Spauda, archyvinė nuotrauka

Tomkaus sąrašo tęsinys: KGB maitėdos ir Soroso paukšteliai

2155
(atnaujinta 12:00 2018.03.05)
Lietuvoje paviešinta antroji slaptųjų KGB agentų sąrašo dalis, kurioje nurodyti žmonės, atlikę liustracijos procedūrą ir savanoriškai prisipažinę, kad sovietmečiu bendradarbiavo su šia struktūra

Laikraščio "Respublika" savininkas ir vyriausiasis redaktorius Vitas Tomkus iškėlė viešumon ir slaptą sąrašą, į kurį pateko žmonės, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1991 metais pradėję aktyviai dalyvauti Soroso Fondo programose.

Devintas "Respublikos" numeris pasirodė kovo 3 dieną, kaip ir žadėjo skandalingas žurnalistas ir leidėjas Vitas Tomkus. Valdžia ir specialiosios pajėgos kol kas tyli ir nesiima jokių veiksmų prieš jį. "Lietuvos Asandžas" įvedė politinį elitą į cugcvangą (tai situacija šachmatų žaidime, kai žaidėjo pozicija, kurią jis būtų linkęs išlaikyti, yra geresnė, nei ta, kuri būtų po bet kurio jo privalomo ėjimo — Sputnik). Imtis baudžiamųjų priemonių prieš Tomkų — reiškia pripažinti paskelbto sąrašo autentiškumą. O jeigu nebūtų jokios reakcijos, "tyla yra sutikimo ženklas".

Naujame "Respublikos" popieriniame numeryje, taip pat kaip ir praeitame, kiekviename iš 18 puslapių smulkiu šriftu išspausdinti Lietuvos piliečių, kurie tariamai savavališkai bendradarbiavo su KGB, vardai ir pavardės. Tiesa, šiame numeryje šalia kai kurių pavardžių dar nurodytos pinigų sumos JAV doleriais. Ką jos reiškia — dar viena paslaptis, kurią Tomkus pažadėjo atskleisti kitame numeryje. Geras reklaminis triukas, skirtas laikraščio tiražui padidinti. Du akstesnieji numeriai išpirkti kaip karšti pyragėliai.

Фоторепродукция из газеты Respublika
© Sputnik / Александр Липовец
Devintojo "Respublikos" numerio fragmentas

Dar vienas keistas žingsnis — saraše atsirado žmonių pavardės, kurie apriori negalėjo bendradarbiauti su pagrindiniu TSRS baudžiamuoju valdžios organu dėl savo jauno amžiaus. Ir čia tiesiai sąrašo viduryje atsiranda Tomkaus pastaba. Neva, pasirodo, jis jau turi ne popierinę KGB agentų sąrašo versiją, o sąrašą tų, kas mokėsi "Soroso mokykloje" prastumti Lietuvoje demokratiją vietoj tarybinės tyranijos.

"O viešpatie! Sąrašus supainiojau. Vietoj KGB sąrašo įdėjau Sorošo sąrašinius. Atsiprašau savo skaitytojų, bet perdaryti laikraščio nebėra laiko. Antra vertus, beveik šimtas procentų Sorošo išlaikytinių patenka ir į įtariamų KGB bendradarbių sąrašą, todėl ramia sąžine tęsiu toliau", — pastebėjo Tomkus.

Leidėja nurodė, kad per brangu iš naujo daryti numerį, todėl skaitytojaus dėmesiui pateikiamas "Soroso paukštelių" sąrašas. O kas? Nauja demokratinė Lietuva turi žinoti savo tikruosius herojus.

Фоторепродукция из газеты Respublika
© Sputnik / Александр Липовец
Tomkaus kreipimasis į skaitytojus

Atkreiptinas dėmesys  į tai, kad šiame sąraše yra daugybė žiniasklaidos atstovų vardų ir pavardžių, kurie šiandien iš televizijos ekranų ir leidinių puslapių moko lietuvius teisingai gyventi.

Sputnik Lietuva laikosi profesionalios etikos ir korektiškumo principų kolegų atžvilgiu, todėl nevardins jokių asmenų. Kas norės — pats perskaitys laikraštį. Iš karto pabrėžiame, kad mūsų leidinys neturi jokių reklaminių susitarimų su "Respublika".

Antroji Soroso invazija į Lietuvos žemes >>

Apie kokias moralės ir etikos normas galima kalbėti, kai verslas garsiai skelbia, kad "moralė — niekas, tiražas ir pajamos — viskas!" KGB slaptųjų agentų sąraše atsidūrė daug gerbiamų žmonių, kurių vardai aukso raidėmis įrašyti ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio istorijoje. Dauguma — jau po mirties. Ir jų jau nesuteps jokie sąrašai ant trečiarūšio laikraščio popieriaus.

Tai ir garsus aktorius Donatas Banionis, ir dirigentas Saulius Sondeckis, ir net garsusis Mstislavas Rostropovičius. Kaip jo pavardė galėjo atsidūrti Lietuvos KGB sąrašuose — dar viena istorijos paslaptis. O pasaulinio lygio operos žvaigždė — maestro Virgilijus Noreika — paliko šį pasaulį kaip tik tą dieną, kovo 3-ąją, kai "Lietuvos spaudoje" pasirodė skandalingas "Respublikos" numeris, o jame įrašytas "Lietuvos lakštingalos" Virgilijaus Noreikos vardas…

Šių žinomų lietuvių vardai ir pavardės KGB sąrašuose gali būti paaiškinti tik tuo, kad per savo gyvenimą tarybiniai pasaulio lygio aktoriai ir muzikantai dažnai vykdavo ne tik į socialistinės stovyklos šalis, bet ir į Vakarus. O kaip visiems gerai žinoma, prieš kiekvieną kelionę TSRS piliečiai gaudavo griežtas instrukcijas iš "valdžios organų". Galbūt, buvo verčiami pasirašyti kokius nors poperiukus. Ir kaip šios žvaigždės, puošiančios pasaulio kultūrą, galėjo įsivaizduoti, kad jų parašas stulpelyje "instruktažą išklausiau" taps purvinų įtarimų priežastimi.

Mirusieji, kurių vardai įtraukti į "KGB sąrašą", jau negali pasiteisinti. Tai už juos gali padaryti jų palikuonys. Garsus televizijos prodiuseris Saulius Sondeckis — vyresnysis dirigento Sondeckio sūnus — interviu "Respublikai" pareiškė, kad ketina teismuose apginti tėvo vardą. Apie Sondeckio ir Banionio bendradarbiavimą su KGB neseniai atskleidė ne skandalingas "Tomkaus sąrašas", o Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras. Po to Banionio sūnus Raimundas pareiškė, kad kategoriškai neigia tėvo bendradarbiavimą su KGB, ir su liūdesiu pridūrė apie "norą susikrauti lagaminus ir bėgti iš Lietuvos".

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

2155
Tegai:
slapti dokumetai, agentų sąrašas, KGB, Vytas Tomkus, George Sorosas, Lietuva
Dar šia tema
Gylys: reikia papasakoti apie Landsbergio darbą KGB
Soroso fondas grįžta į Lietuvą
Didysis desantinis laivas, archyvinė nuotrauka

Kryme bus statomi universalūs desantiniai laivai: Rusijos "Mistralių" ypatumai

(atnaujinta 17:46 2020.05.26)
RF Gynybos ministerija ir laivų statybos gamykla "Zaliv" Kerčėje pasirašė pirmųjų dviejų universaliųjų desantinių laivų statybos sutartį

Gynybos pajėgumų stiprinimo ir aukštųjų technologijų ginklų kūrimo srityje Rusija nepriklauso nuo užsienio partnerių. Tai patvirtina šiuolaikinės laivų statybos kokybė ir tempas Rusijos karinio jūrų laivyno interesais.

RF Gynybos ministerija ir laivų statybos gamykla "Zaliv" Kerčėje pasirašė pirmųjų dviejų universaliųjų desantinių laivų (UDL) statybos sutartį. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, projekto suma yra apie 100 milijardų rublių. Ko gero, pagrindinis UDL bus pastatytas vasaros pradžioje. Projektas buvo kuriamas Zelenodolsko projektavimo biure.

Rusijos laivyne tokių laivų dar nebuvo. Prancūzijos "Mistral" analogai Rusijos kariniam jūrų laivynui galimybę vykdyti operaciją atokiuose vandenynų rajonuose. Pagrindinis UDL turėtų būti įtrauktas į laivyno kovinę struktūrą iki 2026 metų, ateityje serijos statyba gali būti tęsiama. Viso projekto likimą lemia valstybinė programa, ginkluotės programa iki 2027 metų.

Rusijos karinė operacija Sirijoje patvirtino didelių desantinių laivų, kurių tūris siekia 15 000–25 000 tonų, svarbą. Dėmesys šiam laivų statybos sektoriui yra skiriamas aukščiausiu valstybiniu lygiu — 2020 metų sausio 9 dieną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas lankėsi Nachimovo Juodosios jūros aukštesniojoje karinėje jūrų mokykloje Sevastopolyje, susipažino su ekspozicija, skirta jūrų laivyno plėtrai, ir kai kuriomis tolimos jūros zonos UDL ypatybėmis.

Anksčiau "RIA Novosti" šaltinis gynybos pramonės komplekse teigė, kad 2020 metais Kerčėje bus pradėti statyti du universalūs desantiniai laivai, galintys gabenti iki 16 sraigtasparnių. Remiantis kitais šaltiniais, Rusijos gynybos ministerija planuoja UDL dislokuoti daugiau nei 20 sunkiųjų sraigtasparnių, laivai turės dokų kamerą, skirtą valtims iškrauti, ir galės perkelti apie 900 jūrų pėstininkų su pilna ginkluote. Neatitikimai atsiranda dėl aršios kelių vertų projektų konkurencijos — jūrų laivyno labui.

Po to, kai 2014 metais prancūzai nutraukė sutartį dėl dviejų "Mistral" tipo sraigtasparnių nešiklių Rusijos kariniam jūrų laivynui, Rusijos konstruktoriai nuėjo ilgą kelią ir yra pasiryžę pranokti prancūzus įvairiais būdais.

Kovinis laivas

Laivas yra sudėtingas. UDL misija yra perduoti jūra (tūkstančius mylių) ir sausuma kareivius bei įrangą desanto operacijos, kurioje dalyvauja kovinės paramos sraigtasparniai (karinio jūrų oro grupė), metu. Laivas gali pastatyti minų ir tinklo užtvaras, plūdurus su stebėjimo sistema priešo povandeniniams laivams stebėti. Nusileidimas už horizonto yra technologiškai įmanomas (desantinės šarvuotosios transporto priemonės į jūrą patenka iš doko kameros toli nuo pakrantės, neplaukiojančios — nuleidžiamos į sausumą desantiniais kateriais).

UDL reikia pastatyti operatyvinės kariuomenės ir pajėgų grupuotės štabą, apie 1000 desantininkų, smogiamuosius ir transportavimo sraigtasparnius (antstato angaruose ir po deniu), puolimo ir tūpimo valtis (sausame doko denyje virš vandens linijos), 76 mm universalią artileriją, priešlėktuvinės savigynos įrangos (modulių, tokių kaip "Shell-ME"), taip pat jūrinės šarvuotosios transporto priemonės (mažiausiai 50 pėstininkų kovos mašinų ir 10 tankų), nemažas arsenalas (kelių dienų karinėms visos grupės operacijoms).

Iš pradžių buvo manoma, kad Rusijos UDL turės didesnę oro grupę (tai yra daugiau nei 16 sraigtasparnių) nei "Mistral" ir stiprią savigynos įrangą (įskaitant artileriją ir oro gynybą). Rusija turi puikius šio laivo denio sraigtasparnius: kovinį "Ka-52K Katran", priešlaivinį "Ka-27K", kovinį —transportavimo "Ka-29" ir patrulinį "Ka-31". Amerikos leidinys "Military Watch" pranešė apie tikimybę, kad Rusijos UDL atsiras vertikalūs kilimo naikintuvai — "Jak-141" įpėdiniai.

Laive turėtų būti integruota taktinių ir operacinių taktinių vienetų kovos valdymo sistema. Norint sėkmingai išspręsti UDL problemas, taip pat reikalingi modernūs radarai, navigacijos kompleksas, elektroninė karo sistema ir priemonės povandeninio sabotažo pajėgoms aptikti. Visos šios funkcijos reikalauja nemažai vietos ir galingos varomosios sistemos.

Tikslios Krymo laivų savybės vis dar nežinomos, tačiau vienas iš konkurencinių projektų — Krylovo valstybinio mokslinio centro UDC "Surf" — turėjo 200 metrų ilgio korpusą, 34 metrų vandens linijos plotį, o talpumas sudarė apie 23 tūkstančius tonų. Jungtinėse Valstijose panašių "America" tipo laivų bendras talpumas siekia 45 tūkstančius tonų (palyginamas su lėktuvnešiais).

Pramoninė bazė

Kerčės gamykla "Zaliv" yra įgijusi didelę karinių laivų statybos patirtį ir turi visas technologines galimybes įgyvendinti Krymo "Mistral" projektą iš metalo. Sauso doko ilgis yra 360 metrų, plotis — 60 metrų — UDL visiškai pakanka. "Zaliv" yra pajėgi statyti laivus, kurių ilgis yra 300 metrų, o jų tūris yra iki 150 tūkst. tonų. 

Tai viena didžiausių laivų statybos įmonių Europoje, turinti reikiamą įrangą ir aukštos klasės profesionalus. Laivų komplektacija po iškrovimo vykdoma dviejose giliavandenėse krantinėse, kuriose įrengta speciali kranų įranga. Anksčiau Krymo valdžia patvirtino gamyklos "Zaliv" Kerčėje pasirengimą surengti universalaus desantinio laivo statybos projektą.

Rusijos karinio jūrų laivyno koviniame formavime nėra tiek daug didelių desantinių laivų, jie nelabai atitinka to meto reikalavimus. Pavyzdžiui, 775 ir 1171 projektų BDL buvo pastatytas 1974–1991 metais Lenkijos Gdansko laivų statyklose. Be abejo, šiame karinio jūrų laivyno "sektoriuje" netrukus laukia technologinė revoliucija — manoma, kad iki 2027 metų Rusijos valstybinei ginklų programai bus skirta 19 trilijonų rublių, o modernaus vandenyno karinio jūrų laivyno statyba yra viena pagrindinių Rusijos gynybinių pajėgumų plėtros krypčių.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
laivynas, Rusija
Dar šia tema
"Somalis turi geresnius laivus": Internete išjuoktas Ukrainos jūreivių žygis
Ką veikia JAV ir Britanijos karo laivai Barenco jūroje
Rusijos laivynas gaus šešis mažus raketinius laivus "Karakurt"
Депутат Сейма Литвы Ирина Розова, архивное фото

Konservatoriai irgi verkia. Kaip žlugo Seimo narės Rozovos apkalta

(atnaujinta 15:03 2020.05.26)
Lietuvos Seime garsiai žlugo konservatorių iniciatyva sudaryti apkaltos komisiją prieš parlamentarę, "Rusų aljanso" partijos narą Iriną Rozovą

Vienas iš tyrimo prieš Rozovą iniciatorių ir rusofobas Laurynas Kasčiūnas net susimąstė, kad gal visuomenė vėl išeis į gatves, kaip buvo Basčio atveju. Bet kai kas sureagavo nepalankiais komentarais.

Politinė partija "Rusų aljansas" skelbia: "Mieli bičiuliai, konservatorių pradėta prieš Seimo narę Iriną Rosovą operacija "Likvidacija" jiems baigėsi visiška nesėkme. Ketvirtadienį Seimas balsavo prieš apkaltos komisijos sudarymą ir tokiu būdu nutraukė šią istoriją".

Įspūdingiausias dalykas yra tai, kad Lietuvos žiniasklaida, kuri prieš šį sprendimą troško kiekvieno Kasčiūno žodžio, pranešė apie nesėkmę tik probėgom. Apsiribojo tik straipsniais su sausu fakto konstatavimu, tačiau jie nepamiršo pacituoti provokuojamų Kasčiūno žodžių dėl visuomenės noro vėl išeiti į gatves.

"Visa situacija ir Rozovos bendravimo voratinkliai su Rusijos diplomatais buvo akivaizdūs ir tai tikrai buvo klausimas, vertas išviešinimo ir analizės, bet tapo politiniu farsu. Seimas tapo neatsparus šiai įtakai. <...> Tai dabar viskas galima, taip išeina. Visiškas Rusijos grėsmės devalvavimas", — sakė nuliūdęs Kasčiūnas.

Pati Irina Rozova "Rusų aljanso" partijos Facebook puslapyje parašė: "Aš susilaikysiu nuo šio klausimo komentavimo, vien tik todėl, kad Kasčiūnas ir jo "veikla" jau seniai tapo keistenybių simboliu. Pažvelgiau kai kuriuos "Delfi" skaitytojų komentarus — matau, ir jiems daug kas aiškėja".

Rozovą maloniai nustebino Kasčiūno bendraminčių komentarai ir ji pacitavo kai kuriuos iš jų (komentarų kalba netaisyta):

"Jūs man paaiškinkit, žmonės, kaip taip atsitinka, kad pas mus į seimą tiek kvailių patenka? Kasčiūnai, esu nepartinis, bet mielai prisijungčiau prie tų, kurie padėtų Seime konservatoriams atsikratyt tokių fruktų, kaip tamsta. Mano nuomone, diskredituojat (pats ir dar keli) tą partiją".

"Man rodos Kaščiūnui reiėks į gatvę su terba išeit nes niekam jo nebereikės po kitų rinkimų :DD".

"Saunuolis Kasciunas tikras patriotas. Del Lietuvos dirba. Jaigu nebutu lakstes su Kurlianskio zadanijomis, kai Degutienes padejejas buvo is vis medali sekti reiktu".

"Intrigantai ir veidmainiai. Atsisukit pirmiausia į savo partijos grietinėlę".

"O kaip į tas gatves eit? Taip, kaip Kasčiūnas su Murza gatvėje prieš ES protestavo, ar kažkaip kitaip?"

"Tipiškas populistas nacionalistas.Yra paklausa, tai ir rėkia. Provokuoti gali, bet juk nieko kito ir nemoka daryti".

Bet, matyt, patį Lauryną Kasčiūną nelabai jaudina visuomenės nuomonė. Kas yra komentarai "Delfi"? Juk juos gali rašyti ir priešai. Taigi, dar per anksti nusiraminti ir sudėti ginklus.

Atsigavę po šalto dušo, kai Seimas atsisakė skelbti apkaltą Irinai Rozovai, Kasčiūno draugai nusprendė eiti iš kitos pusės. Ir jau pirmadienį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai Laurynas Kasčiūnas, Gabrielius Landsbergis, Arvydas Anušauskas, Vytautas Bakas, Virgilijus Alekna ir Dovilė Šakalienė kreipėsi į NSGK pirmininką Dainių Gaižauską siūlydami NSGK kreiptis į Valstybės saugumo departamentą (VSD) dėl medžiagos apie "Rusijos įtaką" Irinai Rozovai ir jos bendražygiams išslaptinimo.

Ar žvalgyba įsitrauks į politinius kivirčus Seimo rinkimų išvakarėse? Ar VSD pasiduos visagalių konservatorių provokacijai?

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), konservatoriai, Seimas, Laurynas Kasčiūnas, Valstybės saugumo departamentas (VSD), Irina Rozova
Greitoji pagalba Indijoje

Tėvai per klaidą palaidojo kūdikį gyvą

(atnaujinta 22:28 2020.05.26)
Incidentas įvyko Indijoje, kūdikis gimė pustrečio mėnesio anksčiau, pakeliui iš vietos poliklinikos į ligoninę, kur yra reanimacija naujagimiams, jis nustojo judėti, tada šeima nusprendė jį palaidoti

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Indijos Gudžarato valstijoje tėvai per klaidą palaidojo gyvą kūdikį, rašo leidinys "The Indian Express".

Kitą rytą mergaitę rado praeivis. Vyras pakvietė kaimynus, kurie padėjo iškasti kūdikį, po to jie iškvietė medikus ir teisėsaugos pareigūnus.

Vietos gyventojai nusprendė nelaukti greitosios pagalbos ir patys nuvežė mažylę į polikliniką, kur medikai atpažino vaiką. Kaip paaiškėjo, jie incidento išvakarėse padėjo jos motinai pagimdyti. Kūdikis gimė 24 nėštumo savaitę, tai yra dviem su puse mėnesio anksčiau nei įprasta. Poliklinikoje nebuvo reanimacijos naujagimiams, todėl gydytojas rekomendavo tėvams nuvežti dukrą į privačią ligoninę.

Kaip papasakojo patys tėvai, pakeliui vaikas nustojo judėti, po to šeima nusprendė jį palaidoti.

Išgelbėta mergaitė buvo nuvežta į reanimaciją, tačiau po 30 valandų ji mirė.

Anksčiau tapo žinoma, kad Kinijos Šansi provincijoje gelbėtojai ištraukė iš kapo moterį, kuri tris dienas praleido po žeme.

Paaiškėjo, kad sūnus įmetė motiną į apleistą kapą kapinėse, o vėliau užbėrė žeme, kad nuslėptų nusikaltimą.

Tegai:
kūdikis, vaikai, Indija
Dar šia tema
Kinijos kaimo gyventojas buvo palaidotas automobilyje
"Palaidojo ne tą": šeima iš Rusijos įsitikinusi, kad jų sūnaus kūną sukeitė