Sankt Peterburgo artilerijos muziejus, archyvinė nuotrauka

Baltijos Slibinas Goryničius: kodėl Baltijos šalys mėgsta mitą apie "RF grėsmę"

171
(atnaujinta 18:49 2017.12.28)
Informacinio karo fone Lenkija ir Baltijos šalys įtikinėja savo gyventojus, kad Rusija — agresorius ir vykdo agresyvią propagandą

Katalikų Kalėdų išvakarėse Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas davė interviu Kipro laikraščiui "Simerini". Pokalbis daugiausia buvo apie Rusijos santykių su ES problemą, tačiau pirmą kartą draugiškoje ir neutralioje aplinkoje Lavrovas papasakojo vieną idomią diplomatinę novelę. Jis pareiškė: "Maskvoje tikimasi, kad Europos Sąjunga įveiks mąstymo inerciją, ras savyje jėgų atsisakyti rusiškos politikos kūrimo "mažiausio bendro kartotinio" principu — nustos aklai klausytis negausios, tačiau agresyvios šalių-rusofobių grupės, kurios žaidžia antirusišką žaidimą, atlikdamos savanaudiškas užduotis".

Palikime nuošalyje Rusijos ir Europos Sąjungos faktišką pasiūlymą "Kalėdiniam susitaikymui". Sutelksime dėmesį į  terminą "šalys-rusofobės", kurios "žaidžia antirusišką žaidimą". Taigi, dabar politiniame pasaulio žemėlapyje galima (ir reikia) pastatyti atitinkamus antspaudus.

Jau karas? Du karai!

Tačiau siekiant geriau suprasti situaciją, pirmiausia reikia šiek tiek išnagrinėti teoriją. Atėjo laikas pripažinti, kad iki gyvo kaulo įgrisęs informacinis karas iš tiesų mūsų akyse buvo padalintas į du: į karą kibernetinėje erdvėje ir į karą prasmių erdvėje. Pirmasis pasigavo programišius, kibernetines grėsmes, informacinių komunikacijų pažeidimą, nesąžiningą skaitmeninių baronų verslą, kurie šiandien disponuoja ne mažesnėmis milijardinėmis  lėšomis nei naftininkai, na, pagaliau, tarptautiniai juridiniai mūšiai aplink interneto reguliavimą valstybiniu lygiu.

Antrasis karas — turinio karas ir kova dėl turinio paskirstymo kanalų kontrolės. Masinės informacijos priemonės ir masinės komunikacijos priemonės — pagrindiniai šio karo subjektai. Šių ginklų tikslai yra "masės", "skaitytojai", "žmonės".

Turinio karų vadai, užsiimantys, beje, sena gera strategine propaganda, įsako tais arba kitais tikslais kažkuo labai konkrečiu "tautą" įtikinti. Turinio meniu iš esmės yra labai įvairus. Bet pagrindiniai patiekalai yra tik du. Pirmasis — tiršta ir karšta sriuba tema: "Rusija — agresorius, o tai parodo nepadori Putino veikla". Antrasis — "Rusijos žiniasklaida skleidžia agresyvią propagandą, siekdama pakirsti Vakarų vienybę ir skleisti separatistines idėjas tarp rusakalbių gyventojų". Būtent šiomis kryptimis "rusofobiškų" ES, NATO ir Jungtinių Amerikos Valstijų elitas ir pudruoja smegenis savo piliečiams, o Sputnik ir RT kolektyvai nuo to kenčia.

Kur egzistuoja rusofobai, atsiras ir rusofilai

Dabar pakalbėsime apie valstybinę rusofobiją. Labai nustebau, kai Vikipedijoje perskaičiau, kad rusofobija yra "išankstinis požiūris į Rusijos išorės politiką". Kas per nesąmonės! Rusofobija yra ksenofobijos arba net etnofobijos atmaina. Siūlau kaip pavyzdžiu pasinaudoti valtybinės rusofobijos "ikona", sprendžiant iš laikraščių straipsnių, — Lenkija. Tačiau ten, kur egzistuoja rusofobų, yra ir rusofilų. Lenkijoje jų taip pat daug. Panaši situacija — lenkų atžvilgiu —  Rusijoje.

Tačiau egzistuoja ir vienas svarbus aspektas. Visuomet reikia mokėti atskirti fobijas kaip psichines anomalijas nuo paprasto politinio pragmatizmo. Jeigu apžvelgtume Varšuvos žiniasklaidos straipsnius, parašytus šiais metais, tai jie išvis ne rusofobiški, o antirusiški. Juose kaip tik ryškiai atskleidžiamas nemėgimas tos politikos, kurios laikosi Sergejus Lavrovas. O kaipgi tas aspektas, kad šiuose leidiniuose yra daug antiukrainietiškų (bet visai ne ukrainofobiškų) straipsnių?

Dabar naujausios žinios iš kontentinio karo fronto. Europos Sąjunga, kaip rūpestinga motina, maitina Galiciją kokybišku Vokietijos pienu, atgaivino šalį. Ir Lenkija čia pat pradėjo matuotis kartoninius nacionalinio imperializmo šarvus ir skelbia apie naujos Lenkijos "nuo jūros iki jūros" įkūrimą. Atrodo, ši valstybių sąjunga, kuri orientojasi į Lenkiją, vadinasi Trijų jūrų valstybe. Štai trys numanomos jūros: Baltijos, Juodoji, Adrijos. Tokiu būdu antirusiški straipsniai prieš mus keičia savo pamušalą. Buvo liberalūs, o pradeda švytėti nacionalizmu.

Lavrovas prašo ES nesiklausyti Lenkijos. Briuselis, kaip garsioje tarybinėje komedijoje, atsako: "Pats nebenoriu!..". Atkreipkite dėmesį į Europos žiniasklaidą. Ji pilna antilenkiškų karikatūrų. Dažniausiai pasakojama istorija — tas arba kitas Lenkijos lyderis šlapinasi ant Europos Sąjungos vėliavos. Čia viskas labai paprasta. Partija "teisė ir teisingumas" (PiS), kuri buvo pagrindinė jėga, padėjusia Lenkijai įsiveržti į ES, šiuo metu asocijuojasi su garsiuoju Briuselio Sisiojančiu berniuku. Šis berniukas, anot legendos, be baimės sisiojo nuo apsuptos tvirtovės ant priešų.

Ir Baltijos Slibinas Goryničius

Aišku, visi jau laukia "Trijų Baltikų" apibendrinimo. Šis Slibinas Goryničius gavo milžinišką antirusiško adrenalino dozę. Nemokamai. Vėlgi iš Briuselio. Tik šiuo atveju ne europarlamentarų, o NATO.
Šioje situacijoje veiksmų pagrindas yra toks. Aljansas tyliai abstulbo nuo atviro nenaudingumo. Bet čia pat atėjo laimė — atsirado pretekstas paskelbti Rusiją agresore. Baltijos šalių gyventojai idealiai tinka potencialių agresijos aukų vaidmeniui. Juos skubiai reikia gelbėti. O NATO stiprinti, stiprinti ir stiprinti. Aišku, kad stiprinti įmanoma tik pinigais.

Kremlius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Tačiau verta pabrėžti vieną dalyką. Priešingai nei Lenkijai, vietos lyderiams nepavyko pasiekti aukštumų ekonomikos srityje. Bet, verta pripažinti, sėkmingai įvykdė JAV buvimo Europoje didinimo per NATO struktūras įsakymą ir tokiu būdu (ne savo valia) susilpnino Vokietijos įtaką regione. Goryničiaus galvos puikiai supranta, kad kiekviena šalis apsimeta kvaile ir spjaudo antirusišką ugnį bei dūmus. Gyventojai išsisklaidė po Europą, Rusija jų nedomina, visi su baime laukia 2019 metų, kai sumažės ES finansavimas. Laikraščiai pilni siaubingų istorijų apie tai, kad ES palieka Baltijos šalių ekonomiką likimo valiai, todėl uždaro tai vieną, tai kitą projektą.

Tuo pat metu nepriklausomi tyrėjai tikina, kad rusai Baltijos šalyse gyvena kitoje informacinėje erdvėje. Čia tik požiūrio skirtumas. Rusakalbiai žiūri Rusijos televiziją arba net rusalkalbę Izraelio televiziją. BBC, Deutsche Welle ir kitas. Vietos žinios laikomos provincialiomis. Tačiau visi ekspertai pritaria, kad tarp rusakalbių gyventojų nepastebimas joks antivalstybinis požiūris, šie gyventojai yra lojalūs valstybei.

Tačiau NATO uždavinys pritaikyti problemos sprendimą prie atsakymo. Todėl skelbiama tezė, kad visiems žmonėms būtinai reikalingi antirusiški skiepai. Nors etniniai estai, latviai ir lietuviai jau ir taip yra imunitetas prieš Rusijos propagandą, tačiau niekas neturi garantijų dėl rusų ir rusakalbių.

JAV gali pralaimėti potencialų karą su Rusija ir Kinija — tyrimas >>

Apskritai, viskas baltais siūlais siūta: NATO verčiasi strategine propaganda arba, kaip dabar sakoma, "strategine komunikacija". Rygoje jau dvejus metus iš eilės įkurta speciali kontora "StratCom". Ir dėl to Baltijos šalių gyventojai vertina Rusijos agresiją kaip labai aukštą. Beveik visi tiki, kad Šiaurės Atlanto aljansas — vienintelis ne tik karinio, bet ir politinio saugumo garantas regione, o kai kurie "nacionalistai" (tačiau jų gėdingai mažai), jeigu kas atsitiks, iškart užsirašys į antirusiškų šauktinių gretas. Valio! — Atsakymas gautas!

Na, ką gi, dar galima užrašyti į rusofobus, kurių pozicijoms įtaką turi ES, būdamas tokios geros Naujųjų metų išvakarių nuotaikos net negali iš karto sugalvoti. Moldovos žiniasklaida, visa Ukrainos žiniasklaida, didelė dalis Didžiosios Britanijos ir Gruzijos žinisklaidų — tai jau (arba dar ne) Europos Sąjunga. Taigi, atsižvelgiant į viską, kas buvo pasakyta aukščiau, į 2018 metų medijų erdvę reikia žengti su satūrumu ir pragmatiniu optimizmu.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

171
Tegai:
rusofobija, "Rusijos grėsmė", Baltijos šalys, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Politico: kas labiausiai jaudino Grybauskaitę 2017-aisiais
Lavrovas tikisi, kad ES nustos aklai klausytis šalių-rusofobių
Kaip komjaunuolis Linkevičius rusofobu tapo
Rusijoje prasidėjo pratybos Vandenyno skydas-2020

Atgimusios tradicijos: Rusija Baltijos jūroje parodė įspūdingą jėgą

(atnaujinta 17:15 2020.08.05)
Rusija atgaivina jūrines jūrų laivyno tradicijas, ir tai patvirtina plataus masto manevrai Baltijos jūroje, kuriuos vykdo Baltijos, Šiaurės, Juodosios jūros laivynai ir Kaspijos flotilė

Rusijos karinių jūros pajėgų pratybos "Vandenyno skydas-2020", kuriose dalyvauja daugiau nei 30 laivų, jūrų aviacija ir oro gynyba, pakrančių kariai ir jūrų pėstininkai, Baltijos jūroje prasidėjo rugpjūčio 3 dieną. Karo laivai išplaukė į jūrą iš savo bazinių punktų, sprendė minų dislokavimo užduotis tam skirtose vietose.

Karinio jūrų laivyno jūreiviai mokosi atremti smūgius iš oro, sunaikinti priešo viršvandeninius ir povandeninius laivus. Praktikuojamas taktinių puolimo pajėgų desantas pakrantėje. Atliekami praktiniai smūginių ir priešlėktuvinių raketų paleidimai, artilerijos ugnis ir kitos užduotys. "Vandenyno skydas-2020" manevrams vadovauja Rusijos karinių jūrų pajėgų vadas admirolas Nikolajus Jevmenovas.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Intensyvus pratybų planas ir tiesioginė vadovybė liudija įvykio svarbą, kurio fone yra asociacijos su prieš pusę amžiaus pasaulio jūrų istorijoje vykstančiomis didžiausiomis sovietinių jūrų pajėgų operatyvinėmis -strateginėmis pratybomis "Vandenynas". Tada manevrai vienu metu vyko keturių vandenynų vandenyse, kuriuose dalyvavo apie 300 karo laivų. Buvo praktikuojami karinių jūrų pajėgų smogikų būriai, išbandytas karinio jūrų pajėgų pajėgų ir turto centralizuoto valdymo ir valdymo efektyvumas keliomis strateginėmis kryptimis.

Šiandien Rusijos laivynas į vandenynus grįžta aukštesnio technologinio lygio, turėdamas didesnes galimybes su mažesniu skaičiumi viršvandeninių  ir povandeninių laivų.

Manevrai baigsis jūrų pajėgų perkėlimu į nuolatines bazes Baltijos, Šiaurės ir Juodosios jūros laivynuose ir Kaspijos flotilėje. Tačiau bazėse esantys laivai nestovės. Rugsėjį prasidės strateginės vadovybės štabo "Kaukazas-2020" pratybos, kuriose svarbų vaidmenį vaidina Juodosios jūros laivynas ir Kaspijos flotilė.

Darbinė aplinka

Rugpjūčio 3 dieną įvykę Baltijos laivyno mūšiai išsprendė daugybę kovos povandeninio karo ir oro gynybos kovinio rengimo misijų, vykdė įvairaus sudėtingumo artilerijos šaudymus į sunkioje situacijoje esančius oro ir jūros taikinius.

Tuo tarpu Chmelevkos poligone Kaliningrado srityje heterogeniška Baltijos laivyno pajėgų grupė atliko puolimą desanto nusileidimo ant nepritaikytos pakrantės metu. Šiame epizode veikė apie du tūkstančiai kariškių, daugiau nei 20 antvandeninių ir pagalbinių laivų, 18 orlaivių ir jūrų aviacijos sraigtasparnių, daugiau nei 30 jūrų korpusų karinės įrangos ir inžinerinių vienetų.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Nusileidimo metu Baltijos laivyno grupės minų traleriai palydėjo laivus "Koroliov", "Minsk", "Kaliningrad", "Jevgenij Kočeskov" ir projekto 21820 desantinius katerius.

Paieškos ir gelbėjimo sraigtasparniais "Ka-27PS" į krantą pristatyti atskiri inžinerinių mazgų būriai, kurie užtikrino minų praėjimus, kad būtų galima saugiai dislokuoti desanto pajėgas. Sulaukę jūrų pėstininkų būrio kovinės paramos, sąlyginio priešo pozicijas užpuolė daugiau nei 25 šarvuočių "BTR-82A" su jūrų pėstininkų korpuso karinio oro pajėgų puolimo bataliono personalu. Kariškiai užtikrino prieštankinę gynybą ir juos labai pagyrė karinių jūrų pajėgų vadas Nikolajus Jevmenovas.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusijoje prasidėjo pratybos "Vandenyno skydas-2020".

Laivyno pajėgos Baltijos jūroje ir toliau veikia dieną ir naktį. Karinių jūrų aviacija nepertraukiamai vykdo skrydžius. Kariniai oro gynybos vienetai vykdo tarprūšinę sąveiką ir aprėpia laivyno pajėgas – taktinių pratybų su gyva ugnimi ir praktinių raketų paleidimo formate, dalyvaujant 400 karių ir 50 karinės technikos vienetų.

Tuo tarpu "jūrų tankistai" naikina sąlyginio priešo krante esančią jėgą, įrangą ir orlaivius. Apie 400 Baltijos laivyno armijos korpuso atskiro tankų pulko karių atliko 50 kilometrų žygį standartine įranga ir vykdė pavyzdinį gyvą šaudymą "priešo" naudojamų masinio naikinimo ginklų sąlygomis (tankų šarvai radioaktyviąją spinduliuotę sumažina maždaug 100 kartų).

Net trumpa apžvalga atskleidžia Rusijos karinių jūrų pajėgų pratybų "Vandenyno skydas-2020" įvairovę ir mastą.

Karinio jūrų laivyno prioritetai

Vašingtonas ir Briuselis skausmingai reagavo į neseniai įvykdytą Rusijos karinio jūrų laivyno papildymą moderniais strateginiais povandeniniais laivais "Borei-A" ir daugiafunkciais povandeniniais laivais "Jasen-M", vadindami tai iššūkiu, į kurį Pentagonas neturi atsako.

Baltijos laivynas vystosi sparčiai, pastaraisiais metais sulaukęs daugiau kaip 20 naujų laivų su aukšto tikslumo tolimojo nuotolio raketomis. Tame tarpe "Karakurt", kurie neturi analogų pasaulyje. Netrukus bus pateikti naujos kartos viršgarsiniai raketiniai ginklai.

Военно-морские учения Океанский щит – 2020
Rusija Baltijos jūroje parodė įspūdingą jėgą.

Kaliningrado srityje, kur yra Baltijsko miestas — viena iš dviejų pagrindinių Baltijos laivyno bazių, nuolat stiprinamas įvairus būrių ir pajėgų grupavimas. Visos Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų raketų brigados yra modifikuotos OTRK "Iskander-M" (tame tarpe 152-oji brigada Černiachovske) ir įvaldoma "jūrų tema". Tačiau Rusija stato naujus karinio jūrų laivyno laivus ne tam, kad gąsdintų savo kaimynus.

Pagrindiniai Baltijos laivyno uždaviniai yra šie: Rusijos ekonominės zonos ir gamybinės veiklos sričių apsauga, laivybos saugumo užtikrinimas, Rusijos vyriausybės užsienio politikos veiksmų įgyvendinimas ekonomiškai svarbiose pasaulio vandenyno vietose (verslo vizitai, bendros pratybos, taikos palaikymo operacijos).

Šių operatyvinio-strateginio jūrų pajėgų formavimo funkcijų svarbą liudija nuolatinis NATO laivų minų grupės buvimas Baltijoje, amerikiečių B-52H strateginių bombonešių skrydžiai 180 km nuo Sankt Peterburgo, Rusijos Federacijos karinės-ekonominės blokados scenarijai, kurie reguliariai praktikuojami Aljanso karinio jūrų laivyno pratybų metu.

Šiandien 5-ojo JAV armijos korpuso vadovybė įsikūrė Lenkijoje. Liepos mėnesį Latvijoje buvo baigtos trijų dienų NATO oro pajėgų pratybos, kuriose dalyvavo daugiau nei 20 naikintuvų ir pagalbinių orlaivių iš penkių aljanso valstybių narių ir Suomijos. Buvo teigiama, kad manevrų tikslai yra pagerinti vadovavimo ir kontrolės įgūdžius, bendradarbiavimą ir oro patruliavimo procedūras (naudojant AWACS). Faktiškai šešių šalių smogiamieji lėktuvai vykdė kovinę sąveiką Baltijos šalių operacijoje prieš Rusiją.

Anksčiau JAV oro pajėgų Europoje vyriausiasis vadas Jeffrey Lee Harrigianas teigė, kad Pentagonas turi planą pralaužti Rusijos oro gynybos sistemą Kaliningrado srityje.

Maskva yra priversta imtis atsakomųjų priemonių, sukurti reikšmingą jūrų pajėgų potencialą vakarų strategine kryptimi – antžeminių laivų formavimą, dyzelinių povandeninių laivų padalinį, pagalbinių ir paieškos bei gelbėjimo laivų formavimą, karinio jūrų laivyno aviaciją, pakrančių būrius, Baltijos laivyno oro gynybos vienetus. "Projektuoti" į vakarus kitų trijų laivynų operacines galimybes.

Baltijos laivyno koviniai laivai dalyvauja didelio masto manevruose, vykdo kovinę tarnybą netoli savo gimtųjų krantų, vykdo misijas Indijos ir Atlanto vandenynuose ir yra nuolat pasirengę atremti realią potencialaus priešo agresiją, raketas ir smūgius iš oro. Panašias užduotis šiandien sprendžia Šiaurės, Juodosios ir Ramiojo vandenyno laivynai. Net Rusijos karinio jūrų laivyno manevrų Baltijos šalyse pavadinimas daug ką pasako. Vis dėlto "Vandenyno skydas-2020" yra skydas, o ne koks nors kardo kirtis (Saber strike), kur septyni puola prieš vieną, ar tvirtinantis, kad dominuoja pasaulyje, griausmas ("Global Thunder").

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Baltijos jūra, Rusija, pratybos
Rikša su kauke, archyvinė nuotrauka

Nuspręsta: Kiniją "smaugs" dešimt susirinkusių. Ar bus pakviesta Rusija?

(atnaujinta 14:54 2020.08.05)
Šaltojo karo su Kinija neišvengiamumo suvokimo, kuris greičiausiai apims sankcijas, ekonominių ryšių ribojimą, abipusį šnipinėjimą ir kitas konfrontacijos formas, fone, Vakarų ekspertai pradeda ieškoti kažkokio stebuklingo būdo nugalėti Pekiną

 Vienokiu ar kitokiu pavidalu, beveik visos Vašingtone, Londone ar Briuselyje aptariamos Kinijos drakono "nugalabijimo" galimybės reiškia tam tikros plačios antikinietiškos koalicijos sukūrimą, siekiant kolektyviai izoliuoti, neutralizuoti ir sugriauti Kiniją pagal maždaug tą patį modelį, kuris buvo sėkmingai naudojamas kovoje prieš TSRS.

Tačiau, jei kai kurių pagrindinių principų lygmeniu nėra įvairovės, tai konkrečių šių principų įgyvendinimo lygmenyje iškyla rimta problema, kurią bandant išsispręsti lūžta prezidentų, ministrų pirmininkų, diplomatų ir analitikų ietys.

Faktas yra tas, kad tiek kai kuriose Europos sostinėse, tiek JAV "minčių rinkiniuose" jau susidaro pagrįstas įspūdis, kad dėl tam tikrų priežasčių išsiskiria daugelis ES šalių (ypač šiuo klausimu išsiskiria Vokietija, Prancūzija ir Italija), taip pat kai kurios Azijos šalys, kurios nenori dalyvauti kaip JAV pėstininkai naujame Šaltajame kare prieš Kiniją.

Be to, jos nenori mokėti pinigų už JAV pergalę šiame kare (tai išreiškiama amžinuose skandaluose dėl Vokietijos ir Prancūzijos nenoro mokėti du procentus BVP už Amerikos teikiamą "karinę priedangą") ir jie net nėra pasirengę tuoj pat taikytis su visiškais apribojimais, pvz., tiekia Kinijos bendrovės "Huawei" 5G tinklams įrangą į Europos Sąjungą, kas neįtikėtinai pykdo "antikiniškus vanagus" Vašingtone ir Londone. Atsižvelgiant į europiečių pareiškimus apie realų savo armijos sukūrimą ir Makrono pareiškimus apie norą vykdyti nepriklausomą (tai yra ne "prorusišką", bet ne "proamerikietišką") užsienio politiką, kyla įtarimų, kad bus labai sunku ir brangu išplėsti aljansą prieš Kiniją. Šiuo metu tik suintensyvėjo šios problemos sprendimų paieška.

Autoritetingame žurnale "Foreign Affairs", kuris leidžiamas globojant įtakingos užsienio reikalų ministro tarybos, analizuojami du požiūriai į šią problemą, iš kurių vieną galima pavadinti "Donaldo Trampo požiūriu", o kitą — "Boriso Džonsono". Atsižvelgiant į didžiulę įtaką, kurią "Council on Foreign Relationsine" daro Amerikos elitui ir proamerikietiškam elitui Europoje, ("smegenų centras" yra kelių populiarių sąmokslo teorijų herojus, kuriuose jis laikomas vos ne "šešėline JAV vyriausybe), verta pasidomėti metodais, kurie siūlomi išspręsti į amerikiečius orientuotos pasaulio tvarkos krizę ir sėkmingai kovoti su "Kinijos problema", juo labiau kad jie yra tiesiogiai susiję su Rusija.

Nepaisant to, kad paskutinis straipsnis užsienio reikalų tema buvo paskelbtas antrašte "Demokratijų taryba gali išgelbėti daugiašališkumą (tarptautiniuose santykiuose. - Sputnik)", Siūlomi metodai vis dar yra sutelkti į faktinį Vašingtono dominavimo (bent Vakarų) pasaulyje išsaugojimą ir skirtumas slypi konkrečiuose Amerikos hegemonijos palaikymo būduose.

Kaip atspirties tašką argumentavimui, autoritetingo amerikiečių leidinio autoriai pradeda nuo teiginio, kad egzistuojanti pasaulio tvarka vos kvėpuoja, o pagrindinė grėsmė dabar yra ne koronavirusas, o Kinija ir Rusija.

"Bet dar prieš koronaviruso pandemiją daugiašalė sistema, kurią JAV padėjo sukurti po Antrojo pasaulinio karo, buvo vos pajėgi išspręsti aktualiausias pasaulio problemas. COVID-19 parodė, kad karalius — nuogas, tačiau iš tikrųjų karalius kurį laiką buvo netinkamai apsirengęs. 

Visuotiniam ekonominio svorio centrui persikėlus į Indijos ir Ramiojo vandenyno regioną, struktūroms, turinčioms pasaulinių ambicijų, tapo neįmanoma reikalauti patikimos lyderystės be reikšmingo atstovavimo šiame regione.

Tačiau G7, atsiradęs po 1973 metų naftos šoko, vis dar turi tik vieną narė —Japoniją — už euroatlantinio regiono ribų. G20, kuris buvo suformuotas po 1997 metų Azijos finansų krizės ir parodė savo vertę per 2008 metų pasaulinę finansų krizę, pasirodė esąs per daug nesuderinamas politiniu požiūriu ir pagal savo galimybes patikimai išspręsti tarptautines problemas. Tuo tarpu JT saugumo taryba buvo pažeista "agresyvaus autoritarizmo atgimimo Kinijoje ir Rusijoje".

Tai labai drąsi diagnozė, kurią galima sumažinti iki šios tezės: "Viskas pražuvo ir niekas neveikia!"

Atitinkamai, siūlomi du sprendimai: vienas — Trampo, kitas — Džonsono. Džonsonas pirmasis sugalvojo naujos struktūros idėją. Gegužės mėnesį jis pasiūlė sukurti dešimties didžiausių demokratijų aljansą, sudarytą iš G7 šalių bei Australijos, Indijos ir Pietų Korėjos, pavadintą D10, kad būtų galima koordinuoti telekomunikacijų politiką ir plėtrą.

Alternatyva Kinijos rinkos lyderei "Huawei", kurios dominavimas 5G technologijoje sukėlė plataus masto susirūpinimą dėl saugumo. Netrukus po to, kai Trampas atšaukė G7 susitikimą birželio mėnesį ir pasiūlė G11 formatą rudenį vyksiančiame viršūnių susitikime. Įveikusi Džonsono pasiūlymą, naujoji Trampo grupė apims tas pačias šalis kaip D10, bet čia taip pat numatoma įtraukti ir Rusiją.

Rusijos ir Kinijos vėliavos, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Никольский

Užsienio reikalų ekspertai nerekomenduoja kviesti Rusijos į šį klubą ir jie renkasi "D10 variantą", tai yra, Džonsono schemą, tačiau tai nėra svarbiausias dalykas. Šios rekomendacijos motyvacija kelia didelį susidomėjimą, ir ji slypi tame, kad net jei Rusiją bus galima kažkaip įtikinti dalyvauti kovoje prieš Kiniją, Trampo schema vis tiek atrodys labai prastai ir ilgainiui taps beviltiška dėl to, kad pirmiausia turi būti pastatyta antikiniška darbotvarkė, tačiau iš Džonsono schemos tariamai galima išgauti tam tikrą pozityvią kryptį, tai yra, tam tikrą vienijančią idėją, kuri leis sukurti ne "sąjungą prieš Kiniją", bet tam tikrą "aljansą visų labui".

Teigiama darbotvarkė, be abejo, apima tuščių šūkių rinkinį — "Demokratija", "Laisvė" ir "Žmogaus teisės".

Ypač smagu, kad tokios pozityvios darbotvarkės atsiradimas yra priešpastatomas dabartinei užsienio politikai Vašingtone: "JAV gali priešintis Kinijos vadovaujamam Azijos infrastruktūros investicijų bankui, "Belt and Road" iniciatyvai ir Rusijos tiesiamam dujotiekiui "Nord Stream-2"i, tačiau bus sunku įtikinti kitas šalis padaryti tą patį, nebent jos sugalvos įtikinamų alternatyvų. Vašingtonas negali ką nors įveikti niekuo nepasinaudodamas."

Šio požiūrio problema yra ta, kad mažai tikėtina, kad "Demokratija" ir "Laisvė" su užrašu "Pagaminta JAV" pakeis Rusijos dujas Vokietijai arba Kinijos investicijas Italijai. Čia galėtų dirbti amerikiečių pinigai, tačiau Vašingtonui tokių santykių nereikia nepriklausomai nuo konkretaus būsimojo prezidento vardo: tiek Baidenui, tiek Trampui reikia kolonijų, tačiau mažai tikėtina, kad pavyks grąžinti Europos Sąjungą į šią poziciją, ir nesvarbu, D10 ar G11 formatu, o apie Rusiją neverta net kalbėti.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
šaltasis karas, Kinija
Dar šia tema
Supainiojo NATO su prekyba. Kodėl Rusija nenori grįžti į G7
Politologas: G7 negali išspręsti problemų su kitomis šalimis be Rusijos
JAV įvedė sankcijas Kinijai
Prie ežero, archyvinė nuotrauka

Chuliganai suniokojo Vilniaus nudistų paplūdimį

(atnaujinta 12:32 2020.08.06)
"Grinda" pilietiškų žmonių prašo padėti surasti nusikaltėlius, kurie nuniokojo sostinės paplūdimio teritorijoje įkurtą nudistų zoną

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Šiąnakt nenustatyti asmenys suniokojo Valakampių II paplūdimio teritorijoje esančią nudistų zoną, savo paskyroje Facebook praneša Vilniaus miesto savivaldybės įmonė "Grinda".

Bendrovės atstovai nurodė, kad šiąnakt nenustatyti asmenys suniokojo Valakampių II paplūdimio teritorijoje esančią nudistų zoną – sulaužyta persirengimo kabina ir sudaužytas ant jos kabėjęs dezinfekcinio skysčio dozatorius.

Apdegintas suoliuko paviršius, nuverstas biotualetas, sulamdyti ir išrauti informaciniai ženklai.

Informacija perduota Lietuvos policijai. 

Visų, galinčių suteikti naudingos informacijos apie šį įvykį, "Grinda" prašo su jais susisiekti.

Tegai:
Grinda, Vilnius
Dar šia tema
Sostinės centre vyks nemokamos paplūdimio teniso treniruotės
Šimašius papasakojo apie "biurokratinės pelkės" kovą su Lukiškių paplūdimiu