Vėliava su Vyčiu, archyvinė nuotrauka

Kada išlįsime bunkerių?

319
(atnaujinta 15:11 2017.12.15)
Vienas pastarųjų mėnesių įvykis atskleidė svarbią tiesą apie Lietuvos visuomenę: ji yra susiskaldžiusi ir vis dairosi į praeitį

O įvykis — tai užvirusios kovos dėl to, kas iš pirmo žvilgsnio neturėtų kelti tokio ažiotažo, o būtent: kokį paminklą pastatyti centrinėje Vilniaus Lukiškių aikštėje?

Lietuvos herbas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Griauti — tai ne statyti. Ši rusiška patarlė tiksliai apibūdina tai, kas atstitiko apskritai su Lietuva ir su Lukiškių aikšte konkrečiai. Nuversti Lenino paminklą prieš 26 metus kai kam buvo smagu ir paprasta. Susirinkusi į tą ceremoniją žmonių minia džiaugsmingai plojo ir šūkavo, kai masyvi Lenino figūra su ištiesta į priekį ranka pasviro ir atsigulė ant sunkvežimio. (O, kad taip būtų galima sunkvežimiu į istorijos šiukšlyną išvežti visas žmogaus silpnybes, aistras ir jų keliamas problemas…)

Kažin ar ta minia įsivaizdavo, kad po to ištisus 26 metus vietoje Lenino liks vakuumas, o vietoje leninizmo įsitvirtins laukinis kapitalizmas, kuris suskaldys žmones pagal klasinį principą "turtingi-vargšai". Gi idėjinį vakuumą užpildė liberalizmo bei nacionalizmo mišinys.

Net 26 metus Lukiškių aikštė išliko tuščia, tiesiog plynas laukas, iš kraštų apjuostas medžių eilėmis. Puikus simbolis to, kad naujasis Lietuvos elitas neturėjo nei aiškaus projekto, nei įkvėpiančios vizijos. Nes jeigu jis būtų turėjęs, tai Lukiškių aikštė būtų pražydusi naujomis spalvomis, naujais estetiniais simboliais.

Tačiau 2017 metais, artėjant modernios Lietuvos 100-mečio jubiliejui (2018 metų vasario 16 dieną), valdantieji pagaliau susizgribo ir paskelbė aikštės apipavidalinimo konkursą. Ir tuoj pat atvėrė mūsų visuomenės negalavimus.

Balandžiai, archyvinė nuotrauka
© Photo: Pixabay

Antai mes vis dairomės į praeitį ir niekaip neatsisukame į ateitį. Juk abu šiuo metu siūlomi populiariausi monumentų variantai — Vyčio skulptūra ir pokario "miško brolių" stilizuotas bunkeris — yra orientuoti į gilią senovę (Vyčio atveju) arba į neseną, bet tebeskaldančią mus praeitį (bunkerio atveju).

Psichologai žino, kad praeitimi gyvenantis žmogus nesukurs sau tinkamos ateities. Praeitis vis dar yra jam tikrovė. Tik susitaikęs su savo praeitimi, arba, kaip moko Rytų išmintis, ją priėmęs, žmogus atpalaiduoja visą savo energiją naujiems darbams, naujai kūrybai. Tą patį galima pasakyti ir apie visuomenę, tautą.

Ypač neapgalvota atrodo bunkerio idėja. Ji ne tik išaukština ir pagražina ne visai didvyrišką praeitį, bet ir skaldo visuomenę. Nuo "miško brolių" rankų po karo krito 25 tūkstančiai paprastų civilių šalies gyventojų, iš jų apie 1000 vaikų. Ir tai ne tarybinė propaganda — šių aukų giminės gyvi ir kai kurie iš jų asmeniškai matė žudikus bei  juos pažinojo.

Po karo Lietuvoje iš esmės vyko pilietinis karas — taip, stalinizmo paskatintas, bet karas, kuris nuo to nė kiek nebaisesnis. Lietuvis žudė lietuvį. Todėl išaukštinti vieną kariaujančią pusę — mažų mažiausia neišmintinga ir nedora. Žmones reikia ne skaldyti, o vienyti, tad ir simboliai turėtų būti atitinkami. Stilizuotas bunkeris arba apkasai mūsų tikrai nevienys.

Bunkeris taptų aukos ir pralaimėjimo simboliu. Dalį "miško brolių" sunaikino, dalis jų pasidavė. Mūsų valdantieji sluoksniai per daug pamėgo matyti tautą tik aukos vaidmenyje. Nuo hitlerizmo, nuo imperializmo, nuo stalinizmo kentėjo daugelis tautų, kai kurios skaudžiau nei mes. Štai įdomus yra baltarusių pavyzdys. Nepaisant siaubingų aukų karo metu (žuvo kas trečias Baltarusijos gyventojas), baltarusiai vadovaujasi laimėtojų koncepcija: "Mes esame tauta-nugalėtoja." Sutikite, tai nuteikia pozityviai, suteikia papildomų jėgų konstruktyviai veiklai.

Toks paminklas, be to, skatintų ir bunkerišką, militaristinį mentalitetą. Suprantama, kad Lietuvos elitui dabar gerai viskas, kas nukreipta prieš Rusiją. Bet taip galima ir "užsižaisti". Jau baigia išaugti karta, kuriai "miško broliai" pateikiami vien tik kaip didvyriai. O tai buvo ginkluoti ir ne visai mandagūs žmonės, daugelis jų — nacionalistai ir antisemitai. Ar mums reikalingas būtent toks jaunimas?

Šiek tiek geresnis pasiūlymas yra pastatyti paminklą Vyčiui, viduramžių laikų Lietuvos raiteliui. Jis  paveldėtas iš Lietuvos didžiosios kunigaikštystės laikų, kai šalis driekėsi "nuo jūros iki jūros". Bet paklauskime savęs — kodėl tai šaliai pavyko taip išsiplėsti? Todėl, kad Lietuvos kunigaikščiai mokėjo ne tik kariauti, bet ir sudaryti sąjungas su giminingomis mums, genetiškai netgi broliškomis Rytų slavų tautomis.

Продажа сувениров с советской символикой, архивное фото
© Sputnik / Руслан Кривобок

Šiandieniniai Lietuvos valdantieji nėra verti savo pirmtakų ir negali pasigirti turintys jų išmintį. Šiandien mes ne tik nesutariame su Rytų slavais, bet dar ir kiršiname juos tarpusavy, kaip antai ukrainiečius su rusais, o maitindamiesi iš baltarusiškų prekių tranzito, sugebame tuo pačiu nuolatos auklėti Minską, kaip jam gyventi. Štai kodėl paminklas Vyčiui būtų senosios Lietuvos priekaištas šiuolaikinei Lietuvai.

Vienas iš būdų mums pagaliau susitaikyti su mūsų praeitimi galėtų būti tiesiog kuriam laikui pakeisti praeities temą į kokią nors kitą. Į susijusią su dabartimi arba ateitimi. Laikas viską gydo. Išgydys jis ir praeities žaizdas. O tuo tarpu mes, šiuolaikiniai lietuviai ir čia gyvenantys kitų tautybių žmonės, galėtume bandyti vienytis aplink naują, įkvėpiantį, modernų tikslą. Aplink naujosios Lietuvos viziją. Ji ir galėtų būti atspindėta Lukiškių aikštės monumentų ansamblyje.

Galbūt būtent todėl ir vertėtų šiame idėjų konkurse duoti kelią jaunimui? Jaunimui, kuris dar nespėjęs perimti mūsų, suaugusiųjų, kompleksų? Kuris nėra įstrigęs praeities kivirčuose ir kuriam rūpi ateitis? Atnaujinti, atjauninti Lietuvą, matyt, tegali jaunimas: jaunieji specialistai, studentai, netgi moksleiviai.

Būtent jie, pasitelkę šviežias idėjas ir fantaziją, galėtų dalyvauti Lukiškių aikšės apipavidalinimo konkurse. Ir nereiktų bijoti jų vaizduotės skrydžio. Didysis Albertas Einšteinas yra pripažinęs, kad atliekant mokslinius atradimus jam labiau talkino vaizduotė nei žinios. Mokėjimas svajoti ir drąsa sekti paskui mūsų svajones — būtent šios savybės dabar mums, ko gero, yra pačios reikalingiausios.

Galų gale tai yra ir Lietuvos išlikimo klausimas. Pasaulio nesudomins nei mūsų viduramžių simboliai, nei tuo labiau bunkeriai. Lietuva kaip tik turėtų atsiverti pasauliui, išeiti iš pogrindžio — ir siūlyti ne tik ją, bet ir pasaulį vienijančią svajonę bei viltį.

Egzistuoja viena sąlyga, be kurios bet kokia svajonė ar viltis neįmanomos. Ir tai yra taika. Mes taip pripratome prie taikos mūsų regione, kad priimame ją kaip savaime suprantamą reiškinį, kaip duotybę. Tačiau taip  nėra. Taika turi savo didelę kainą, ir ją sumokėjo ankstesnės kartos.  

Kodėl gi nepaieškojus centrinei Vilniaus aikštei deramo taikos simbolio?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

319
Tegai:
Vyčio skulptūra, paminklas, Lukiškių aikštė, Lietuva, Vilnius
Temos:
Lukiškių aikštės laisvės simbolis — "partizanų" bunkeris ar Vytis (10)
Dar šia tema
Šimašius ragina gelbėti Vyčio simbolį
Savaeigė artilerijos sistema Koalicija-SV, archyvinė nuotrauka

Rusija pasirenka haubicą: kokie yra savaeigės "Koalicija-SV" pranašumai

(atnaujinta 07:36 2020.06.01)
Naujoji Rusijos savaeigės artilerijos sistema tapo dar mobilesnė — kariuomenė pradeda naudoti naujausių haubicų partiją

Artilerija yra karo dievas, todėl Rusijoje statomos ne tik šventyklos, bet ir geriausios pasaulyje haubicos. Žemutinio Naugardo  apskrities poligone prasidėjo 152 mm savaeigio artilerijos įrenginio (SAĮ) "Koalicija-SV", pagaminto automobilio "KamAZ-6550" pagrindu, ratinio modifikavimo bandymai.

Vandenyno universali sistema Poseidon, archyvinė nuotrauka
Министерство обороны РФ

Eksperimentinė naujausių haubicų "Koalicija-SV" partija gegužės pabaigoje atvyko į Rusijos kariuomenę. Įrenginys yra paremtas T-90 tanko platforma ir yra skirtas antžeminiams taikiniams: komandų postams, ryšių centrams, artilerijos ir minų baterijoms, šarvuotoms transporto priemonėms, oro gynybos sistemoms ir priešo darbo jėgai iki 70 km atstumu — naikinti. Šiandien ši haubica neturi analogų pasaulyje. Beveik tuo pačiu metu "Uralvagonzavod" pradėjo SAĮ versijos, pagrįstos automobiliu "KamAZ-6550", jūros ir ugnies bandymus. Planuojama, kad bandymai bus baigti šiais metais, po to bus priimtas sprendimas dėl ratinio modifikavimo serijinės gamybos.

Ratinių savaeigių "Koalicija-SV" pasirodymas kariuomenėje taps precedento neturintis įvykis (šiandien Rusijoje tokių haubicų nėra) ir leis šauliams pasirinkti "Koalicijos" vikšrinę ar ratinę modifikaciją, atsižvelgiant į konkrečią situaciją. Palyginti su vikšrinėmis mašinomis, sistema su keturių ašių važiuokle "Kamaz" turi savų pranašumų — mobilumą, galimybę naudoti bendrosios paskirties greitkeliuose nesunaikinant važiuojamosios dalies ir ilgesnį galios rezervą.

Generalinis gamintojo direktorius Dmitrijus Semizorovas anksčiau sakė: "Koalicija" yra ateities mašina. Šiandien ji aplenkia laiką". Ko gero, ant ratų nauji savaeigiai įrenginiai dar labiau pralenks. Ir tai tikrai sudomins užsienio pirkėjus. Pavyzdžiui, ankstesnės kartos "Msta-S" savaeigės haubicos, modifikuotos 155 mm kalibro, galinčios šaudyti sviediniais "Krasnopol-M" ir vakarietiškais šaudmenimis to paties kalibro, eksportas kainuoja 1,6 milijono dolerių. IDEX-93 parodoje Abu Dabyje "Msta-S" pademonstravo didžiulį pranašumą: šaudydamas iš 15 km atstumu "Krasnopolis" pataikė į 38 taikinius. Kadangi "Koalicija-SV" yra dar tobulesnė, jai garantuojama didelė ateitis tarptautinėje rinkoje.

Nauja karta

Artilerijos sistema "Koalicija-SV" yra SAU "Msta-S" (ant vikšrinės važiuoklės) įpėdinė ir paveldėjo didžiulę ugnies jėgą. 152 mm "Kolicija-SV" patranka geba iššauti daugiau nei 10 šūvių per minutę, tai yra didesnis nei panašių artilerijos sistemų, įskaitant geriausius užsienio analogus, ugnies greitis. Pavyzdžiui, amerikietiškas savaeigis įrenginys M109A6 "Paladin", turėdamas gausesnę įgulą, sugeba iššauti iki 6 raundų per minutę. Didelį "Koalicija-SV" šaudymo greitį užtikrina visiškai autonominis automatas. Svarbų vaidmenį atlieka "padegimo" mikrobangų sistema, gebanti vienu metu padegti visą turimą paraką.

Naująją haubicą aptarnauja trys specialistai: vairuotojas-mechanikas, vadas ir pabūklų operatorius ("Msta-S" įguloje yra penki žmonės). Negana to, artilerijos bokštas negyvenamas, įgula yra šarvo kapsulėje. Dizaino sprendimas primena "Armata", o SAĮ, kurio kovinis svoris yra 48 tonos, išlaiko tanko mobilumą.

Naujosios sistemos vadas ir taikytojas naudojasi skaitmeniniais ekranais, integruotais į automatizuotą taktinę komandų ir valdymo sistemą. Tai leidžia įgulai efektyviau veikti esamose valdymo grandinėse, visą parą stebėti reljefą, atlikti autonominius šaudymo skaičiavimo ir pritaikymo bet kokiomis oro sąlygomis skaičiavimus. Išorinius duomenis tvarko mašinoje esanti informacijos valdymo sistema, teikianti duomenis šaudymui ir šaudmenų kontrolei.

Kalbant apie šaudymo galimybes, "Koalicija-SV" pranoksta visus serijinius savaeigius vidaus ir užsienio gamybos įrenginius. Turėdama tokį potencialą, naujausia haubica ateityje pakeis visus savaeigius 152 mm "Msta-S" įrenginius ir velkamus "Msta-B" Rusijos sausumos pajėgose.

Artilerijos sistemą "Koalicija-SV" sukūrė Žemutinio Naugardo centrinis tyrimų institutas "Burevestnik" iš koncerno "Uralvagonzavod". Pirmą kartą plačiajai visuomenei parodyta 2015 metų gegužės 9 dieną Maskvoje Pergalės parade. 2017 metų rugsėjį Rusijos gynybos ministerija pasirašė sutartį dėl naujausių savaeigių sistemų "Koalicija-SV" eksperimentinės partijos tiekimo su galimybe pradėti serijinę gamybą 2020 metais. Dvi naujausios "Koalicijos-SV" modifikacijos yra ateities ginklai, kuriuos tikslingiau įvaldyti iš anksto, tai yra, jau šiandien. Galbūt rytoj atsiras trečioji — laivo versija ir sausumos sistema įžengs į jūros platformą.

Tikslieji šaudmenys

"Koalicija-SV" pagal šaudymo diapazoną (iki 70 km) daugiau nei du kartus pranoksta analogus. Pavyzdžiui, 2012 metais įdiegta Rusijos savaeigė artilerijos sistema "Msta-S-2S19M2" sugeba pataikyti į taikinį su aktyviu reaktyviu didelio sprogstamojo fragmento sviediniu, ne didesniu kaip 30 km atstumu. Išskirtinė vokiečių haubica "PZH 2000" vieną kartą Pietų Afrikoje reaktyvine trauka paleido specialų sviedinį V-LAP 56 km atstumu, o įprastu režimu šaudymo nuotolis neviršija 30 km.

Dideliu atstumu taip pat svarbus didelis tikslumas. "Krasnopol-M" yra viena sėkmingiausiai koreguojamų artilerijos šaudmenų, tačiau tai nėra galimybių riba. Naudojant naujus valdomus sviedinius, "Koalicija" taps pirmąja Rusijos armijos didelio tikslumo artilerijos sistema. Šaudmenų linijos valstybiniai bandymai bus baigti 2021 metais. Nauji technologiniai horizontai yra įspūdingi.

Tulos instrumentų projektavimo biuras sukūrė labai tikslų ir galingą didelio sprogimo suskaidymo šaudmenį "vienam šūviui". Kiekvienas toks 152 mm dydžio sviedinys kainuoja apie 50 tūkstančių dolerių, tačiau patekus į ugnies tašką, bunkerį ar kitą sustiprintą priešo objektą, antras šūvis jau nebereikalingas. Pusiau aktyvią galvutę operatorius pats arba pasitelkęs droną nukreipia lazeriu.

Kitas "protingas" šaudmuo buvo sukurtas Maskvos konstruktorių biure "Kompas". Navigacijos modulis GLONASS 152 mm ir aerodinaminių vairų sistema, išsiskleidžianti iššovimo metu ir reguliuojanti skrydžio kryptį, užtikrina tikslų taikymą pagal žinomas koordinates. "Kompas" sukurta sistema leidžia modernizuoti jau esančius sviedinius. Pagrindinio artilerijos sviedinio perdirbimas į valdomą kainuoja apie 1000 dolerių. Tuo tarpu vienas amerikietiškas 155 mm ilgio sviedinys "Excalibur" kainuoja 80 tūkst. dolerių.

Kuriant naujausius ginklus, Rusijos Federacijos prioritetas yra patikimas nacionalinis saugumas, karinė-techninė pagalba sąjungininkams ir adekvatiems partneriams. Artilerijos sistema "Koalicija-SV" buvo sukurta reaguojant į pažangiausius užsienio analogus, kurie išsiskiria dideliu nuotoliu ir dideliu šaudymo tikslumu. Į Rusijos projektą buvo integruoti pažangiausi sprendimai, technologijos ir komponentai, kurie leido išgauti puikų kovos ir operacinių savybių derinį. Tik taikos ir tarptautinio stabilumo įtvirtinimo tikslais.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
haubicos, ginkluotė, Rusija
Dar šia tema
100 milijonų dolerių vertės paradoksas: kokių trūkumų turi JAV naikintuvas F-35
Karinis-politinis Baltijos regiono groteskas
Rusijos Baltijos laivyno galia padidės šešiais raketiniais laivais: kuo įdomus "Karakurt"
Kryme bus statomi universalūs desantiniai laivai: Rusijos "Mistralių" ypatumai
Socialiniai tinklai, archyvinė nuotrauka

Veidmainystės socialiniuose tinkluose. Lietuvos politikų transformacijos Facebook

(atnaujinta 20:14 2020.05.30)
Šias laikais kiekvienas gali parašyti apie save knygą, tam nereikia didelių fizinių ir protinių pastangų, tiesiog užeini į socialinius tinklus ir kuri savo istoriją, Lietuvos politikai ir visuomeniniai veikia aktyviai išnaudoja šią galimybę

"Broliai seserys, imkit mane ir skaitykit. Ir tatai skaitydami permanykit...", —  taip prasideda pirmoji lietuviška knyga — Martyno Mažvydo katekizmas, išleistas 1547 metais Karaliaučiuje. Praėjo 473 metai. Dabar kiekvienas gali rašyti knygą. Be didelių fizinių ir protinių pastangų. Be tiražo ir egzempliorių ribojimo. Kūryba be tabu. Ir jokios cenzūros.

Рабочие на улице Вильнюса
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Facebook — veido knyga. Asmeninė. Joje nurodoma gimimo data, darbovietė, kur mokėtės, šeimyniniai santykiai. Giminės, artimieji ir draugai. Kontaktai. Galima net kokią nors savo ar pasiskolintą "auksinę mintį" deklaruoti. Nors IT specialistai ir kriminalistai pataria saugoti savo asmeninius duomenis. O žvalgybų tarnybos net įspėja, kad galite tapti priešiškų valstybių taikiniu.

Vistiek didžioji dauguma savo veidaknygėse beveik apsinuogina. Dažniausiai tai daroma sąmoningai ir įsivaizduojant kad sąmojingai. Įvaizdis yra viskas!

Daugelis iškilių, kaip patys apie save mano, įvaizdžio kaukes užsidėjo dar iki privalomo apsauginių kaukių dėvėjimo momento. Tik jiems vieniems težinoma ką jie tuo norėjo apie save pranešti tautai ir pasauliui. Įdomu ką apie šias veidmainystes veidaknygėse pasakytų psicho analitikos patriarchas Zigmundas Froidas?

Štai žurnalistas, buvęs naujienų portalo Bernardinai.lt vyr. redaktorius, religijotyrininkas, o dabar  Tėvynės sąjungos — Lietuvos krikščionis demokratas bei Seimo narys Andrius Navickas savo veidaknygės laiko juostoje visiems pranešė svarbią žinią — lankysis pas barzdaskutį. Jo teigimu, jo didžiausias turtas — jo barzda. Tai, jo manymu, patvirtina ir Dalai Lama.

Barzda ir Dalai Lama 1
screenshot
Barzda ir Dalai Lama

"Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad finansų krizės Lietuvoje greičiausiai nebus. Bet kažkodėl savo veidaknygėje pasipuošė Hanibalo Lekterio kauke. Neaišku ar ekspertas tokiu būdu nori įspėti, ar pats išsigando savo prognozių.

"Finansų krizės nėra ir greičiausiai jos nebus, bent jau Lietuvoje. Finansų krizė reikštų nemokumą, finansų sistemos dalyvių nesugebėjimą atlikti savo funkcijų, didžiules bankroto bangas, paskolų portfelio atitraukimą, valstybės negalėjimą pasiskolinti finansų rinkose", — dar visai neseniai, balandžio mėnesį, Pandemijos ekonomikos konferencijoje sakė Mačiulis.

Finansų ekspertas - Hanibalas Lekteris 2
screenshot
Finansų ekspertas — Hanibalas Lekteris

Audrius Bačiulis arba, kaip pats save tituluoja, Protingas Chamas, savo veidaknygėje darbovietės ir išsilavinimo nenurodo. Anksčiau ponas Bačiulis prisistatydavo kaip gynybos specialistas. Kažkada net buvo paties premjero Andriaus Kubiliaus atstovas spaudai. Andrius Kubilius Briuselyje. Andrius Kubilius Europos Parlamente dabar atstovauja Lietuvai. O ponas Bačiulis tiesiog ilsisi ir laisvalaikiu lietuvių kalbai kuria daiktavardžius.

Protingas Chamas - kalbos specialistas 4
screenshot
Protingas Chamas — kalbos specialistas

Veidaknygė suteikia galimybes persikūnyti. Iš ko tik norį į ką tik nori. Galima iš angelo į geišą. Taip buvęs Lietuvos Nacionalinio radijo ir televizijos Žinių tarnybos vadovas, o dabar Lietuvos Valstybės saugumo departamento darbuotojas Audrius Matonis savo veidaknygėje ir padarė. Transformavosi.

A.Matonis - Angelas 5
screenshot
A.Matonis - Angelas 5

Savo veidaknygės duomenyse apie Audrių Audrius Matonis nurodė: "Šypsokitės — tai erzina dažną lietuvį". Šiam teiginiui sunku nepritarti. Kas geriau pažįsta lietuvį, jeigu ne tikras lietuvis. 

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
politika, Lietuva
Miškas, archyvinė nuotrauka

Pirmoji vasaros diena bus saulėta, temperatūra kils aukščiau 20 laipsnių

Šiluma laikysis ir antradienį, aukščiausia temperatūra numatoma iki 16–21 laipsnio šilumos,  pietrytiniuose rajonuose vietomis palis

VILNIUS, birželio 1 - Sputnik. Artimiausią parą sausiems Lietuvos orams ir toliau įtaką darys anticiklonas, iš šiaurinių platumų ims veržtis vėsesnis oras, praneša Hidrometeorologijos tarnyba.

Rotušes aikštė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Pirmadienį bus nepastoviai debesuota, lietaus tikimybė išliks maža. Pūs stiprus šiaurinių krypčių vėjas, kai kur gūsiai sieks 15–17 m/s. Įdienojus temperatūra pakils iki 16–21 laipsnio.

Birželio 2-os naktį be lietaus, dieną pietrytiniuose rajonuose vietomis palis. Naktį šiaurės, šiaurės rytų vėjas aprims, dieną vėl sustiprės, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. 

Temperatūra naktį 5–10, dieną 16–21, pietrytiniuose rajonuose vietomis 13–15 laipsnių šilumos.

Tegai:
vasara