietuvos valdžios institucijų sprendimą mes vertiname kaip dar vieną žingsnį kovoje su alternatyviomis nuomonėmis ir žiniasklaidos laisve", — Lietuvos žiniasklaida cituoja Rusijos ambasados atstovą spaudai Aleksandrą Kudriavcevą.

Tiek diplomatai, tiek kanalo vadovybė apie tai kalbėjo dar prieš Lietuvos radijo ir televizijos komisijos posėdį, komentuodami Latvijos žiniasklaidos laisvės puoselėtojų sprendimą nutraukti septynių kanalų arabų ir ispanų kalbomis transliavimą Latvijoje.

Bet, matyt, "Google" vertėjas lietuvių cenzoriams yra svaresnis įrodymas nei diplomatų ar paties RT kanalo, kuris šiandien yra tarp pasaulio žiniasklaidos lyderių, vadovybės žodžiai. Anksčiau Baltijos šalyse buvo bandoma apkaltinti RT dėl "feikų". Bet kažkodėl nepavyko iš piršto laužtų kaltinimų pagrįsti faktais. Tai pripažįsta patys Lietuvos cenzoriai.

"Programų transliacija nutraukiama ne dėl pažeidimų, o dėl to, kad asmuo, susijęs su šios televizijos programomis, yra įtrauktas į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą. Tai yra ponas Kiseliovas. Jis neturi gauti naudos, todėl laidų transliacija nutraukiama. Tai buvo padaryta Latvijoje, ir dabar ir Lietuvoje", — po komisijos posėdžio sakė LRTK pirmininkas Mantas Martišius.

Pasirodo, atvirose žurnalistinėse diskusijose nepavyko paneigti RT medžiagos teisingumo. Todėl nuspręsta apeiti iš kitos pusės. Kaip tarybiniais laikais, kurių dabartinė Lietuvos valdžia labai nekenčia, kai buvo nuspręsta nutildyti "balsą iš anapus".

Tikėtina, kad toks radikalus Lietuvos ir, ko gero, Latvijos valdžios sprendimas neliks ne tik be RT vadovybės, bet ir visos Rusijos žurnalistų bendruomenės atsako.

"Tai yra tiesioginis spaudimas žiniasklaidai, atviras cenzūros aktas. Šio sprendimo priežastys kelia nerimą, nes tai, kad Kiseliovas vadovauja RT — matyt, čia žmonės painioja RT, "Russia Today" ir "Rossija segodnia". <...> Tai yra specifiškas tiesioginis spaudimas mūsų žiniasklaidai. Kokie galėtų būti mūsų veiksmai, mes taip pat pasakėme. Jei, pavyzdžiui, RT vadovybė pateiks ieškinį, gins savo teises teisme, tada tai bus absoliučiai logiškas sprendimas. Imtis kai kurių veidrodinių priemonių neveiksminga, o lietuviška žiniasklaida tokia apimtimi Rusijoje netransliuojama, juolab jokie televizijos kanalai", — Sputnik Lietuva sakė Rusijos žurnalistų sąjungos viceprezidentas Timuras Šafiras.

Anot LTRK vadovo Manto Martišiaus, komisijos sprendimas uždrausti RT transliacijas Lietuvoje įsigalioja iškart nuo jo paskelbimo internete, tai yra, nuo liepos 9 dienos. Nuo šios dienos kabelinės ir IT televizijos operatoriai — "Balticum", "Consilium Optimum", "Penki kontinentai" ir "megogo.net" — turi nutraukti penkių RT grupės kanalų (RT, RT HD, RT Spanish, RT Documentary ir RT Documentary HD) transliavimą.

Anksčiau tam, kad būtų užblokuotos tam tikros žiniasklaidos priemonės Lietuvos informacinėje erdvėje, neužteko vien LTRK sprendimo. Tai turėjo patvirtinti teismo nuosprendis. Bet po daugybės prieštaringai vertinamų klausimų, susijusių su Rusijos televizijos kanalų ("Pervyj kanal", "Rossija", "NTV") transliacijų blokavimu Lietuvoje, jie nusprendė nesivarginti su tokiomis smulkmenomis. Kaip ir viskas aišku, tačiau nepriklausoma teismų sistema Lietuvoje yra santykinė sąvoka. Bus lengviau, kaip ir represijų laikais, jei mirties bausmę paskelbs ne teismai, o "troikos".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
žiniasklaida, Lietuva, Dmitrijus Kiselevas, RT
Dar šia tema
Lietuvos URM rekomenduoja Radijo ir televizijos komisijai drausti RT programas
Lietuva kovoja su RT. O gal reikėtų su "fake'ų kūrėjais" iš JAV?
Simonian sureagavo į galimybę Estijoje uždrausti RT
Simonian sureagavo į penkių RT kanalų draudimą Lietuvoje
Lietuvoje uždrausta RT
LGBT vėliava, archyvinė nuotrauka

LGBT aktyvistai gali sutrukdyti Lenkijos draugystei su Baltijos šalimis

(atnaujinta 17:07 2020.07.08)
Pasaulinis "LGBT paramos" mėnuo, vadovaujamas JAV ir Didžiosios Britanijos, Rytų Europoje dar nesulaukė didelio palaikymo. Tos pačios lyties asmenų meilės aktyvistai reikalauja, kad Baltijos šalių prezidentai aiškiai išreikštų savo poziciją dėl gėjų ir lesbiečių

Homofobiškiausios šalies ES Rytų stovykloje — Lenkijos — vadovas Andžejus Duda jau viešai pasisakė už vienos lyties asmenų santuokos draudimą. Tačiau jo kolegos Baltijos šalyse šiek tiek pasimetę.

Kitą sekmadienį Lenkijoje vyks antrasis prezidento rinkimų turas. Ir niekas negali būti tikras, kad Andžejus Duda liks prezidentu kitai kadencijai. Europos akimis, jis yra skandalingas veikėjas. Maža to, kad jam vadovaujant Lenkija pradėjo agresyviai diktuoti sąlygas visai Europos Sąjungai ir pretenduoti į lyderystę, tai Lenkijos prezidentas dar sau leido nekorektiškai kalbėti apie seksualines mažumas. Žodžiu, pirmojo prezidento rinkimų turo išvakarėse jis dar kartą pasakė "ne" tos pačios lyties asmenų santuokai ir paskelbė krikščioniškųjų šeimos vertybių viršenybę Lenkijoje.

Užtat artimiausių Lenkijos politinių draugų-partnerių — Baltijos šalių — požiūris į LGBT bendruomenę nėra toks aiškus. Vos prieš kelias dienas Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid su šypsena ir nuolankumu leido seksualinių mažumų atstovams prie jos suknelės prisegti vaivorykštės spalvų ženklelį.

Latvijos prezidentas dar kol kas negavo panašaus ženklelio. Tačiau verta prisiminti, kad Latvijos užsienio reikalų ministerijai antrą kadenciją vadovauja atviras gėjus Edgaras Rinkevičius.

Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą vis dar kankina neaiškios mintys. Praėjusią savaitę Lietuvos LGBT bendruomenės aktyvistai jau ėmėsi įspėjamojo veiksmo — surengė piketą prie Prezidentūros. Jie paragino Nausėdą "atsakyti už žodžius", pasakytus prieš metus rinkimų karštinės metu. Tada pavyzdingas šeimos vyras Nausėda pažadėjo, kad jei bus išrinktas prezidentu, prisisegs vaivorykštės spalvos ženklelį kaip solidarumo su LGBT bendruomene simbolį. Piketas praėjo, o iš Prezidento rūmų iki šiol nė žodžio.

Ko gi laukia Gitanas Nausėda? Galbūt Lenkijos prezidento rinkimų antrojo turo rezultatų? Iš tiesų, šiandien Europoje Lietuva neturi artimesnės draugės nei Lenkija. Ir nuo to, kas artimiausiais metais vadovaus Lenkijai, priklauso ne tik Vilniaus pozicija tarptautiniais klausimais, bet ir jo požiūris į LGBT bendruomenę. O dar geriau būtų jau žinoti ir rudenį vyksiančių JAV prezidento rinkimų laimėtoją. Kas, jei gėjų neapkenčiantį Trampą nugalės liberaldemokratas Džo Baidenas.

Verta priminti, kad homofobiškiausių ES šalių reitinge Lietuva kartu su Lenkija yra sąrašo viršuje. Lietuvos Seimas tos pačios lyties asmenų santuokos pripažinimą jau keletą kartų atmetė. Galbūt todėl praėjusiais metais JAV Valstybės departamentas atsiuntė atvirą gėjų Robertą Gilchristą vadovauti ambasadai Vilniuje. Taip sakant, švietimo ir įspėjimo tikslais. Taigi, Gilchristas ir jo bendruomenė laukia, ką pasakys Gitanas Nausėda. Ar LGBT žmonės bus laukiami Prezidento rūmuose? Ar prezidentas leis prie jo kostiumo prisegti vaivorykštės ženklelį? Ar dalyvaus pirmoji Lietuvos ponia?

Taip, ir pačiam Gitanui Nausėdai, ir jo patarėjams teks padaryti sunkų pasirinkimą. Ir nutylėti šiuo klausimu nepavyks. Ypač rudenį vyksiančių Seimo rinkimų išvakarėse. Galų gale net netiesioginis tam tikros politinės partijos palaikymas iš prezidento pusės gali turėti įtakos balsavimo rezultatams. O statymai yra labai aukšti. Ar liks valdžioje dabartinės koalicijos partijos, vadovaujamos "valstiečių" Ramūno Karbauskio, ar sugrįš konservatoriai-liberalai? Kiekvienas gautas mandatas bus vertas aukso. O LGBT bendruomenės balsai gali būti lemiami.

Sprendžiant iš naujausių viešosios nuomonės apklausų rezultatų, LGBT idėjas masėms propaguojantys Lietuvos konservatoriai ir liberalai turi gerą šansą atgauti valdžią. Taigi, spalio 11 dieną rinkėjams teks balsuoti ne tik už partijos programines gaires, bet ir už šeimos vertybes.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
LGBT, Lenkija, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva — mažumų skriaudėja ar LGBT propagandos taikinys?
Lietuvoje ne visiems priimtinas "LGBT paramos mėnuo"
Agresyvi vaivorykštė
Sąjūdis prieš Astravo AE

Seime pareiškė apie manipuliacijas asociacijoje "Sąjūdis prieš Astravo AE"

(atnaujinta 11:20 2020.07.10)
Valdančiosios partijos lyderis tvirtina, kad garsiai šaukiantys apie demokratiją ir žmogaus teises konservatoriai, dirba prieš Vilnių ir ES Kubos klausimu

VILNIUS, liepos 10 – Sputnik. Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis apkaltino konservatorių partiją, kad jie galėjo gauti finansavimą iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, iš Kubos, ir užuot blokavo Europos Sąjungos ir šios valstybės susitarimą, pranešama LVŽS svetainėje.

Anot jo, ištekliai, kurie, pervedus į prieš pat rinkimų kampanijos pradžią įsteigtos asociacijos  “Sąjūdis prieš Astravo AE“ sąskaitą, gali būti neteisėtai panaudoti Seimo rinkimų kampanijai finansuoti Lietuvoje. Kalbama apie “slaptus” konservatorių protokolus, kuriuos Karbauskis pridėjo prie teksto.

"Valstiečių" lyderis pareiškė, kad konservatoriai atsakymą apie protokoluose minimą finansinę paramą visuomenei pateikė vos vienu bendru Žygimanto Pavilionio ir Emanuelio Zingerio tekstu, kuriame vėl viską išverčia savaip – finansinė parama iš Kubos pristatoma kaip vien moralinis palaikymas. Anot Karbauskio, Lietuvos valdžia turėtų patikrinti minėtą asociaciją, jos finansavimo šaltinius ir konservatorių vaidmenį galimai neskaidriuose procesuose, susijusiuose su nacionaliniu saugumu.

"MG Baltic politinės korupcijos byla atrodytų tik kaip gėlytės, palyginus su tuo, kad konservatoriai ir liberalai gali turėti rimtesnių reikalų, užsiimant politine prostitucija, kuri mindo jau ne tik Lietuvos vidaus, bet tarptautinę reputaciją, Europos Sąjungos vertybes bei interesus", - teigia Karbauskis.

Jia užduoda klausimą, kodėl asmenys, "slaptuosiuose" protokoluose įvardijami disidentais iš Kubos, o ne “kongresmenais”,  kaip dabar bando įteigti  Pavilionis dabar, negyvenantys Lietuvoje ir su ja niekuo nesusiję, konservatorių prašymu skiria paramą konservatorių ir liberalų politikų vadovaujamai asociacijai? 

"Ar tie finansiniai rėmėjai – disidentai nėra tie patys asmenys, kurie atvykę į Lietuvą kartu su konservatoriais stabdė Europos Sąjungos bei Kubos politinio dialogo ir bendradarbiavimo susitarimą? Galiausiai, jei taip, ar į Lietuvą pervedami (ar planuojami pervesti) pinigai nėra minėtų kubiečių mokestis už konservatorių paslaugas tą ES ir Kubos sutartį sustabdant?", - tesia politikas. 

Jis priminė, kad ši sutartis – kad susitarimas yra ES planas atstumti Kubą nuo Rusijos ir Kinijos "demokratinių valstybių" link. Pasak jo, tai, kas vyksta, leidžia dar kartą įsįtikinti, kad "garsiai šaukiantys apie demokratiją ir žmogaus teises konservatoriai sugebėjo atsiskleisti, kad jie vertę mato tik tame, už kiek tai galima parduoti".

Kaip priminė "valstiečių" lyderis, Pavilionis Seimo Užsienio reikalų komitete, kai buvo svarstomas ES ir Kubos sutarties klausimas, grasiai siūlė “laikyti įkaitu Kubą tam, kad mus išgirstų dėl Astravo yra labai logiška ir mums būtų labai naudinga. Ir kai išgirsime patikinimą, kad mus išgirs dėl Baltarusijos režimo daromų niekšybių su Astravu, tada gal mes pabandysime išgirsti ir dėl Kubos".

Politikas padarė išvada, kad ES ir Kubai reikšminga sutartis iš esmės tapo konservatorių "manipuliacijų įrankiu" verčianti kubiečius niekam nežinomų Lietuvos konservatorių "įkaitais". 

"Protokolai tik patvirtina, kad tris dešimtmečius konservatoriai formavosi kaip "neliečiamieji", kūrė struktūras, į jas darbino savo žmones tam, kad jaustųsi saugūs ir nebūtų kam užduoti nepatogius klausimus. Jie ir toliau lieka neliečiamaisiais, kuriems, skirtingai nei kitiems Lietuvos žmonėms, už padarytas klaidas ar pažeidimus nereikia atsiskaityti prieš įstatymą", - teigia Karbauskis. 

Tie patys protokolai rodo, kaip jie susitikinėja ir derina įvairiausius klausimus su aukščiausiais pareigūnais, teigia jis. Tuo pačiu metu "valstiečių" lyderis užduoda klausimą, kiek tokių susitikimų tiesiog lieka nežinomais.

Pavilionis, savo ruožtu,  savo puslapyje Facebook pareiškė, kad niekada JAV ir Kinija su Rusija Kubos klausimu nestovėdavo vienoje barikadų pusėje. Vašingtonas nuosekliai pasisakė už demokratinius pokyčius šioje šalyje, todėl labai natūralu, kad Lietuva Kubos klausimu palaiko JAV, o ne Kiniją ir Rusiją, teigė jis.

Konservatorius primine savo oponentui, kad Lietuva gina tikrąsias Vakarų vertybes kartu su JAV, siekdama, kad ši sutartis būtų labiau subalansuota ir kad tokia situacija ES kyla ne pirmą kartą. 

"Savo ruožtu, dėl skleidžiamo melo - pasikartosiu. Sąjūdis prieš Astravo AE išsilaiko tik iš savanoriškų narių įnašų, kurių dauguma surinkta ir išleista Sąjūdžio steigimui ir europinės peticijos prieš Astravą populiarinimui ES šalyse iki COVID-19 pandemijos ir rinkimų kampanijos pradžios. Jokių užsienio fizinių ar juridinių asmenų (įsk iš JAV ir tuo labiau Kubos režimo persekiojamų disidentų) neturėjome, neturime ir neturėsime. Mūsų sąskaitos ir visa veikla vieša, neturime ko slėpti. Šiuo metu sąskaitoje 84 eurai. Niekada šie pinigai rinkimams nebuvo ir nebus naudojami, nes Sąjūdžio tikslas - vienyti ne tik Lietuvą, bet ir visą ES, visus mūsų sąjungininkus prieš Astravą", - rašo jis.

ES ir Kubos politinio dialogo ir bendradarbiavimo susitarimas buvo pasirašytas 2016 metų gruodžio mėnesį, o 2017 metais jį Patvirtino Europos Parlamentas. Lietuva yra vienintelė ES šalis, neratifikavusi susitarimo su Kuba.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Lietuva priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" respublikai. Be to, Vilnius priešinasi energijos eksportui iš objekto ir nuolat ragina kaimynines respublikas nepirkti elektros iš elektrinės. Tačiau to dar nepavyko pasiekti.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aršus Vilniaus pasipriešinimas BelAE iš esmės kyla ne dėl susirūpinimo techninėmis ar aplinkosaugos problemomis, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Interviu Sputnik Lietuva Integracijos perspektyvų tyrimo centro direktorius, "RuBaltic.ru" vyriausiasis redaktorius Sergejus Rekeda sakė, kad Lietuva neturi galimybės daryti spaudimo artimiausiems kaimynams — Latvijai ir Estijai. Anot jo, viskas, kuo Lietuva galėjo remtis, yra efemeriški dalykai, tokie kaip Baltijos vienybė, kurios de facto nėra.

Tegai:
Kuba, Vilnius, Astravo AE, ES
Dar šia tema
Seimo rinkimų belaukiant. Kas laimės partinių sąrašų dvikovą?
Paaiškėjo, kokia partija gali laimėti Seimo rinkimus