Nord Stream-2, archyvinė nuotrauka

Vokietija metė Ukrainą prie "Gazprom" kojų

92
(atnaujinta 15:49 2018.02.02)
Bendrovė "Nord Stream AG", operatorius "Nord Stream-2", gavo leidimą statyti ir eksploatuoti jūros dalyje dujotiekį Vokietijos teritoriniuose vandenyse ir pakrantės dalyje netoli Greifsvaldo

Tai nėra paskutinis leidimas, būtinas vamzdyno statybai, tačiau tai ryžtingas Vokietijos gestas jo palaikymui, o jis buvo padarytas, nepaisant visų JAV, Lenkijos ir Ukrainos pastangų blokuoti projektą.

Bendrovės "Naftogaz Ukraina" vadovas Andrejus Kobolevas pakomentavo Vokietijos valdžios atsakymą savo Facebook paskyroje: "Eilinis skambutis visiems mums (įskaitant konvejerinių darbo grupių kūrimo specialistus). Jis dar nepaskutinis, tačiau laiko Ukrainos pusės veiksmas liko labai mažai".

Su visa pagarba valdininkui verta konstatuoti, kad jis turi rimtų klausos sutrikimų ar netgi klausos haliucinacijų. Vokietijos valdžios institucijų sprendimas — tai ne skambutis, o istorijos traukinio signalas, kuriuo į šviesias tolumas ir svetimas kešines iškeliauja trys milijardai dolerių per metus — tiek mažiau gaus Ukraina po rusiškų dujų tranzito nutraukimo. Galima, žinoma, pabandyti atsigulti ant bėgių prieš istorijos traukinį, tačiau rezultatas bus šiek tiek nuspėjamas.

Vokietijos vyriausybės sprendimas atrodo ypač drąsus, ir net tam tikru mastu įžūlus, atsižvelgiant į šią savaitę pasirodžiusį "Kremliaus sąrašą", kuris teoriškai turėjo padaryti Rusijos pareigūnus, korporacijos vadovus ir verslininkus svetimais ir "toksiškais" visam Vakarų verslui.

Taip, sąrašas (dar) nenumato konkrečių asmeninių sankcijų, tačiau JAV ekspertai ir politikai niekada neslėpė jo pagrindinio tikslo — padaryti taip, kad niekas Vakaruose nenorėtų turėti reikalų su jo figūrantais bent iš baimės nukentėti nuo sankcijų ir baudžiančios amerikietiškos justicijos rankos, šlovingos savo eksteritorialiniu įžūlumu. Ir štai, nepaisant to, kad "Gazprom" valdybos pirmininkas Aleksejus Milleris yra tame sąraše ties skaičiumi 96, Vokietijos valdžia nusprendė išduoti leidimą statyti Vokietijos teritoriniuose vandenyse ir ant Vokietijos žemės dujotiekį — pagrindinį "Gazprom" projektą.

Išeina, kad vietoj to, kad nutrauktų santykius, sutartis, ištrinti iš telefono numerį ir bėgti atgailauti į Valstybės departamentą už glaudžius trečiojo laipsnio ryšius su visotiniu blogiu įkūnytu rusiškoje dujų korporacijoje, Vokietijos pareigūnai nusprendė padaryti dar vieną svarbų žingsnį  link "Nord Stream-2", nedviprasmiškai demonstruodami amerikietiškų "proskripcinių sąrašų" galimybių ribotumą.

Visai neseniai Lenkijos ir Ukrainos žurnalistai ir ekspertai buvo gana geros nuotaikos dėl Lenkijos ministro pirmininko Mateuszo Morawieckio pareiškimo, kuris panaudojo susitikimą su JAV valstybės sekretoriumi Tilersonu savo "norėjimų" apie "Nord Stream-2" ir rusiškų dujų kainos paskelbimo. "Mes norime, kad dujotiekio "Nord Stream-2" statybą apimtų 2017 metų rugpjūčio 2-osios JAV įstatymas, kuriame kalbama apie sankcija Rusijai apribojimų režimu", — sakė Lenkijos premjeras.

Lieka tik stebėtis Tilersono šaltakraujiškumu: jis viešai nepriminė Lenkijos svajotojui apie tai, kad Valstybės departamento paaiškinimai dėl 2017 metų rugpjūčio 2-osios JAV įstatymo sankcijinio režimo jau oficialiai paskelbti ir suformuluoti tokiu būdu, kad "Nord Stream-2" bet kuriomis aplinkybmis šios sankcijas nepaveiktų.

Tilersonas diplomatiškai atsakė, kad JAV remia Lenkiją ir pasisako prieš "Nord Stream-2", pridurdamas, kad dujotiekis — tai politinio Rusijos spaudimo įrankis ir bus naudojamas "destabilizacijai regione", tačiau jokių sankcijų nežadėjo. Be to, jis nedelsdamas pasinaudojo proga, kad pareikštų: Amerikos energetikos kompanijos turi reikiamų prekių ir paslaugų "paremti Lenkijos energetikos saugumo siekį". Jei išversti iš diplomatinės į rusų kalbą, galima pasakyti, kad iš JAV valstybės sekretoriaus lenkai reikalavo sankcijų, o jis užsiminė, kad vietoj sankcijų ir pigių dujų iš "Gazprom" jie turės mokėti už brangias amerikietiškas suskystintas dujas.

Ypatingo pikantiškumo šiai situacijai suteikia tas faktas, kad po rusiško projekto "Jamalas SGD" starto amerikiečiams atsiveria tiesiog neįtikėtinos galimybės pirktis pigesnias rusiškas SGD, kas leis "išlaisvinti" papildomas amerikiečių SGD apimtis pardavimui toms šalims, kurios dėl politinių priežasčių negali atsisakyti. Mažai tikėtina, kad tai patiks Lenkijos vyriausybei, bet ji ir pasirinkimo neturi, o tai reiškia, belieka išpūsti skruostus, reikalauti sankcijų ir apsimesti, kad Varšuvoje nesupranta tikrųjų jų nebuvimo priežasčių.

Jei JAV galėtų nedraudžiamai įvesti apribojimus "Gazprom" partneriams Europoje ir "Nord Stream-2", tai jau seniai būtų padaryta, ir Ukrainai bei Lenkijai net neprireiktų raginti Valstybės departamentą arba JAV iždą tokioms priemonėms. Vašingtono apsiribojimas sukeltas tik pragmatiniais sumetimais: Vokietija viešai grasino atsakomosiomis sankcijomis nubausti JAV už savų įstatymų eksteritorialų panaudojimą. Vokietijos ekonomikos ministras pavadino jį "tarptautinės teisės pažeidimu".

Nereikia būti aiškiaregiu, kad suprasti: tarp atsakomųjų priemonių būtinai figūruotų amerikietiškų SGD tiekimo į Europą draudimas — bent jau tam, kad neleisti JAV politikams įgyvendinti pareikštų sankcijų tikslų (tai yra savo SGD "prastūmimas" į Europos rinką). Logiška, kad Vašingtonas labiau vertina scenarijų, kuriame galima užsidirbti bent šiek tiek pinigų, parduodant dujas savo Europos vasalams vietoj galimybės, kai prie Europos SGD rinkos praradimo JAV prisidėtų sankcijos nacionalinėms energetikos kompanijoms, dirbančioms Europoje, ir masinis diplomatinis skandalas.  

Dar per anksti sakyti, kad "Nord Stream-2" bus pastatytas, tačiau neigiamų scenarijų įgyvendinimui lieka vis mažiau laiko. Galutinis leidimų rinkinys "Stream 2 AG" bus gautas per pirmąjį šių metų ketvirtį, o tada realią galimybę sustabdyti jo statybą turės nebent Europos Komisija — ir tik tuo atveju, jei Vokietijoje kažkokiu stebuklu radikaliai pasikeis požiūris į projektą.

Sprendžiant iš to, kad Europos partneriai jau reikalauja iš "Gazprom" aprūpinti jiems 2019 metais dujų tiekimą tiesiogiai Vokietijoje, o ne per Ukrainą, galime daryti išvadą, kad energetikos gigantai Europoje neabejoja "Nord Stream —2" sėkme. "Aš neatskleisiu vardų, tačiau daugeliui partnerių buvo pasiūlyta galimybė išsaugoti tranzitą per Ukrainą po 2019 metų, bet jie pasakė — ne, ačiū, mes norime gauti dujas kitu maršrutu", — sakė "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Medvedevas. Europos energetikos gigantai faktiškai reikalauja, kad Ukrainos dujotiekių sistema turėtų tapti metalo laužu, ir dabar tik stebuklas gali jį išgelbėti nuo šio likimo.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

92
Tegai:
Nord Stream-2, suskystintos gamtinės dujos (SGD), rinka, Gazprom, Vokietija, Ukraina, Rusija, JAV
Dar šia tema
Daugelis "Gazprom" partnerių ES atsisakė tranzito per Ukrainą
"Gazprom": Baltijos šalys ir Lenkija permoka už SGD iš JAV
EK ir "Gazprom" veda derybas antimonopolinio ginčo byloje
Lietuva prieš "Gazprom": kova bet kokia kaina tęsiasi
Lietuva nesutinka su "Gazprom" įsipareigojimais Europos Komisijai
Mergaitė šalia tėvo per protestus Vašingtone, archyvinė nuotrauka

Amerikos nuosmukio kronikos: vaikai mokomi bijoti ir nekęsti policijos

(atnaujinta 17:56 2020.06.05)
Liberalai ir konservatoriai ir anksčiau ginčijosi dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles

Besiplečiant protestams dėl Džordžo Floido nužudymo, kai, kovodami su Amerikos policininkų rasizmu, demonstrantai Londone bando šturmuoti Didžiosios Britanijos ministro pirmininko rezidenciją, Vakarų pasaulyje beveik nepastebimai krito dar viena neįveikiamų socialinių taisyklių tvirtovė: neleistinas jaunosios kartos įtraukimas į aštrius politinius konfliktus.

Šį kartą ryžtingą žingsnį žengė verslas.

"Nickelodeon", populiariausias vaikų televizijos kanalas, nutraukė transliaciją ir aštuonioms minutėms 46 sekundėms (pagal oficialius duomenis būtent tiek policininkas spaudė Floido kaklą) juodame ekrane su žmogaus kvėpavimo garsu pulsavo frazė "Aš negaliu kvėpuoti". Vaizdo įrašo pabaigoje yra kvietimas prisijungti prie vienos iš pilietinių teisių organizacijų.

"Lego Corporation" taip pat prisijungė prie protesto judėjimo, deklaruodama solidarumą su juodaodžiais. Bendrovė atsisakė reklamuoti savo rinkinius, kuriuose yra policijos nuovadų ir priešgaisrinių tarnybų pastatai, patruliavimo automobiliai, policininkų ir nusikaltėlių figūros bei kiti su teisėsauga susiję elementai.

Klaikus eksperimentas, kurį Vakarai taiko savo jaunajai kartai, jau nieko nestebina. Jau visai įprastomis tapo žinios apie eilinė radikaliausio pavidalo liberalaus politinio korektiškumo ideologijos taikymas vaikų sąmonei (ir kūnui), nesvarbu, ar tai būtų veiksmai su viešu žirafos žudymu zoologijos sode, ar medicininės brendimo slopinimo procedūros, kaip laisvos lyties identifikavimo politikos dalis.

Visa tai yra reikšminga skilimo dalis, vis labiau skirianti Vakarų visuomenę, jos suaugusiąją dalį. Bet visgi politinis komponentas dar visai neseniai neturėjo tiesioginės įtakos vaikams.

Liberalai ir konservatoriai galėjo susiginčyti įnirtingose ​​kovose dėl įtakos jaunimui, tačiau abiem pusėms buvo svarbu, kad vaikai išaugtų įstatymų besilaikančiais piliečiais, kurie gyvena pagal nustatytas taisykles. Ir nesvarbu, ar tai stereotipinis Teksaso "rednecks" (baltųjų ūkininkų, kurie gyvena JAV kaimo vietovėse, iš pradžių pietuose, o vėliau regione, priklausančiame Apalačų kalnų sistemai, "slengo" pavadinimas — Sputnik) su legaliais šautuvais, ar rafinuotas Niujorko "genderfluid-hipsteris" (tai yra asmuo, kurio lytinė tapatybė nėra nuolatinė — Sputnik), kurio subtiliajai psichinei organizacijai reikia kasdien patiekti medicininės marihuanos. Juk šalis yra viena visiems, ir valstybė, kas jai bevadovautų, irgi yra visiems.

Būtent ši logika vienu metu leido Jungtinėms Valstijoms sukurti įspūdingai veiksmingą piliečių politinio ir patriotinio švietimo, pradedant nuo labai jauno amžiaus, sistemą. Daugelį dešimtmečių ji kompetentingai sutelkė dėmesį į Amerikos nuopelnus ir pasiekimus, išlygino trūkumus ir formavo tautinę vienybę.

Policijos žiaurumas, net su mirtinais padariniais, taip pat kiti įstatymų pažeidimai iš žmonių, kurie privalo saugoti, pusės vyksta visur. Tačiau teisėsaugos institucijos yra lyg ramstis ir svarbiausias valstybės elementas, todėl normalioje situacijoje nė vienas Amerikos politikas ir nė viena socialinė-politinė jėga negalėtų sau leisti šmeižti visą policiją. Tokiais atvejais tradiciškai pabrėžiama, kad pagal vieną ar kelis incidentus negalima vertinti visą sistemą, o atsiradęs didelio masto trūkumas neturėtų panaikinti pagrindinio dalyko — sąžiningo savo pareigų atlikimo daugumos darbuotojų atžvilgiu.

Tačiau tokia taisyklė veikia ne tik JAV, bet ir beveik visame pasaulyje.

Dar labiau įprasta, kad vaikai būtų apsaugoti nuo niūrių tikrovės pusių, kurstant teigiamą teisėsaugos struktūros idėją, nesvarbu, ar tai būtų buitinė norma "mano policija mane saugo", ar amerikietiška — "tarnauja ir saugo". Augdami jie vis tiek turės galimybę suvokti ir susitaikyti labiau subrendusiu mąstymu, kad gyvenime ne viskas yra taip, kaip realybę mėgdžiojusiuose detektyvuose.

"Nickelodeon" ir "Lego" veiksmai rodo, kad šiuo klausimu vyksta dramatiški pokyčiai.

Kanale paskelbtu beveik devynių minučių trukmės vaizdo įrašu vaikų dėmesys nukreipiamas ne į rasizmo problemą. Iš tiesų, niūrus ir bauginantis vaizdo įrašas mažiesiems žiūrovams perduoda paprastą idėją: "Amerikos policija žudo žmones", taip įkvėpdama jiems teisėsaugos baimę.

Na, o nuo tyčia suformuotos vaiko baimės netoli ir iki neapykantos ir noro naikinti — jau suaugus.

Tiesiog tokia valstybė nebus gyvybinga be struktūrų, kurios saugo tvarką ir ją pačią. Nuoseklios ir plataus masto pastangos šviesti piliečius atmetant svarbiausią valstybės mechanizmo dalį ateityje garantuoja daugybę netikėtumų.

Jau tapo įprasta, kad dabartinė politinė konfrontacija JAV kelia grėsmę visai Amerikos sistemai, nes jos nariai aktyviai atsisako laikytis pagrindinių taisyklių, kuriomis ji remiasi ir dėl kurių išgyveno daug rimtų krizių (iki pat prezidentų nužudymų serijos). Kovoje su Trampu vis dažniau jo oponentai smogia pačiai valstybei, susiedami ištisas institucijas ir svarbiausias valdžios sritis su nepriimtinu lyderiu. Ir tai, kad tokiu pat formatu globalių žiniasklaidos išteklių savininkai pradeda šviesti naujas kartas, patvirtina, kaip toli ten viskas išsiplėtė.

Amerika yra pasirengusi atsistoti į neapykantos sau ir savęs naikinimo bėgius pagal Rusijai gerai žinomą logiką: "nepageidaujamas prezidentas — užburti valstybės mechanizmai — smerktina valstybė, kuri turi būti sunaikinta — pasmerkta šalis". Kai kurios politinės jėgos taip ilgai ir uoliai stengėsi primesti mums tokią idėją, kad visuomenė jau išsiugdė tam tikrą imunitetą.

Dabar kyla klausimas, ar Jungtinės Valstijos sugebės sustoti. Jei jauniems amerikiečiams ir toliau bus ugdoma baimė ir neapykanta policijai, šansai yra menki.

Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
policija, vaikai, mirtis, protestai, JAV
Dar šia tema
San Diege policijos automobilis įvažiavo į protestuotojų minią
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados
JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų
Niujorke per protestą policija areštavo dešimtis žmonių
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla

(atnaujinta 17:12 2020.06.03)
Lietuvoje buvo atskleistas dar vienas korupcijos pūlinys. Buvo sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos vadovai, taip pat keli stambūs verslininkai, kurie bandė daryti poveikį priimant jiems palankius įstatymus

Kilus skandalui, minima ir dabartinio respublikos prezidento Gitano Nausėdos pavardė.

Dviejų stambiausių verslininkų ir bankininkų asociacijų — Lietuvos verslo konfederacijos ir Lietuvos bankų asociacijos — vadovų sulaikymas sukėlė atominės bombos sprogimo padarinius. Iš tiesų vienas jų — Valdas Sutkus — prieš metus buvo pristatytas kaip tuometinio Lietuvos kariuomenės vado Jono Žuko, kuriam tariamai buvo pasiūlytas patarėjas nacionalinio saugumo ir gynybos klausimais būsimojo prezidento Nausėdos administracijoje, "senas pažįstamas". Taigi, Sutkus tarpininkavo Nausėdos derybose dėl būsimos prezidento administracijos formavimo.

Štai kokius duomenis anksčiau paskelbė Lietuvos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis apie šią aukšto rango bylą: "Valdas Sutkus, vykdydamas pareigas Lietuvos bankų konfederacijoje, atstovaudamas jos nariams, taip pat kitų verslo subjektų interesus, pasinaudodamas savo padėtimi, viešąja pozicija, verslo santykiais ir įtaka galimai gavo nelegalų piniginį atlygį už savo įtaką priimant įvairius teisės aktus, kurie yra svarbūs tam tikriems verslo subjektams". Ir įvardijo galimai neteisėtai gautą sumą — 400 tūkstančių eurų. Šių pinigų kilmę ir teisėtumą Sutkaus sąskaitose dabar aiškinasi tyrėjai.

Ne mažiau įdomus yra antrasis asmuo, susijęs su korupcijos byla, kurią vykdo Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Generalinė prokuratūra. Tai yra Lietuvos bankų asociacijos prezidentas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentas Mantas Zalatorius. Būtent jis veikė kaip pagrindinis vyriausybės ir valdančiosios koalicijos oponentas, kai praėjusį rudenį buvo bandoma apmokestinti Lietuvos bankininkus ir stambiuosius verslininkus. Zalatoriaus nuomonę citavo visos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Jo klausėsi ir citavo net prezidento administracijoje.

Kad būtų radikaliai sustabdytos galimos įžvalgos šiuo klausimu dėl garbingo prezidento vardo, atsakymas buvo paskelbtas jau vakare.

"Dalykinis bendravimas tarp valdžios institucijų ir visuomenės grupių yra demokratinės valstybės pagrindas. Prezidentas pabrėžia, kad toks bendravimas turi būti skaidrus, atitikti įstatymų reikalavimus ir etikos normas", — šalies vadovo poziciją perteikė jo atstovas spaudai Antanas Bubnelis.

Prisiminkite, kad prieš rinkimus į Lietuvos prezidento postą Gitanas Nausėda ėjo Švedijos SEB banko prezidento patarėjo ir vyriausiojo ekonomisto pareigas. Vadinasi, su Zalatoriumi bendravo kaip su kaip kolega. Gal net daugiau. Ar buvo "draugiški ryšiai" tarp Nausėdos ir Zalatoriaus? Apie tai nutylima. O Lietuvos žiniasklaidos reakcija į aukšto rango bylą yra kažkodėl labai vangi, palyginti su tuo, kiek triukšmo kilo dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus pietų ar dėl asfaltuotos gatvės, kurioje gyvena ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Verta paminėti, kad įprastoje praktikoje vadovaujant valstybei aukšto lygio bylose prezidentas ar ministras pirmininkas kalba asmeniškai. O mažiau reikšmingose — jų spaudos tarnybos cituoja vadovo nuomonę.

Taigi, prezidentas nepavargsta beveik kiekvieną savaitę pareikšti kategorišką reikalavimą atleisti susisiekimo ministrą Narkevičių, o garsus buvusių kolegų sulaikymas pakomentuojamas atstovo spaudai lūpomis. Kaip sakoma, pajauskite skirtumą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Lietuva, korupcija
Omletas

Be žalos figūrai. galima valgyti vakare?

(atnaujinta 15:12 2020.06.05)
Kaip nemarinti savęs badu nuo "draudžiamų" 18 valandų vakaro, o priešingai, valgyti ir lieknėti — skaitykite Sputnik rekomendacijose

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Griežta priesaika, kad po 18 valandos negalima valgyti, jau seniai yra pasenusi. Dauguma šiuolaikinių dietologų choru pataria ne atiduoti vakarienę priešui, o tiesiog peržiūrėti mitybos vakare kokybę ir kiekį.

Taigi, būkite saikingi ir pasirinkite tinkamus produktus. Labiausiai verti pretendentai su žyma 18+ — Sputnik atrankoje.

Žalios daržovės

Salierai, svogūnai, špinatai, agurkai — daržovės, turinčios neigiamą kaloringumą. O tai reiškia, kad joms suvirškinti organizmas sunaudoja daug daugiau energijos, nei yra jų sudėtyje.

Vištienos filė

Paukštienos mėsa (balta) laikoma mažai kaloringu baltymų šaltiniu ir idealia vakariene. Ją geriau ruošti garuose arba grilyje, o vietoj riebių padažų naudoti kvapnius prieskonius ir pagardus.

Куриное филе, архивное фото
Vištienos filė

Žuvis

Žuvies patiekalai lengvai virškinami, o tai reiškia, kad jūs netgi galite sau leisti riebesnes veisles — lašišą ar skumbrę. Šiose rūšyse yra maksimalus kiekis naudingų Omega-3 rūgščių, kurios normalizuoja širdies veiklą ir pagerina miego kokybę.

Kiaušiniai

Taip, tryniai vakarienei nėra pati geriausia idėja, nes juose daug cholesterolio. Tačiau omletas iš baltymų laikomas viena iš naudingiausių vakarienių.

Varškė

Jei jūs "draugaujate" su laktoze, tada varškė taps puikia alternatyva. Geriausias variantas — 5 % riebumo varškė. Galima sumaišyti ją su graikišku jogurtu arba pasigaminti lengvą apkepą be cukraus.

Творог, сметана и молоко
© Depositphotos /
Pieno produktai
Tegai:
sveika mityba, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Dietologė paneigė mitą apie kalorijų skaičiavimo naudą
Numetusi 21 kilogramą mergina įvardijo keturias lieknėjimo paslaptis
Maisto kultas. Kur rasti "valgomų" paminklų
"Rytmečio gaiva". Kaip pasigaminti sveiką migdolų pieno ir mangų desertą